Будене с писъци през нощта

  • 46 616
  • 101
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 108
Здравейте, момичета...
Аз продължавам да чета и да търсв нова инфо за всичко това...

Айде сега да ви провокирам с някои въпроси: за мамите с деца с такива нощни епизоди, наблюдавате ли пи децата си и:
- дематит, атопичен дерматит, екзема, сърбящ обрив и т.н.
- някои неприятни "навици" като хапене на пръсти, гризене на нокти, скърцане със зъби, въртене на косичката или някакви тикове

Благодаря!
Да, баткото има дерматит...като малък 1-2годишен(сега е на 5) имаше такива нощни "изпълнения"(много рядко се случваха),които преминаха, сега много рядко наблюдавам: неспокоен сън, около 1ч-започва да се върти и говори нещо(може и кошмар да е),гушкам го, ако не се успокои, му казвам да се изпишка и си ляга спокоен!!!
 Малката е на 2,6г и тя е имала нощни писъци и прочие..., взимах я в другата стая докато се успокои(около 30мин обикновено).
В такива моменти са като хипнотизирани, незнам...
Иначе имам 2 прекрасни деца, развиват се нормално, нямат проблеми... Peace 

# 76
  • Мнения: 2 013
Записвам се да следя темичката,защото и дъщеря ми има такива нощни изпълнения.През няколко дена се буди нощем започва да плаче и пищи (направо се дере),гърчи се,рита,блъска ме и с нищо не мога да я успокоя.На нещата,които обикновено я успокояват,в такъв момент отговаря с "никам" и ме блъска.И тези писъци продължават около 10-15 мин,но понякога се случват и по 2-3 пъти на нощ.  Confused Опитвала съм се да я събудя,светвам лампата,гушкам я,но нищо не помага,просто след около 15 минути се успокоява сама и пак заспива.

# 77
  • Мнения: 130
Тъй като няколко мами ми отговориха, че писъите през нощта са свързани с:
- кожни проблеми - дерматит, атопичен дерматит, екзема, обриви и т.н.
- неврози - скърцане със зъби, въртене на коса, мачкане на уши, бъркане в нослето, хапене на пръсти или др. подобни тикове или компулсивни състояния;
- стомашно-чревни проблеми - запек/разстройство, колики и т.н.

От всичките си консултации с психиатър, психолог и всичко прочетено стигнах до извод: това МОЖЕ да се дължи на недостиг на:
- серотонин (или предшественика му 5-хидрокситриптофан)
- витамин В3 (ниацин, никотинамид, PP витамин, пелагра-превентинг витамин, при липса на който се появява заболяването пелагра, което (в най0грубата му форма, която не съществува сега) включва: дерматит, стомашно-чревни проблеми и психични нарушения).

Недостигът на серотонин при възрастни води до депресия, а при децата - обратно - до хиперкинетизъм, нервност и т.н. (не говоря за синдроми!). Недостигът особено се изявява през нощта - неспокоен сън. Болните с депресия често имат неспокоен сън и се лекуват с лекарства, които увеличават серотонина в кръвта. При децата е нещо подобно. За увеличение на серотонина при деца може да се набляга на храни, богати на предшественика на серотонина - 5-хидрокситриптофан (5-ХТ). Богати на 5-ХТ са банани,шоколад, мляко с какао, какао, фъстъци, риба и особено риба тон, месо и най-вече пуешко, млечни продукти и др. Някои хранителни добавки също съдържат 5-ХТ.
Основен за синтез на серотонин в организма е витамин Б3 (ниацин). При недостиг на витамин Б3 има и недостиг на серотонин.

Следователно:
към предишния си съвет за повече сън сега добавям: храни, богати на триптофан и витамин Б3.

Успех!

П.С. ако детето ви има атопичен дерматит и използвате някакви козметики, забележете, че много то тях  съдържат "ниацинамид" против сърбеж...това ме накара да навържа нещата и това, което наблюдавам при тези деца. При моето дете няма стомашно-чревни проблеми (или поне не силно изразени) - и ми беше интересно да видя, е някои мами от форума се оплакват и от това..може и всичко да е преувеличено - но може и да не е . Въпросът е просто да наблягаме на някои храни, и то на полезни храни - е, защо да не пробваме? Естествено, не мисля, че е нормално сега да почнем да тъчем децжата с шоколад преди лягане Simple Smile)))))))))

# 78
  • Мнения: 3 211
helenblondy, много интересно. Ще се консултирам и ще ви пиша, ако открия подходящи добавки за толкова малки деца.
Другото, което съм чела е, че недостигът на омега 3 (което се набавя от рибеното масло) води до безсъние или нарушен/неспокоен сън и кожни проблеми, т.е пак са свързани нарушенията в съня с кожните проблеми.

# 79
  • Мнения: 1 749
helenblondy , страхотно инфо!

Дъщеря ми е имала такива изпълнения, но причината ни е ясна - явно се страхува от къщните паяци. Една вечер ми изкара акълите с неистови писъци. Като влетях в стаята й и видях малкото паяче на стената се чудех да се смея ли или да почна да се притеснявам. Оттогава няколко пъти се събужда пищейки, без да има какъвто и да било паяк... Явно много я е стреснал и го сънува (може би). Не мога да разбера този неин страх... Имаме тарантули - от тях изобщо не я е страх. Пипа брашнени червеи без проблем. Аз лично тях не мога да ги пипам. Но види ли паяк... Дано не развие някаква фобия.

Извън това, сънят й от около 3 седмици или месец е много неспокоен. Трудно заспива (което се е случвало много рядко преди). През деня е нервна, мрънкаща, ревяща почти постоянно. Отказва да направи каквото и да било - например да се облече, да престане да тормози котката/кучето. Стана агресивна. Не мога да я позная просто Confused ... Спомням си съвсем ясно началото на това поведение - както на единия ден всичко си беше нормално, така на следващия държанието й рязко се промени. Не е имало никакви кой знае какви събития, за да кажа, че те биха могли да бъдат причината, но моята преценка никак не е точна, защото аз не мога да погледна толкова надълбоко с нейните очи...
Що се отнася до това дали получава достатъчно от споменатите от helenblondy храни - банани яде всеки ден, любими й са. Шоколад почнах да й разрешавам преди известно време - и от него си хапва от време на време, по малко. Пие прясно мляко често, какао също... На 3 и половина е, дали не е т. нар. детски пубертет?

# 80
  • у дома
  • Мнения: 965
С голямата дъщеря -  в момента на 5 и половина, имахме такива изпълнения, спорадично. След всяко, обаче, се напишкваше. Сега, когато стане и започне да плаче и да се тръшка, директно я питам - Пишка ли ти се или просто я водя в тоалетната да се изпишка /без да светвам лампата!/ и след това ляга и заспива спокойно. Но и тя не помни нищо на сутринта, обикаля стоята и плаче, казва, че я боли тялото, навсякъде...Абе, просто е ужасно  Sad

# 81
  • Мнения: 958
От около две седмици, ние сме ок, само една вечер пищя, ама малко.
Започнах един ритуал, може да ви се стори странен, в къщи ми се смяха, ама помага.
Купих една малка чашка с едно усмихнато зайче на нея. И  казах на Никол, че всяка вечер преди лягане ще изпива една чашка хубави сънища, каквото тя си пожелае, но винаги преди лягане.
И така всяка вечер пием сокче, водичка или чай, в тази чашка и при всяка отпита глътка детето си казвакакво иска да сънува.
Като направим един месец, ще пиша пак, засега много добре се справя. Единственото пищене, е било мен докато ме нямаше и татко и не и намерил чашката.

# 82
  • Мнения: 1 749
От около две седмици, ние сме ок, само една вечер пищя, ама малко.
Започнах един ритуал, може да ви се стори странен, в къщи ми се смяха, ама помага.
Купих една малка чашка с едно усмихнато зайче на нея. И  казах на Никол, че всяка вечер преди лягане ще изпива една чашка хубави сънища, каквото тя си пожелае, но винаги преди лягане.
И така всяка вечер пием сокче, водичка или чай, в тази чашка и при всяка отпита глътка детето си казвакакво иска да сънува.
Като направим един месец, ще пиша пак, засега много добре се справя. Единственото пищене, е било мен докато ме нямаше и татко и не и намерил чашката.
Добра идея. Но... няма ли да има обратен ефект? Нещо като ...хм... пристрастяване към тази чашка? Казваш, че отново е плакала, когато татко й не е могъл да й я предложи...

# 83
  • Мнения: 958
Ами не знам, чудя се и аз.
От друга страна два дена на гости на дядо си и баба си, без чашки, защото за тях това са глупости, минаха ок.
Но тя винаги при тях е спала добре, само в къщи пищи  newsm78
Чесно казано, давам мило и драго, само да не пищи, то си е инквизиция и за детето и за околните.

# 84
  • Мнения: 1 749
Предполагам, че и аз на твое място бих приложила нещо такова.
Много хубаво сте го измислили това с отпиването на хубави сънища Simple Smile

# 85
  • Мнения: 130
Здравейте, мами! Радвам се, че скоро никой не е посещавал тзи тема - явно всичко е ОК. Исках само да ви споделя, че вече със сигурност виждам връзка между тези изпълнения и пишкането нощем. Тъй като вече през деня е с пълен контрол (отдана), явно през нощта когато й се припишка се буди, но не разбира защо й е дискомфортно, има контрол и не се напишква, а изразява дискомфорта си в пишене...сигурна съм, че напоследк има връзка (преди причината беше температура и държавната ясла). Иначе от 2 седмици като се буи и иска сок и аз бързам леко и нежно да я разсъня и да я сложа на гърне. Но разликата с преди е, че НЕ се буди вднага с рев, а първо си иска сок и ако изпуснеш момена да я поразбудиш (нежно, малко, с въпроси и т.н.) - и да се изпишка - се започва...
Успех!

# 86
  • Мнения: 958
При нас писъците се разредиха, но още има. Ето снощи, събуди се с ужасни писъци, като отидох в детската, беше свита в ъгъла на леглото сочеше нещо и пищеше, успокоих я, изпишка се, и заспа. Може и това да е връзката, но пък  в други нощи, става , пишка сама и пак ляга  newsm78

# 87
  • Мнения: 2
Здравейте на всички, нов съм в форума но изчетох тази тема няколко пъти. Нашата дъщеря е на 3г и 2м и от 3месеца е в същото положение. Първо започна при дядо и баба, защото те я гледаха от средата на юни - т.к. беше болничка и трябваше да и се дават лекарства ( хомеопатия). Започнала е тогава с тези нощни събуждания и рев, но ние с жената не сме знаели. Събужданията са били и през дневния сън, като е имало случки и като се прибират към вкъщи или преминават улица - да се втурва към колите и ако те я спрат - започва пък тръшкане по земята. Ние разбрахме малко по-късно за това състояние. Колкото и да е спала при нас е имало само 2 такива състояния - и разбрахме че ако бълнува нощем и се върти - да не я закачаме. Освен всичко това и малката тъкмо проговори с повечко думи, но не всички правилно казани - започната да "обяснява" на баба си, че тати бил "пипал" някъде и тя не можела да пишка. Това се разбра погрешно естествено от всички и тръгнаха към мен страхотни обвинения. Сега детето почти не го виждам, но пак прави такива неща нощем  - не всеки ден, но ги има и на всяко такова състояние нощем ми звънят и ме питат какво съм направил на детето. Какво мога да направя на собственото си дете ? Според тях всичко започнало когато съм я гледал сам за около седмица - бях отпуск, а съпругата болна и трябваше да е отделно за да я не я зарази. В тази седмица а аз я миех, мажех отдолу, бърсах - всичко, четох книжки и т.н. Всичко каквото прави една майка и татко взети заедно. Кажете какво да правим, защото ще се побъркаме всички и най-лошото е че разделят детето от мен ... Искам да каже, че четох линка за night terrors и напълно описва нашето състояние. Ето и още един сайт, който намерих по темата - http://www.nightterrors.org/

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Последните 1-2 седмици синът ми /5г и 11мес/ се буди през нощта, сяда в леглото и почва да реве. Бързо се успокоява и заспива отново. Не помни на сутринта и не може да ми обясни какъв е проблемът.
Досега не се е случвало, не е имал кошмари и т.н. Откакто му изникнаха всички зъби, към 2,3г, спи спокойно по цяла нощ.
В момента вади нови зъби, дали има връзка с това не знам...
Съвети няма да давам /повечето неща вече са казани/.
Интересни неща сте споделили, ще ви чета и занапред.

# 89
  • Мнения: 4 393
radoo нищо не мога да те посъветвам за съжаление. Може би си чел назад в темата, при нас тези случки приключиха след леене на куршум  Embarassed Може да ви е смешно, и мен ме беше срам да си призная, но ето...няма ги вече тези изблици нощно време.
Другото, за което се сещам, е да се посъветвате с детски психолог.
Това, което е казало детето еднократно ли е? После нищо ли не е казало повече? Питам - защото предполагам, че сте задавали въпроси нееднократно.

Общи условия

Активация на акаунт