Ще маскирате ли децата си за "Хелоуин?

  • 1 758
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 62
Келтският празник се казва Самхейн и бележи идването на зимата. Почти всички християнски(вкл. и католически и православни) празници се застъпват като дати с езически такива - когато християните покръствали езичници, било много по-лесно да се празнуват старите дати, защото така се запазвала традицията. Коледа например бележи зимното слънцестоене. Еньов ден - лятното. И те, както и така нареченият  Хелоуин са дати, определени не от нечий религиозен календар, а от астрономически събития, които важат за цялото северно полукълбо, без значение към коя религия се числи човек  Grinning

А изречението "Празникът е католически, поради което не го смятам за наш празник, имаме си достатъчно християнски." е безсмислено, защото католиците СА християни.

# 16
  • София
  • Мнения: 5 828
....защото католиците СА християни.

Благодаря за разяснението, отсега нататък ще се смятам за католичка  smile3555     Wink

# 17
  • Мнения: 2 452
....защото католиците СА християни.

Благодаря за разяснението, отсега нататък ще се смятам за католичка  smile3555     Wink

Жената не ти каза, че християните са католици, а че католиците са християни. Има малка разлика. Междувпроечем, всички IQ тестове съдържат поне по един въпрос от подобен характер.
Халоуин не е католически празник, а езическа традиция - вече са го обяснили по-горе; да не се повтарям. На мен лично ми напомня на нашето сурвакане, което също не е християнски, а езически обичай.

# 18
  • Мнения: 62
Католиците, както и православните, както и протестантите, както и стотици други християнски секти СА християни. Странно е, защото освен от обща култура би трявбало да го знаеш и от училище.

А със сурвакането е много добър примерът, аз първо се бях сетила за българските обичаи на Бъдни вечер - с дървото Бъдник и всичко останало, това определено не са християнски традиции, само са се преляли и нагодили към християнския контекст  Simple Smile

# 19
  • Мнения: 7 821
На мен лично ми напомня на нашето сурвакане, което също не е християнски, а езически обичай.

На мен на Кукерите  Wink.

# 20
  • Мнения: 1 399
На мен лично ми напомня на нашето сурвакане, което също не е християнски, а езически обичай.

На мен на Кукерите  Wink.
Точно, защото си имаме подобни празници, си мисля че е по-правилно да се популяризират първо те, а едва след това да навлизат, евентуално, чуждоземни.
За жалост сега има някакво поклоничество към всичко чуждо. А пък в същото време, примерно, на 1-ви януари останаха да минават във всяка къща само циганчетата. Аз, примерно, не смея да си пусна детето да осурвака съседите Confused Неудобно ми е. Водя го само по баби и дядовци. А навремето, ние обикаляхме цялата мах'ла и падаше голяма веселба Grinning
Коледарчета, на Бъдни вечер, също не минават...
За кукури пък, освен по Пиринския край, май на друго място в България, не съм чувала да поддържат тази традиция.
В тази ред са моите мисли - че за жалост, българските традиции не се радват на чак такава популярност.
Но не намирам нищо лошо и грозно в Хелуин /защото по-гере четох нещо подобно/  Rolling Eyes Напротив, мисля си, че е голямо забавление за малчовците. Пък и за възрастните Simple Smile
И ако живеех в страна, където традиционно се празнува или ако, все пак, стане популярен и тук /както, примерно, Свети Валентин/ - тогава не бих си лишила детето от това удоволствие, само защото не е традиционен български празник. Няма да ми представлява голяма трудност да го приема Simple Smile

# 21
  • Мнения: 2 452
На мен лично ми напомня на нашето сурвакане, което също не е християнски, а езически обичай.

На мен на Кукерите  Wink.
Точно, защото си имаме подобни празници, си мисля че е по-правилно да се популяризират първо те, а едва след това да навлизат, евентуално, чуждоземни.
За жалост сега има някакво поклоничество към всичко чуждо. А пък в същото време, примерно, на 1-ви януари останаха да минават във всяка къща само циганчетата. Аз, примерно, не смея да си пусна детето да осурвака съседите Confused Неудобно ми е. Водя го само по баби и дядовци. А навремето, ние обикаляхме цялата мах'ла и падаше голяма веселба Grinning
Коледарчета, на Бъдни вечер, също не минават...
За кукури пък, освен по Пиринския край, май на друго място в България, не съм чувала да поддържат тази традиция.
В тази ред са моите мисли - че за жалост, българските традиции не се радват на чак такава популярност.
Но не намирам нищо лошо и грозно в Хелуин /защото по-гере четох нещо подобно/  Rolling Eyes Напротив, мисля си, че е голямо забавление за малчовците. Пък и за възрастните Simple Smile
И ако живеех в страна, където традиционно се празнува или ако, все пак, стане популярен и тук /както, примерно, Свети Валентин/ - тогава не бих си лишила детето от това удоволствие, само защото не е традиционен български празник. Няма да ми представлява голяма трудност да го приема Simple Smile

Ами аз живея в Канада. Тук не сурвакат, а ходят да събират бонбони за Халоуин. Естествено, че няма да спра детето си само заради това, че съм българка. Още повече, че баща и е родом от Уейлс, т.е. една от страните, където се е зародила традицията. Всъщност, традицията наистина е келтска, но празнуването на Халоуин в настоящия му вид е популяризирано в северна Америка. По времето на съпруга ми никой там не е ходел облечен в костюм да събира сладкиши, въпреки че той е живял недалеч от долината Ронда, откъдето се смята, че идват всички вещици и духове, по-точно от къщите на шивачите. За щастие, в неговия род такива няма.

# 22
  • Мнения: 934
Всъщност Халоуийн и All Souls Day отговаря на нашата Задушница, т.е - ден на мъртвите. Затова и всякакви духове излизат и бродят в нощта преди празника. Постепено се загубва 'истинския' страх, и 'истинското' вярване в духове, и празникът се превръща във весело събитие за деца.
Според мен колкото повече празници, толкова по-добре.

# 23
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Ние не го празнувахме,аз не го харесвам.
Кои мами го празнуваха/

# 24
  • Мнения: 3 550
Има огромна разлика между Хелоуин и Задушница. На 4-те Задушници се подсещаме да се помолим за душите на умрелите (ако не сме го правили през годината), за облекчаване на евентуалните им мъки и за добър изход при Страшния съд. Не вярваме, че се разхождат между нас, още по-малко го удряме на веселба по този повод.
Хелоиун или Helloween в превод би звучало като "Здравей, вещице!" Мен лично това изчезване на истинския страх от призраци, вещици, демони и др. тъмни сили, както написа шемет би ме притеснило. От общуването с тях би трябвало да се боим, предпазваме, а не да ги приветстваме и да влизаме в приятелски отношения.

# 25
  • Мнения: 62
Цитат
От общуването с тях би трябвало да се боим, предпазваме, а не да ги приветстваме и да влизаме в приятелски отношения.

Ще се дистанцирам малко от темата за Хелоуин и ще попитам защо точно трябва да се страхуваме? За да живеем наплашени от призраци? Това е изключително странен начин на мислене за мен. Вещиците са страшни само ако ни е страх от тях. И могат да ни навредят само в този случай. Ти да не би да разказваш на децата си, че Торбалан ще дойде да ги вземе? Не ми се вярва.

На този свят има къде-къде по-страшни РЕАЛНИ неща, за да си внушаваме страх от нещо, което не може да ни навреди по никакъв начин, освен в случая, когато ни е страх от него. Най-доброто предпазване от подобни неща е да гледаш на тях с насмешка и лека закачка. Точно от тази гледна точка ми се струва правилно да се обличат децата като "страшни" неща, било за Хелоуин, било за ежегодния карнавал в училище/детска градина. Така те асоциират т.н. "страшни" неща с нещо забавно.

