малка глава на едногодишно дете

  • 11 895
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 58
много съм притеснена,днес ми казаха,че главата на детето не е помръднала и един сантиметър от 3 месеца насам,т.е.42,5 см.
Алекс се роди мъничък,на консултациите казваха,че главичката му е малко малка,но правихме снимка на декември,всичко беше ок,не мога през 5 месеца да облъчвам детето,някой имал ли е подобен проблем?

# 1
  • Мнения: 1 567
много съм притеснена,днес ми казаха,че главата на детето не е помръднала и един сантиметър от 3 месеца насам,т.е.42,5 см.
Алекс се роди мъничък,на консултациите казваха,че главичката му е малко малка,но правихме снимка на декември,всичко беше ок,не мога през 5 месеца да облъчвам детето,някой имал ли е подобен проблем?

Я се успокой. Първо.
Мен пък ме уверяваха, че има голяма глава и намекваха за хидроцефалия....Та спокойно. Понякога педиатрите под мухата виждат слон...

# 2
  • Мнения: 9 814
Не е нужно да облъчваш детето си.
А правена ли е консултация с невролог? Как се развива детето? Какви са ръстът и теглото му и съотношението глава/тяло чисто визуално нормално ли е?

# 3
  • Мнения: 4 615
Щом нараства бавно или не нараства консултацията с неврохирург не е за пренебреегване. На първата такава няма нищо обезпокоително, вероятно и на втората няма да се открие проблем,  но е по-добре да я направите.

# 4
  • Мнения: 58
тежи 8.770 кг,висок е 75 см,развива си се съвсем нормално,лази като стрела,с проходилката също е много бърз,като го държим за ръчичките опитва да ходи,казва думички-баба,тата,дада,ей-такива,според мен си изглежда съвсем нормален,ама докторите  като кажат,че има проблем,аз полудявам от притеснение...

Последна редакция: чт, 27 май 2010, 16:41 от svetly1971

# 5
  • Мнения: 4 615
Аз и не знам колко вярно мерят въобще бебе, което не седи на едно място. Моето също три месеца не беше "мръднало" на ръст, а  в един от тези месеци и главата не беше пораснала. Сега проверих, но всъщност въобще не беше така, съдейки по дрешките и измервянията в домашни условия. Педиатрията е трудна и субективна дисциплина. 80% от инфрормацията относно състоянието на детето лекаря получава от родителите. У вас мерили ли сте обиколката? Трудно е за една майка да не се тревожи, но по-скоро детето нянма никакъв проблем. В противен случай при пърия преглед е щял да се види. И въпреки всичко не ви пречи да направите консултацията с неврохирург.

# 6
  • Мнения: 58
аз си го меря,тегля,естествено,на тези електронни кантари хич им нямам вяра,в къщи кантара е обикновен,излиза,че е 1о кг,хайде,10 да не е,9 да е,ама да ти кажат,че всичко му е под нормата...

# 7
  • Мнения: 4 615
Е, как? За годинка децата порастват срено с ооло 25 см. Т.е. дете, родено 50 см на годинка е към 75. На година утроява теглото си. Моето беше 8 кг на година, вярно килограм по-малко от средната стойност, но абсолютно здрава и с нормално хранене. Всъщност средната стойност е ориентир, най-често децата тежат еди колко си кг и са толкова сантиметра, но колебания, дори за абсолютно здрави деца има, то и за това в таблиците е посочен минимум и максимум. Главата на моето дете на година и шест месеца е била 46 см, родено е с 33 см обиколка на главата. През втората половина на първата година главичката нараства със средно (пак средно) 0,5 см. Значи на годинка обиколката е била горе долу колкото вашата. Сметни си ги 6 месеца по средно 1,5 см и 6 по 0,5 см и ще ти излезне как расте.

# 8
  • Мнения: 58
Мерси за отговора.
Той се роди 2,980 ,48 см висок и главата 30,5.Той си се роди малък, те само ни плашат.Един път снимка му правиха на главата и всичко беше нормално, ама сега пак като казаха, че 3 месеца не е растяла и пак направихме среща с доктор Tired

# 9
  • Мнения: 9 814
Ами малък не се е родил, по-скоро нормален.
Малко е бебе с тегло под 2500 гр.
Всъщност ти притесняваш ли се или се дразниш от притеснението на лекарите?
Нарастването на главата и гърдите е много по-важен показател за развитието на бебето от теглото му!

# 10
  • София
  • Мнения: 39 759
Слушайте лекарите и направете консултации със специалистите, които са ви препоръчали.

Аз нямам данни, по-точно не помня моя син с каква обиколка на главата се е родил. Роди се 2,400кг; 45см.
На 10м е бил 8,430; 74см. Глава - 45, гърди 48.
Пиша тези данни, защото в картона за последно тогава са отбелязали обиколката на главата. Иначе го мерят всеки път.

С обикновен кантар е трудно да премерите точното тегло на детето. В повечето случаи обикновените кантари дават отклонения.
У дома имам и обикновен и електронен. Даже с електронният не мога да засека точно килограми на детето.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 132
Направи консултация с лекарите, които са ви препоръчали, а защо не и някой друг добър педиатър. Според мен нормално е нарстнала. Наистина се е родил с по-мъничка главичка, но това не е проблем. Ако беше щяха да ти го кажат още на ехографиите по време на бременността. На мен ми казваха, че е с по-малък един диаметър, но всичко си е нормално. На теб са ти го спестили това. Моето дете се роди с 34см обиколка на главичката, което си е в нормите, в момента е 47. Не беше нарастнала на една консултация и когато попитах дали е нормално това ми казаха да си представя на какво ще приличаме ако постоянно ни растат главите с по 1-2см.
А и измерванията не са точни.

# 12
  • Мнения: 58
имаме записан час за педиатър,но тук,в Белгия не е като в Бг,чак за 21 юни е часът,
не мога да ги разбера,винаги,когато се обадя да запиша час,всичките им листове на чакащи са пълни с пациенти,единственото,което могат да на правят е да ме пратят на бърза помощ,добре,че тази не е като нашата в България,обръщат ти внимание,добри специалисти са,но аз винаги предпочитам педиатър да погледне детето,или ни пращат на домашния лекар....
ами дразня се по-скоро от това многократно повтаряне,че главата е малка,да,аз съм реална майка,мога да видя,ако детето има отклонения,на ехографите през бременността никой не е споменавал,че главата му ще бъде малка,всичко си беше ок,но аз като си гледам снимки като малка ,също не съм с голяма глава... ooooh!

# 13
  • София
  • Мнения: 12 554
Има хора с малки глави, има хора с големи глави. Не може да сме от калъп.
Ако детето няма видимо белези на изоставане в развитието, характерни за микроцефалията, значи просто няма проблем.

# 14
  • София
  • Мнения: 388
До голяма степен размера на главата е наследствена черта- и двете ми деца са с големи глави- и моята е такава. На малката и мерят главата на консултация,но досега нищо не са ми казали,а на лятната и шапка пише,че е за 3-4 годишно дете. На мъжа ми например главата му е значително по-малка от моята (на него една шапка ако му е голяма,на мен ми е малка). Така,че не си хаби нервите излишно,но за собствено успокоение заведи детето на консултация.

Общи условия

Активация на акаунт