ЮНЧЕТА в ръце разнасяме и в "Родени 2010" се нанасяме

  • 24 393
  • 753
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 595
Цитат
И аз имам въпрос към момичетата от ЛЛЛ. Бебчо ми е разранил много жестоко едното зърно, направо се вижда дупка в него. Преди два дни вдигнах и температура, гърдата ми беше станала твърда и болезнена.  С компреси и сукане като че ли овладяхме положението, но гърдата ми е още червена, поне престана да боли. Проблемът е в зърното, което не успява да зарасне от честото сукане. Болката при захапване е ужасна стига чак до корема, но после докато суче не чувствам болка. Пробвах със силиконово зърно, но ме боли дори повече. Въпросът ми е дали да изчакам малко да заздравее или да продължавам да давам на бебчо редовно и тази гърда?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=507685.msg15605787#msg15605787

Привет Lulu25,
Съжалявам за силната болка, която изпитваш!

Ако все още има зачервяване, болки на гърдата, освен топли компреси преди и студени след сукане, може на зачервената гърда да налагаш и извара (може смесена с лайка) или топъл сварен намачкан картоф. Ако решиш, че има нужда, може профилактично да приемаш лецитин по 2-3 (ако си зле и до 5-6) от 1200мл, като ги намаляваш с 1 на 2-3 дена.
Предполагам, че си опитвала да сменяш позите и бебето да поема гърдата от различни страни. Можеш да следиш бебето да отваря по-широко уста и да поема по-дълбоко гърдата. Може да се опитваш да „закачиш” бебето на гърда тогава, когато то широко отваря уста, за да намалее триенето при поемането. Ако смяташ, че болката е търпима при смяната на позите, може да продължиш да кърмиш от гърдата, като след сучене би могла да намажеш зърното с кърма и да оставиш да засъхне преди да си сложиш сутиена. По възможност често оставяй гърдите на въздух. Ако имаш удобно кътче до прозореца, добре биха повлияли на рагадите слънчевите бани, колкото пъти ти е възможно.
 
Ако носиш подплънки за капеща кърма от гърдите, е добре в подобен случай да се сменят често, за да не се задържа влага на зърната. Много майки споделят, че в подобни ситуации за да е по-проветриво на зърната си взимат малки пластмасови цедки, режат им дръжките и ги слагат на гърдата така, че зърното да не се опира в сутиена и то да диша. На пазара се предлагат и специални накрайници за гърди, които представляват основа с дупка, през която минава зърното и капаче отгоре. Така се получава въздушен джоб(капачето е с малки дупчици, за да влиза въздух. Има и такива без дупки, но те са с друга цел).

Ако зърното е толкова силно травмирано, може да е подходящо за известно време да спреш кърменето от тази гърда, докато заздравее. Междувременно по най-щадящия за гърдата начин, може да опитваш да изцеждаш. Ако не те боли може до край, за да поддържаш лактацията на травмираната гърда, а ако болката е твърде силна, само колкото да облекчаваш гърдата, за да не се препълва. Добре е кърменето от другата гърда да продължи, за да се поддържа добре лактацията на нея и да не забравя бебето как да суче. Изцеденото мляко от наранената гърда е по-подходящо да се предлага от чашка (бебето е сравнително изправено и лочи като коте), лъжичка, спринцовка, дозаторче (настрани между бузката и венеца на детето), шишето е много краен вариант на предлагане на млякото, заради риска от объркване и/или отбиване на бебето.

Вариантите за цедене са с помпа или на ръка. Ако с помпата болката е силна и/или ти е по-удобно на ръка можеш да опиташ да се изцедиш с компресията на гърдата, техниката на Мармет или друг вариант, при който болката би била най-слаба.

Техниката на Мармет можеш да видиш тук. На 1-2 пръста от зърното, палеца и показалеца се поставят на 12 и 6 часа. Гърдата се притиска леко навътре към основата и, после се стисва самия захванат участък и леко се приплъзва към зърното (някои жени го описват така: по скоро пръстите се завъртат като валяци).

