Книгите, които са ни променили...

  • 32 057
  • 185
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 0
Доколкото знам, причината е, някаква измама. Май съм чувала, че изобщо не е уведомяван, че ще бъде превеждан и издаван в България. За пари и дума да не става, нищо. А това се развива май още през социализма или в ранната демокрация. Смятайте?!?!  Naughty Оттогава досега "Сто години самота" не е издавана у нас. Нито легално, нито нелегално. Знам, че много издатели са се пробвали да се споразумеят с него (мениджъра му), но безуспешно.
Донякъде го разбирам, но сръдня вече 20 години  newsm78  Пък и нали в сегашните оферти всичко е регламентирано, няма да има скрито-покрито.

# 121
  • Мнения: 1
"Кръстникът"  Crossing Arms

# 122
  • Мнения: 514
Карнеги "Как да печелим приятели и да влияем на другите"

И на мен ми повлия много Дейл Карнеги, четох го към 13-14 годишна и много се опитвах да го прилагам. Е, няма лошо нали е "Приложна психология" Laughing

# 123
  • Мнения: 2 811
Не мисля, че някоя книга може да ме формира като характер, освен, може би, приказките на Андерсен и индианските книги на Карл Май и Джек Лондон, които съм чела като дете. Тогава много си мечтаех да преодолявам някакви изпитания със същия стоицизъм като
Винету или малката русалка  и да имам авантюризма на smoke Bellew Mr. Green.

Иначе най-любим е Вонегът. Не ме е променил, но със сигурност ме е  накарал да погледна познати неща под различен ъгъл. Много харесвам литература, която е по-социално ориентирана, а не толкова дълбоко психологическа като руската класика, например. Тя също ми въздейства- вкарва ме в некви депресии, но нищо не получавам за себе си като осмисляне.
Много ми е специален и Кундера.

# 124
  • Sofia
  • Мнения: 336
Видях, че доста често се споменава "Престъпление и наказание".
Това за мен е най-уникалната книга (която съм се зарекла никога да не препрочитам). ПРеди да я започна бях предубена, но в истинския смисъл книгата преобърна живота ми.
А и ме запали по руската класическа литература.

# 125
  • Мнения: 258
последно четох Тайната и Не пипай тази книга.Лично на мен ми промениха много неща,замислих се върху това което мисля ,за което се притеснявам и спокойно мога да кажа ,че започнах по спокойно и по положително да разсъждавам.Чела съм почти всичко на Ремарк,Балзак,Сидни Шелдън,Агата Кристи,както и други.Имам богата библиотека ,на за жалост е в Бг.

# 126
  • Мнения: X
 При мен, книгите, които са ми повлияли по някакъв начин , не са тези, които най-много са ми харесали. Само в детството ми Пипи ми бе любима героиня и се опитвах да й подражавам. Бях си намерила дори Том и Аника. На 17 г. прочетох "Климати" и много ми се искаше някой да ме обича ,както обичаха Одил. Опитвах се да бъда като нея , но мъжете не се държаха като в романа.Добре, че "Любов по време на холера" го прочетох в по -късна възраст. Професия си избрах пак по книга -"Средна възраст". Книгата не ми е била любима, но героинята й работеше ,както на мен ми се искаше на 18 - по партита, срещаше се с интересни хора, споделяха си . Няма бюра, офиси. Пак не се получи ,като по книга, но интересното е ,че 20 г. по-късно разгърнах произволно една книга на същата авторка Маргарет Драбъл и главната героиня отразяваше много точно тогавашното ми състояние- бореща се с килограмите и тортите, и депресията от средната възраст. Аз имам приятелка, която като бяхме млади , много емоционално реагираше на всяка книга, която прочетеше. По поведението й можеше да разбереш дали е прочела викториански или феминистки роман.

Последна редакция: ср, 08 сеп 2010, 12:22 от Анонимен

# 127
  • Мнения: 2 843
"Братя Карамазови" - изумителен текст, многопластов като Библията.

# 128
  • Мнения: 0
"Хана" на Пол Лу-Сюлицер
Четох я веднъж, когато бях на 13 или 14 години. Като четиво е интересно, показва как едно момиченце се справя с трудностите, проследяват израстването й, промените в характера и целите, които постига макар и трудностите. Дава ми кураж, така да се каже. Има смисъл, който с всеки прочит се усеща повече. Това лято или пък малко преди да настъпи, я препрочетох и ми повлия още по-силно емоционално и умствено.
Майка ми ми каза, че имало и втора част, която я имаме в нас, но покрай ремонта много малко книги са в библиотеката, повечето са опаковани на тавана и явно продължението е там. Ще го прочета, когато мога и не се и съмнявам, че ще бъде също толкова въздействащо.  Peace

# 129
  • Мнения: 2 216
Прекрасна тема! Набелязах си някои книги, които да прочета.
Малката кибритопродавачка на Андерсен - първата прказака, която ме разтърси като дете
Един военен разказ на Йовков, трябва да го намерия, не си спомням как се казваше, но помня как като заспивахме сестра ми четеше на глас, а аз плачех....
Тъй рече Заратустра на Ницше - бях в гимназията и ме наведе на много размисли и търсения
На изток от рая - Стайнбек Това е любимата ми книга. Винаги плача на финалното изречение и винаги прочитането и ми дава невероятна сила.

# 130
  • Мнения: 202
"Повелителят на мухите" на Голдинг. Накара ме да се замисля за човешката природа, за вродената жестокост и доколко сме хора, а не животни само поради някакви обществени условности. Доста мрачни размисли ми навлече, но тогава бях мрачен тийнейджър  Mr. Green

'Вино от глухарчета" на Рей Бредбъри. Успява да улови магията на детството и порастването, на малките неща които са важни. Накара ме да се вглеждам повече в тях, да поспра и да си запазя спомени за черни дни.

'Лолита'. Ами стопи ми мозъка тази книга, честно казано. Освен това я четох на английски, а Набоков е такъв майстор на прозата, че на моменти съм си чела на глас откъси от нея, за да чуя музиката в езика. Плаках, тръшках се, захвърляла съм я през стаята, защото отказвах да приема, че мога да съчувствам на някакъв гаден педофил.

'Спасителя в Ръжта'. Четох го на 14. Разбрах, че не съм сама, че всички преминаваме през този болезнен период, във който сме още деца, а се опитваме да бъдем възрастни.

'Странник в странна страна' на Робърт Хайнлайн. Не може да се каже, че ме промени, но някак потвърди романтичната ми и наивна идеология, че любовта движи света, в момент, в който имах нужда от това.


# 131
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
" На изток от рая" Джон Стайнбек
" Балада за Георг Хених" Виктор Пасков
Някои от приказките на Андерсен.
Повечето разкази на Йовков.
Книгите на Милан Кундера.
И много други...

# 132
  • Мнения: 223
Жакито - Салис Таджер
силна, покъртителна, истинска......

# 133
  • Мнения: 17
Напоследък много ме впечатлиха "Къпинова вино" на Джоан Харис и "Портрет в сепия" на Исабел Алиенде. Всъщност май всичко на Алиенде ми харесва - много е женствено, чувствено, а авторката е сладкодумен разказвач.

# 134
  • Мнения: 3 068
Добре, че "Любов по време на холера" го прочетох в по -късна възраст.
Каква е причината? Интересно ми е, тази книга ми е една от много любимите и близки...

Общи условия

Активация на акаунт