Тегло и хранителен режим на 10 месечно бебе

  • 10 746
  • 14
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 175
Привет отново мами Simple Smile Имам малки притеснения относно моята бебка и реших да обменя опит и инфо с вас ... Дарето е на 10 месеца и тежи 7.6кг. От два месеца не наддава, но и не спада слава Богу ... Супер жизнено, весело, палаво, общително и позитивно бебе е ... Няма никакви оплаквания и болежки! Peace Просто не обича да яде ... Режима й е сутрин и вечер кърма, а през деня има три хранения (попара, пюре - зеленчук/жълтък или месно, каша,овесени ядки, елда ... с плодове, плодово пюре и т.н.) Всичко това в рамките на около 150гр., не повече ... Не иска и това си е ... едвам едвам и 150гр. ги пробутвам... Вярвам, че когато има нужда тя няма да откаже, но познавам деца на тази възраст ядат по 220гр пюрета ... и тежат към 9кг, да не говорим, че ние нямаме все още нито едно зъбче ... Уффф, дребосъче си е мойта Шушка  Wink
Моля ви да споделите как е било при вас  на 10 месеца или просто ми пишете, ако имате мнение по темата!!!
Предварително благодаря и хубав оставащ август на всички!   bouquet

# 1
  • Мнения: 11 179
Надомна,
аз бих казала, че млякото й е малко - пишеш, че само сутрин и вечер се кърмите.
150 г твърда храна на ядене е едно пооовече от добро количество за дете на 10 месеца, някои прояждат по толкова далеч след годинката.
Децата на тази възраст обаче растат и наддават основно от млякото - до 1 г. то трябва да съставлява 70-80% от дневното им меню.
Така че можеш да помислиш в тази насока - ако не ти е възможно да я кърмиш по-често, или пък ти и/или детето не желаете, дали не е възможно да й даваш АМ, за да попълва нуждите й от мляко?

Иначе за теглото не се кахъри - така както описваш поведението й, детето си е супер... но все пак не е лошо да имаш предвид горното.

# 2
  • София
  • Мнения: 175
Благодаря ти за съвета мила, може би наистина това  е причината, но ако въведа АМ, кога да го давам ... след кърменето или между храненията ... а и лошото, е че малката хич не пие от биба ... съвсем скоро я подлъгах да пие вода от продупчен от мен биберон ... Ще опитам все пак - ти кое АМ би ни препоръчала?!  Peace

# 3
  • Мнения: 74
Все едно чета за моя син  Mr. Green
И той е дребен за възрастта си, първият зъб му излезе в 10- ти месец, втори още няма . Хранителният режим е почти същия, с разликата, че яде с голям апетит. И около два месеца се задържаше на 7500- 7700 гр, но откакто му взимам храна от ДК и яде все различни неща на обяд, започна да наддава - сега е близо 8 кг. А аз иначе му приготвях все едни и същи пюрета и си мисля, че затова не е наддавал. А си яде много, с апетит, пълни памперсите по 4-5 пъти, и не качва  Grinning Може би и твоето бебе иска разнообразие, знам ли  newsm78 Не се притеснявай, щом е жизнено и весело бебето, е добре  Peace

# 4
  • Мнения: 91
Не се притеснявай и моя дребосък е 7 кг., а пък си хапва 200-220 гр. по три пъти на ден, така че не и и до количество  Mr. Green

# 5
  • Мнения: 214
Определено му е малко млякото на бебето. Щом не иска да пие от биберон, пробвай от шише със сламка, ако и това не проработи - слагай АМ или кърма ако имаш замразена(изцедена) в кашите, пюретата и където можеш да пробуташ.
Моята дъщеря на годинка тежеше 7.5 кг, а сина ми 8.3 кг, а бяха високи точно колкото трябва да бъдат Simple Smile така че не се притеснявай, ще порасне после.
И само за инфо да кажа за хранителния режим на сина ми, който е на 1 г и почти 10 месеца - има 4 кърмения (нощното, т.е. 5-тото, отпадна преди месец, той така реши), отделно имаме 5 хранения, едно от които е само плод! Е, той е доста лаком, но на вашата възраст ядеше символични количества твърда храна.

# 6
  • Мнения: 1 125
Теглото само по себе си не е притеснително като за възрастта ... "пробутаното" количество май си е голямо (ако 2 пъти кърмиш и тия 150 г са на хранене, а не за целия ден ...). Но дори и за целия ден не ми се струва кой знае колко ненормално, ако бебка си дояжда с кърма ...  Mr. Green ти предлагай храна, пък не се притеснявай толкова, и без това няма как да промениш нещо (последното от опит го казвам, на сила би могла да държиш едно дете гладно, но няма как да го принудиш да яде).

# 7
  • Мнения: 303
Щом детето си изглежда здраво, значи тази храна му е достатъчна. А кърмачка да дава АМ ми се вижда странно и нелогично... Според мен е по-добре да си поцоква малко след бурканчето. Поне ние така правиме, когато сме си в къщи, когато сме навън яде каквото и нося.

# 8
  • Мнения: 11 179
Сълзичката, разбира се, че е най-добре да си поцоква след хранене, та и нощем даже още по-добре  Wink То изобщо до една година не се препоръчва да се заместват млечни хранения с други, защот не може да става дума за сравнение между енергийната стойност на едно зеленчуково пюре и млякото за едно бебе.
Но тези неща все пак зависят и от желанието и възможностите на майката - и е хубаво да се обясни така и така, детето има нужда от едиколко си млечни, които могат да бъдат набавени по едикакви си начини, защото кърменето до 3 г. все пак не е някаква норма, дори и в този форум Wink

Иначе аз също не мисля, че теглото му само по себе си е повод за безпокойство.

