Отговори
# 30
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Катюнгелче, а кой ти каза да наблюдаваш детето през 30 мин дали диша?
Питам, защото при травма на главата се наблюдават други неща.

# 31
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Аз да попитам само - каква вина имат авторката и детето й за това, че здравната вноска била еди-колко си на еди-колко си доход? Каква вина имат, че цялото ни здравеопазване е заприличало на един огромен хаос? В който губещи са единствено пациентите?
Когато отиваш в спешното, очакваш да се направи всичко, което трябва, за да бъде спасен живот. А не да ти правят сметки ти като се осигуряваш на еди-колко си, на какво имаш право. Ама че логика! Другаде може и да минава, но това е спешно.
И да, щом плащаме осигуровки, имаме право на адекватна медицинска помощ. За какво ми е да ги плащам, като щом опре да ползвам медицинска помощ, или не ми се обръща внимание, или пак ми се искат пари за нещо, за което не би трябвало да се искат.
катюнгелче, съчувствам ти. Знам какво е да се разправяш с бездушни хора, които хем се пишат лекари, хем са много далеч от това понятие и като образование, и като отношение към пациента. На мен ми се е налагало да вдигам скандали в спешното, защото отивам с малко дете с 40 градуса температура и лекарите си почивали!!! Какво значи да си почиват? Щом са в спешното, се предполага, че става дума за спешни състояния и действия, които не могат да чакат. Те си почивали. При положение, че са застъпили едва преди 2-3 часа. Ами докато си почиват, някой вземе, че умре?

# 32
  • Мнения: 1 217
Не мога да повярвам, че отговарям на такива въпроси, но ще се опитам докато издържа, явно е трудно за разбиране. Сама съм си решила да проверявам дали диша, очевидно щом се допитаха до мнението ми затова дали да направят снимка не съм получила нужната информация какво именно трябва да наблюдавам !
Предлагат ми какво ? Къде в написаното видяхте предложена/оказана компетентна медицинска помощ ?
Ще се " оправдая " за безсънието си и с факта, че след падане от пързалка и неоказана адекватна помощ на дете от квартала то почива в съня си. Достатъчно ли е ?
...Не е истина просто, много интересно ако вашето дете бе на мястото на моето дали щяхте да търсите под вола теле за да оправдаете нечия инфантилност с абсурдни доводи. Не че ми дреме де, така или иначе си казах каквото трябва, най-вертоятно ще уведомя и контролните органи за демонстрираното неадекватно поведение. За мен да вкараш пред очите на едвам дишащи хора очеизвадно здрава връзкарка за контролен преглед, както и да не може да разчиташ дори на ампула аналгин срещу осигуровките си не е нормално. За който е, да си ги плаща и да търпи подобна " помощ ".
La Sombra и всички нормално мислещи, Heart Eyes Hug

Последна редакция: нд, 18 юли 2010, 12:26 от катюнгелче

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
Защо мислиш,хче сме против теб? и мен ме втриса, когато трябва да опра до нашенското здравеопазване, но съм и напълно наясно, че с трици маймуни не се ловят! Ти сега си ядосана, че не са ти оказали нужната медицинска помощ. Права си! Но и не виждам сега да правиш нещо друго по въпроса, освен да се възмущаваш. Можеш да подадеш жалби срещу всички,, които смяташ, че не са си свършили работата, включително и срещу личниялекар. Разбирам, че търсиш подкрепа тук и чуваш само и едонствено това, което  искаш да чуеш - колко са лоши лекарите, колко си ограбена и колко малко си получила срещу осигуровките си. Но в края на краищата, ти си взела своите решения вчера - не сте изчакали неврохирурга, отказала си рентген и сте си тръгнали. Колкото до навалицата контректо за Пирогов, то там винаги е навалица пред спешните кабинети - и денем и нощем. Защото е безплатно и всичко живо от София, което не иска да се занимава да ходи при личния лекар, няма личен лекар или осигуровки, се изсипва точно там!

Аз пък, да ти кажа, дори се чудя как изобщо са останали свестни лекари като зная при какви условия работят!

# 34
  • София
  • Мнения: 309
Абсолютно съм съгласна с  Andariel.Щом си знаела за случай на детенце,починало в съня си,щом си била толкова притеснена за детето си-защо не изчака още 20-ита минути другия лекар?Като не ти се е чакало никой не е виновен в случая....Отношението на лекаря и сестрата са отделен въпрос,какво и здравната система в България.В конкретния твой случай ти можеше да изчакаш и ако лекаря беше назначил-да направите рентген-това е.

# 35
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Боже, не е истина в какъв змиярник се е превърнала тази тема. Жената е изтрещяла от притеснение по детето си, нормално е някои от действията й да са алогични. А тук сте засъскали колко били осигуровките, пък как било в Щатите, пък в Европа, пък на майната си. И защо била направила така, а не онака!
ДА, може хипермалко да плащаме като абсолютна сума в сравнение с един французин, ама дали, аджеба, получаваме колкото същия този французин (е, сигурно има мацки, дето ще ес ударят по гърдите че взимат и повече, ама като цяло картинката е незавидна). Ами то това са любимите аргументи на политиците ни - каква голяма евтиния било у нас, направо без пари ни е всичко в сравнение с Европата.
Най-права е Рокси - докато не си вдигнем стандарта като цяло, ще видим свястно здравеопазване през крив макарон. Малкото пари обаче хич не пречат на човешкото отношение от страна на лекари или пък сестри. щом си отишъл в спешното, ти не си отишъл за кефа си там и не е нормално да се държат подигравателно и безхаберно с теб. В това отношение миналия месец едновременно попаднах на диаметрално противоположно отношение към дъщеря ми от страна на различни медицински работници (един лекар и един... хммм не знам как да го нарека, защото изпълняваше ролята на медицинска сестра в дежурните кабинети, пък не знаех че имало и мъже "медицински сестри"). Лекарят реагира абсолютно адекватно на ситуацията, а само два часа преди това този "медицински брат" ес опита да се прави на важен. Така че може наистина здравеопазването ни да е един голям кенеф, що се касае до начин на работа и финансиране като система, но това не е отменило правото на пациента да получи поне човешко  отношение и адекватна реакция (все пак това е спешно, нали?). Ама то, последното, зависи преди всичко от културата и възпитанието - все неща, които не се купуват с пари.
КАтюнгелче, надявам се да нямаш проблеми с щерката и съчувствие за безсънната нощ, която си изкарала!!!

# 36
  • Мнения: 3 827
къде го видя тоя змиярник ??!!
заглавието е - ''за какво плащаме осигуровки'' и аз й отговорих , че нищо не плаща в случая ...

и аз съм от тия , които биха изчакали лекарят ...

# 37
  • София
  • Мнения: 12 605
Всички са прави в тази тема и в това е проблемът. Притеснената майка трудно може да прецени какво е най- добре да се направи и щеше да е така дори самата тя да беше лекар. Затова лекарите, като емоционално отстранени от случая лица поемат отговорността, обясняват, препоръчват и прочее. От друга страна лекарите работят в нечовешки условия, част от тях вече са развили различни патологии, за да оцелеят психически, а най- разпространените симптоми са цинизма и проявите на безчувственост. Самата здравна система е пълен боклук и това е ясно на всички. За съжаление ще стане и по- лошо, защото младите лекари напускат страна и след 10- 15 години ще се молим някой да ни напсува, но поне да разбира какво прави, когато лекува. И най- лошото е, че в тази история всички сме жертви и въпреки това не спираме да воюваме и да се мразим. Това влошава положението още повече. Вероятно само гений би оправил нещата. Положението не е розово и в други европейски страни и ще става още по- нерозово, защото, пък, там са прекалили със социалните привилегии и здравните каси са на такъв минус, че не е ясно има ли шанс системата да не рухне изведнъж.

Катюнгелчева  Hug Hug Hug Не обвинявай себе си, не обвинявай и друг.  Hug Когато ни сполети беда, която е извън нашия контрол все ни се ще да я проконтролираме някак, да сме я били проконтролирали и това хаби и малкото ни останали сили, които са ни нужни да се досправим със ситуацията. Дишай дълбоко, приеми нещата както са и мисли за детето. Когато всичко наистина отмине отиди и подай оплакване. Лекарите не трябва да ти прехвърлят топката, когато си в шок и си неспособна да прецениш дали трябва да чакаш неврохирург или не.

# 38
  • Мнения: 29
Отврат!Гадове са...писнало им е...гледат да избутат смяната...не им пука ни за дете ни за нищо...И системата и тя-отврат!Нямам думи спешна помощ чакаш мин.час.И малката си беше ударила главата много лошо и я откарахме с нашата си кола до спешното тук във Варна за по-бързо и чакахме час,защото дежурния лекар бил в шокова зала...Еми,хубаво сигурно е имало по-належащ случай там,но ние да мрем ли,че сме втори и няма кой да ни поеме?!И какви ли не други случки имам много са,от три години все с болници се занимавам.Но за София за Пирогов тук се носи друга слава,че са като от филма "Спешно отделение" и са много по-отзивчиви и организирани от Варненските тимирути Thinking.

# 39
  • Мнения: 1 217
Не, изобщо не съм изтрещяла. Просто изкарахме един прекрасен, прохладен следобед в планината, след който детето ми бе капнало от умора и не ми се искаше да откараме още 2 часа пред кабинета, принуждавайки я да слуша викове и стенания на катастрофирали, и да гледа обезобразени хора. Това, че бе контактна и жизнена ме накара да преценя, че не се е наранила сериозно, както и това, че не падна на главата, а на лицето си. Уважавам всеки труд, но да решиш да вкараш за контролен преглед някой, при положение, че толкова тежки случаи имаше пред вратата, както и да си самоопределяш допълнителни почивки докато отпред има опашка от сериозно пострадали не ми се вижда нормално.
Бояна, Hug   bouquet Никой не обвинявам, просто се чудя наистина при други обстоятелства, които не пожелавам никому, дали щеше да им хрумне на някои да защитават здравната система и лекарите, които в случая, казвам го с чиста съвест, не направиха нищо.
Мисля, че не само когато съм в шок, но и принципно, те са тези, които трябва да преценят наложителна ли е снимката или не. Ако знаех отговора, щях да съм я завела на снимка и прибрала вкъщи за 30 минути вместо да вися 2 часа пред кабинета да гледам този цирк. Да чукна на дърво, ситната се чувства много добре, до преди час бяхме на разходка, храни се нормално, вече спи. Благодаря ти ! Hug

# 40
  • Ку-куландия
  • Мнения: 794
Нормално в такъв момент да се дразните от всичко и от всеки, от поведението на заобикалящите и пр. Неизвестноста плаши. Особено ако това ви  първият досег с Пирогов. Нито мога да оправдая, нито да упрекна лекарите в Пирогов. Всяко стадо има мърша. Мога много да пиша и да разказвам за Първа и Трета градска, за Токуда, за ИСУЛ. Имам две момчета, често се налага по всяко време да денонощието да търчим по болници,  даже вече се шегувам, че сме абонирани за Пирогов. Но въпреки условията от там никога не са ни гонили под предтекс, че нямат доктор само фелшер, нямат детски травматолог, не са ни казвали отидете другате нямаме хирург, а на детето главата кърви въпреки, че имат спешен център, не са ни вземали 40 лв за преглед+25 за снимка и да ни кажат нищо ви няма, а детето да реве от болка и на другия ден да се окаже, че е със счупена ръка.  
Да в Пирогов се чака защото за 2 милиона град в смяна са около 50-60 човека общо и два ренгена. За да не чакате това означава като отидете да няма или да не е имало други случай през последния час, а това трудно се случва. Личо аз ще продължа да ходя там при спешен случай. А темата за осигуровките е безкрайна и дъвкана.

# 41
  • Мнения: 2 821
Можеш да подадеш жалби срещу всички,, които смяташ, че не са си свършили работата, включително и срещу личниялекар.
О, да ....и?!?...Отговор-цитат от НРД и ЗЗО, ако жалбата е до здравната каса с обяснение, че служителите на НЗОК нямат право да коментират адекватно ли лечение предлагат договорните партньори на пациентите си и не могат да дават съвет на лекарите като как да лекуват. Евентуална проверка по жалба за спазване на работното време и наличието на спешен шкаф и разбира се имаме отказ от манипулация с подпис....Какъв ли ще е ефектът от жалбите се чудя Tired

Неоспорим факт е лошата организация и система в здравеопазването ни. Най-болно ми е, когато прочета за недостатъчно внимание към дете....Изпитвам безсилие Tired

# 42
  • Мнения: 1 217
Да в Пирогов се чака защото за 2 милиона град в смяна са около 50-60 човека общо и два ренгена. 
Е, очевидно не се чака само заради това, а и заради " причини " като тази, че според лекарите контролният преглед е по-наложителен от поемането на спешен случай, както и поради това, че си самоназначават почивки в работно време.
Аз лично също съм попадала на много добри, учтиви и компетентни лекари в Пирогов и никога и никъде не съм твърдяла, че няма повече да ходя там, нито съм убеждавала друг да го прави, но нередностите които видях в конкретния случай ме втрещиха. Мисля, че не бива да си мълчим, когато станем свидетели на подобно нещо.

# 43
  • София
  • Мнения: 12 605
Да чукна на дърво, ситната се чувства много добре, до преди час бяхме на разходка, храни се нормално, вече спи.
Радвам се, че детенцето е добре!  bouquet И съжалявам за преживяното. Уви, виждала съм такива неща и в други страни. Все пак, се оплачи, когато намериш време. Няма как да се оправят нещата, ако всички се опитваме да забравим подобни неща след като ни се случат. В Пирогов има много уникални лекари, има и много добри лекари, но  има и достатъчно лоши навици за отстраняване.

# 44
  • Мнения: 48 060
В пирогов сме ходили при наистина спешни случаи, и сме чакали, но малко, все пак има и други хора и никой не е с час
Децата специално минават през един кабинет, в който ги насочват за къде са, но мисля е при животозастрашаваща ситуация действат направо там, не знам, иначе те пращат да чакаш пред някой от останалите кабинети
Общо взето не мога да кажа че съм недоволна- не са ни питали изобщо за осигуровки, нито са се размотавали излишно, нито са сбъркали в диагнозата си
Да напомня че спешни кабинети има и на други места, например Токуда, ИСУЛ и т.н. и който не е доволен от Пирогов, може да избере друга болница-недай си Боже, дано на никой не се налага
Сигурна съм че болницата си има някакъв ред за подаване на жалби, щом си втрещена- възползвай се

Общи условия

Активация на акаунт