1АЕГ или СМГ

  • 11 835
  • 73
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 942
Моля всички, които имат мнение за двете училища да споделят. Синът ми в момента завършва 7 клас в СМГ и там си му харесва, но и 1АЕГ - също. Не знае кое да пише като първо желание за от 8 клас нататък...

# 1
  • Мнения: 45
твърдо СМГ  Grinning

# 2
  • София
  • Мнения: 1 942
Защо?

# 3
  • Мнения: 411
Sash, това са и моите въпроси. Точно между тези гимназии се лутам (не че сме приети някъде още), за първо желание. СМГ беше отличен избор, сега чувам че и там нивото много е паднали.. свободни часове, не се изисква от децата много .. Нямате ли познати в гимназиалните сласове... за актуално мнение

# 4
  • Мнения: 910
вижте в осмокласната тема ,там има мами на деца учещи и  в двете училища

# 5
  • Мнения: 7 161
вижте в осмокласната тема ,там има мами на деца учещи и  в двете училища
Напоследък обсъждаме други неща. ooooh!
Така, че едва ли авторката на темата ще намери отговор на въпроса си, ако изчете последните няколко теми. Wink

Според мен сравнението между двете гимназии е неуместно. Бих се наела да коментирам само, ако две от децата ми са в споменатите гимназии, мога да сравнявам и имам преки впечатления.

Зависи какво му се учи на детето. Ако иска математика-СМГ.
Ако иска език-1 АЕГ.

# 6
  • София
  • Мнения: 18 115
вижте в осмокласната тема ,там има мами на деца учещи и  в двете училища

Според мен сравнението между двете гимназии е неуместно. Бих се наела да коментирам само, ако две от децата ми са в споменатите гимназии, мога да сравнявам и имам преки впечатления.

Зависи какво му се учи на детето. Ако иска математика-СМГ.
Ако иска език-1 АЕГ.
Така виждам нещата и аз. PeaceПротиворечиви мнения винаги ще има, за всяко училище.Факт е, че от СМГ детето ще излезе с далеч по-добра подготовка по математика от тази в езиковите гимназии.Но нещата са в сила и с обратния знак.Завършилият езикова в повечето случаи ще е по-напред с  езика.Тъй като ако хорариумът от часове през първата учебна година е близък или равен, то нещата нататък вече се различават.Така че пак стигаме до предпочитанията на детето . Сравнението наистина е сякаш неуместно, освен ако действително тук има родител с деца, учещи към днешна дата в двете упоменати  училища .

# 7
  • Мнения: 411
Нека поясня въпроса, вероятно и от името на Sash. Не става въпрос за езика или мат.  а за това, колко добре се обучават в двете училища децата. Имам колега например- едното дете е в първа немска, другото в СМГ. Оказва се, че детето в немската живот си живее- свободни часове .. лесен живот. Наваксва немския с частни уроци, без тях както казват са за никъде. Според тях в СМГ е далеч по-строго. Езика както си мисля аз, ако не в училище ще го наваксаме по школи. Не е както едно време когато аз учих. Ако искаш да знаеш език- или езикова (тогава бяха няколко -в Сф) или трябва да си живял навън. Сега езика може навсякъде да се научи, важно е според мен образованието като цяло.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 820
Цитат
Зависи какво му се учи на детето. Ако иска математика-СМГ.
Ако иска език-1 АЕГ.

Ако иска и двете значи СМГ + школа Wink

# 9
  • София - Варна
  • Мнения: 170
Преди 3 години и пред нас стоеше този въпрос. Синът ми избра І АЕГ. Причината беше, че учеше френски от първи клас и за да научи два езика, ние се съгласихме. Може би сбърка, според мен. Според него - не. С математиката изостана много, сега посещава уроци по малко. Набляга се на езиците. Повечето от учениците, които учат там, са се ориентирали към висше образование в чужбина. Има малко, които ще кандидатстват право. Синът ми ни каза "Не разбрахте ли, че няма да оставам тук?!" Т.ч. от моя гледна точка - по-добре СМГ /поне щеше да остане в БГ/, може би...

# 10
  • Мнения: 411
благодаря за изказаното мнение- :hug:Sss197,

# 11
  • София
  • Мнения: 1 942
Благодаря на всички за мненията.

@kessy ти най-добре ме разбра.

@:hug:Sss197 Не съжалявай, че синът ти иска да учи навън. Може би ти е мъчно за него (а може би аз не те разбирам, защото още не ми е дошло до главата), но не е задължително да остане там. Много се връщат тук и си намират мястото с доброто тамошно образование. Пък и светът вече е малък...
Една позната ми каза, че дъщеря и, която учи в чужбина среща затруднение там с математиката, защото тук била наблягала на езика. Там езика така или иначе го научаваш, но да се учи математика на чужд език е доста трудно.

@Фран Джонсън искам да направя сравнение не на принципа език или математика, а да получа конкретни мнения точно за тези училища. На 13 години на човекът едва ли му е ясно с какво иска да се занимава, то на мен на доста повече не ми е още ясно, та...



# 12
  • София
  • Мнения: 1 735
Аз ще пиша като бивш възпитаник на СМГ.От целия ни клас само двама не влязоха в университети от първия път и то не всички кандидатствахме с математика.Училището дава много добра подготовка по всички предмети.Ако моето дете се чудеше между двете и му върви математиката, бих избрала СМГ.Не знам дали има тази възможност и сега,но много мои съученици се явяваха на изпити в 1АЕГ по англ. език и вземаха някакъв документ.Така,че относно англ. език също може да се учи паралелно,но с много усилия разбира се.Пък,който държи и на два чужди езика си е само за езиковата гимназия.

# 13
  • Мнения: 7 161
@Фран Джонсън искам да направя сравнение не на принципа език или математика, а да получа конкретни мнения точно за тези училища. На 13 години на човекът едва ли му е ясно с какво иска да се занимава, то на мен на доста повече не ми е още ясно, та...
Разбирам напълно всичко.  Peace
И питането ти, и притесненията ти. Hug
Аз мога да дам лични впечатления от СМГ до 8-ми клас и повтарям,че те са прекрасни. За сега дъщеря ми не е сгрешила в избора си. Говоря от от 3л.ед.ч., защото това беше нейното желание, а ние само я подкрепихме. Имаше избор, защото се справи много добре на изпитите миналата година и вместо ТЕ/елитните гимназии/ да ни избират, избирахме ние.
Какво ще е следващата година в СМГ...не мога да кажа. Надявам се и по останалите предмети подготовката да е на нивото на математиката, БЕЛ и АЕ.
В края на девети клас ще споделя и ще бъда много откровена, каквато винаги съм била във форума.
Що се отнася до обучението в чуждина. Е, тук вече формула няма.
Мисля, че повечето деца, които отиват да учат в езикови гимназии се стремят да продължат  обучението си в чужбина.
А защо това да не се отнася и за завършващите СМГ, НПМГ и т.н.
Въпрос на личен избор. Планове от сега за децата си, не правя.  Stop
Давам насоки, но каквото те решат това ще бъде- може да решат да учат тук или в чужбина, може да решат да създадат семейство. Thinking
Каквото и да решат обаче, ще имат моята подкрепа! Hug

# 14
  • София
  • Мнения: 1 942
Ех, ако можех да се похваля и аз с това - децата ще решат, имат моята подкрепа.... Той НЕ ЗНАЕ КАКВО ИСКА, моли за съвет, а аз не знам какво да го посъветвам

# 15
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Той НЕ ЗНАЕ КАКВО ИСКА, моли за съвет, а аз не знам какво да го посъветвам
Кажи му да се вслуша в сърцето си  Hug. Имате още малко време , но най-правилното е сам да реши.
 Моят син от 11 годишен иска да учи в СМГ. Не го приеха след 4 кл. , аз донякъде бях доволна , защото му остана време да си помисли. Е, две години по-късно , не е мръднал и на сантиметър от първото си желание. Английският му вече е на доста добро ниво , чудя се кога да се пробва за сертификат. Отдава му се и го учи с лекота . Но това , което прави с желание е да решава задачи.
 Колкото до оставянето в БГ - не е сигурно. Най-лесно се излиза в чужбина оттам, именно защото математиката е основното в изпитите за чуждите уни-та.
 В края на крайщата  , или ще се плащат уроци по език, или по математика  Peace.

# 16
  • Мнения: 3 204
Той НЕ ЗНАЕ КАКВО ИСКА, моли за съвет, а аз не знам какво да го посъветвам.

Въпреки, че въпросът ти не е Математика или Английски, това е изборът, който трябва да направите.
Конкретно мнение за 1 АЕГ мога да ти дам и претендирам, че е обективно и точно.
Знам, че има и майка "със стаж" в СМГ - чела съм мненията й, ще ти каже горе-долу каквото ти кажа и аз.
И нейното мнение мисля, че е обективно и точно - и тя е с две деца в това училище, както и аз съм с две в 1 АЕГ.
В общи линии и за двете ще прочетеш: умни деца, добра дисциплина, малко математика в 1 АЕГ, малко английски в СМГ, лоша база, има сериозни и несериозни учители, първи места на олимпиади...

И как ще разбереш тогава кое е "по-добро"?

# 17
  • София
  • Мнения: 1 735
Колкото до оставянето в БГ - не е сигурно. Най-лесно се излиза в чужбина оттам, именно защото математиката е основното в изпитите за чуждите уни-та.
Около 20 човека от класа ми са извън БГ.Езикът не е спрял никой.

# 18
  • Мнения: 5 940
И аз като като Inka съм бивш възпитаник на СМГ. Училището е прекрасно, но за тези, за които математиката е любов Grinning При кандидатстване с математика, в което и да е висше училище,  е гарантирана сто процента успеваемост на всички . На нас непрекъснато ни сменяха предподавателите по език, освен това бяхме и випуск, който беше без подготвителен клас. Така, че езиковата ни подготовка беше лоша.
Това не беше моето място Laughing, но все пак не го смятам за загубено време. Сега професията ми формално няма нищо общо с математика, по-приляга на завършил езикова гимазия. Но математиката отново ми върши работа.
Та и за мен изборът е математика или език. Това, което е по-близко до вътрешната нагласа на човека.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 735
Защо сте били без подготвителен клас?Аз съм по-голяма от теб и имахме.От нашия клас и хората кандидатстващи с други предмети-всичките влязохме.А и тогава нямаше университети под път и над път както в момента.

# 20
  • Мнения: 5 940
Не знам защо така се получи. Бяхме първият випуск без подготвителен клас. Тогава имаха остър недостиг на преподаватели по английски.

# 21
  • Мнения: 411
Прави сте със съветите, но не ми помагате. Сега още повече. Милата ми дъщеря, представи се блестящо по мат.- единствено с курсове. Учителката и в курса по мат. още есента, каза простичко. "Тя ще успее, сигурна съм ", а щерката не иска в СМГ, а в езикова. Ако я натисна ще се съгласи за СМГ, но просто незнам имам ли право. ooooh! Простете, че пълня сигурно със спам. темата Embarassed

# 22
  • Мнения: 6 786
kessy, мисля че нямаме право да натискаме децата. Ние сме в обратното положение - детето иска математическа, а ние с баща му по-скоро езикова.
Майка ми обаче мъдро каза - да стигнем да се чудим в кое от две добри училища да учи. И още - да не би да иска да ходи в някое лошо училище та ще го натискате, избрал е едно от най-добрите, ако и го приемат какво искате. И после последва - кротнете се малко и  #Cussing out

# 23
  • Мнения: 411
Така е Dinchо, права е майка ти, но аз смятам че все пак децата се влияят помежду си не винаги обективно. Браво на сина ти, че иска СМГ. Това е единственото училище, където деца "случайно" не попадат. Ако някое дете е преписало на изпит и има високи оценки по мат. няма да се възползва от това преписване за да отиде в МГ, а ще отиде в езикова. Математиката е талант и ако го имаш е хубаво да го развиеш. Това е като да можеш да пееш, а детето се насочва към музикално училище. Аз знам способностите на моята дъщеря с езиците.. е не са блестящи.... това е Thinking ooooh!

# 24
  • Мнения: 6 786
kessy, успех на дъщеря ти! Не я натискай, остави я да избере сама. Езиковите гимназии са добри, какво повече може да се иска.
И на мен ми е трудно да приема, че иска НПМГ или СМГ обаче това е неговият живот. Гимназията е важна заради средата.

# 25
  • Мнения: 910
май и аз ще се включа в тази тема ,защото все повече се убеждавам ,че математиката ще изучи в СМГ,а език ако иска ,може и на курсове,уроци и т.н ,в този ред на мисли : има ли я практиката частен ученик в АЕГ,а да си учи в МГ и обратното ?

# 26
  • Мнения: 7 161
има ли я практиката частен ученик в АЕГ,а да си учи в МГ и обратното ?
Познавам дете /вече студентка/, завършила СМГ и 1АЕГ като частна ученичка.
За обратният вариант нямам информация.

# 27
  • Мнения: 411
идеята да научиш езика в езиковата, а че го знаеш е с полагане на външни изпити, които са сертифицирани. Дори да се завърши езикова гимназия, за владеене на езика критерии са ивенно тези изпити. Така за мен се обезмисля да учиш като частен ученик в ЕГ. (ако греша моля оборете ме- ще ми е полезно)

# 28
  • Мнения: 910
всъщност kessy ,ти си много права ,няма смисъл от приравнителни в ЕГ ,ако детето се захване да учи сериозно езика в школа  ,да речем ,но от това не следва ,че мойто чаве ще приеме идеята за СМГ

# 29
  • Мнения: 411
Е тук е проблема mama69. И мойта щерка смята, че е по-престижно да учи в английската не в СМГ. Срам ме е, но това са й критериите. Не какво ще изучи, а къде е по-гот. Та за това иде реч Embarassed

# 30
  • Мнения: 910
да, и при нас имам такова наблюдение ,гледа се къде ще му е по-гот ,имал някакви приятелчета от Испанската-искам там ,ама защо -отговора е щото е яко !!

# 31
  • София
  • Мнения: 1 942
Аз зная, че има много места, където може мноого добре да се научи език и не е задължително това да е 1АЕГ. Зная също, че сертификатите те правят владеещ езика. Обаче ме интересува самото училище, не толкова изучаването на език в него. Славата от едно време дали още я има. Разни там клубове по интереси (извинете, много политическо прозвуча, няма нищо общо) културни занимания и т. н.

Последна редакция: чт, 03 юни 2010, 00:07 от Sash

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 820
тук пише за групите по интереси в 1 АЕГ

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 820
тук пише за групите по интереси в 1 АЕГ

# 34
  • София
  • Мнения: 1 942
dessislavas, знам, мила, този сайт. Не знам защо, ама хич не ме привлича официално поднесената информация. Затова търся лични впечатления, по им вярвам, някак.

# 35
  • Мнения: 411
Леле..е сестро Sash, ама с теб просто мислим като един  Thinking

# 36
  • Мнения: 411
Наближава записването и аз пак да "почопля". Може ли да споделят деца (или родители) на деца които са влезнали в СМГ след 7-ми клас как се чувстват между останалите, особенно момиче. Ако не бъркам там основно продължават в гимназията децата учили в СМГ от 5-ти клас. Притеснява ме това, че моята девойка е силна по мат. но на практика няма никакъв опит с например логически задачи.

# 37
  • Мнения: 41 340
Наближава записването и аз пак да "почопля". Може ли да споделят деца (или родители) на деца които са влезнали в СМГ след 7-ми клас как се чувстват между останалите, особенно момиче. Ако не бъркам там основно продължават в гимназията децата учили в СМГ от 5-ти клас. Притеснява ме това, че моята девойка е силна по мат. но на практика няма никакъв опит с например логически задачи.

Имам информация от достоверен източник - в МГ се учи горе-долу същото, каквото се учи и в нормалните училища. Да, по-малко тъпчат на едно място, вземат повече материал "в ширина", но няма проблем отличник по математика от обикновено училище да не се справи (ако не е някой фалшив отличник де, защото и такива има). Тези деца, които решават неземно трудни задачи, са не повече от десет - петнадесет във випуска и го правят извънкласно - там където се извършва подготовка на отбора на гимназията за състезания.

Конкретно по твоя въпрос - ЕГ дава добри шансове на по-широк кръг деца, отколкото МГ.

# 38
  • Мнения: 411
Благодаря Черна Станция, а по отношение на езика имаш ли представа каква е подготовката. Ясно е че не би могла да е като в ЕГ, но все пак.

# 39
  • Мнения: 41 340
Благодаря Черна Станция, а по отношение на езика имаш ли представа каква е подготовката. Ясно е че не би могла да е като в ЕГ, но все пак.

Ако търсим изолирани примери сигурно можем да намерим деца с езикови сертификати и от фризьорския техникум (примерно кзано, не знам дали го има още). Но като цяло не знам училище (освен някои частни може би), което да не е ЕГ и да успява да даде добра подготовка по език на болшинството от учениците си. А сега, за моя голяма изненада, чета даже, че деца от ЕГ ходели на уроци по езика Shocked Какво ли остава тогава за някоя МГ? 
С две думи - не чакай добри познания по език от МГ. Трябват си странични занимания. Но пък децата от МГ имат будна и логична мисъл и самодисциплина и лесно учат в извънучилищните курсове.
Дали ще изберете ЕГ или МГ изцяло зависи от това какво търсите. Според мен двете училища не са алтернатива едно на друго. ЕГ дава по-широка обща култура, стил и класа в писмената и говорима реч и добър чужд език. МГ дава логика и много високо ниво по математика.
Та кое ще изберете си зависи от това какво иска да следва детето. 

# 40
  • Мнения: 411
отново благодаря Черна станция Hug. Обстойна информация..аз като луда майка продължавам да мисля. (вероятно много са като мен). Да детето е с математични наклонности, но защо пък да не развием и другите, които и без това не ги има много. Ей такива мисли... помогна ми много Hug

# 41
  • София
  • Мнения: 346
Език в СМГ няма да научи девойката! С малко повече труд се достига нивото на училите до 7-ми клас в същото училище. А за това каква е разликата в математиката при СМГ и обикновените училища е просто смехотворно да се коментира.  Simple Smile

# 42
  • Мнения: 3 204
kessy, когато на едно дете "му върви" математиката, е въпрос на време и добро обясняване да схване и решава логически задачи. Не си права, че повечето деца са в СМГ от 5 клас. Повечето такива отиват в езиковите гимназии и АК. Тези, които остават са събрани в един клас и не се смесват с новоприетите. Би могла да питаш за потвърждение и подробности Ариана, която е писала преди мен.
Казваш, че дъщеря ти не е добре с езиците. Помисли тогава как ще се чувства в езикова гимназия. Там не е въпрос на обясняване, а на много труд + "да ти идва отвътре". А ако не попадне на добра учителка в 8 клас? Класовете са 30+. Какво правиш тогава?

# 43
  • София
  • Мнения: 1 365
kessy, . Тези, които остават са събрани в един клас и не се смесват с новоприетите.
Не е вярно това. Naughty
Децата от СМГ са по всички паралелки. Ако трябва да съм откровена има стрес за новите. До 7 клас децата от СМГ са учили доста неща, които се учат и от 8 нататък, т.е. са им познати. Много зависи от детето дали ще понесе в началото да не е сред първите. Не е тайна, че и учителите имат по-специално отношение към старите ученици, най-малкото ги познават.
Въпреки всичко мисля, че усилията си заслужават.
Много е важно естествено на кои учители ще попадне детето.
Важно е да се гледа и профила на паралелката. Ако е хуманитарен не се учат цели дялове от математиката. Това трябва да е едно на ум за следването /не кандидатстване/.
Един пример-децата се справат с матурата по математика още в 10 клас.
Успех на всички деца и родители.  bouquet На този етап задачата на родителите е доста трудна - трябва да насочат децата /без да ги насилват/ да направят правилния избор и то за 5 години пред.А кой е правилния избор newsm78

# 44
  • Мнения: 3 204
Явно ми е грешна информацията за разпределението на осмокласниците.
(Предположих го, затова и предложих да попита Ариана)
Това обаче не променя мнението ми на тема "език или математика".
Трябва да се вземат предвид възможностите на детето, защото му предстоят 5 години в училището.

# 45
  • София
  • Мнения: 1 278
.....Притеснява ме това, че моята девойка е силна по мат. но на практика няма никакъв опит с например логически задачи.
Впечатленията ти лични ли са, или базирани на резултати от олимпиади, състезания и т.н. - някъде, където се е състезавала с ученици от СМГ? "Силна по мат." ми звучи неопределено newsm78
По отношение на дилемата - стоеше и пред моето семейство преди 5 години - СМГ, или друго. Мисля, не, убедена съм, че език може да се научи добре в степен сравнима с езикова гимназия, докато математиката в много, много редки случаи на ниво СМГ извънкласно. В случая с английската гимназия - за мен изборът е ясен - английски език задължително ще се научи, така че няма нужда да се "пропилява" времето там, по-разумно е СМГ, или друга езикова гимназия. За мен/нас решаващ беше избора за "след гимназията" и той предопредели решението.

# 46
  • София
  • Мнения: 346
Официална информация нямам - пиша от опит. Големият ми син беше в паралелка с немски, която е само една на випуск и бяха смесени - деца, учили до 7 -ми клас там и такива от други училища. Малкият е в английска паралелка и според него само две деца са бивши СМГ-ейци и то от недобре справящите се и за мое голямо съжаление са доста слаб клас. Ако я знаех тази малка подробност непременно щях да настоявам за немската паралелка. Но ако детето е много талантливо и амбициозно има много възможности за развитие и изява в това училище. А това за специалното отношение на учителите не е истина, напротив- те търсят, окуражават и с голямо желание обучават учениците, които имат желание за развитие.

# 47
  • Мнения: 7 161
Според дъщеря ми, всички бивши СМГ-ейци са в "а", "б" и "е"  паралелки /8-ми клас/.

Смятам, че ако има единици бивши по другите паралелки, то вероятната причина за това е слабото им представяне на миналогодиният изпит за кандидатстване след 7-ми клас.

# 48
  • София
  • Мнения: 802
Чета темичката ви отдавна, с голям интерес.
Виждам, че обсъждате темата за разпределянето по класове след 7-ми клас, затова ще се престраша да задам въпроса си.

Аз също съм чувала, че в СМГ разпределят в първите 1-2 паралелки (с ЕА) и, ако има желаещи за немски, разбира се - в немската паралелка - предимно свои бивши възпитаници до 7-ми клас. Това, което ме притеснява обаче е, че също така чу, че именно на първите им паралелки училището гледа някак... с привилегии: най-добрите учители по мат преподават на тях, повече залагат именно на тяхната подготовка. Не, че останалите класове изостават, но... да кажем, че догонват първите две паралелки. А другото, което също чух, е че разпределят по останалите паралелки по бала им от изпитите - отново се получава нещо като най-добри, по-добри и последни...

Много моля да ме извините за този неудобен въпрос, наистина не желая да засегна никого.
Просто синът ми се е насочил към СМГ. Има човекът и любов към мат, и с акълче си разполага.
Но от друга страна, той е малко по-свито дете, не е "отворко" още, тепърва си навлиза в пубертета и ще се оформя като характер.
Не ми се иска да попадне някъде,където няколко години без да иска, ще се чувства като "втора стока".
За мен знанията са много важни, но по-важно ми е да придобие сега и самочувствие, а не да се чувства като догонващ влака...

Ще бъда много благодарна, ако някой се включи с информация по този въпрос, макар и на лични.

# 49
  • Мнения: 3 204
Sandalka, ти сама си отговаряш на въпросите и терзанията. Simple Smile
Напълно логично и нормално е децата да бъдат разпределяни по този начин.
Тези, които са учили до момента в СМГ имат далеч повече знания и развито мислене от новоприетите.
Новите тепърва ще се учат на нещо, което "старите" вече знаят.
Би трябвало да се притесняваш, ако синът ти попадне в такъв клас, защото тогава със сигурност ще е догонващ.
За него е важно да бъде сред най-добрите в новия си клас, където нивото ще е еднакво.
И бъди сигурна, че в СМГ няма лоши математици. Ако детето покаже възможности, те няма да останат незабелязани.

Колкото до това, че е свит... ти къде си видяла математик-отворко. Тях други неща ги вълнуват. Wink
Спокойна бъди, детето си е избрало страхотно училище. Всичко ще е наред.
Поздравления и успех му желая!

P.S.  И ако позволиш ще ти дам един съвет: Не се доверявай и не се връзвай на "Една жена ми каза... Аз чух..."

# 50
  • Мнения: 89
А кое повече му се отдава - математиката или езиците ??
Но пък точно между тези две гимназии - не мога да ти препоръчам..Чуват се само хубави мнения за тях навсякъде в другите градове..Изискванията са на ниво,предполагам..Естествено,ВИНАГИ ще има и "лоши" слухове за училищата,но това да не ви обърка..
Успех с решаването Flutter

# 51
  • София
  • Мнения: 1 365
Sandalka , лично аз за моите деца бих избрала по-високо ниво /дори да са догонващи/ отколкото лидери в посредствен клас. Дори с цената на по-ниски оценки в началото. Умното дете ще се докаже и в тежка ситуация, но ако летвата е ниска може да се самозалъгва колко е добро.
Успех в избора.  bouquet

# 52
  • София
  • Мнения: 802
cool_witch, mami21, благодаря ви много за хубавите и навременни отговори   bouquet

Прави сте. Има логика,определено има логика, аз също навярно на мястото на директора бих постъпила така.

Може би аз излишно много се притеснявам. Май е време да го пусна и да се оправя в живота, да ври и кипи. Мъж е, все пак. Ама-ха.


P.S.  И ако позволиш ще ти дам един съвет: Не се доверявай и не се връзвай на "Една жена ми каза... Аз чух..."

Ми да бе. Аз точно затова питам  Peace Повечко жени да кажат  Joy А на твоя ник определено вярвам,ти не си за мен 'една жена'  Wink

# 53
  • Мнения: 2 265
С 2 ръце за СМГ Mr. Green въпреки, че ненавиждам математиката, но 1 АЕГ  Rolling Eyes е няма да забравя как миналата година една приятелка на майка ми разказваше как една нейна приятелка която е доста заможна, все давала големи джобни на сина си и накрая се оказало че детето си купувало трева. Не казвам че учениците в 1 АЕГ са наркомани за да не обидя някой, но наистина в някои класове и паралелки е пълно с такива, обяснявам си го с това че 1 СОУ е в близост (на километър, два) а там са доказани тревомани и мога да го потвърдя, защото съм учила там една година и наргилето си беше задължителен аксесоар за повечето, да не говорим за цигарите. Дано не съм обидила някой с поста си, мисля, че е важно какво го влече детето най-много, дали е математика или английски, аз просто изказвам мнение, така че може въобще да не го вземате под внимание  Simple Smile. Успех в избора.

Последна редакция: чт, 17 юни 2010, 21:06 от *Glitter_witch*

# 54
  • Мнения: 2 265
Тези "разказчета" са абсолютната реалност, които иска да вярва, аз никого не задължавам. СМГ е по-добрата гимназия от двете, и браво на децата които са в 1 АЕГ и не са попаднали на тревомани и пушачи, точно за това не съм казала, че там има наркомани, защото това са отделни групи от ученици. Наркомани е твърде силна дума за деца решили само да пробват, както и алкохолици е твърде силна дума за някои които са изпили една бира Wink.

Еdit: немската езикова си е много добре даже Grinning алкохолици няма, освен както казах 1 бира няма да направи някого алкохолик.

# 55
  • София
  • Мнения: 4 273
Ние сме посмяхме на гърба на "бляскавата вещица", но да ви кажа честно ми е писнало хората да вярват на градски легенди и да разсъждават с клишета.  Close Когато кажа къде учи щерката, едни я съжаляват, че се изгърбва от учене, а други започват да ми обясняват в каква нездравословна /пиянска/ среда е попаднала.  ooooh!
*Glitter_witch*, как можеш да твърдиш, че казаното от теб е абсолютната реалност, след като ни съобщи източника на информация?  hahaha
Толкова убедена мога да бъда само и изключително за собствените си мисли и действия, но и това не е много сигурно  Sunglasses

# 56
  • Мнения: 3 204
Хората, които вярват всъщност са неуспелите.
Те същите продължават да рзпространяват слуховете - на принципа "пре..и другарчето". Съвсем нормално.
Изобщо, ама изобщо не ми правят впечатление.
Всеки носи глава на раменете си и ако не може да я използва... това не е наш проблем.

# 57
  • Мнения: 3
Само за информация - 9 клас в СМГ - взели са 2 от общо 4 раздела от физиката. На въпроса кога ще учат останалия материал - догодина при преговора.... И не само по физика е така за съжаление....
Това не отговаря на въпроса Или/Или - просто факти!

# 58
  • София
  • Мнения: 1 365
Само за информация - 12 клас СМГ-2010г- явилите се на матура по физика получават оценка -6,00 и това е трета матура по желание. За математиката не говорим. Wink
http://rezultati.zamaturite.bg/uspeh/

# 59
  • София
  • Мнения: 4 273
За "Физика и астрономия" на 1. място виждам НПМГ с 5.90 и 11 явили се, а СМГ въобще не фигурира newsm78

# 60
  • София
  • Мнения: 1 365
мързеланка, права си и аз се чудех защо е така, но после разбрах, че това са резултати от задължителните матури. Повечето деца се явяват на математика, а на физика ходят на 3-та матура, която не фигурира тук. Това за оценките го зная от явилите се деца.

# 61
  • София
  • Мнения: 4 273
А колко ученика са се явили, защото и това е от значение. Щото ако са 5-мата гении, условно казано, които представят страната по състезания, едва ли е някакъв критерий.

# 62
  • София
  • Мнения: 1 365
Нямам информация за бройката. Приятеля на моя син се яви /не е от медалистите/ и от него разбрах за останалите деца. Той каза, че всички имат 6,00. На този изпит се явяват, защото за някои университети в чужбина се изисква и трета матура.

# 63
  • Мнения: 3
Много хубаво - радвам се за децата, които са учили (кой знае къде!). Защото техния резултат не променя факта, че деветокласниците в момента завършват с 1/2 взет материал....

# 64
  • София
  • Мнения: 1 356
MJDobreva, малко повече информация, ако обичате. Коя паралелка е детето ви (а, б, в...)? По кои други предмети изоставате с материала?

# 65
  • Мнения: 411
Благодаря на всички ви, които се включихте в дискусия за двете училища. Hug
Мойта дъщеря в крайна сметка избра и постави на първо място 1АЕГ и там я приеха. Реших (ама и аз каква съм сурова) , че след като има отлични резултати има право тя да "реди" желанията си.

Сигурна съм, че и двете училища са отлични съдейки по резултатите от матурите. А кусури си има навсякъде.  За мен мненията ви бяха много полезни. Hug Hug Hug

# 66
  • София
  • Мнения: 802
И аз искам да ви благодаря за споделената информация на всички мами в темата!  Hug

kessy, и аз прибрах моята 'суровост' в скрина и позволих на сина да реши и подреди всичко сам. Който е постигнал висок резултат, заслужил е и да се държи като победител, все пак. Синът ми е приет в СМГ и дотолкова вече е ревностен почитател на гимназията, че когато започна да му разправям за абсурдните отговори на директорката по повод избухналия скандал, той става, излиза от стаята, затръшвайки силно вратата след себе си  Laughing Laughing Laughing

Моите питанки и чуденки бяха за мене си... ехххх... майките все от нещо се притесняваме. Но вече съм си казала: БАСТА, дитету порастна.

Да са все така здрави и умни, любознателни и вашите деца, а на всички вас желая да нямате ни-ка-кви поводи за притеснение  Hug

# 67
  • София
  • Мнения: 1 278
"Математическата бие английската
Математическата гимназия удари това лято по висок бал Първа английска гимназия в столицата.
На първо място отново е Немската гимназия. Второто място вече е на Софийската математическа, а чак на третото е Първа английска. По интерес следват Испанската, Втора немска, Френската и Втора английска гимназия. Сред професионалните училища с най-висок успех са класираните в Националната търговско-банкова и Финансово-стопанската гимназия." - цитатът е от вестник 24 часа.

# 68
  • Sofia
  • Мнения: 1 484
"Математическата бие английската
Мисля, че по-показателно е второто класиране. В него отпадат повечето от кандидатстваите `за спорт`.

# 69
  • София
  • Мнения: 1 278
..Мисля, че по-показателно е второто класиране. В него отпадат повечето от кандидатстваите `за спорт`.
Няма начин да е по-показателно - добрите у-ща си попълват бройките на 1-во класиране почти на 99%.

# 70
  • Sofia
  • Мнения: 1 484
..Мисля, че по-показателно е второто класиране. В него отпадат повечето от кандидатстваите `за спорт`.
Няма начин да е по-показателно - добрите у-ща си попълват бройките на 1-во класиране почти на 99%.
Точно това имам предвид.  Peace

# 71
  • Мнения: 3 204
Само дето случайно никой не се е сетил, че бала в СМГ и в езиковите гимназии се изчислява по различен начин...
Така че пак се сравнява несравнимото - както на матурите:

Немски език:
1 място: ЧСОУ "УВЕКИНД"  - среден успех   5.79, явили се - 1
2 място: 137 СОУ "Ангел Кънчев" - среден успех 5.71, явили се - 1
3 място: ЧПГ "ВЕДА" - среден успех 5.60, явили се - 4
4 място: 91 НЕГ - среден успех 5.52, явили се - 121

Английски език:
1 място: Американски колеж - среден успех 5.76, явили се - 109
2 място: 164 ГПИЕ - среден успех 5.70, явили се - 11
3 място: Първа АЕГ - среден успех 5.69, яили се - 179

Математика:
1 място: НУККЛИИЕК, среден успех 6.00, явили се - 1
2 място: Американски колеж, среден успех 5.94, явили се - 7
3 място: СМГ, среден успех 5.74, явили се - 132

# 72
  • София
  • Мнения: 346
В събота сутрин има едно предаване "Кой е по по най" ! Работата натам отива.  Laughing

cool_witch  как са девойките? Тази година трудна ви се очертава?  Hug

# 73
  • Мнения: 7 161
В събота сутрин има едно предаване "Кой е по по най" ! Работата натам отива.  Laughing
Не съм забелязала в темата да има съревнование коя е по-добрата гимназия. Laughing


Независимо, че балообразуването в двете гимназии е различно, все пак в него влиза и оценката по БЕЛ. Wink

Общи условия

Активация на акаунт