режим на хранене на дете на една година

  • 12 809
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Нашият режим е следния-
закуска-каша с плод
обяд - 150мл АМ
сл.закуска- кисело мляко с бисквити,нишесте,или плодово пюре с бисквити
вечеря-зеленчуково пюре с месо или риба
През нощта се буди към 5ч да яде- 120мл АМ Peace

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 998
misssixty223, здравей.
Според мен режимът, който си избрала, не е правилен. Основната грешка е, че даваш супа с хляб като ястие за обяд. Така се получава непълноценно и нехранително ястие. Идеята е не детето да е сито, а да се храни пълноценно. На обяд е редно да се дава около 50г супа (без хляб), 150г. обедно ястие (вече може всеки ден с месо, не повече от 30-40г месо) и около 100г десерт (препоръчително е да са плодове). Сутрин закуската трябва да е не по-късно от 8-8.30ч и трябва да се състои от зърнен продукт, млечен продукт и плод или зеленчук. Вечерята също не трябва да е по-късно от 20.30ч.
Това са предписания, според по-старите методи на хранене на деца. Аз ги следвам, защото смятам, че са правилни. Аз съм учила известно време диетично хранене и хранене на малки деца и одобрявам доста от старите разбирания за хранене.
И все пак не искам да обиждам някого, или да си налагам мнението. Просто споделям моето и ще се радвам, ако има и други майки, които ме подкрепят.  Wink Според мен болнавите и "кекави" деца от "новото" поколение са предимно неправилно хранените, затова аз обръщам сериозно внимание на това.
За дете след 1 годинка е добре вече да си има определен режим, в който да се спазват часовете на хранене. Стомахът привиква да отделя стомашни сокове в определения час, в който очаква постъпване на храна.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 211
здравейте , съгласна съм с ashley777- за самия режим и функционирането на стомахчето, реално нашия режим е следния
6ч сутрин - адаптирано мляко -120мл
8,30ч- закуска- попара със сирене и масло или овесени ядки или кус кус със сирене и масло + плод или плодово пюре поне 100г- колкото има желание
12-12,30- супа 40-50мл просто за стимулиране на стомашните сокове- но в никакъв случай за наяждане и то с хляб- голяма грешка  Naughty
                основно ястие- 180г- през ден редуваме постно и месно и жълтък
15,30-16ч- крем или кисел или каша 200г
18ч-плод, каша и зависи дали е гладна понякога не иска нищо
20-20,30ч- адаптирано мляко 180мл
и само да добавя- незнам първо дете ми е,но на фона на това ядене сме едва 8кг ......по направени изследвания няма причина за безпокойство...ген...

Последна редакция: сб, 21 авг 2010, 23:59 от ivinnka

# 18
  • Мнения: 9 451
ivinnka ,според мен отложи закуската за към 9-9:30 часа!Доста скоро ми се вижда да даеш попара след АМ.
И,друго,детето е голямо вече,за да го храниш през 3 часа.Ти си познаваш детето най-добре,но за мен е редно да има интервал от 4 часа между едното и другото хранене.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 211
Ами мен основния ми мотив да и давам храната долу горе през три часа е че започва да хленчи да си лапа ръцете и да търси лъжицата и прави движения все едно се храни сама а не колко часа са минали......ако опитам просто да и дам по голямо количество (за да направи по- голяма пауза между храненията)тя категорично отказва- затваря устата не мога изобщо да вкарам лъжица- явно просто толкова и е капацитета на стомахчето.

# 20
  • Мнения: 9 451
Да,де,ти си познаваш най-добре детето Hug

# 21
  • Мнения: 544
Ето и   нашият режим
8.30-9ч - АМ-210мл
12ч- ядки с масло и сирене (овесени, ечемичени, ръжени, просо, елда, грис, кус-кус)-200г
15ч- пюре месно или зеленчуково с жълтък- 200г
18ч- каша с плод - 200г
21ч- АМ-210мл

# 22
  • Мнения: 7
Здравейте мами  Simple Smile
Нашият режим е следвният
 06:30 АМ
 10ч. попара със сирене и половин плодово пюре
 13ч.180гр АМ
 17ч. каша ,плодов крем,грис,бисквитена торта с банан редувам всеки ден да е резлично
 19ч.плод
 21:30ч. АМ
Отказва да яде супи второ ястие и вече незнам какво да измисля  newsm78 само като види купиката и започва да реве  smile3514
Моля дайте ми съвет Simple Smile

# 23
  • Мнения: 387
Не давам всеки ден супа с хляб,в повечето случаи яде някаква манджичка с различен тип месо и обикновено веднъж седмично има супа просто за разнообразие.А как ви се струва вариянта АМ да остане само сутрин и да се получи следния режим:
-7-7.30-АМ
-към 10-плодче или друга по-лека закуска
-12-12.30-супа-постна или месна
-16-следобедна закуска-различни видове
-20-вечеря,като вечерята не е АМ,а манджа с месо.Така ли е по-добре или вечерята да остане АМ.Чудя се.Все пак АМ има и в следобедната закуска.Незнам как да постъпя.Изобщо откога децата започват да се хранят долу-горе като възрастните.
А сега един въпрос към маите,които готвят за децата си-досега съм правила супите бистри,защото бяхме с АД.Сега вече сме на Обикновено,а не на ХА мляко и скоро мисля да опитаме и кисело мляко и яйце.Така че въпросът ми е бебешките супи застройват ли се и ако да-с какъв тип застройка? Thinking

# 24
  • Мнения: 456
Ето го и нашия режим:
8:00 - попара със сирене или кус-кус, или бисквити с кисело мляко, или каша
10:30 - плод
12:30-13:00 - пюре с половин филийка хляб
16:00 - крем или кисел
19:30-20:00 - супа с половин филийка хляб
22:00 - АМ

# 25
  • Мнения: 116
Нашия режим е следния:
 
5.30-6.00 - АМ
 
9.00-9.30- попара,кус-кус каша и др.

13.00-13.30- манджата от кухнята със сухари

17.00-17.30-крем,кисел,грис,мляко с ориз
 
20.30-21.00-супата от кухнята със сухари

# 26
  • Мнения: 32
misssixty223, здравей.
Според мен режимът, който си избрала, не е правилен. Основната грешка е, че даваш супа с хляб като ястие за обяд. Така се получава непълноценно и нехранително ястие. Идеята е не детето да е сито, а да се храни пълноценно. На обяд е редно да се дава около 50г супа (без хляб), 150г. обедно ястие (вече може всеки ден с месо, не повече от 30-40г месо) и около 100г десерт (препоръчително е да са плодове). Сутрин закуската трябва да е не по-късно от 8-8.30ч и трябва да се състои от зърнен продукт, млечен продукт и плод или зеленчук. Вечерята също не трябва да е по-късно от 20.30ч.
Това са предписания, според по-старите методи на хранене на деца. Аз ги следвам, защото смятам, че са правилни. Аз съм учила известно време диетично хранене и хранене на малки деца и одобрявам доста от старите разбирания за хранене.
И все пак не искам да обиждам някого, или да си налагам мнението. Просто споделям моето и ще се радвам, ако има и други майки, които ме подкрепят.  Wink Според мен болнавите и "кекави" деца от "новото" поколение са предимно неправилно хранените, затова аз обръщам сериозно внимание на това.
За дете след 1 годинка е добре вече да си има определен режим, в който да се спазват часовете на хранене. Стомахът привиква да отделя стомашни сокове в определения час, в който очаква постъпване на храна.
Аз също искам детето ми да се храни  пълноценно.Моля дайте пример за закуска.
А относно супата,аз я приготвям така: месо(телешко,пилешко,пуешко,риба) и 2-3 зеленчука(общо взето всички като ги редувам).Оставям  я с много малко бульон за да не е рядка.Слагам понякога и сухар.Не разбирам защо да е нехранителна.Какво по-добро ястие ще предложите.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 998
misssixty223, здравей.
Според мен режимът, който си избрала, не е правилен. Основната грешка е, че даваш супа с хляб като ястие за обяд. Така се получава непълноценно и нехранително ястие. Идеята е не детето да е сито, а да се храни пълноценно. На обяд е редно да се дава около 50г супа (без хляб), 150г. обедно ястие (вече може всеки ден с месо, не повече от 30-40г месо) и около 100г десерт (препоръчително е да са плодове). Сутрин закуската трябва да е не по-късно от 8-8.30ч и трябва да се състои от зърнен продукт, млечен продукт и плод или зеленчук. Вечерята също не трябва да е по-късно от 20.30ч.
Това са предписания, според по-старите методи на хранене на деца. Аз ги следвам, защото смятам, че са правилни. Аз съм учила известно време диетично хранене и хранене на малки деца и одобрявам доста от старите разбирания за хранене.
И все пак не искам да обиждам някого, или да си налагам мнението. Просто споделям моето и ще се радвам, ако има и други майки, които ме подкрепят.  Wink Според мен болнавите и "кекави" деца от "новото" поколение са предимно неправилно хранените, затова аз обръщам сериозно внимание на това.
За дете след 1 годинка е добре вече да си има определен режим, в който да се спазват часовете на хранене. Стомахът привиква да отделя стомашни сокове в определения час, в който очаква постъпване на храна.
Аз също искам детето ми да се храни  пълноценно.Моля дайте пример за закуска.
А относно супата,аз я приготвям така: месо(телешко,пилешко,пуешко,риба) и 2-3 зеленчука(общо взето всички като ги редувам).Оставям  я с много малко бульон за да не е рядка.Слагам понякога и сухар.Не разбирам защо да е нехранителна.Какво по-добро ястие ще предложите.

Здравей mimi_26
Ястието с хляб е непълноценно (а не нехранително. Хранително е, даже доста Simple Smile ), защото вместо стомахчето да се запълни от полезни, витаминозни и хранителни вещества, се запълва с хляб. Зърнените храни е добре да се дават на закуска. Те дават повече енергия и запълват добре стомахчето. А и не е добре да се преклява с тях.
За закуска бих дала пример с едно от следните неща:
- царевичен грис/ пшеничен грис с масло и сирене;
- попара с масло и сирене;
- овесени ядки с масло и сирене;
- кус-кус/макарони с масло и сирене,
- както и някаква тестена закуска (не по-често от 1 път в седмицата)
- или препечена филийка с кашкавал
+ кисело мляко с плодове или плодово пюре или АМ с някакъв плод.
Това за мен представлява една пълноценна закуска, в която задължително присъстват-зърнен продукт, млечен продукт, мляко, плод.
За вечеря предлагам ястие без месо (и без хляб) + чаша кисело или прясно мляко (може с бисквитка Simple Smile )

# 28
  • Мнения: 141

За вечеря предлагам ястие без месо (и без хляб) + чаша кисело или прясно мляко (може с бисквитка Simple Smile )
Дай пример за такава вечеря, като по-горе.Не се учудвай че питам, трупам знания Grinning

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 998
Ами някакво ястие без месо. Нещо зеленчуково значи Simple Smile Супа, яхния, задушени зеленчуци... Има много рецепти в нета.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт