Веганството - да споделим опит 2

  • 97 470
  • 2 089
  •   1
Отговори
# 870
  • Мнения: 5 713
Щастливата, прочетох те. Wink
На шега уж го писах. Ама то нали във всеки майтап има и истина.  Laughing Хахах

Аз писах, че не мисля, че се изтощава, защото след годинка не се кърми така както преди нея. Е, в общия случай, защото има изключения като при нас. Мисля си, че изтощаването също зависи много от майката как приема самия акт и процес. Ако ти е досадно, следва и да ти е изтощително. От здравословна гл.т. аз съм ок. Макар че някои мислят, че съм отслабнала, защото детето ме изпивало. Simple Smile)))))))
Да не забравяме, че има жени бременни и кърмещи.

Засега съм на етап: оставила съм детето самО да реши кога да се отбие. Ако тотално ми писне, ще го мисля.

Няма проблем да се пуснат снимките където решите и който реши. Темата не е само моя. Може би само е хубаво, ако ще се прави нова веганска тема, този, който е решил да я пуска, да драсне тук, за да не става двойна работа.
За рецептите, както писах, мислех да ги качвам на сървър, но това не пречи да ги има и в тема.

# 871
  • Мнения: 1 048
...нещо нито време имам, нито търпение да обяснавам....добре, че преди мен са писали каквото мисля и аз...
На същото мнение съм като Щастливата...

Норчи, няма вързаст виксирана, водиш се по детето, усеща се някакси....просто спира да иска, не се сеща....някои по-рано други по-късно...
fotinaklaros ,аз не питам до кога да го кърмя,на мен ми е пределно ясно,че трябва да се водим по децата си,не съм си и помисляла да го кърмя до едикога си,защото едикакво си,просто питам до каква възраст се нуждаеха децата от млечни

# 872
  • Мнения: 257
Момичета, благодаря ви за подкрепата. Да, мисля, че най-накрая съм готова, благодарение на това, че сега тази инициатива изхожда вече о мъжа ми. Доста отдавна го подговарям, но трябваше той сам да узрее, за да стане. Семейство сме и трябва да сме едини за да се получи.

За сложното наистина имам основателни причини да се притесняват поради обективни причини. Преди две години решихме и се преместихме на село, обаче оттогава разнообразно хранене си е проблем. Селските магазинчета са ориентирани основно към асортимента от вафли, пасти и кренвирши… случват се дни, когато няма никакви зеленчуци. Най-близкото градче, Петрич, е на 30 мин. , обаче засега там няма нито един голям супермаркет, очакваме да отворат Лидл вече от доста време, но засега не е ясно кога ще стане, а единственият диетичен магазин го затвориха преди една година. Затова излиза, че за нас и обикновени неща са труднодостъпни. Най-екзотичния плод в Петрич е грейпфрут, за авокадо или кокос ще трябва да ходя до Сандански. Няма ръж, няма стар грах, за амарант и киноа да не говорим. И излиза, че за да си осигурим веганско разнообразие, ще трябва да си купуваме кола, което не стои много „зелено” освен другото. Та оттам са ми съмнения, ли даже не съмнения, а чудене, как ще прецидираме…

Cantariny,  съгласна съм с Вери, след година-година и половина обикновено се кърми само на заспиване и не мисля че вече се отразява много на организма на майката, но преди това определено влияе.  Аз кърмих сина си 3 години, първата явно беше много изтощителна, защото отслабнах много въпреки че се тъпчех, като прасе, а и на няколко пъти се разболявах от настинка, но след това постепенно и естествено минахме само на приспивните кърмения, и аз си възвърнах килограмите. Отби се на 3 годинки много плавно, започнахме да пропускаме ту ден, ту два, докато не спрях да му давах изобщо, и не забелязах никаква разлика при мен в организма след като приключихме с кърменето.  За съжаление забелязах разлика при него, започна да боледува от настинки поне 2 пъти по-често.
 
