курс за козметик или гримьор?

  • 6 917
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 26
Здравейте! От известно време обмислям да се запиша на курс по грим. Аз тъкмо завърших, взех си изпитите и искам да продължа да работя за себе си. Добър вариант ми се стори да завърша такъв курс именно защото не е толкова задължаващ, не е нужно да работя във студио. Родителите ми са съгласни, но майка ми твърди, че е по- добре да уча за козметик - той е по- разпространен, а гримьор може да си и без докуминт. Сего много се колебая. Много обичам грима, правя какви ли не неща с хората около мен, но така и нищо не мога да реша. Харесала съм си курса при Оливера Арнаудова. После се получава удостоверение за завършен курс по грим по програма Д на МОН за краткосрочните курсове. Мислите ли, че има смисъл да ходя на курс? Като гледам за балове и сватби все някой вика сестрата, братовчеката или комшийката. Дали да не търся курс за козметик, въпреки че не искам много много? Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 0
Ами аз мисля, че трябва да избереш това, което на теб ти харесва повече. Заради това, че слушах чуждото мнение вече пета година уча нещо, което не ми харесва!

# 2
  • София
  • Мнения: 16 229
Мисля, че е по-добре курса да е за козметик. Ако започнеш да го работиш ще набереш редовни клиенти, ще им споделиш, че си добра и в гримирането и ще те викат когато се наложи.
Просто козметик се търси повече, има повече работа. 
За курсове - не е реклама, но виж сайта на колежи  Делта и Омега/вПловдив и София са/. В момента само те дават диплома, легитимна навсякъде в ЕС. Повечето работещи млади фризьорки, гримьорки, козметички учат там задочно. Дъщеря ми и тя започва 2 курс там. Иначе е фризьорка в известен салон. Преди това е била и маникюристка. Козметиката не  я привлича, но трябва да я знае.
Ако имаш въпроси - пиши, ще я питам и ще ти отговоря.

Последна редакция: сб, 07 авг 2010, 18:55 от Aisha

# 3
  • Мнения: 26
Благодаря много за информацията!
Аз все още съм си за курса по грим, но може по- нататък да се замисля и за курс по още нещо. Бях се насочила към Минка Петрова в Плодив. След курса се получава удостоверение за завършен професионален курс за грим. Но , Aisha, ти си права, че е хубаво дипломата да важи и в други страни! Трябва да помисля по този въпрос!

# 4
  • Мнения: 26
Lillinka, именно затова все още не съм настроена за курса за козметик, просто защото не ме влече, а аз обожавам да се занимавам с грим, да уча нови неща и правя различни опити как да променя един човек.

# 5
  • София
  • Мнения: 16 229
Лили, разбирам че имаш  интерес към грима.
Но ако се наложи реализация в тази област - тримьорките са много специфични. Трябва да имаш познати навсякъде, да  участваш във филмови и телевизионни продукции, отделно чрез познати да търсиш булки за гримиране. Абитур. балове не ги броя - това са само няколко дни.
А и има няколко утвърдени гримьори, които се борят със зъби и нокти и не дават работа на младите. А и професионалните материали за гримиране са доста скъпи - около 3-4 000 лв са инвестирани в чантата на 1 позната на Ани.
Хубаво е също да провериш в Регионалната занаятчийска камара - курсовете при кого са признати от тях. За да не си даваш напразно парите. Не се знае кога и какво ще се наложи да работиш, поне да си наред с документите.
И колкото и да те обучават - накрая в практиката се краде занаят.

# 6
  • Мнения: 26
Курсовете при Минка са одобрени, както и учебниците й, по които се учи. След курса се провежда изпит. Аз не съм казала, че искам да се занимавам само с това. Сега вече влязох в университета в Пловдив и ще мога да ходя точно там на курс. Ако изкарам курса, това ще са ми допълнителни доходи, които няма да пречат на ученете ми за изпити. А за по- нататък... има много време и нищо не се знае!

# 7
  • Мнения: 0
Аз бях като теб, само че се колебаех дали да уча за дизайнер или за компютърен техник. Всички ме убеждаваха, че в компютрите е бъдещето, а да станеш добър дизайнер при тази конкуренция е много трудно и аз ги послушах. И сега какво? Уча компютри пета година, а не знам почти нищо, просто защото не ме интересува! Всички, които ми говореха в момента съжаляват, когато видят скиците ми и дрехите, които си шия! Хубавото е поне, че аз завършвам средното си образование и направих тази грешка сега, а не после, когато отида в университет!

# 8
  • Мнения: 26
Оо, и аз бях много запалена по моден дизайн, ама много. Това беше преди доста време и съм сигурна, че ти си много по- талантлива и амбицирана за това. Наистина това е много хубаво нещо - занаят си е. Според мен още можеш да идеш да учиш това. В НБУ има такава специалност, но ще ти отнеме няколко години. Има един колеж- Света Ариадна в София. Организират и летни курсове. Една позната на леля ми е учила там и е много доволна. Пожелавам ти успех и в двете начинания, с които се занимаваш, но и аз ще те посъветвам да не се отказваш от дизайна... а ти може да се занимаваш и с двете.

# 9
  • Мнения: 0
Благодаря ти. Аз съм се насочила към НБУ. Пожелавам успех и на теб и не слушай околните, защото няма как да си добра в сфера, която не те интересува! Няма как да се занимавам и с двете, защото от едното въобще не се интересувам!

# 10
  • Мнения: 26
Ами ако не потръгне в модната сфера, в краен случай винаги можеш да разчиташ на висшето си. И аз съм решена да започна този курс, пък каквото ще да става. Само трябва да свикна с града, да се ориентирам и започвам веднага!  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 0
Не, не ме разбра  Simple Smile Аз в момента завършвам средно специално по специалността компютърен техник и сега ми предстои да уча висше и съм сигурна, че ще е в областта на модата.

# 12
  • Мнения: 26
Ооо, значи имаш достатъчно време! Това е много хубаво. Не се колебай! Моя приятелка учи фотография на НБУ и ми разказваше колко задружни били студентите от модния дизайн. Имали колежка, която е болна от някаква тежка болест, и изработили дрехи, бижута, за да ги продадат и да изкарат пари, за да й помогнат!

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 5 120
аз само да ти кажа, че курса при Оливера не си струва.Дай си парите на друго по добро място

# 14
  • Мнения: 26
Да, и аз така дочух. Много хора са били при Оливера и после при Минка Петрова и всички казват, че са станали добри гримьори благодарение на Минка. Цената на курса им е една и съща, но при Оливера е 8 дни по 3 часа, а при Минка- 10 дни по 3 часа. Чух и, че Минка води курсистите си по ревюта и фотосесии, което е много добра практика.

Общи условия

Активация на акаунт