Споделете за захранването?

  • 2 064
  • 19
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 4 777
Ние сме на 4 месеца и половина коригирана възраст, почти 7 месеца календарна. Д-р Яръкова ни каза да пробваме да се захранваме, макар и според мен да е рано.

Но все пак реших да видя как ще ни понесе нова храна. Бях решила да е оризова каша, но после се уплаших от запек.

Та преди 4 дни опитах да дам на Мария морковено пюре. На вкус като че ли й хареса, но яденето с лъжица въобще не й се получава. Изплезва си езичето и всичко е навън. Вчера след две лъжички направо се разплака - защото беше гладна, а аз я мъча с лъжицата.

Една приятелка ми каза, че с времето естествено се сменяли рефлексите на децата и по някое време просто си прояждали с лъжица. Ако това е вярно, то ние сме много далеч от този момент.

Чудя се въобще дали да упорствам повече или да изчакаме още един месец?

Как мина при вас захранването? Кога и с какво? Лесно ли проядоха децата с лъжица?

# 1
  • Мнения: 1 765
Ох, колко актуална тема и за нас.

Ние се захранихме доста късно ( на 8 корегирани и 11 реални ), но пък и няма за къде да бързаме. Забавихме го, заради това, че Борислава се роди твърде рано.

Започнахме с тиква, много и допадна, следващото беше морков, в чист вид, абсолютен отказ, смесен с тиква обаче много и хареса, картофите също ги яде смесени с тиква, тиквичките пък смесени с картоф и тиква, от скоро хапваме и плодово пюре след обед - ябълка, с доста променлив успех, едва днес ( 5ти ден ) си го изяде с апетит. Днес и дадох лъжичка оризова каша, мисля, че и хареса, но от толкова малко количество трудно бих си вадила изводи. Общо взето гледам винаги да имам под ръка чисто пюре тиква. Хапва предимно Хипп и пюрета и каши, пие чайчетата на Хипп, от петък реших да опита малина с шипка, хареса и.

Относно техниката, да, и тя избутва с езиче, но мисля, че започва да задобрява, хватката е да го изсипеш отстрани в бузката, та да се научи да използва езика не само за избутване.

Коя ще е следващата храна, която ще и предложиш? Аз съм взела пащърнак в чист вид и круша Уилям Крист.

А и винаги дохранвам с АМ, колкото тя пожелае, зависи от количеството изядено пюре.

# 2
  • Мнения: 4 777
Ох, колко актуална тема и за нас.
...
Относно техниката, да, и тя избутва с езиче, но мисля, че започва да задобрява, хватката е да го изсипеш отстрани в бузката, та да се научи да използва езика не само за избутване.

Коя ще е следващата храна, която ще и предложиш? Аз съм взела пащърнак в чист вид и круша Уилям Крист.

А и винаги дохранвам с АМ, колкото тя пожелае, зависи от количеството изядено пюре.

Хм, днес и рехабилитаторката ми каза това за бузката. Мен просто ме е страх да съм по-настоятелна с лъжицата и да й я тикам - страх ме е да не й нараня венеца и изобщо - да не го приема като насилие. Но утре ще пробвам все пак тази техника, благодаря!  Hug

Смятах след моркова да пробваме с картоф, после тиква и пащърнак евентуално. След това - може би каша. С по-сладките неща - круши, сливи - не ми се иска да избързвам. Страх ме е да не й харесат и после да не иска да хапва зеленчуци.

Иначе пюрето май й харесва - защото зяпа с устичка и ми дърпа ръката с лъжицата.

# 3
  • Мнения: 1 765
Не мисля, че ще откаже зеленчуците, ако даваш плодове. Ето, госпожица Прекрасна предпочита зеленчуците...

Не се страхувай, че ще я нараниш, ще ти обясня как процедирам аз. Поднасям лъжичката към устенцата и я чакам леко да отвори уста, щото първата реакция е да я засуче, бързичко я мушвам, извъртам и изсипвам, е случва се, тя още по-бързо от мен да избута всичко навън и тогава сме имали много тежки случаи на "омуцкване". Laughing

Захранването определено е досадно и трудоемко, но няма начин...

# 4
  • Мнения: 4 777
Не мисля, че ще откаже зеленчуците, ако даваш плодове. Ето, госпожица Прекрасна предпочита зеленчуците...

Не се страхувай, че ще я нараниш, ще ти обясня как процедирам аз. Поднасям лъжичката към устенцата и я чакам леко да отвори уста, щото първата реакция е да я засуче, бързичко я мушвам, извъртам и изсипвам, е случва се, тя още по-бързо от мен да избута всичко навън и тогава сме имали много тежки случаи на "омуцкване". Laughing

Захранването определено е досадно и трудоемко, но няма начин...

Ще пробвам утре и ще докладвам.  Hug

# 5
  • Мнения: 4 777
Да се отчета - задобряваме с лъжицата. Най-вече аз. Simple Smile Задържам й я за малко в устата и тя успява да си хапне повечко. Днес изяде половин пюре от най-малките на Hipp, после си изпи и обичайното 200 мл АМ.

Взела съм й за по-късно смесено моркови и картофи, само картоф, тиква, ябълки, смесени зеленуци и банан - пак от най-малките пюрета на Hipp.

Чудя се нещо друго. Мария никога не е искала да пие вода. Ако почне да яде повечко пюре и заменим едното хранене, дали трябва да й предлагам течности? Все пак няма да поема толкова вода с пюрето.

# 6
  • София
  • Мнения: 39 848
Ако не иска вода, остави я. Алекс захраних на 8м. Вода пропи малко преди да навърши 1г. Освен пюретата, пояти на всяко хранене дохранвах с АМ.

# 7
  • Мнения: 72
ох и при нас е доста актуална темата,ама вече 4-ти месец се мъчим да ядем пюрета.Захраних го на 5 коригирана.Сега е на 9 реална,и изобюо не иска и да чуе за пюрета,един единствен път си изяде цялото пюре от банан с много цупене,плюене и въртене.Така е и със соковете,днес ще иска сок през 5мин,но ако утре му дам ще гледа като натровен.Дайте и съвет какво да направя,вече си е му е вре,е да яде пюрета.

# 8
  • Мнения: 1 765
eyoree86 , смени пюретата, които даваш, например ако сте на Хипп преминете на Семпер или Нестле Алете...

Относно водата, сега с Борислава се учим да пие вода, когато е жадна си цоква, когато не е прави муцки.

jp, аз реших да не бързам със смесените зеленчуци, доста от тях не сме опитвали.

# 9
  • Мнения: 4 777

eyoree86, все нещо трябва да му хареса на вкус. Примерно каша - като се направи с АМ, може да му хареса повече - или поне да му е близко като вкус.

комикс, в тия смесени зеленчуци има моркови, картофи, карфиол и грах. Но ще ги пробваме и ние по-късно - след като въведа още 4-5 неща.

# 10
  • Мнения: 72
няма пюре дето не съм пробвала,допада му само банан и не го яде винаги.Не знамкакво му става.Каши докторката ми каза да не му давам още.

# 11
  • Мнения: 1 765
няма пюре дето не съм пробвала,допада му само банан и не го яде винаги.Не знамкакво му става.Каши докторката ми каза да не му давам още.

По принцип оризовата каша я дават като първа храна...сигурно е имала предвид, че му е рано за въвеждане на глутен.

# 12
  • Мнения: 4 777
няма пюре дето не съм пробвала,допада му само банан и не го яде винаги.Не знамкакво му става.Каши докторката ми каза да не му давам още.

А пюре с АМ? Примерно картофено пюре с АМ?

Иначе и аз мисля, че оризовата каша е една от най-безобидните храни - ако не броим опасността от запек. Поне така четох.

# 13
  • Мнения: 72
да и малко мляко и с много мляко,даже леля му играе ролята на шут,за да не реве докато яде,ама трае доста кратко.Вчера му дадох оризова каша,така се разрева,че после 2 часа хълцаше.

# 14
  • Мнения: 4 777
Как върви при вас захранването?

Аз май малко го форсирах без да искам.  ooooh! Но пък Мария чинно си изяжда всичко, което й предложа.  newsm78

Досега сме пробвали картоф, морков, тиква, тиквичка, сливи, круши, оризова каша - това за 1 месец. От няколко дни на обяд сме само на пюре (не си иска млякото), а следобед хапваме още малко пюре + мляко.

Давам й готови пюрета предимно. Напоследък намирам домашни тиквички и моркови и почнах да й правя домашни. Ще ми се да добавя рапично масло, но нещо не мога да открия по магазините. В крайна сметка поръчах от един био магазин онлайн, но още не са се обадили и не знам дали и там имат.

# 15
  • София
  • Мнения: 39 848
Струват ми се доста продукта за един календарен месец.
Обедното пюре може и да я засища. Аз обаче все гледах да пробутам АМ на моя син, независимо от вида. Слагах му АМ в пюретата. Имаше някъде в кърмаческия май, рецепта за плодов шейк, плодово пюре и АМ.
Трябва да помисля (т.е. да си спомня) колко продължи захранването на Алекс. Може би към 5-6 месеца.

# 16
  • София
  • Мнения: 971
И ние започхаме да се захранваме от 1 седмица, първо с картоф и от вчера с морков (сега сме на 5 мес. коригирана). Плези езиче, но отваря уста доволно и като изсипя отстрани гълта почти всичко. При нас основният проблем е пиенето на мляко - първите 2-3 месеца всичко беше наред, но след това започна да отказва и сега мога да го нахраня само заспал  Sad.  Лошото е, че така не можем да спазваме режим, закъснявали сме и с 2 часа за дадено хранене, ако не мога да го приспя. А ако ядем будни, се проточва по час и половина и накрая той е разреван и в най-добрия случай е изял половината мляко. Сега със захранването е още по-лошо. Давам пюре той изяжда около 10-тина лъжички и му писва (май му е бавна скоростта с лъжицата). Да, но за да си доядем, трябва да го приспя. Той е със възбуден апетит, реве, пищи, не иска да яде млякото буден и не може да заспи. Страх ме е да не свърже и пюретата с отрицателни емоции  Sad. Водих го на гастроентеролог - препоръча ми възможно най-бързо да въведа месото и след това на второ хранене - кашите. Малко странно ми се видя, май ще процедирам по-постепенно...

Кога започнахте с плодови пюрета/каши за следобедното хранене, след като сте заместили вече обедното със зеленчуково пюре ли или паралелно?

# 17
  • София
  • Мнения: 39 848
annie13, с каква биберона пие млякото?
Алекс одобряваше единствено физиологичните на Чико (каучукови). При тях единственият проблем беше, че са по-скъпи и се сменят често Simple Smile
Доста късно замених следобедната закуска само с плодово пюре. Както писах по-нагоре дохранвах с АМ, в по-малки количества от обикновено хранене. Слагах и АМ в пюретата.

# 18
  • Мнения: 4 777
Кога започнахте с плодови пюрета/каши за следобедното хранене, след като сте заместили вече обедното със зеленчуково пюре ли или паралелно?

Аз започнах да давам по малко плодово пюре следобед около десетина дни след началото на захранването - просто за да не забравя за лъжицата.

Много е странно това с млякото. Едва ли не му харесва самото мляко, нали - все пак доста време го е пил?

А, и между другото, ние минахме на мляко за над 6 месеца на 4 и половина коригирана възраст - така ни каза Яръкова да направим.

# 19
  • София
  • Мнения: 39 848
И аз сменях различните формули АМ на реална възраст. При Алекс коригираната възраст е само месец.

Общи условия

Активация на акаунт