А иначе съм срещала и статии, където на база сравняване с други примати се доказваше, че физиологичната възраст за отбиване на човешко дете е между 6-8 години. 

# 873
  • Мнения: 5 713
Доста отдавна го подговарям, но трябваше той сам да узрее, за да стане. Семейство сме и трябва да сме едини за да се получи.
И при нас беше така.

Аз все още не кърмя само за приспиване.

Норчи, май до 3 години.

# 874
  • Мнения: 2 645
Щастливата ,
Най-често се препоръчва съотношението да е 1:1 или 1:2 /прашец : мед/.
Аз правя 1:2, защото иначе става много концентрирано и за черният дроб е рисковано. Особено за детето.
Винаги го смесваш в течен мед.  Добре е да е такъв , който не се захаросва/кристализира. или се захаросва трудно. Такъв е акациевият, също  елденият...
Първо слагаш прашеца, а отгоре меда. След време прашецът  набъбва и  изплува нагоре. Така заема почти целият буркан. Съхранявай в хладилник. Най - удобно е да смесваш в стъклен буркан с капачка. Сместта става доста плътна и твърда


Реалист благодаря ти  Hug Така и направих  - смесих 1:1 за сега, ама май ще го направя 1:2
А после разтвореният прашец + мед къде го добавяш?
И колко време го вземате така?

# 875
  • Мнения: 1 732
realist ,благодаря за отговорите,но соята ми не е мунго,а обикновенна,иначе знам за мунгото Peace
А за гъбките, ядат ми се сготвени на яхниийка,каша или нещо подобно.Може ли ресептат за крем супата?
Ето една от любимите ми рецепти за гъбена супа:
Гъби, лук, морков, шепа кафява елда/или ечемик, булгур/, магданоз , сол, чер пипер. Вариш в малко вода и пасираш. Наръсваш отгоре със ситно скълцания магданоз, чер пипер и сол.
Подравяш и с мазнина, ако ти се иска.

Другата рецепта е гъби в зеленчукова супа - картофи, пащърнак, лук, моркви, грах, соеви кълнове.......
Основно правило за гъбените супи е гъбите да не се преварят, защото стават блудкави.

ще взема пак да проям гъби Laughing

Без никакви боклуци, токсини, отрови.
А, сетих се за супер храните - те са добър вариант за подсилване.
Аз лично не съм ползвала, обаче само добри отзиви чувам.
Иначе добавки или витамини не са вариант според мене, освен ако няма доказана липса на нещо конкретно.
...........

Уж да не пиша, пък писах, писах...ужас. Не ме четете!

Много трудно ми се струва спасението от токсините и боклуците. Все от някъде ни застигат. Поне аз имам това усещане. Confused
За добавките и витамините- и аз съм на това мнение Peace
............
Харесва ми какво  споделяш и как . И ти благодаря, че пишеш. Така че те чета. Wink

My_Moonka ,
сега вече те разбрах какво си имала предвид под "сложно".  Hug
Не си сама в тези затруднения. и други момичета са в провинциални градчета, където изборът е крайно лимитиран. Явно има сериозна пазарна ниша, но кой и кога ще я разработи........
Сигурно измисляш разни комбинации по снабдяване и осигуряване на продуктите? Поръчки , пътувания за провизии, домашно производство и отглеждане........

Nivea Simple Smile ,


А после разтвореният прашец + мед къде го добавяш?
И колко време го вземате така?
Добавям най- вече в чай/хладък/, също и в плодово смути, кремчета, сладолед, шейкове, мляко, сок.
Вземам го когато се присетя /понякога е седмично веднъж-дваж, понякога е през седмица/. Съхранявам в хладилник и няма опасност от развяляне. Медът е консервирал прашеца.  Ядем докато свърши буркана. След време зареждам отново. Един еднолитров буркан ми свършва за повече от година.
Аз ползвам и чист мед, също и чист прашец/когато не искам подслаждане, а само обогатяване на храната/. Комбинирам.

# 876
  • Мнения: 2 645
Благодаря ти Реалист.

Аз сложих 200 г прашец, мисля че много бързо ще свърши понеже всички у дома ще го ядем. Най много му давам месец  Laughing

А за колко време ще се разтвори прашеца?

# 877
  • Мнения: 1 048
Мерси за рецептите,в момента готвя 2 манджички(утре имам много работа и няма да имам време да готвя),едната със соя на зърна,а другата с тофу(имах малко ,което си стоеше в хладилника),гъбките за другия път.Ще споделя рецептите може би утре като ги опитаме,макар че и двете са взаимствани от линка с рецепти ,които постна M_Nik

М/у другото какво правите като нямате време да готвите,аз гледам да ядем разлчно за обяд и за вечера,преди готвех по 2 пъти на ден,сега по веднъж -за вечера на единия ден и обяд на другия....Много често обаче нямам никакво време и се чудя как мога да съхранявам храна за 2-3 дни без съмнения ,че ще й се случи нещо.
Аз много често като нямам време правя спагети от тиквички и ги заливам с готов органик доматен сос Sick,споделете някакъв бърз сос за спагети?Аз мога да ям изцяло суров,но на малчо не винаги му допада,трябва да е нещо нежно....Така ,че може и суров и не.
Купих и един хляб от кълнове,също ползвам като нямам време,но диването като види хляб и ....яде само хляб без нищо
Друго,което правя като нямам време е да задуша зеленчуци(купила съм 3-4 вида замразени,стават бързо).Или варя кинуа....общо взето за това се сещам,освен салатите Simple Smile
Ще се радвам да споделите бързи манджи(не сурови) ,може и някои сурови или полу,но да нямат много силен вкус Simple Smile.Както и как съхранявате готвено за 2-3-4 дни?

Сетих се за още нещо -как да направя сладък бар,тоест как да го оформя,с помоща на какво,и как да седи в тази Форма.После как да стегне,в хладилника ли?

# 878
  • Мнения: 5 713
За сос- пасираш в обикновен блендер, но не да го правиш на пюре, домати, лук, чесън, магданоз. Може и в чопър. Може и на ръка да ги нарежеш на ситно. Поръсваш с натрошени ядки и са готови спагетите.
Сладък бар- слагаш в правоъгълна тава сместа; полунарязваш на квадрати, ромбове; слагаш в хладилника да стегне; после вадиш и донарязваш. М/у тавата и сместае хубаво да има прозрачно фолио, примерно, за да е лесно после ваденето.

# 879
  • Мнения: 1 048
За сос- пасираш в обикновен блендер, но не да го правиш на пюре, домати, лук, чесън, магданоз. Може и в чопър. Може и на ръка да ги нарежеш на ситно. Поръсваш с натрошени ядки и са готови спагетите.
Сладък бар- слагаш в правоъгълна тава сместа; полунарязваш на квадрати, ромбове; слагаш в хладилника да стегне; после вадиш и донарязваш. М/у тавата и сместае хубаво да има прозрачно фолио, примерно, за да е лесно после ваденето.
Мерси Вери,за соса мога да пропусна лука или чесъна за малкия,не за друго,ами како вече казах като стане много силен и наситен вкуса не ги иска.
А за барчетата-колко горе-долу трябва да са дебели,има ли значение и колко време им трябва да стегнат?Прозрачно фолио нямам,не че не мога да си купя,ама предполагам,че и с хартия за печене ще стане.Аз имам един проблем -взехме някакаъв обикновен уред http://www.buythebullet.com/ и като правя бонбони да речем не може да ми разбърка сместа и все трябва да доливам вода и накрая става много рядка Sick

А да питам давате ли по-пикантни подправки на децата си ?
.....ооо и да ви кажа,не гответе соя Sick,киснах я сигурно 20 часа,после варих 2 и тропа #Cussing out

# 880
  • Мнения: 5 713
Барчетата- около 2см. Не знам колко време им трябва да се стегнат, около час може би.
Знам го този уред, но не съм го притежавала.

От пикантните неща давам всичко без люти чушки. А децата си преценяват дали да ядат или не. Маги не обича лук и чесън в салата. Ясен ги яде.

# 881
  • Мнения: 1 732
Nivea Simple Smile ,
разтварянвто отнема поне една седмица.Около 10 дена. В началото може и да разбъркаш, /аз това не го практикувам /. После сместта става доста плътна и не може да се бърка. Пълното разтваряне е след около 20-тина дни, месец.
Внимавай с количествата, които хапвате, /че си е вкусно/.  И честота. Предозирането е рисково. Peace Grinning

nor4y ,
понякога /много рядко ми се случва/ съхранявам във фризер. Така яденето не се разваля.
Това, което си описала при теб като организация, до голяма степен е и при мен така.
Ами аз по принцип готвя бързи манджи през седмицата, защото нямам никакво време. 90 % от  рецептите ми  са такива. Това са зеленчукови ястия на котлон. Или запеканки, които "сами се правят" във фурната.
С патладжан, тиквички, броколи, карфиол, зелении.....Всичко увира за 10-15 минути, някои и за 2 мин. Grinning Добавям малко зърнени понякога- просо, киноа..на тях им трябва също 10- 15 минути. Или зърнени ядки, което пък е при изключен котлон. Simple Smile
Докато нарежа салатата и ястието е готово. Simple Smile

Само уикенда и по празници отделям повече време за кухнята.
Иначе ако се наложи, вечер като се омиротвори къщата, понякога си правя заготовка. И така после ми е работа за 10- 15 минути.

За пикантното,
Синът  ми обича пресен лук от преди да стане на две. Яде го на гладно , без нищо. Предагам му и той си избира. Така съм правела и с чесън , и с чер пипер. Лют червен пипер не съм предлагала. .Много обича лук. Почти всеки ден си иска.
Чер пипер слагам в някои манджи спокойно. Лютите храни, /както и ментата, мащерката, грейпфрута/ са много добри естествени средства с/у паразити Peace
за малките, които се роват къде ли не,  в малки количества, са отлична профилактика. Simple Smile

# 882
  • Мнения: 189
...нещо нито време имам, нито търпение да обяснавам....добре, че преди мен са писали каквото мисля и аз...
На същото мнение съм като Щастливата...

Норчи, няма вързаст виксирана, водиш се по детето, усеща се някакси....просто спира да иска, не се сеща....някои по-рано други по-късно...
fotinaklaros ,аз не питам до кога да го кърмя,на мен ми е пределно ясно,че трябва да се водим по децата си,не съм си и помисляла да го кърмя до едикога си,защото едикакво си,просто питам до каква възраст се нуждаеха децата от млечни
Норчи, извинявай, че не съм разбрала точно... В никакъв случай не съм се съмнила в усещането ти към детето... Peace

...това форумско общуване започна да ме пообърква нещо.... става ми хубаво да "общувам" с единомислещи и ми поникват крила, защото в реалния ми живот на този етап не срещам такива...В друг момент ми става гадно от някакво недоразумение...защото в две изречения /рядко имам възможност за повече/ трябва да опишеш нещо, а дали в крайна сметка си успял да напишеш точно това, което всъшност си имал предвид, а как другите са го разбрали...абе сложна работа....И получавам нещо като виртуално-форумска шизофриния...в един момент чувстваш някого близък, а всъшност хич не го познаваш...странна работа общо взето....или аз много се замислям, не знам....уча се...

Норчи, какви са тези спагети от тиквички-настъргани тиквички ли е това или...?

Ох, говенето, колкото и да ми се иска бързо да става не става, до 14 почти всеки ден съм в кухнята... Embarassed
Уж, гледам завъртяни неща да не правя- на пара, задушаване на зеленчуци и прибавяне на нещо зърнено, но с дете нещо, което се върши за един час се върши за три сигурно.....готвя, па мамо ела, гушка, книжка ясно ви е много добре...

Категорично отказвам да готвя два пъти......това означва цял ден да не изляза от кухнята...
Салата, манджа, хляб за обяд...Мъжа ми яде от същата манджа за вечеря, детето ако иска от нея и/или нещо от типа за бързо реагиране - намачкано авокадо с лук, зехтин...филия с някакъв пастет; тиква на пара/сега зезонно/ с овсени ядки или просо, канела мед....разни ей такива...
Но във фризера не съхранявам манджи, нещо не ми допада....

...ставах, сядах да пиша...ето пак изгубих нишката... Embarassed

И аз подправки си слагам спокойно, без люто...

Последна редакция: пн, 04 окт 2010, 14:07 от fotinaklaros

# 883
# 884
  • Мнения: 381
Вери,
Тези жени, които са и бременни и кърмят...това за мене е висш пилотаж.
Струва ми се най-голямото доказателство, че жената е едно малко чудо!
Защото хем да даваш чрез кърмата, хем на малкото бебче в коремчето, хем и ти да оцелееш...съгласете се , че е почти като Сървайвър, хахахаха. Joy

My_Moonka,
Според мене е чудесно, че живеете на село. Може би сред малкото неудобства, които могат да се намерят там, е именно и липсата на разнообразие. Казваш, че нямате кола. Тогава няма ли как да организирате веднъж в месеца /примерно някоя събота или неделя/ ходене до по-голям град, където да пазаруваш всичко основно, което не се разваля /тоест всичко без пресни плодове и зеленчуци/ за цял месец напред. Отиваш и накупуваш всякакви зърнени, бобови, ядки, семена, сушени плодове, замразени зеленчуци, т.н. и си готова за следващия месец. Колкото до плодовете и зеленчуците – ако има такива, които не се развалят толкова бързо – взимаш и от тях от града, пък докъдето стигнат. Останалите – на място, в селото. Препоръчвам ти и кълнове да си правиш – аз отскоро започнах и наистина е прекрасно да не зависиш от никого и нищо, за да имаш винаги нещо свежо и зелено вкъщи.
Нали знаеш – ако има желание – има начин, ако няма – има причини, оправдания...
Пък щом сте заедно с мъжа ти в това /което е толкова прекрасно и доста момичета тук съвсем не са такива късметлийки/, значи въобще не виждам пречки.

Реалист, да, права си, в този свят съвсем без никакви боклуци и токсини...не знам дали е възможно. Мисълта ми беше да са на минимум, защото всъщност нали те доста затлачват организма,  а без тях и малко да ядеш -  е достатъчно, защото организмът не е затормозен.

Ама благодаря Ви много, че ми прочетохте предния пост! Стана ми много топличко и хубаво! Hug Hug Hug


Норчи,
3, 4 дни ми се виждат много, вкъщи повече от 2 дни нищо не стои, дори два дни са си доста, всичко дори в хладилника се разваля.
Иначе и на мене ми е трудно да готвя всеки ден, но с мъжа ми се редуваме, обикновено като направим нещо за вечеря, остава и за обяд на другия ден максимум и след това на вечеря отново правим нещо, ако го изядем цялото, на обяд хапвам само салата някаква, и за вечеря пак се готви. Когато много, много ни мързи правим спагети.  Laughing Това се случва все по-рядко де, защото не искам въобще да ги ядем вече, но има и такива случаи.

Нещо мъничко, на което попаднах вчера:

http://www.pozitivnoto.info/2010/08/desette-kliucha-na-shtastieto-deepak.html

Общи условия

Активация на акаунт