До мамите в Америка

  • 2 751
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 146
хаха  ЕМЕМ взела , че изпълзяла.Ссссссссссссссссссссссссссссссс

# 16
  • Мнения: 3 146
Casey, ти какъв опит имаш с културен шок при завръщане в БГ?

Нужно ли е всеки да е изпитал всичко, за което говори? Ако беше така доста хора трябваше яко да си мълчат. Ще ме прощаваш, ама културен шок за една година живот в Америка и последващо връщане във Варна ( не в Горно Нанадолнище) е абсолютно невъзможно да изпиташ .Освен , както казах, ако ти е възникнал някакъв психологически проблем.Но тогава това не се нарича "културен шок" .
Предлагам ти да пуснеш една анкета сред хората, които са се връщали в Бг след една   година (или там малко повече ) от чужбина и да видим дали ще има хора, които не да могли да намерят сол и хляб. (респективно предпазители и чесън на прах)

# 17
  • Мнения: 265

...Чесъна на прах не е ли относително ново нещо в БГ?

Ами не, продава се от много отдавна в магазини от сорта на МЕТРО, Била и т.н.

# 18
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Оф за културния шок: Casey, не си права. Аз се върнах в България след 2 годишно отсъствие и повярвай, че го изпитах. Някои от въпросите ми в началото сигурно са бил странни като: продава ли се това и къде?, но ако не си  ходил по магазини дори и преди /не знаеш какво и къде се продава.../, при завръщането все още живееш малко или много с нещата от преди. Мисля, че този шок може да настъпи и след по-малко отсъствие- зависи колко си адаптивен.

# 19
  • Мнения: 2 655
БЛАГОДАРЯ на всички, които са ми писали съвсем добронамерено с цел да помогнат!
На останалите само ще отговоря следното, но не да се оправдавам:
Когато живях в БГ, бях мома, не готвех, не пазарувах, нищо не съм правила. Не се срамувам да си го призная. Работех от сутрин до вечер. В Америка се научих на всичко, което бях пропуснала.
Научиха ме да готвя мамите от форума и моята майка, която ми прашташе рецепти.
Не знам за кой път: БЛАГОДАРЯ ВИ момичета, за помоща.
Тук пазарувам само 1 път в месеца в Пикадили. Има магазини, в които дори не съм стъпвала. Купувам всичко, защото не обичам да се шлая по магазините. Хляб и мляко купува свекърва ми или свекър ми от кварталния магазин, аз рядко. Имам работа и гледам всяко свободна минута да вложа в работата.
Мисля, че и всеки разумен човек го прави и би го правил.
Знам, че форумите са създадени за взаимопомощ. Затова като нещо не знам питам тук.
Пускала съм доста теми за различни проблеми и до сега съм срещала разбиране. Мамите от чужбина ми помогнаха да изкарам документи на АЛИ за америк. гр., после за бъл. гр, да сложим апостил, как да пътуваме с нея и т.н. Няма да Ви губя времето.

Мисля, че след като сядаме тук да пише тябва да оставим всички негативни емоции зад вратата. Да седнем пред ПС и да дадем само най-доброто от себе си. Поне това се стремя аз да правя.
Когато съм в лошо настроение не пиша тук. 1000 пъти съм призовавала" И Вие не го правете!" Живота е доста грозен навън, че и ние тук да си го усложняваме.

Благодаря за инфото ще разгледам посочените магазини.

# 20
  • Мнения: 7 837
Момичета, много добре разбирате за какво иде реч с цялата тази полемика  Mr. Green
Не се хващайте за моите думи, защото доста хора си замълчаха, още при постинга на stella, защото разбраха 4е е права  Grinning

Калинка, от културен до културен шок има разлика  Wink
Най-малкото, когато аз вляза в даден магазин и не знам дали такова нещо се продава - питам (най-ве4е като търся подправки). Това го правех и в БГ, сега го правя и тук. Навсякъде хората са отзивчиви, но зависи ти дали живееш в реалността или в един свой измислен свят  Confused

П.П. Пела, благодаря ти, че видя нашите постинги и информация. Ще се учидиш, 4е разнообразието от предпазители в БГ е по-голямо, дори от това в Таргет

# 21
  • Мнения: 235
Момичета, много добре разбирате за какво иде реч с цялата тази полемика  Mr. Green

Както често се случва, на всички им стана ясно, освен на самия автор на темата.
Малък офф за  хората които използват словосъчетанието 'културен шок' с повод и без повод. Лично аз,  познавам един-единствен човек, които има право да го използва. Това е една позната, която заряза уредения си западно-европейски живот, за да стане пратеник на Червения Кръст в Етиопия. В продължение на близо 2 години нямахме друга връзка с нея, освен писмена. Никакъв нет, никакъв телефон. Когато замина нямаше право да носи повече от 1 куфар личен багаж, в които трябваше да има само дрехи от памук и лен, плюс няколко чифта сандали. Никакви кремове, шампоани, мазила, парфюми. Само обикновен неароматизиран сапун.  И нищо повече. Условията на живот, храната са били повече от спартански. Ето на това аз му казвам да преживееш 'културен шок'!

Последна редакция: нд, 06 ное 2005, 21:48 от Mika

# 22
  • Мнения: 3 161
Ще ме прощаваш, ама културен шок за една година живот в Америка и последващо връщане във Варна ( не в Горно Нанадолнище) е абсолютно невъзможно да изпиташ .

Предлагам ти да пуснеш една анкета сред хората...

И ти ще ме прощаваш, но аз също съм живяла в чужбина (във Великобритания при това, не в Щатите), и съм се връщала (в София, не в Горно нанадолнище) и знам какво говоря. Освен това и специално са ни подготвяли на семинар за културния шок - ставаше дума именно за хора, заминаващи за година.

Освен това Пела сама го е обяснила вече - преди да си дойде тук, не се е налагало да ходи по бебешки магазини, а сега едва ли има това време. Да не говорим, че обезопасители по магазините може и да има, но масовата практика все още е да тичаш след детето и да викаш, тук не пипай, там не ходи. Гледах и темата за чесъна - съвсем невинен въпрос е, никъде няма превземки, ама как така вие в Бг нямате чесън нямате прах? Не виждам защо не може да й се обясни какво къде да си купи и защо трябва да я нападат, че си е позволила да попита. Че чак и на психиатър да я пращат, и то хора, които сами имат нужда от преглед. В тази връзка повтарям съвета си към мама кенга - имаш нужда от професионална помощ, мила, ние тук не можем да удовлетворим цялата ти фрустрация и неудовлетвореност.

# 23
  • Мнения: 179
Изчетох всички постинги и не мога да разбера каква е тази атака от страна на част от хората тук към авторката на темата  newsm78. Кому е нужно всичко това - имало питане- попитало момичето , ако някой може да помогне с отговор - добре, ако някой се дразни от въпроси от подобен характер - подминава темата и готово.
Присъединявам се към тези, които казват, че има неща, които не са съвсем така, както сме ги оставили при заминаването си или последното прибиране в БГ, така че въпроси свързани с това са си в реда нанещата , поне за мен .

# 24
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Нещо ми се губи нишката на разсъждение, ама може да съм се сдухала от учене и затова да е  Wink...Според мен всеки има право да попита нещо...Няма значение дали става въпрос за нещо в България, в чужбина или на Марс.....Вижда ми се грозно да се нахвърляме един срещу друг за глупости.....  

# 25
България е в Европа и дума не може да става за сравнение със САЩ. Аз когато видях какво разнообразие от детски стоки и храни има в "страна от третия свят" се изумих! Шок си беше, признавам, не очаквах такова нещо. Не намирам някакви огромни разлики между разнообразието на пазара в БГ и в САЩ (даже по отношение на маркови стоки БГ е напред), единствено доходите са различни. Ходим си на всеки две години и не мисля, че в БГ ми липсва нещо от американския пазар, дори напротив има по-голямо разнообразие.
Но сигурно си зависи и какво търсиш? newsm78

# 26
  • Мнения: 3 146
Емем, кърми си там и не давай акъл за "културния шок".Разбирам, че полудяваш само като ми видиш ника и търсиш каква глупост да изтърсиш , за да се заядеш, ама става смешно вече. аре ПОСПРИ СЕ.

# 27
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Поредната тема, която се превръща в бълвоч заради намесата на някои потребители Tired

Пела, чести ти прави, че не се връзваш на тези глупости.

# 28
  • Мнения: 3 146
За съжаление - намесиха се "Капацитетите" ЕМЕМ и ДЖЕЙД и става мазало.

# 29
  • Мнения: 1 399
Освен това Пела сама го е обяснила вече - преди да си дойде тук, не се е налагало да ходи по бебешки магазини, а сега едва ли има това време. Да не говорим, че обезопасители по магазините може и да има, но масовата практика все още е да тичаш след детето и да викаш, тук не пипай, там не ходи. Гледах и темата за чесъна - съвсем невинен въпрос е, никъде няма превземки, ама как така вие в Бг нямате чесън нямате прах? Не виждам защо не може да й се обясни какво къде да си купи и защо трябва да я нападат, че си е позволила да попита. 
еmem, първо, Пела обяснява че няма време да ходи по бебешки /а и други/ магазини доста по-късно в темата.
В първия си постинг споделя, че не са могли да намерят никъде заключалки . Добре, приемам го за вярно. И, да, няма нищо лошо да отправи въпрос, откъде може да намери такива.
Първо обаче, бих пуснала подобна тема във форум "На пазар" и след това, ако наистина съм сигурна че в България не мога да намеря, бих си позволила да отправя молба към мамите от чужбина /и забележи темата е точно до мами в Америка,като ли че това чудо само там го има Shocked/. Както и да е, и това приемам - досега е живяла в Америка, чувства мамите от този форум по-близки, пита тук.
Две потребителки обаче и отговарят конкретно, откъде може да си купи. И тогава тя пуска постинг с молба Лаура да й изпрати, защото ПОЛОЖЕНИЕТО Е ОТЧАЙВАЩО. Е, точно тук, аз вече виждам чиста превземка.
Едно е да поискаш, примерно кленов сироп от Канада, защото тук действително няма такъв. Друго е да ти отговорят конкретно, ти да пренебрегнеш умишлено тези постинги /вместо да благодариш още тогава за предложенията/ и да продължаваш да твърдиш колко си отчаян. Ами превземка си е за мен. Затова и си позволих да се намеся в чужди отношения, които не ме засягат.
Прословутият вече, чесън на прах не ми се ще да го коментирам /защото не му е тук мястото/, пък и да не изливам повече помия, ама лично аз и там видях леко превземане. Можеш да споделиш, че си го ползвал в Америка и да попиташ, а в България някъде намира ли се, нали?  А не "О, Хонда, ако знаеш как ми липсва ....мъжа ми попита "Ти не го ли взе от АМЕРИКА" и т.н и т.н. Tired /смисъла е точно такъв : тук, в тая тъпа България, това чудо на чудесата го няма, макар да не е казано директно/
Абе, хайде, да не пълня повече темата със злоба.

А иначе приемам, до голяма степен, разочарованието на Пела. С хубавото наистина лесно се свиква и после е трудно да се върнеш там откъдето си тръгнал. Но излишни драматизми ме дразнят Sunglasses

Последна редакция: нд, 06 ное 2005, 20:26 от stella

Общи условия

Активация на акаунт