Какво да направимЕ, за да престанемЕ да мекаме?

  • 6 717
  • 60
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 24 467
 bouquet Приемам обяснението! Бях почти сигурна, че 'санкция', освен наказание, значи и заповед, решение.
Може би като превод от английски, директно.
Юридически не мога да го приема.
Обаче, разбираш ли, не мога да се обърна с искането на български с "Моля да ме санкционирате за строеж". Току- виж ме глобили.  Laughing

Ето за у нас:
"Санкция"
1. Спец. В правото – част от правната норма, включваща правните последици при нарушаването и.
2. Мерки против нарушителя на закон, договор, съглашение. Строги санкции. Налагам санкции. Икономически санкции на държава.
3. Потвърждаване на решение от по-висша инстанция.

Последното не е "разрешение", а преглед правилността на долустояща инстанция и, в интерес на истината, не съм чувала да се ползва със "санкция" дори и то.

При доста термини е така-.
Ето, да речем, сега имаме спор какво значи "ред"- "...прилага се досегашния ред". Ако понятието бе употребено в точния му смисъл спор нямаше да има /процедура или по- общото- правила ли значи/.

# 46
  • Мнения: 4 535

Обаче, разбираш ли, не мога да се обърна с искането на български с "Моля да ме санкционирате за строеж".


Мммм, не, не - не това имах предвид... Фю, не мога да обясня  Laughing но както и да е, разбрах те.  Peace

# 47
  • Мнения: 0
"Какво да направимЕ, за да престанемЕ да мекаме?"

Да ви кажа мили момичета (и жени) по темата.........

Ако не "мекате" защото сте отраснали в условия, в които не се мЕка, то тогава нямате особенна заслуга за това - а следователно нямате и основания против тези, които мЕкат!

А ако сте преодоляли нещо в себе си, което ви дразни - то тогава мога от личен опит да ви кажа, че е изключително трудно човек да бъде толерантен към слабости, които той самия е преодолял, а останалите - все още не са! Много често хората проявяват раздразнителност към слабост от която самите те доскоро са страдали. А за да не проявява човек наистина раздразнителност се изисква немалко вътрешна сила.

Това което може да се направи - е да се помага на хората, които продължават да страдат от подобна слабост!

И помнете че не можете да помогнете на хора, които не желаят да им бъде помагано! Те първо трябва да осъзнаят, че имат нужда от това. Ако се опитате насила да им помогнете... най-много да ви отблъснат помощта.

# 48
# 49
  • Мнения: 24 467
И аз така. Кой кого насилва? Тук само си говорим.
А мен хората дори не ме дразнят- един има едни специфики, поради мястото, в което е отрасъл и живее, друг- други.

# 50
  • Мнения: X
Ох, винаги ще се появи някой ментор...

# 51
  • Мнения: 0
Ох, винаги ще се появи някой ментор...

Не бързай да реагираш. Помисли дали не съм прав.

# 52
  • Мнения: 4 535
За (м)Е-кането може и да си прав /дразнещо е обаче, пич, да знаеш!/. Обаче за удължаването на гласните в края на думите ОПРАВДАНИЕ НЯМА!!!  smile3514 Толкова ли е трудно да кажеш едно изречение от 5-6 думи, без да удължаваш гласните във всяка една дума, за бога!! И не ги ли дразни, като се слушат сами, ей това не ми го побира ума!  Close

# 53
  • Мнения: 322
Нищо не можеме да направиме освен да престанеме.  Crazy

В разговорната реч го разбирам, макар да ме дразни... Но някои хора и във форума пишат точно по този начин   Close

# 54
  • Мнения: 58
А когато разговарят журналист и политик, да кажем по радиото или тв, пак ли не е дразнещо. В крайна сметка,  журналистът 5 години е учил правопис и правоговор, а един политик ако не може да се изкаже правилно, как ще го допусна да ме управлява !

# 55
  • на североизток от Рая
  • Мнения: 6 251
А когато разговарят журналист и политик, да кажем по радиото или тв, пак ли не е дразнещо. В крайна сметка,  журналистът 5 години е учил правопис и правоговор, а един политик ако не може да се изкаже правилно, как ще го допусна да ме управлява !

                                 smile3501

# 56
  • Мнения: 143
Кореняк Софиянец съм и аз Е-кам. Опитвам се да не не го правя, но в повечето случай се усещам, когато го казвам. Просто всички, с които общувам всекидневно го правят и ми е много трудно да го забравя. Единствено мъжа ми, не говори така (отново софиянец) и ме поправя, но се виждаме само вечер Mr. Green
Имах колежка от Бургас, която казваше ''копирвам, паркирвам, отивам да спа, дънкино яки (дънково яке).

# 57
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Кореняк Софиянец съм и аз Е-кам. Опитвам се да не не го правя, но в повечето случай се усещам, когато го казвам. Просто всички, с които общувам всекидневно го правят и ми е много трудно да го забравя. Единствено мъжа ми, не говори така (отново софиянец) и ме поправя, но се виждаме само вечер Mr. Green
Имах колежка от Бургас, която казваше ''копирвам, паркирвам, отивам да спа, дънкино яки (дънково яке).
"копирвам" и "паркирвам" не е диалектна особеност на Бургас, също както твоите "случай" не са диалект на София, а непознаване на правилното писане/говорене.

# 58
  • Мнения: 143
Кореняк Софиянец съм и аз Е-кам. Опитвам се да не не го правя, но в повечето случай се усещам, когато го казвам. Просто всички, с които общувам всекидневно го правят и ми е много трудно да го забравя. Единствено мъжа ми, не говори така (отново софиянец) и ме поправя, но се виждаме само вечер Mr. Green
Имах колежка от Бургас, която казваше ''копирвам, паркирвам, отивам да спа, дънкино яки (дънково яке).
"копирвам" и "паркирвам" не е диалектна особеност на Бургас, също както твоите "случай" не са диалект на София, а непознаване на правилното писане/говорене.

Извинявай, не съм искала да кажа,че са диалект на Бургас, просто споделих, а за "случай" -станало е от бързане, смятам,че всеки знае за ''й'' в края на думата Wink

Последна редакция: нд, 22 май 2011, 21:49 от dorabella

# 59
  • USA
  • Мнения: 559
Е-кането не ме дразни толкова, колкото мекането и грешното ударение. Също думи като "пазаря", "преценям", етц. Не бих отворила тема за това, защото ми е ясно, че всеки си носи особеностите на мястото, където е израснал. Не е лошо да сме малко по-толерантни с другите.

Общи условия

Активация на акаунт