Ниа или Ния?

  • 7 720
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 599
По принцип Nia на английски не е нищо, ако искате подобно изписване на името трябва да е Niah. Както Noah е Ноа, Leah е Леа и тн.
Не е точно така. Ето първия сайт, който ми излезе за бебешки имена - http://babynamesworld.parentsconnect.com/meaning_of_Nia.html

# 16
  • UK
  • Мнения: 3 959
Мда, но разгледай списъците с имената, има страшно много чуждоезични имена, нали си говорим за начин на изписване по български стандарт? Ти и тук можеш да си кръстиш детето Андрийан, наприемер, но то цял живот ще трябва да го произнася по букви. Simple Smile

# 17
  • Мнения: 6 713
а не разбрах има ли го сега варианта да кажеш при подаване на документи как искаш да се изписва името на латиница или не?

Според това, което четох из пресата, вече няма такава опция. Но може и да се бъркам, най-добре да се пита, в МВР ли, не знам и аз, къде и кой би знаел в крайна сметка. #Crazy
И мисля, че е по повод да се спре с изписването на имената на латиница на всеки както му падне. Примерно Десислава - ако човек ходи във Франция, ще му казват Дезислава, ако е с едно "s". Затова доста хора го пишат - Dessislava. Но пък има хем Desislavi, хем Dessislavi.
Всъщност не съм чак толкова компетентна, изказвам мнение. Peace

Моето дете се казва Лидия, и е записана Lidia по Бг паспорт. На български е Лидия. Peace

# 18
# 19
  • Мнения: 11 747
В новите заявления за лични документи ти излиза директно написано на латиница така, както е било в предишни документи или както е по стандарт, НО има квадратче, в което отбелязваш вярно/невярно. Можеш да 'тикнеш' невярно. Под всеки ред има празна графа, където да го изпишеш така, както е 'вярно' - искаш да бъде изписано.

Миналата година наш приятел си смени ЛК, защото му бяха написали фамилията по начин, по който не е правилно, според него, а той се подписваше по своя начин, тъй като работи в международно предприятие. За командировка се наложи да има документ, където фамилията му е изписана така, както той се е представил вече, та безвреме си смени документите и му угодиха - значи няма проблем.

# 20
# 21
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 238
Което и да избереш винаги ще те питат със А или с Я беше. Моята дъщеря е Ина и винаги ме питат с едно или с две Н е,а мисля че доста ясно го произнасям кратко с едно Н.
Моето име е Мария и също никой не ме е питал,направо в документите ми пише  Mariya, за мен е доста странно, но така са го написали.

# 22
  • Мнения: 1 599
Много благодаря на всички за отговорите. Ще го мислим има още време Wink

# 23
# 24
  • Мнения: 57
което и от двете имена да избереш, все ще трябва да обясняваш как се пише.
(като избирах име на сина ми, не взех този фактор под внимание и сега се дразня много на великите обяснения всеки път... затова споделям)

# 25
  • Мнения: 4 555
Не мисля, че Ния ще трябва да се обяснява, че е с я, а не с а. По-скоро обратното. Въобще за българският език е много естествено женски имена да завършват на -ия и това едва ли би накарало някой да пита, освен ако не е пълен неграмотник.
Аз лично не се сещам за българско име, което да завършва на -иа, без да е модерна или неграмотна изгъзица.

# 26
# 27
  • София
  • Мнения: 4 397
И аз съм за Ния -Niya  Peace

# 28
  • София
  • Мнения: 5 658
Интересно ми е, ако името беше Евгения (откъдето и всъщност идва името Ния - справка: Железният светилник, Димитър Талев), дали щеше да има чуденки, коментари, разнопосочни мнения и варианти  Thinking

# 29
  • UK
  • Мнения: 3 959
Тук във форума има дете с име Викториа, така че място за варианти винаги има. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт