Деца с увреден слух - 9

  • 184 301
  • 608
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 3
Да, предстои ни слухово протезиране. От Варна сме и нямам представа каква марка да избера и до колко скъпи апаратчета да взема? Дъщеря ми е на 5 години и половина и ще съм благодарна, ако споделите марка и модел апаратчета, от които сте доволни. Доколко децата ги пазят и какви трудности сте срещали. Можем да си позволим скъпи апаратчета, но се опасявам доколко малко дете ще ги пази. Ще съм ви благодарна за съветите.

# 571
  • Мнения: 39
Доскоро бяхме с Oticon Ino minirite за около 800 лв единия - не успяха да си изкарат гаранцията . Единия почна да не прави добър контакт батерията другия му изгоря усилвателя. Правеха микрофония при доближаване до нещо или недобре сложена отливка.
Сега сме с Oticon Xceed Up за около 1500 лв  единия , чува по добре не правят микрофония, има връзка между двата апарата и се регулира силата или програмата само от единия, има GPS позициониране някакво има управление през телефон, има програми за шумна среда ,за телевизия и музика. Ще видим колко ще изкарат. За три години не сме губили или чупили апаратчета само отливките се чупят трябва да се сменят на няколко месеца че старее пластмасата.
Във Варна положението с фирмите доколкото съм чувал е зле.

# 572
  • Мнения: 3
Благодаря ви за информацията. Да във Варна е доста тегаво с фирмите, трудна работа е и от към специалисти. Предлагат ми GN ReSound LINXQ9 със зарядно устройство. Тъй като сега се сблъсквам за първи път с този проблем, нямам представа кои марки са добри и кои не. Заслужава ли си да се дават повече пари за зарядно устройство или да се разчита на батерии? Моята сладурана носи и очила и попаднах на модел, при който апаратчето е вградено в дръжките на очилата и предава по костен път звука. Ако някой има наблюдения и детето му ползва подобни очила-слухови апарати, моля да сподели впечатления.

# 573
  • Мнения: 39
GN ReSound LINXQ9 Това би трябвало да е върховия модел на марката, Недостатък е че презареждаемите ги дават да издържат до 24 часа обикновенните до 1 седмица. Друг недостатък е цената - за България не мога да  намеря на Запад са по 2-3000 $. Т.е за 2 апарата около 10000лв. Не мисля че за 5 годишно дете е подходящо да носи такива апарати. Другото е че не знаете дали ще успее да свикне с конкретните слухови апарати или с апарати изобщо. Така че не се престаравайте с толкова скъпи да не се наложи да ги сменяте. Започнете с нещо по евтино после му купувайте скъпи.

# 574
  • Мнения: 51
Здравейте, ако искате, може да разгледате и попълните анкетата в приложения линк
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfV0SDTDMnsNzSy0Qauaz19 … _iEKq_xI9BCy_3jOc
за родители на деца с увреден слух или членове на семейсвото.

Здравей slavinas ,  по-горе съм описвала нашия проблем и изследванията. След установената слухозагуба в ИСУЛ доц. Върбанова написа модела апарати и каза в коя стая да влезем и да ги поръчаме. Определено не сме били запознати какво е подходящо и сме се доверили на нея. Друг е въпроса дали е правилно. Вече втора година е с апарати на SONIC Cheer 20P. Препоръчаха този модел, защото е с копче само за усилване и намаляне на звука и детето неможе да сменя пограмите за средата / в къщи, на улицата, в градината/ Това ще може когато е по-голяма. По-евтини са за да свикне, че трябва да ги носи и при повреда да можем да платим нови. За да не ги загуби и защото в детската градина имаха притеснения че могат да паднат и да ги счупят, съм купила връвка за очила и съм ги сложила на апарата преди отливката, а малка щипка, която е на връвката се закача отзад на блузката. По- този начин дори и да се откачи апартчето, оства вързано и не пада на земята. Ако искаш може да снимам. Ползвахме от социалните помощта за тях и следващата година когато трябва да ги подменяме, определено ще се информирам повече и за училище ще трябва да избера по-добър модел. Но тя вече ще има навика да ги носи и пази.
Относно предимствата на модела немога да кажа нищо, защото тя сега започва да е контактна и когато я питам неможе да обясни какво точно чува като странични шумове и дразнене при носенето им.

Последна редакция: сб, 13 мар 2021, 10:57 от jaki_

# 575
  • Мнения: 4 585
Здравейте!
Имам подозрения, че внучето ми на две и половина години живее в тишина. Препоръчайте ми, моля, специалист, клиника, телефон. За преглед и да правим каквото трябва.
Спокойна нощ!

# 576
  • Варна
  • Мнения: 39
Здравейте!
Имам подозрения, че внучето ми на две и половина години живее в тишина. Препоръчайте ми, моля, специалист, клиника, телефон. За преглед и да правим каквото трябва.
Спокойна нощ!
Вариантите в София са ИСУЛ и ВМА. В ИСУЛ, търсете проф. Попова. За ВМА, не мога да помогна с конкретно име. Споделете с лекаря на детето, вашите притеснения, той също може да ви насочи. Аз съм от Варна, но ходихме в ИСУЛ. Там установиха загубата, там и го следят моето дете.

# 577
  • Мнения: 4 585
Благодаря, софе е, ще ги насоча към ИСУЛ.

# 578
  • Мнения: 2
Здравейте,

Бих искала да попитам каква е процедурата за подаване на документи за Телк и каква документация се изисква. Става въпрос за 5 годишно дете. Благодаря предварително!

# 579
  • Варна
  • Мнения: 39
Ще ви напиша във Варна, как се случва с детския ТЕЛК. Първо се минава през личния лекар на детето за направление за ТЕЛК. В него се описва състоянието на детето, на база епикризи и изследвания. След това се отива в картотеката и се попълва заявление за явяване на комисия и се дава направлението. След това чакате писмо от комисията, в която е описана дата и час на явяване, както и нужните документи за комисията. В случай са епикризи, изследвания и заключение от УНГ. Искат оригинали и те остават при тях, направете си копия за да имате вие някаква следа. Идва деня, викат ви с детето задават въпроси и документите /оригинали/ се оставят там. Следващата седмица се получава ТЕЛК решението. Ако сте съгласни с решението и то е над 50%, изчаквате 14 дни и отивате в социалните за да подадете документи за помощите, които се полагат. Ако ли не може да обжалвате. Възможно е освиделстването да е със задна дата, така ще ви изплатят суми за няколко месеца.  Имате право на винетка, ако колата е на името на вас / родителите/.
Някъде носи бонус точки при кандидастване за градина/училище, евентуално безплатна карта за градския транспорт, намаление от таксата за градина. Всичко това в последното изречение е в зависимост от общината.

# 580
  • Мнения: 2
Благодаря! Доста тромава процедура, както и очаквах. Ще посетим тогава личния лекар за начало. Доста стресиращо е явяването на детето пред комисия, като че не им стига това, че постоянно ги водим на прегледи, аудиограми, настройки и т. н. Благодаря ви отново за отделеното време да ми отговорите и опишете процедурата!

# 581
  • Sofia
  • Мнения: 4 478
Здравейте, престраших се да пиша тук. Синът ми е на почти 8 години. От време на време ми се струваше, че не чува добре, но по-скоро го приемах като разсейване и нежелание да ме чуе. Преди около месец -два лежеше на едното си ухо и когато го попитах нещо, каза че не ме чува и си повдигна главата , за да освободи другото. Записах го на УНГ. Докторът каза, че ушният канал е много тесен, като на 3-годишно дете, събрала се е кал и трябва да я аспирира. След две седмици и това направихме. Прати ни веднага на аудиограма и каза: "Имаме проблем". На едното ухо резултатът показва 30 dB, на другото- 37. След две седмици имаме час за друго изследване, с уточнението му, че има минимален шанс това да не е точно. След това лекарят каза, че ще ни изпрати за друго в ИСУЛ. Според него е засегнат слуховия нерв. Това е цялата информация, която получих от доктора. Досега никой не е забелязал детето да има проблем, нито учители, нито близки. Не е имал проблеми с проговарянето. Питах само - може ли да се влоши. Отговорът- може. Какво да очаквам?

# 582
  • Мнения: 2
Здравейте! Февруари правихме тест за отоакустични емисии и излезе добър слух на двете уши. Сега направихме БЕРА и не засякоха почти никакъв слух. От новородено на детето ми излезна скрининга само на едното ухо. Изследванията са правени в ИСУЛ при проф. Попова и тя не успя да ми обясни от къде идва тази разлика. На някое детенце от вашите случвало ли се е?

# 583
  • Пловдив
  • Мнения: 689
Здравейте,днес заведохме нашия син във ВМА при доц. Дончев. Направи му аудиограма и каза, че има проблем. Изпрати ни при д-р Руев на Бера. Каза също, че ще трябва да носим апаратче. Аз докато дойде време да идем на Бера, ще се побъркам. Има ли родители, които горе долу разбират от аудиограма?

# 584
  • Мнения: 39
http://www.otoemissions.org/FTP/EGEBA_E.PDF
Според брошурата на апарата за да е успешен теста трябва съотношението сигнал шум да е над 5 дб за всички тествани честоти. Т.е в резултат на звукът в слуховия нерв да се генеририра достатъчен сигнал. При вас само за лявото ухо имате потенциал при 3 кхц  = 2 дб и той е под прага за успешен тест. Ако нямате проблем с слуха трябва всички колонки да са над чертата 5 дб.

Общи условия

Активация на акаунт