Казаха ми че не мога да се къпа на задушница

  • 5 616
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 361
Аз знам от една позната баба, че "за чистотата грях няма".

# 16
  • Мнения: 532
Не вярвам на такива работи.Нито преди ,нито по време, нито след като родих.И на мен ми мрънкат , че пера на задушница или на големите празници....... Аз тегля по една и продължавам.Все пак пералнята пере не аз.Успех и колкото по- малко слушаме бабите толкова по - добре.

# 17
  • Мнения: 8 505
Хахаха,никога не е късно да научиш някоя нова бабина деветина.Купи се когато и колкото искаш и не се връзвай на приказки от сорта Wink

# 18
  • Мнения: 4 362
Аз не бях чувала такова нещо Shocked сега разбрах ама стига с тези глупости бе само се шашкам,не трябвало и да се взима подавка ужас само се побърквам  #Cussing out

# 19
  • Мнения: 4 970
Лелееееееее Shockedами аз току що излизам от банята.Защо не прочетох по-рано........ Rolling EyesАми - сега- какво ще стане- ще бъда по-чиста ли....? Laughing Wink
Ама големи смешки има в тези суеверия Mr. Green

# 20
  • Мнения: 232
Виж, само бих ти казала, че едно време се е спазвало тава, както и за прането и чистенето в този ден било забранено, да ама жените са си били по цял ден в къщи и един вид това е било ден за почивка

# 21
  • Мнения: 1 259
За пране и чистене разбирам,ама чак пък да не се къпиш #Crazy.Това си е вече глупост Naughty

# 22
  • Мнения: 3 356
За пране и чистене разбирам,ама чак пък да не се къпиш #Crazy.Това си е вече глупост Naughty
Хич не го разбирам.Свеки работи по тая схема.Ама като ми каже,че днес не се пере-аз пускам 3 перални. newsm53

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 916
От свекърва ми знам, че за чистота грях няма! Wink
А за всички тези неща - забрана за къпане, пране, дом. работа си го обяснява само с факта, че навремето жените са били премного ангажирани с дом. работа и това е бил единственият начин да си починат малко(или поне да я ограничат). Представяте ли си едно семейство от 10-на членове(а често и по-повече) ако тръгне да се къпе, що топлене на вода, що търкане, а и пране след това... Било си е страшна ангария и затова българите са се къпели толкова рядко, не за друго...

Напълно съм съгласна. Едно време хората така са отбелязвали празниците  Tada  - като в този ден не работят. Нали не са имали кодекса на труда и поч. дни събота и неделя, какти и др. офиц. празници. И при ония условия (а в някои бълг села и до днес Embarassed) нищо чудно, че подготовката и къпането си е работа за жената  bath

Общи условия

Активация на акаунт