Знаете ли Росен и Росица защо освен на цветница

  • 12 527
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 261
имат имен ден и на св.дух или петдесятница - тази година се пада на 23 май

# 1
  • Мнения: 1 292
Ами майка ми е Росица и празнува на Цветница.

# 2
  • Мнения: 261
Росен имен ден - Отбелязва се в понеделник, след Петдесетница. С него започва Русалската неделя. Именници: Душана, Душко, Душка (на Свети Дух), Росен, Руси, Русина, Русаля, Русан, Русана, Руслан, Руслина.

# 3
  • София
  • Мнения: 399
 Не е ли ясно - всички, които започват с Рос... и Рус..., празнуват заради РУСалската неделя.

# 4
  • Мнения: 1 615
Въпросът е къде го четем Wink Някои от тези списъци с имена на дадена дата ми се струва, че в печатницата ги измислят. Аз бих питала поп, ако ми е важно. В конкретния случай ми се струва, че точно това е станало: някой е преписал всички с "РУС" и е решил да се прави на умен, добавяйки и Росен, ама за Росица не се е сетил Simple Smile
А Росен и Росица -аз знам на Цветница.

# 5
  • София
  • Мнения: 399
 Тогава нещо се търкалят в росата.

# 6
  • Мнения: 25 724
Ако името идва от роса - да празнуват след Петдесетница.
Ако е от цветето росен - да празнуват на Цветница.

Що не си гледате работата и не оставите хората да празнуват, когато си искат, да му се не видят и клюкарките?

# 7
  • София
  • Мнения: 1 273
Що не си гледате работата и не оставите хората да празнуват, когато си искат, да му се не видят и клюкарките?
За да могат да им честитят, сигурно  Mr. Green
А може и да почерпят Simple Smile

# 8
  • Мнения: 1 174
Аз да се включа понеже лично ме засяга /казвам се Росица/ - Росица не е женския вариант на Росен, както много хора погрешно мислят. На Росен женския вариант е Росена, предполагам.
Росен е цвете и празнува на Цветница. Росица е роса, но умалено, вода - водица, роса - росица. Има някаква логика росата да се свързва с цветя, понеже роса има по растенията и оттам Росица да празнува на Цветница, Росен разбира се със сигурност празнува тогава.
Росица не е и на Русалската неделя, няма нищо общо. Аз обаче празнувам тогава, защото съм кръстена на баба си Руска, която празнува тогава.
Според мен обаче Росица просто няма имен ден.

# 9
  • Мнения: 722
Братовчед ми се казва Росен. Той празнува на Цветница и на Еныов ден

# 10
  • Мнения: 261
Не е ли ясно - всички, които започват с Рос... и Рус..., празнуват заради РУСалската неделя - и аз си мислех същото,просто исках да го съгласувам. Благодаря, Санеса.
Що не си гледате работата и не оставите хората да празнуват, когато си искат, да му се не видят и клюкарките?    Как` Сийка, жалко, че приемаш пуснатата тема като клюкарска. Целта ми е да разбера тези имена кога празнуват, защото имам приятели с точно тези имена и бих искала да ги поздравя в понеделник.

 


# 11
  • Мнения: 25 724
  Как` Сийка, жалко, че приемаш пуснатата тема като клюкарска. Целта ми е да разбера тези имена кога празнуват, защото имам приятели с точно тези имена и бих искала да ги поздравя в понеделник.


Съжалявам, ако съм те засегнала.
Но ми писна от теми, в които всеки си казва мнението кога точно трябва да празнуват хората с еди-кои си имена. Та чак и отсичане, че не може или не трябва някой си да празнува еди-кога си.
Все си мисля, че празниците са за празнуващите и те имат правото сами да определят кога и как да стане това. Или изобщо да не празнуват, ако искат.
Щом те вълнуват приятелите ти, можеш да ги подпиташ по-тактично или направо, според отношенията ви, дали и кога празнуват. А не, защото "една жена от форума каза, че...".  Laughing

# 12
  • Мнения: 1 615
Мдаа... готино е като отсече някой, че може/не може, трябва/не трябва по такива въпроси... Колко народ ми се е накарал , една даже ми се обиди, като кажа, че моята Елица празнува на Елисавета. ТРЯБВАЛО на Цветница. Точка! Wink

# 13
  • Мнения: 1 174
Не е ли ясно - всички, които започват с Рос... и Рус..., празнуват заради РУСалската неделя - ...

 

Ами не, не е ясно.
Каква е връзката между РУСалската неделя и РОСен, РОСица ?
Росен е цвете, празнува на Цветница.
Росица е от роса, РУСалската неделя с росата ли е свързана ?
Росица няма имен ден.
Твоите приятели могат да празнуват когато искат.

Последна редакция: ср, 19 май 2010, 11:37 от rosy_bosy

# 14
  • Мнения: 1 174
Мдаа... готино е като отсече някой, че може/не може, трябва/не трябва по такива въпроси... Колко народ ми се е накарал , една даже ми се обиди, като кажа, че моята Елица празнува на Елисавета. ТРЯБВАЛО на Цветница. Точка! Wink

Ами хората с право са ти казали как е правилно да празнува детето.
Кръстила си го на дърво - Ела, растение - цвете - Цветница.
Празнува обаче на Елисавета, въпреки че името не произлиза оттам.
Твое право си е да избереш кога ще празнува детето имен ден, ако искаш и на Кирил и Методий може да почерпи, но това не значи, че е правилно и хората нещо не са в ред.

# 15
  • Мнения: 1 615
Правилно ли е? Брей... я кажи кога цъфти елата и какви цветове има? Wink

# 16
  • Мнения: 261
Съжалявам, ако съм те засегнала.
Но ми писна от теми, в които всеки си казва мнението кога точно трябва да празнуват хората с еди-кои си имена. Та чак и отсичане, че не може или не трябва някой си да празнува еди-кога си.
Все си мисля, че празниците са за празнуващите и те имат правото сами да определят кога и как да стане това. Или изобщо да не празнуват, ако искат.
Щом те вълнуват приятелите ти, можеш да ги подпиташ по-тактично или направо, според отношенията ви, дали и кога празнуват. А не, защото "една жена от форума каза, че...".  Laughing
[/quote]

              Моля те, не го приемай като заяждане, а като изясняване на написаното от мен. Въпросът ми е зададен точно и ясно, без да е упомената една жена от форума или нещо подобно, само питам кога точно празнуват, защото 23 май е след няколко дни  и искам да ги изненадам с информация за техният празник, която искам да е достоверна или поне да се доближава до достоверната такава.

# 17
  • София
  • Мнения: 399
Не е ли ясно - всички, които започват с Рос... и Рус..., празнуват заради РУСалската неделя - ...

 

Ами не, не е ясно.....
Твоите приятели могат да празнуват когато искат.

Ей нещо от нета:....
Опитах се да разтълкувам казаното в календара. Никъде не съм употребила: трябва-не трябва, може-не може! Много ясно, че всеки си празнува, когато иска! Както и всеки може сам да се рови в нета.

# 18
  • Мнения: 25 724
... и искам да ги изненадам с информация за техният празник, която искам да е достоверна или поне да се доближава до достоверната такава.

Така де. Те може да нямат празник, но по-важното е ти да ги изненадаш с информация за него.  Joy
Ох, спирам.  Stop
Wilma Flintstone, не се връзвай. Винаги ще се намерят хора, които знаят по-добре от теб какво трябва или не трябва да правиш. Пак добре, че не са ти казали как е по-правилно да кръстиш детето си.  Laughing

# 19
  • Мнения: 1 615
Ще се връзвам пък! Даже и тема ще си пусна! Wink

# 20
  • Мнения: 1 174
Ще се връзвам пък! Даже и тема ще си пусна! Wink

Пусни, пусни  Wink
Наскоро четох една: " Има ли Сияна имен ден " или нещо подобно беше. Майката така и не се примири, че все пак има малка вероятност Сиянка да няма имен ден.
Ми щом елата няма цветове и не е от Елисавета, тогава няма имен ден дъщеря ти.
По - нагоре съм написала, че и аз съм така - по принцип имен ден нямам, но празнувам по някаква си моя логика на именния ден на бабата, на която съм кръстена.
Не е обаче правилно, според църквата. Все пак нали тези църковни празници ги определя тя, не ние.
Пък аз може ако реша и днес да почерпя  Grinning 

# 21
  • Мнения: 1 174
Не е ли ясно - всички, които започват с Рос... и Рус..., празнуват заради РУСалската неделя - ...

 

Ами не, не е ясно.....
Твоите приятели могат да празнуват когато искат.

Ей нещо от нета:....
Опитах се да разтълкувам казаното в календара. Никъде не съм употребила: трябва-не трябва, може-не може! Много ясно, че всеки си празнува, когато иска! Както и всеки може сам да се рови в нета.

Къде видя, че на тебе отговарям, ама нищо като си писала да кажа:
Има въпрос: "Не е ли ясно .."
Аз отговарям: "Не, не е ясно.." и се обосновавам защо мисля така. И аз тълкувам казаното в календара и от тълкуването ми излезе, че имената, които започват с РОС.. не празнуват на РУсалска неделя.. Мисля различаваш букви "у" и "о".
Пък за ровенето в нета, хм реших, че може да е интересно на някой да погледне.
Щом не ти харесва и всеки може да рови в нета, ще го махна.

# 22
  • Мнения: 1 174
Правилно ли е? Брей... я кажи кога цъфти елата и какви цветове има? Wink


цък

Цитирам:

Има над 45 вида ели. Най-разпространена у нас е Цар Борисовата ела /Abies borisii-regis/. Кръстена е така през 1925 г. от немския ботаник Йохан Матфелд, който я описва като отделен вид. Расте на влажни /над 1000 мм дъждове на година/, богати на хумус, дебели почви. Въздухът също трябва да е влажен. Различава се от другите Борови по това , че шишарките /5-25 см./ й растат нагоре. Цъфтежът и опрашването става от април до юни. Игличките /2-3 см./ растат от клончето като „излизат” от малки чашки. Отгоре са тъмнозелени, а отдолу имат две синьобели ивици. Задържат се на клона до 11 години. Короната й е конусообразна, с изправени клони. Кората е тъмносива, почти черна, а при младите дървета е гладка. След като станат на около 50 год. Кожата се напуква и придобива сивокафяв цвят. Най-дебелото елово дърво у нас има диаметър 4,5 м. и височина около 40 м. намира се край Етрополе, в местността Кози дол. Няма характерните пръстени по ствола, клоновете растат в „безпорядък”.
 Grinning От април до юни значи.

# 23
  • Мнения: 1 615
Това съвсем излиза от темата, обаче тя без друго отдавна се изчерпа, пък аз се шегувам, като казвам, че ще пусна тема, и затова ще спомена съвсем накратко - доколкото съм способна, каква връзка виждам АЗ между Елица и Елисавета:
Елисавета = Elizabeth/Elisabeth
 |                    |
 V                   V
Елица           Eliza/Elisa

Тълкуванията на името варират много - аз доста съм търсила, така че мисля, че всеки според своето усещане ги дава Simple Smile А църквата не се е произнесла и в този ред на мисли аз мислех да няма имен ден. Обаче детето, като поизрасна, много страдаше, че си няма и аз подходих етимологично, така да се каже Wink
===

rosy bosy,
мерси! Винаги е полезно човек да се обогати Simple Smile Имах предвид, че иглолистните са вечнозелени и нямат цветове, нито "се събуждат за нов живот" след зимен сън, което е смисълът на празника Цветница, ако не съм се тотално заблудила Simple Smile Иначе, спор няма, разстение е, ама хората с "билкови" имена пък са склонни да уважават Еньовден. Важното е повод за празник да има! Wink

Последна редакция: ср, 19 май 2010, 11:44 от Wilma Flintstone

# 24
  • Мнения: 1 174
Разбирам, и ти по своя логика си преценила кога да празнува имен ден детето  Peace
За дърветата наистина е по - неясно, имам приятел Горан, това пак е гора - дърво, Цветница, ама и той не е много убеден  Grinning
И мен ме набеждават на Цветница, въпреки че аз мисля, че нямам имен ден, ама де да знайш.
Както казваш, празници да има е важното  Grinning.

# 25
  • София
  • Мнения: 399
Къде видя, че на тебе отговарям, ама нищо като си писала да кажа:
Има въпрос: "Не е ли ясно .."
Аз отговарям: "Не, не е ясно.." и се обосновавам защо мисля така. И аз тълкувам казаното в календара и от тълкуването ми излезе, че имената, които започват с РОС.. не празнуват на РУсалска неделя.. Мисля различаваш букви "у" и "о"....
Използваш мой цитат=отговаряш на мен. Различавам буквите, но имената на празнуващите не е задължително да съвпадат едно към едно с името на празника или светията. Разни производни или подобни също се включват. Всичко е много относително и не виждам, защо трябва така разпалено да се спори.
 За дърветата- също празнуват на Цветница/ разбира се, по желание- явно ще трябва да го пиша на всяко изречение/.

# 26
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 309
Имам приятелка Росица, която празнува имен ден на Коледа, защото е кръстена на дядо си Руси Thinking
Росица би трябвало да празнува на Цветница, както и Росен,а Руси на Архангеловден,
Елица-на 21. 05 -св Константин и Елена  /''Български имена и традиции''-Лилия Старева./
Това е според църковния календар Simple Smile

# 27
  • Мнения: 1 174

За цитирането, мислех, че друг го е казал, щото от поста не се разбираше, че е цитат, има едни препинателни знаци затова, ама нищо.
Споря разпалено щото ме засяга лично и щото нямам друга работа  Mr. Green

# 28
  • Мнения: 1 615
Я?! Как те засяга лично? Я кажи, ще вземем отношение и ще ти обясним кое - как Wink

# 29
  • Мнения: 1 174
Имам приятелка Росица, която празнува имен ден на Коледа, защото е кръстена на дядо си Руси Thinking
Росица би трябвало да празнува на Цветница, както и Росен,а Руси на Архангеловден,
Елица-на 21. 05 -св Константин и Елена  /''Български имена и традиции''-Лилия Старева./
Това е според църковния календар Simple Smile

Може ли да ми кажеш къде го погледна това за Росица и Цветница ? Аз досега като съм гледала в тези малките църковни календарчета все не си намирам името и мислех, че понеже баб ми е Руска, може пък да си празнувам на Русалската неделя, там както се пада и майка ми всяка година като си купи календарче и поглежда датата.
Ама защо приятелката ти с дядо Руси празнува на Коледа ?

Wilma Flintstone, Росица се казвам, затова  Laughing

# 30
  • Мнения: 1 615
Сетих се, че си rosy-ца Grinning ама какво искаш да те поучим, хайде кажи си! Wink
Впрочем, от една празнуваща на Цветница Росица знам, че така било, понеже росата била по цветята. Не го схванах много добре, но съм го приела - по скоро за нея самата. От др.стр. нали имало треволяк някакъв росен, пък аз, честно, мислех, че Росица е женското на Росен. Не са много еднакви, ама Борис-Боряна, Георги-Гергана, Румен-Румяна... викам си, ще не и Росен-Росица?

# 31
  • Мнения: 25 724
Ех, ако забранят със закон имените дни и кръщаването на баба/дядо, какви мир и любов ще настанат по нашите земи! Laughing

# 32
  • Мнения: 1 174
Сетих се, че си rosy-ца Grinning ама какво искаш да те поучим, хайде кажи си! Wink
Впрочем, от една празнуваща на Цветница Росица знам, че така било, понеже росата била по цветята. Не го схванах много добре, но съм го приела - по скоро за нея самата. От др.стр. нали имало треволяк някакъв росен, пък аз, честно, мислех, че Росица е женското на Росен. Не са много еднакви, ама Борис-Боряна, Георги-Гергана, Румен-Румяна... викам си, ще не и Росен-Росица?

Росен - Росена, Росица няма мъжко  Joy както и Ралица, ама Ралица е цвете и е лесно, пък това Росица...
Пфу, да ме бяха кръстили една Ралица, че да не се тормозя..

# 33
  • Мнения: 1 615
Сакън! Не пипай именните дни! На 36 си изрових един - таман почнаха да ми носят подаръци! Wink
За другото съм съгласна - Мир и любов, не знам, ама някои проблеми ще отпаднат Wink

Последна редакция: ср, 19 май 2010, 13:51 от Wilma Flintstone

# 34
  • Мнения: 1 174
Ех, ако забранят със закон имените дни и кръщаването на баба/дядо, какви мир и любов ще настанат по нашите земи! Laughing

Друго щеше да се намери за разнищване .. Grinning

ПП Сийка - Анастасия ? Кога празнуваме ?  hahaha

# 35
  • Мнения: 25 724

ПП Сийка - Анастасия ? Кога празнуваме ?  hahaha

На Коледа.  Flutter Mr. Green

# 36
  • Мнения: 1 615
Въх! На Коледа? Не бих се сетила. Айде, разкажи, не се скумросвай! Simple Smile

# 37
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 309
Имам приятелка Росица, която празнува имен ден на Коледа, защото е кръстена на дядо си Руси Thinking
Росица би трябвало да празнува на Цветница, както и Росен,а Руси на Архангеловден,
Елица-на 21. 05 -св Константин и Елена  /''Български имена и традиции''-Лилия Старева./
Това е според църковния календар Simple Smile

Може ли да ми кажеш къде го погледна това за Росица и Цветница ? Аз досега като съм гледала в тези малките църковни календарчета все не си намирам името и мислех, че понеже баб ми е Руска, може пък да си празнувам на Русалската неделя, там както се пада и майка ми всяка година като си купи календарче и поглежда датата.
Ама защо приятелката ти с дядо Руси празнува на Коледа ?

Wilma Flintstone, Росица се казвам, затова  Laughing
         
Прочетох  в книгата "Български имена и традиции"-Лилия Старева ,че Росица празнува на Цветница .
Книгата е именик с календар за имените дни Simple Smile
Приятелката ми празнува на Коледа ,защото мисли, че имената Руси и Росица идват от Рождество :thinking


Последна редакция: ср, 19 май 2010, 21:11 от veni35

# 38
  • Мнения: 4 555
Ех, ако забранят със закон имените дни и кръщаването на баба/дядо, какви мир и любов ще настанат по нашите земи! Laughing
Направо ще ни се затрие подфорума  ooooh!

като кажа, че моята Елица празнува на Елисавета. ТРЯБВАЛО на Цветница. Точка! Wink
Да, защо трябва да има установени именни дни? Много по-готино е всеки сам да си избира кога да празнува. Примерно аз искам да съм на св. Екатерина, понеже много ми харесва това име. А и моето започва със същата буква, какво повече е нужно... То и това не е нужно даже Simple Smile
Най ме кефи онази Мирела, която празнувала на международния ден на музиката, понеже името й се състояло от три ноти.

# 39
  • Мнения: 8
Дъщеря ми се казва Росица и празнуваме на Цветница.От Росен,та затова.
Свекърва ми също се казва Росица и празнува на Коледа,защото било РО-ждество. Thinking
Аз обаче си харесвам Цветница и малката си знае,че тогава има празник.

# 40
  • Мнения: 1 615
Сериозно питам: Анастасия защо е на Коледа? Чичо ми Гугъл сигурно знае и гори от нетърпение да го попитам, за да блесне, обаче тук ми е по-забавно Simple Smile

# 41
  • Мнения: 28
Уф,на мен все ми се обаждат да ми честитят на Богоявление(когато изобщо няма имен ден)...да знаете случайно кога е Акулов ден? newsm78

# 42
  • Мнения: 6 998
Ми то е риба. Сигурно на Никулден  Crazy  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт