Книгите, които са ни променили...

  • 32 052
  • 185
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 12 031
...
"Приключения в два свята", Арчибълд Кронин

Сега се сещам, че  тази книга оказа въздействие върху мен в посока също на професионален избор, който всъщност остана неосъществен.В много романтична светлина виждах лекарската професия, но после трезво прецених, че не е за мен. Simple Smile

# 61
  • Мнения: 1
Страшно много книги могат да те 'разбият' емоционално, но досега само 1 книга трайно измени ценностната ми система - "Шогун" Дж. Клавел...е, 2 книги, 2-та тома Simple Smile Крайно разтърсваща е и за ума, и за сърцето.
Но пък аз имам още мн мн неща(класики) да чета...тук има прекрасни идеи- мерси, дами, заемам се  smile3529 Simple Smile

# 62
  • Шумен
  • Мнения: 36
"Време разделно" на Антон Дончев. Нищо, че съм гледала филма безброй пъти. "Сказания за времето на Самуила" пак негова. Не можех да я довърша от сълзите в очите ми. Много тежка книга. След нея всичките ми проблеми и глупости, за които се терзая, ми се видяха....толкова маловажни и безмислени.

# 63
  • Мнения: 0
Странно ми е, че липсва "1984" на Оруел. Защо никой не я споменава?!
Аз я четох веднага след 10 ноември 89 г., четох я и преди около 2 години - е  не спах! Върна ме в един кошмар, който сега го разбрах по различен начин (различен от предишния прочит).

ВСЕКИ ТРУБВА ДА Я ПРОЧЕТЕ!
Няма значение на колко години е и кога - важното е да стигне до НЕЯ!

п.п. аз си пазарувам от тук - http://www.bgstore.bg/product.php?ProductID=5557

# 64
  • Мнения: 456
"Зеленият път" на Стивън Кинг, никога няма да я забравя!

# 65
  • Мнения: 107
"1984" е притиворечиво, приемаща се книга...

# 66
  • Мнения: 322
Странно ми е, че липсва "1984" на Оруел. Защо никой не я споменава?!

И аз съм от хората, които са си губили съня покрай тази книга  Peace

# 67
  • Мнения: 17
Страхотна темичка! Върна ме назад във времето и си спомних хилядите мигове, когато съм чела денем и нощем , затаила дъх, омагьосана, търсеща... Толкова много са книгите, които са ме докосвали дълбоко и знам, че са били до мене точно в моментите за тях. Но все пак, ако трябва да уловя най-силните мигове , то това са "Братята с лъвски сърца" - и плаках, и вярвах, и не исках да свършва. Невероятна книга и моите деца я харесаха, както, разбира се и "Пипи дългото чорапче" и "Емил от Льоняберя".
После дойдоха други книги и автори, но от младежкият ми период много силни следи оставиха "На изток от рая", "Война и мир", "Мопра" на Жорж Санд, "Климати" на Андре Мороа, "Майстора и Маргарита" и "Сътворението" на Гор Видал.

Може би книгата, която мога да чета пак , и пак е "Любов по време на холера", наскоро гледах и филма и пак я прочетох. Също и "Доктое Живаго"
"Доня Флор и нейните двама съпрузи" на Амаду- безкрайна омая...

"Братя Карамазови" - безпощадна към духа ми.
"Къщата на духовете" и " Ева Луна" на Изабел Алиенде
"Къпиново вино" на Джоан Харис - моето мечтание

# 68
  • Мнения: 1 156
ПОздравления за темата, наистина, страхотни спомени

За мен такива, които са ме разтърсвали дълбоко, и които продължавам да препрпо4итам...
"Цар Плъх", "Птиците умират сами·", "На изток от рая","1984", все о6те ми разбълни4ква мозъка... повестите на Гогол, Достоевски, с неговата многпластовост, неиз4епаем изто4ник на глъвоблъскане"Идиот", "Братя Карамазови". "Майстора и Маргарита",
"Знахар" и"Морал" на Тадеу6 ДОленга Мостови4,  "Кукла " на Б.Прус... "Пепели6та"...."Доктор Живаго"..."Гръцкото съкрови6те".

От българските автори Димитър 6умналиев е ажтора, който мног ме е разтърсвал. "Време разделно", "Железният светилник" ц останалата 4аст от книгите ..."Тутун "/извинете , липсват букви/...

"Ве4ната Амбър" з апотеоз за жената ,готова навси4ко в името на оби4та си към един мъж/или пос коро в стремежа си да го притежава/, "Парк Авену 79", "Ако утрото настъпи".."До утото на новата но сре6та" "Дъ6терята на Мистрал", "Аз 6те завладея Манхатън".и о6те толкова много.
От автобиографи4ните  тези з живота на Ж. Бекер, на Едит Пиаф...

И продължавам да откривам . Всяка една книга е един нов свят. И добре 4е са те, да ме спасяват от реалността от време на време.

# 69
  • Мнения: 1 394
И  за мен "Братята с лъвски сърца" е книга,която дълбоко ме трогна и ми повлия като дете,а също "Момчето със шпагата","Момчетата от улица Пал", "Едничко дете","Кога ще завали този сняг"-прекрасни книги и сега бих ги препрочела с удаволствие!

# 70
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 541

А Карлсон нима от никой не е споменат? newsm78

# 71
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
"Тютюн" на Димитър Димов и "Осъдени души" също,
разказите и новелите на Съмърсет Моъм,
"Триумфалната арка", "Трима другари", "Обичай ближния си" и всичките други на Ремарк
"Шоколад" на Джоан Харис

# 72
  • Мнения: 514
"Алхимикът" на Пауло Коелю. Появи се в момент в моя живот, в който трябваше да взема важно решение. Тази книга беше последната капка, която ме убеди да го взема. Така че за мен е много специална.

# 73
  • Мнения: 528
Страхотна тема  Hug

Книгите, които са оставили трайни следи в съзнанието ми през годините и са градили личността ми са:
"Пипи дългото чорапче" - първата ми книга.
"Под игото" - чела съм я повече от 5 пъти  Crazy Чрез нея обикнах българските автори и открих себе си като патриот.
"Тютюн" - поглъщах лист след лист до ранни зори.
"Гераците"
"Призракът от Ляно Естакадо" - книгата от юношеските ми години.
"Мъртвите сибирски полета" - ... класика!

Последната прочетена книга  - "Изгубеният символ" на Дан Браун - появи се в живота ми в най-подходящия момент, промени мирогледа ми и ми даде надежда!

Обожавам разказите на Елин Пелин и Йордан Йовков, поезията на Славейков, Дамян Дамянов...

# 74
  • София
  • Мнения: 9
Моите любими в хронология от детството през годините, четени по няколко пъти неизбежно оставящи своя отпечатък върху формирането на личността:

"Карлсон, който живее на покрива"
"Без дом"
"Воля"
"Клетниците" - адаптирана за деца
"Птиците умират сами"
"Отнесени от вихъра"
"На изток от рая"
"Малкият принц"
"Земя за прицел"- Свобода Бъчварова

Общи условия

Активация на акаунт