Истанбул 2

  • 85 680
  • 746
  •   1
Отговори
# 270
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Синдикат може да си спретнем  Mr. Green и ако няма други желаещи, да си се водим едни други  Laughing
Извинете отново, пъдете ме да работя!!!

# 271
  • Мнения: 119
Сигурна съм , че агенциите печелят символично от транспорта и нощувките .
Основната им печалба идва от допълнителните екскурзии и такива туристи като вас едва ли са им големи любимци  Laughing

# 272
  • Мнения: 3 447
Сигурна съм , че агенциите печелят символично от транспорта и нощувките .
Основната им печалба идва от допълнителните екскурзии и такива туристи като вас едва ли са им големи любимци  Laughing
Ами, аз съм турист-мечта - точна, дисциплинирана и без битови претенции, дай ми само да има какво да разглеждам. Мъжът ми е малко неприятен, като започне да поправя фактологическите грешки на екскурзоводите, ама карай  Mr. Green

# 273
  • гр. София
  • Мнения: 1 887
Гледам и чета,че за фирмите сте се разговорили.Моя приятелка,ще пътува другата седмица с Каръджъту и като ми показа програмата свят ми се изви.Не знам дали ще им остане време за дремване.То посещение на хиляда "забележителности" и все Безплатно!!!. Laughing То молове,аквариум,ИКЕА,музей на ледени фигури,парк Миниатюрк т.н.


А по повод месните екскурзоводи ,един от тях,който ни водеше на панорамната обиколка ни обясни,че историческата истина за еничарите била по различна от тази,която сме учили в училище.Че българските семейства доброволно са си давали децата на турците,за да не умрат от глад.Е познайте групата в автобуса как не го изнесе набързо.

# 274
  • Мнения: 119
E тя балканската история е сложно нещо и никой не се дава. Според турската това е време на небивал разцвет .


П.С. Сега се сещам , че  шофьора на "Метро" при спирането на турската митница  взе бутилка с безалкохолно и пакет с разни ядки и чинно ги занесе на турските митничари. Минахме без никакви усложнения.
Явно си познават хората  Laughing
То същото е и на Калотина.

# 275
  • Мнения: 11 747
За еничарите би ми било интересно да прочета, но не от български източници. За съжаление, който не е учил, когато е трябвало, както се казва, сега не може да си служи с чужди езици, поне не и на достатъчно ниво.
Екскурзовод не ни е 'отварял' очите за еничарството, ама като ги гледахме в какви условия са живели и какви привилегии са имали, в случай че правилно съм разбрала, сама започнах да се съмнявам, че е било точно тъй както ни е представено на нас  Thinking Те са били май елитни войски, ползвали са облаги, били са толерирани и са живеели лускозно. Не ще да са бягали от такава служба, струва ми се.
Ако някой може да сподели нещо на лични, да не разбунваме духовете.


П.С. Нашите шофьори и в двете посоки не са давали абсолютно нищо на митничарите и също минахме без никакви проблеми и усложнения.

Последна редакция: вт, 12 окт 2010, 19:10 от pina

# 276
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Пине, другия път като се видим, ще ти дам достатъчно. Книги. Хем на български . С турски няма да те мъча. Simple Smile
А после, като си сготвя супата, мога да ти напиша и на лични.
Мимар Синан е бил еничар.

# 277
  • Мнения: 11 747
Напиши, напиши - в резюме. Кога ще е този следващ път, кой знае... Ние на метри сме били една от друга - не мога още да си го простя! То нямах сили да говоря, де, ама все пак.

За Синан знам. Аз го любя него!  Simple Smile

# 278
  • Мнения: 3 447
Интересна тема сте захванали, за еничарите, пишете и тук, ако не се притеснявате, на мен също ми е любопитно  Blush

# 279
  • Мнения: 119
Темата може да стане кървава и май е по-добре дискусията да се премести на друго място. Sunglasses

Последна редакция: вт, 12 окт 2010, 22:47 от mallkata

# 280
  • Мнения: 3 447
Ми... пишете ми на лични тогава, моля  Blush Има много неща, които са ми интересни, но в темата за Турция не ми се записва, кафетата с баклавите ми идват малко в повече отчетно  Simple Smile

# 281
  • Мнения: 418
A, да си имаме уваженията Mr. Green, както кюрдите не са циганите в Иcтанбул, тъй и TR тема в по държави. Което си е доуру, дoуру Peace (Тъй че си добре дошла, оше повече, че там пишат хора, к/о са къде къде по навътре по тези въпроси и могат да отговорят на запитванията достатчно обективно и задълбочено.)

# 282
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Аз единствено се притеснявам,че темата е в туристическия подфорум, а пък темата за  еничарите е повече историческа. Дано другите не се сърдят и не се отегчат.
На български има преведени две прекрасни книги за историята на Османската империя. Едната е по-популярна и е написана от Илбер Ортайлъ, историк, полиглот и директор на музея в "Топкапъ". Преди го наричах "турския Б. Димитров" поради редица съвпадения, но вече не мисля, че базата за сравнение е много широка. Както и да е. Книгата се казва" Преоктриване на Османската империя" http://www.book.store.bg/p25119/preotkrivane-na-osmanskata-imper … lber-ortajly.html и ме намери в една книжарница в Кърджали. Simple Smile Другата ни настолна книга - казвам ни, защото цялото семейство съм го завлякла в този мой Османски период е на Халил Иналджъкhttp://www.book.store.bg/p9045/osmanskata-imperia-klasicheskiat- … il-inaldzhyk.html- "Османската империя. Класически период". Иналджък е бил учител на Ортайлъ.
А всичко започна с "Последния еничар" на Реха Чамироглу, която разказва за религиозния орден, който е крепял корпуса и за живота и порядките в самия корпус, но все пак си е роман, ако и да е исторически .
Защо се отвличам толкова в библиография? Първо, защото съвсем не мога да съм изчерпателна. Второ, защото еничарския рекрут пряко засяга българските земи и история и не оставя никого безучастен.
Какво ми беше особено интересно около еничарския копрус:
1. Еничарите са били пряка поддръжка на султаните като институция векове наред. Султаните са осъзнавали силата им и всячески са се стараели да разчитат на нея чрез предоставяне на особени права, пари и власт. Това го знаем повечето. Еничрите не са били хомогенна маса, имало е йерархия и в самия корпус е имало възможност за кариера и растеж. Рекрутът е поддържан до към 17-ти век, а към края на 18-ти век пдефакто се премахва.
2. Ракрутът не е бил само измежду християнски момчета. Набирали са деца и между мюсулманското население. В зависимост от нуждите на корпуса се рекрутирани момчета не само от Балканите, но и от Анатолия  пример , Мимар Синан.
3. Защо не са прибирани еврейчета? Защото принципа на "набора" е бил да се подбират селски деца, защото градските деца са отворени, те по принцип рано попадат под влиянията на различни течения в обществото. От тази гледна точка едно градско дете е вече изградена личност и може да се окаже,че му е трудно да му се втълпи праволинейност, каквато се изисква в корпуса. А евреите са живели в градовете, винаги. Затова не са и подбирани.
4. Доказано е с документи - списъци и регистри от онова време, че е имало семейства, които са давли доброволно децата си в еничарския корпус. Това за мен беше потрес. Родителите на много детни семейства в бедни райони са вярвали,че така спасяват децата си от глад и им дават възможност да се издигнат.  Единствените момчета в семейството не са взимани.
5. Рекрутът се е извършвал в определени райони и на определени периоди, но не всяка година. Взимани са момочета между 9 и 14/15 години, защото такива се водели"брадати" и се смятало,че възрастта им за превъзпитание е минала, т.е. не съответстват на правилото,че дърворо се огъва докато е младо.
Момчетата се обучават в т.нар. Ендерун - специално училище в Топкапъ - и тук след опредлено повишаване в йерархията , започват държавна служба.
Подбрани от половината свят дефакто, подложени на естествения подбор в корпуса, където има такива, на които качествата стигат до редови аскер, но има и еничари, които се издигат до султански служители, цветът на османския султански двор се описва като най-бляскав за времето си.И не напразно, като се замислиш - той е съставен от физическа гледна точка от съвършени мъже, изключително умни и представляват подбрани екземпляри от всички раси в рамките на Османската империя.

Това е много общо и много накратко и все пак стана дълъг пост. Дано ви е било полезно.
И извинявайте за правописните грешки, но и без това 3 отговора докато пишех се намърдаха, а мога още много да пиша Embarassed

# 283
  • Мнения: 119
A, да си имаме уваженията Mr. Green, както кюрдите не са циганите в Иcтанбул, тъй и TR тема в по държави. Което си е доуру, дoуру Peace (Тъй че си добре дошла, оше повече, че там пишат хора, к/о са къде къде по навътре по тези въпроси и могат да отговорят на запитванията достатчно обективно и задълбочено.)


Oсвен тия дето са показани в линковете в Истанбул си има доста хора , които изглеждат да кажем "леко ексцентрично" и макар да не са етнически цигани явно са доста по-мургави и мустакати от останалите.
Много пъти съм чувала от турци в чужбина да казват презрително -  "абе мани ги тия са кюрди ..."
Също много пъти преди години сме пътували към Западна Европа и на нощните паркинги в Хърватска , Унгария и Австрия гледката в началото на септември е поразителна.
Все едно подвижен катун. Масово  нощем  ( когато температурите падат доста и си е студ) в колата на предните  спуснати седалки спят мъжете. Отзад са децата . Жените спят на одеяло постлано на тревата или направо на асфалта до колата.
Толова пъти съм го виждала и никой не може да ме убеди , че това не е масово явление.

Питала съм познати що за варварство е това , и те са ми казвали , че това са кюрди , дето се пишат за турци , а всъщност турците нямат по 8-10 деца и са векове напред в еволюцията .
Просто от любопитство какво е масовото мнение в самата Турция за кюрдския етнос ?
Пределно ясно ми е , че и там има доста образовани хора , защото няма как да няма сред толкова милионно население .
Много от тях живеят в Западна Европа от десетилетия  , и предполагам някой се завръщат обратно .

Последна редакция: вт, 12 окт 2010, 23:41 от mallkata

# 284
  • Мнения: 11 747
Андже, аз няма да се разсърдя и повече да пишеш, по принцип. Не знам дали е тука мястото. Иначе държа да те осведомя, че толкова, че и повече казват недолюбваните от теб екскурзоводи в Топкапъ  Simple Smile ама пропускат момента с доброволното даване на децата, явно всички са наясно, че може да се получи конфликт. Точно този детайл ме интересува мене. Щото, нали, като им гледаш 'сараите' еничарски, както казах, няма да са много тези, дето ще бягат от подобна служба.
Пък Синан какво доказателство е, като и той като Кирил и Методий е с произход от 10 различни държави, ако вярваш на претенциите.  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт