Орхидея - тема 4

  • 95 026
  • 745
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 13 256
И аз ходих до Кауфланд и за останалото се досещате....  Embarassed  Бях в Младост. Имаше основно зелени със зелена или много тъмно лилава среда, по-малко лилави и розово-бели(3 вида разцветки в тази гама) и 2-3 чисто бели. Бяха в идеално състояние. Видях само една пожълтяла пъпка от сигурно 50 орхидеи. Старият ми дендробиум-фал е в прозрачна саксия с кори. И аз може би ще ги прехвърля, но след като прецъфтят. Доста са поляти, но не мисля, че са загнили.

Fleur de la montagne, честити ти цветоноси!  Laughing

Дима, дълго да те радва! И аз си взех от същата разцветка  Wink.

# 721
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
И аз си имам двечкиииииииииии - едно като на Дима и едно зелено с тъмно лилава среда. Много харесах една бяла със зелена среда и една лилаво-червена, но бяха само с по 2 мижави булби.  Избирах моичките най-вече по булбите. И двете са с по 4 и 1 цветенос, но зелената май ще изкара още един от друга булба. Чудя се дали мога да ги разделя, понеже щото, ме ставиха да взема 2 само след като заявих, че едната е за офиса  Mr. Green

Fleur de la montagne, аз бях в Каугланд в OK - имаше 3 рафта с дендита, като бяха взети доста малко саксийки, изборът е огромен.

Танче, ти само с 1 саксийка ли се размина?

# 722
  • София
  • Мнения: 13 256
Танче, ти само с 1 саксийка ли се размина?

 Embarassed  Срам ме е да кажа - 4. Едната е като на Дима, втората ѝ е негатив - повече тъмно и по-малко бяло, зелена с тъмно лилаво езиче и една най-традиционна розова, преминаваща към бяло в средата, но с 2 цветоноса и неизброимо количество булби. Още не съм ги разопаковала, че бях на родителска среща досега. Чудя се къде да ги настанявам  Embarassed. И аз гледах да са с повече булби. Само зелената е с 1 голяма и две малки, които не мога да преценя, но май са стари и недоразвити, а не млади. За разделянето - мисля, че не си заслужава. Една булба цъфти само веднъж. След време листата ѝ падат и остава да стърчи само стъбло. Най-старото стъбло го  отрязах и размножих  Laughing. Така че догодина ще си имаш още много  Laughing.

Последна редакция: ср, 24 ное 2010, 22:05 от tania67

# 723
  • Варна
  • Мнения: 25 298
Айде и аз да се разпиша, макар и само с едничко Laughing Традиционно розово, с малко бяло в средата, но с два цветоноса от най-старата булба и няколко млади булби, които се надявам да цъфнат някой ден. Имаше страшно много дендита и всички бяха в добро състояние, харесах всички разцветки, особено една - бяла с бледорозова среда и беше единствена, но накрая и аз избирах по общ вид на растението, не толкова по цвят. Само че ги пресадете, наистина са подгизнали, освен това в корите има някакви бели миниатюрни топченца, вероятно яйца на червейчета, а основата е, както каза Дима, обвита в някакво дърво. Иначе корените са добре. Утре ще го снимам, покажете и вие вашите, да пораздвижим пак темата. Помня миналото лято колко бързо се изписваше, сега нещо позагубихме ентусиазъм май, не бива така Grinning
Нели, не вярвам да свършат толкова бързо, мисля, че ще те чакат и следващите дни Simple Smile

# 724
  • София
  • Мнения: 13 256
Месечинке, честито! Както я описваш е като моята  Laughing. И аз първо си мислех да не я взимам, че е почти най-често срещаната, но двата цветоноса и многото булби ме изкусиха  Wink.

Да допълня, че пъплят дребни мушици и буболечици в пръстта. Явно трябва да се напръскат за паразити.

# 725
  • област Варна
  • Мнения: 270
tania67 не си много права за единственото цъфтене. Аз имам дендробиум - фал. В момента е с три разцъфнали цветоноса. Единия е четвърти за булбата, единия трети, а единия е от съвсем новичка булба. Тъкмо мислех да го разделям и аз, че вече са 10 булби в една малка саксийка, а той взе че се оля от цъфтене.

# 726
  • Мнения: 850
  Честити Ви красоти , охх днес съм в Кауфланд , дано , дано , не са изкупени  Praynig Praynig Praynig , а след малко ще ви покажа моята нова придобивка , късен подарък за РД  
ето я


Последна редакция: чт, 25 ное 2010, 09:53 от mmmshushy80

# 727
  • Монреал
  • Мнения: 631
Честито на всички за новите орхидеи! Много са красиви, наистина! mmmshushy80, ще има!

По въпроса с цъфтенето...из многото статии и форуми прочетох различни мнения за това. Някои каззват, че булбата цъфти само веднъж, други - по 3-4 пъти. И мъничко се разколебах в купуването, но все пак отидох и докато ги оглеждах видях една с 5 булби, обаче! 3 от тях бяха с отрязани цветоноси, 4-тата цъфтеше и 5-тата съвсем мъничка. И се отказах, щото нали може да цъфтят по веднъж... и сега като ви слушам, че сте ги избирали по булбите... абе , карай, аз много си харесвам моята: с 3 булби и една много мъничка.

espinoza, може би тайната се крие в начина на гледане, много булби в малка саксийка.

Имам въпрос: на година по 1 булба ли расте?

# 728
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Айде да покажа зеленичката, другата - когато сваря да съм в къщи по светло


# 729
  • област Варна
  • Мнения: 270
dima моята я имам от лятото. Когато я купих беше с един цветонос. До момента са израстнали две нови булби, като от едната вече е разцъфнал цветонос. Има четири стари, но много малки булби, на едната от които въобще не й се надявам, защото е закърняла. Останалите четири - една с три изрязани цветоноса, една с трети цъфтящ, една с четвърти цъфтящ и една с четири изрязани цветоноса. Корени изкарва колкото ти душа иска. Саксята обаче е бяла и не мога да видя какво е положението надолу с корите. Та поне трябва да си купя нови кори и да й ги сменя.

# 730
  • София
  • Мнения: 13 256
Имам само 1 дендробиум-фал, който цъфтя 3 пъти. Всеки път е с 1 цветонос, а булбата след това остава без листа. Само най-старата булба съм я отрязала, а 3 си стърчат без листа и до сега. Много вероятно да зависи от конкретния хибрид. Иначе растат по повече от една на година.

По повод на хибридите - какво ми направи впечатление за камбриите. Имам 3 купени от германски хипермаркет от една партида и 4 купени от тук. "Германките" цъфтят 2-3 пъти в годината, включително и тази, която дъщеря ми почти унищожи и я реанимирахме. От купените тук само една е цъфтяла повторно. А ги гледаме по еднакъв начин. Явно зависи от хибрида доколко е направен като за масовия потребител. Същото е и с пафчетата - германското, купено заедно с камбриите цъфти много, а розовите(моето и на леля), купени от Баумакс цъфтят по-трудно и само с по 1 цвят. Сега пак вади цветонос и тайно се надявам да е дълъг цъфтежа като на германското, но ... ще видим.  Wink

mmmshushy80, честито ти фалче! Красиво е! За Кауфланд - не се притеснявай! Имаше достатъчно.

Ку4о, супер е! Като моята  Blush.

Дима, избирах по булбите, но по младите. Правилно си постъпила като не си я взела тази с прецъфтелите. Дано от тази партида да са като орхидеята на espinoza, но ако са като моята?

По-късно ще снимам придобивките и ще добавя снимки.

Последна редакция: чт, 25 ное 2010, 12:27 от tania67

# 731
  • Мнения: 850
 Значи с две думи , днес от Кауфланд да търся орхиея с повече булби и в тях да няма прецъфтяли цветоноси  newsm78

# 732
  • област Варна
  • Мнения: 270
По няколко прецъфтели цветоноса на булба, че да си сигурна, че цъфтят по повече от един път  Joy

# 733
  • Мнения: 259
Да се похваля и аз с новата орхидейка. Досега не съм имала такава и много и се радвам.



# 734
  • На черешатааа
  • Мнения: 1 012
И аз минах през Кауфланд  Mr. Green , залена с лилаво отмъкнах. Та сега да я вадя ли, че ме сърбят пръстите. И в кори ли да я сложа, помагайте, новак съм още. Да се похваля,2 от орхитата пускат ново листенце, 1 цветонос и още 1 май , но не съм сигурна. И въпрос, откаде в София около Плиска  мога да намеря магазин с торове, жълт и оранжев кристалон по точно. Прекрасни цветя сте си накупили , да ви радват дълго време с цвят  Hug

Общи условия

Активация на акаунт