Друг вариант за цедене може да е компресията на гърдата:
Гърдата се обхваща под формата на буквата "С", като палеца е отгоре, а останалите пръсти от долната страна на гърдата. Прави се приплъзване на пръстите с много лек натиск, от основата на гърдата към ареолата и зърното. Когато пръстите достигнат на 1-2 пръста от ареолата се притиска (слабо, в никакъв случай не силно, за да не се травмира гърдата), ако не потече се повтаря. Докато слезе следващата порция мляко е възможно да се наложи няколко пъти да се повтори движението. Когато млякото потече се държи притисната гърдата и се отпуска, когато спре, като намалее струята или спре се повтаря. Когато тези каналчета се изцедят, по същия начин пръстите се завъртат и обикалят все така под формата на буквата "С" цялата гърда, за да се изцеди добре гърдата от всички страни.

Тук може да се видят и 2 клипчета с компресия. Показано е как се практикува при сучещо бебе, но реално при изцеждане техниката е същата. Compression и Compression, nibbles, open eyes. Клипчетата са за теглене.   bouquet

Предполагам, че вече си се консултирала с лекар, но в случай, че не си и че има открита рана е много подходящо да го направиш. Добре е също така да кажеш на лекаря си, че кърмиш, за да може да съобрази и да предпише лекарства съвместими с кърменето, в случай, че това се налага. Би могла да опиташ да поддържаш максимална хигиена, евентуално намазване на наранения участък с малко кърма (която има антибактериални свойства) и да оставиш гърдата да изсъхва на въздух.

Последна редакция: пт, 09 юли 2010, 05:44 от Ivy

# 61
  • Мнения: 19
Добро утро!
Айде по едно кафе от мен!

# 62
  • Мнения: 293
Добро утро! Simple Smile
Тук вьв Варна като че ли есента дойде Crazy

# 63
  • Мнения: 0
Добро утро!

Киди, много добре си оформила темата. Благодарности!

Честити бебчета на Марету и Зипър. Да са им живи и здрави!

Алексова, честита ви месечинка.

Ние сме добре. Тази седмица ни биха ваксината за хепатит. Малкият я понесе добре, много плака докато му я слагаха, но после бързо се успокои. Изписаха ни капки за очите, защото сълзяха. Започнахме с масажите и гимнастиката. В тази връзка ме интересува вие кога започнахте, защото се оказа, че малко сме какъснели. Слагаме го и по коремче, за да му заяква вратленцето.

Имам въпрос и към майките с момченца. Откога се започва със забелването на пишлето. Нашата педиатърка още нищо не ни е казала, а според майка ми вече е време.

Аз също пия от българския лактогонен чай и съм доволна. Преди това пиех от чайчето на Хип, но не забелязах кой знае какъв ефект.

Хубав ден от мен!

# 64
  • Мнения: 1 554



Имам въпрос и към майките с момченца. Откога се започва със забелването на пишлето. Нашата педиатърка още нищо не ни е казала, а според майка ми вече е време.



Хубав ден от мен!

Максимално рано,на сина ми почнахме от първия месец и докато навърши втория я бяхме забелили Peace

Добро утро,тук е много скапано времето Outta Joint

# 65
  • Мнения: 19
Киди чудесна темничка си спретнала  smile3501
Честити бебчета на Марету и Зипър  Hug   От тези капки инфакол, имам чувството,че повече се пъне, може би помагат за коликите, но пък много го мъчи акането, инъче си ака по 5-6 пъти на денонощие, но му е трудничко. Спрях капките за 3 дни и коликите станаха по-силни, сега пак давам капки , по 3 пъти на ден (не на всяко ядене) и почна това напъване, незнам кое е по-трудно за него, дали да ги спра или да ги продължа, да ги сменя ли  newsm78 newsm61, а като зареве силно и си губи гласа чак за секунди, почвам и аз да рева  newsm45 , че немога да му помогна на детенцето!
Лек и усмихнат ден на всички   bouquet

# 66
  • Мнения: 293
АЗ си записах час за Райков и ми дадоха за 13 септ.щял да отсьства и затова с такова закьснение чудя се дали да чакам дотогава newsm78

# 67
  • Мнения: 832
Ох, при нас много трудна нощ беше  Sad  Постоянно се напъва това дете, ама буквално постоянно, не можахме да спим нито ние, нито той. И нищо не става, само се пъне, поне да се изака. Един път малко успя, но едно такова рядко, попило малко в памперса даже. Ама сега няма да го мисля и това. Реших да зарежа Еспумизана и пак се връщам на Колийф  ooooh! До гуша ми дойде тази смяна на капки. Няма какво друго да му дам, това е. Явно този симетикон ги запича, Био Гайа кога ще подейства и дали ще подейства изобщо при нас също не знам. Не може и да се отпусне и да заспи, кошмар някакъв. Как ще изкараме поне още месец не ми се мисли. И това време и то, какво му стана, не грейне някое слънце да се разходи човек ... Хич не съм на кеф днес  Tired

# 68
  • Мнения: 1 576
Добар ден и от мен,

Киди, вчера нямах време да пиша, благодарности и от мен за положените усилия. Страхотна темичка Heart Eyes

Дионче, да ти споделя при нас какво стана с Био гайя, почнах ги на 6 вечерта и едва вчера се усети , че малката се поуспокои, пак се понапъва, но не е като предните два дни. На 6 дадох вечерта 5 капки, на следващия ден два пъти по 5 капки и вчера така. Ти откога ги почна? Явно им трябва време. Вчера малката не беше акала целия ден, едва днес сутринта напълни памперса, но толкова воднисто не беше акала, незнам дали е добре това....А аз все забравям да оглеждам аките, а вие тук коментирате слуз и разни петънца... newsm78


За столче за хранене- все още е ранко за тази покупка и не съм оглеждала, но няма да се хвърлям на скъпи такива, предполагам някой модел на обичните Чиполино или Бертони, ако някой не ни даде тяхното, даже може и втора ръка да потърся от продавалника. Определено не ми се дават много пари за него.

За Витамин Д- по 1 капка сутрин на гладно каза нашата лекарка, и после зависи от времето, може и да го спрем или увеличим.

Танче, това с пишлето е много интересна процедурка, затова и не исках момченце, много ме е страх от подобни интервенции, така че ти стискам палци да се справиш. Най- добре викни някоя приятелка с момченце и да ти покаже нагледно.


На нашата мома се появиха ситни пъпчици по бузките, сутринта беше леко зачервено около тях, сега избледня. Ще пробвам с отвара от лайка, ако не помогне ......ужас. Все още дупето не минава, и от правения крем не виждам ефект още, мажем от 7 вечерта...

С кърменето- продължавам, но и дохранвам, то моята ламя Спаска все е гладна, аз ли нямам достатъчно, тя ли иска много, незнам...Хапне, доволна е и ако будува след 30р 60 мин пак отваря устата.
А като и се приспи обича да цока нещо и заспива лесно, на ръце задрямва и като я сложа отвара големи очи.
При нас приспиването е така- или заспива след хранене веднага, или ако и е кеф да будува, след това отново се храним или дохранвам със шише след 1-2 часа  и малко пак за да заспи. и вода пие, и чай, абе като и дойде време за заспиването е като прахосмукачка,, каквото и даде го изсмуква лакомо...

В София се показа слънцето, мисля днес да излезем навън.

# 69
  • Мнения: 931
Добро утро и от мен!

Ivy, благодаря за съветите!

Благодарности на Киди за красивото оформление и честито преместване в "родени" на всички!

milkuz, какъв слинг имаш? Аз имам къс шал слинг и така и не се получава. А от това целодневно разнасяне на ръце вече ръце не ми останаха, а и нищо вкъщи не мога да свърша... Пробвах и аз да го сложа изправен, може би ще му е по-приятно, но пак не се получи.