Надомна, АМ ги препоръчват лекарите принципно - добре е да попиташ педиатъра си. 
Проблемът е, че много вероятно педиатърът (ако е от старата школа и проповядва заместване на всички хранения до 6-7 месеца) ще каже, че режимът ви си е добър, което според СЗО и други капацитети не е баш така Wink Поздравления, че кърмиш все още - и ако кърмата ти не е много намаляла и усещаш в себе си (пък и в бебето) желание да му даваш по-често, просто го направи.

А също, вече можеш да въведеш и кисело мляко, ама прясното е хубаво поне до 1 г. да го пропуснеш.

# 9
  • София
  • Мнения: 175
Благодаря ви мили мами  Hug Наистина не е подходящо да започвам АМ ... а с прясното мляко със сигурност ще изчакам! Ще пробвам кърмене и на обяд, но не знам дали ще се получи, тъй като доста е намаляла и без това ... Важното, е че бебка е добре и здрава, а килцата май не са определящи ... Ще видя този месец как ще наддаде и ако има нещо отново ще се допитам до вас! Поздрави  Peace

# 10
  • Мнения: 1 125
Ще пробвам кърмене и на обяд, но не знам дали ще се получи, тъй като доста е намаляла и без това ...

 Wink С времето ще се увеличи малко ... а и нали знаеш, че "празни гърди" няма.

# 11
  • Мнения: 14 654
Aко моето бебе изяждаше 150 гр. храна, щях да смятам, че има завиден апетит  Wink
Това, че някое бебе яде по 220 гр. няма общо с твоето, то може да се чувства добре с много по-малко. Спри да му пробутваш, за да не го направиш злоядо и да започне да мрази храненето. Има и бебета, които изяждат попара с 5 сухара вътре и майките се чудят дали да слагат шести... Това нали не би те накарало да смяташ тяхната порция за нормална и да пробваш и твоето на такова количество?
За теглото няма какво да се тревожиш, това не е новородено, че да има нужда от ежемесечно мерене. Моето бебе изобщо не знам колко тежи. Има добър вид, нищо в поведението му не ме тревожи, така че не ходим на консултации.
Яде съвсем малки количества храна, не мога да кажа по колко грама, защото никога не ми е хрумвало да претеглям порцията, но в най-добрия случай изяжда по 1/4 ч.ч. каша, т.е. около 50 мл. Пюре - най-много няколко лъжички и край.

# 12
  • Мнения: 14
Здравейте и от мен, моят мъник също не е от пухкавите бебета.На 9 месеца е и тежи 7.700 и  е 72см.Иначе и ние сме много проблемни с яденето.И вече почвам да се притеснявам дали не му е омръзнало от моите пюрета, които му приготвям, въпреки че ги хапва с апетит.Ние иначе имаме следното меню:
сутрин 6-7 220мл.АМ
10-11 отскоро попара, дъло време не искаше да я близне дори
13-14 зеленчуково/месно пюре около 200гр
16-17 плодово пюре, пасирани пресни плодове, нещо изобщо не иска да опитва разни каши и др
20-21 250мл АМ
Следобед пие доста сок .Дайте съвет какво да пробвам да му дам, за да почне да наддава,педито казва няма прроблем детето е добре.Той не се спира, много е жизнен, а откакто започна да се изправя сам, вече изобщо не иска да седи, а само прави обиколко в кошарата, с проходилката, иска да го водим да ходи.
Благодаря предварително , лека и спокойна седмица

# 13
  • Мнения: 65
Повечето мами вече са писали, че млякото му е много малко. По принцип не се препоръчва да заместиш млечно хранене до годинка. Моето диване, което е на 10м си го е изместил сам - обедното е само пюре, но вингаи му предлагам. Понякога яде само 30-40 мл след пюрето, понякога до 200мл мляко. И ние не наддаваме от няколко месеца. Имаше и ужасен период, в който не ядеше нито мляко като хората нито каквито и да е било пюрета и даже свали 200гр. Тогава се побърках и буквално го храних насила. Напълно здравичък е, но не е хич лакомия Simple Smile
За АМ аз ползвам Лактана био

# 14
  • Мнения: 1 125
ladyasya, можеш да се опиташ да увеличиш калорийния прием - при подобно хранене е уместно зеленчуковото пюре да е с мазнина (тя и без това се пропуска при плодовете, но пък като детето не яде каши плодовете са си съвсем на място) - та ако зеленчуковите и месните пюрета приготвяш сама, слагай в тях мазнина - ако са готови, гледай да съдържат мазнини, доколкото има и "натурални" пюрета в които не е добавено никакво количество.

След това ... Ако детето няма предпочитания към плодовете, избирай по-калоричните (по-сладките) - например грозде, банан, круша, а не диня и пъпеш и праскови ... разбира се говоря за по-често предлагане, не да изключиш нискокалоричните.

И не на последно място, теглото при вас е съвсем в норма и не се налага умишлено да тъпчиш детето. Освен това можеш да предложиш още АМ между храненията по някое време, няма да бъде излишно. Явно детето пие с удоволствие от биберона с млякото.

Общи условия

Активация на акаунт