Моят син, например, най-голямата му мечта е Кумчо Вълчо да дойде. Постоянно ме кара да му пея за Вълка, любим герой му е просто. Или преди няколко седици с една съседка на площадката, нейният е колкото моя. Тръгва нейният да се отдалечава, тя му вика "Ела, че там има баба Меца!" При което моят хуква - един час после тярвбаше да му обяснявам, че там няма мечка  Laughing, искаше да ходи да я гледа. Майката на другото дете ми разказваше как се опитвала да го приспи и казала: "Хайде, маме, заспивай, че иначе ще дойде баба Меца" и оня ми ти разбойник казал: "Чака види Баба Меца?"

Та така, децата нямат страх от такива неща, защо тярваб да им го насаждаме?

# 26
  • София
  • Мнения: 5 828
Мили всезнаещи мами    bouquet   

Много добре знам, че католиците са християни, сори, изразих се неправилно, исках да кажа: аз съм православна християнка, поради което не почитам католически и всякакви други светии и празници.

вижте моля  това

и най-вече:

В България православната църква отбелязва празника на Всички светии в началото на лятото, в първата неделя след Петдесетница. А през ноември е Архангеловата Задушница - в съботата преди Архангелов ден, който е винаги на 8 ноември.

# 27
  • Мнения: 62
Е, това е вече друго нещо.


Но моята идея беше по-скоро, че когато има(или няма) повод за весело изкарване, е тесногръдо да не разрешиш на децата си да се позабавляват заради религиозни предубеждения. В края на краищата живеем в 21-ви век, век на комуникациите и глобализацията.
Аз съм убедена, че никоя от маскиралите децата си мами не вярва, че мъртвите слизат на земята на тоя ден. Просто са заели забавното(а не религиозното) от една интересна култура. Аз например познавам чужденци, които след контакт с българи започват да си разменят мартеници, не защото вярват, че така ще са здрави, а защото им е станало интересно и им е забавно да го правят.

Съжалявам, не искам да обидя никого. Просто ми е трудно да разбера хора, които са готови да не си прекарат весело, само за да робуват на някакви шовинистични комплекси...

# 28
  • Мнения: 3 927
Стига бе, хора! Това ми звуччи адски тесногръдо!

Хелоуин е просто повод да си напрвят децата купон, а покрай тях и родителите. Има ли значение чии празник е? (Само да уточня, не е американски, а келтски и ТРАКИЙСКИ)

Ми ние в къщи си правим и тиквен фенер на Хелоуин и книжен дракон за Китайската Нова Година... Просто още един повод за забавление  Hug

ОК
Защо тогава да не отбележим по нянакъв начин Денят на народните будители - нали е на първи ноември. Да вземем да прочетем нещо от български автор на децата си, а не да дълбаем кухи тикви Wink
Защо непременно трябва да обръщаме внимание на чуждоземските обичаи Shocked

# 29
  • Мнения: 62
Както казах и по-нагоре, това, което е хубаво да взимаме от тези празници е веселото, а не идеология или религия или каквото и да било. Защото точно както правя тиква на 31-ви октомври, правя и сурвачка за 1 януари, всяка година.

А Денят на Будителите се отбелязва винаги при нас, в семейството имаме много учители, най-малкото. Отделно за да уча детето си да чете (то още не може, но за по-нататък говоря) български автори, не ми трявба специален ден - и двамата с мъжа ми четем много такива и не виждам защо детето ми да не може да си ги чете през цялата година (когато се научи де).

Но я ми кажи, колко пъти в годината се сещаш да направиш маскарад на детето си? И колко пъти има повод за такъв? Чакай да видим.. Нова година, рожден ден... и май се изчерпват? А защо да няма още един?


Цитат
Защо непременно трябва да обръщаме внимание на чуждоземските обичаи?
За да ние по-шарен живота  Laughing. Да обръщаш внимание на чуждоземски обичаи в никакъв случай не означава да загърбваш своите. Не мога да разбера защо много хора го приемат по този начин. Напротив, така се обогатява културата, да не говорим за приятното преживяване.

Общи условия

Активация на акаунт