Иначе и ние сме от тези дето се пънат и гънат по цял ден и цяла нощ. Уж спряхме всички симетикони, и сме само на био-гайа и чай ото анасон, а пак има дни, в които пропуска да се изака, а през останалото време не може да заспи от присвиване на коремчето. Ние нощем придремваме, но сутрин като се събуди и до към 4-5 няма сън. Направо полудявам някой път. А както и в количката не иска да спи...

# 70
  • Мнения: 8
Привет и от мен!           bouquet

Ние се събудихме преди час, кърмехме се до сега и някой още не е заспал и се кокори. Laughing Иначе снощи беше толкова послушно детето, спинка си и ни остави и нас повечко да поспим и се събужда през 4-5 часа, което е постижение при нас. Praynig Но сега нещо се криви. Rolling Eyes
Днес времето наистина е неприятно, че и май няколко дни ще бъде така. Разминаха ни се разходките...

Nataliiii, nikolovi, silvyy, LULU - за мен среща на детския кът в Младост е идеална!!! Въпроса е да изляза от нашия комплекс, аз просто не мога да стигна до улицата, която ме свързва с цивилизацията, така да се каже Mr. Green Mr. Green Mr. Green Иначе до детския кът ще стигна лесно изляза ли веднъж. Направо побеснявам, явно ще трябва да се пробвам по чакъления път - той не е и разбит, а просто върху една пръст е наръсен чакъл и толкова Crazy Crazy Crazy Най-много да си разбия количката по него. А от другата страна пък по стълбите количката трябва да се носи, пък с моето секцио едва ли е подходящо да се пъна #Cussing out

Пепси, точно за такива пъпчици говоря - като онези белите, твърдичките, които при козметик се вадят с игличка. Не знам какво да ги правя, нашата педиатърка е в отпуска чак до 26-ти и тогава сме на консултация. Явно ще почакам. Rolling Eyes

За заголването на пишлето - аз знам, че до 6 месец е хубаво съвсем леко да се придърпва и хубаво да се почиства от смегмата, която се събира вътре. А  след 6 месец да се пробва заголване и то, когато детето се къпе и от топлата вода кожата се е поотпуснала. Не съм питала педиатърката ни, ще видим и тя какво ще каже. Peace

За ортопед никой нищо не ми е казвал още, а пък нашето момче както се роди седалищно ме посъветваха от раничко да го водя по ортопеди, за да се провери за луксация и малко ми е притеснено. Дано всичко е ОК, ама като ви слушам за д-р Райков каква навалица е, пък аз още не знам да се записваме ли от сега? newsm78

# 71
  • Мнения: 4 237
Добро утро,

номер 2 го няма и при Рая от предишната нощ, пъне се милата, но безуспешно. Двете с кака й напъваме заедно с нея, голям зор Laughing Ядох овесени ядки, да видим ще има ли развитие.
Много е готино в момента тая работа как ни заема 20% от ежедневните мисли Mr. Green

Да питам аз - бебето като легне по гръб, си държи главата само на една страна. С топ не можеш да я накараш даес обърне на другата. Обикновено лежи с обърната глава надясно. По принцип може да си върти главата, но не иска явно. Вашите как са?

И благодаря за отговорите за столчетата. Ще имам предвид тези 3 модела, които показахте.

Иначе дъщерите ми ми пълнят сърцето - от около седмица бебето се хили, трябва само малко да го позакачаш и цъфва една усмивка. Обаче като види сестра си, като я чуе само, че й говори - ухилва се моментално, до уши. Много са готини двете.

# 72
  • Мнения: 277
Привет и от мен в новата темичка.Киди чъдесна е  Hug!По въпроса с преспиването,когато я боли стомаха и много се свива я слагам в кошничката ,коремчето е по свито о заспива там. Hug

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 585
Да се запиша само,а после ще пиша повече  Hug

# 74
  • Мнения: 1 576
Моята си върти главата нон стоп, не ляга на една страна никога, винаги е по гръб и главата накъдето си реши. Но още не е почнала да се смее , самона сън се усмихва.ще го чакам този момент!!!!

Хайде, до скоро от мен, малката мрънка вече...

Общи условия

Активация на акаунт