Хормонални или други последици от инвитро

  • 11 357
  • 23
  •   1
Отговори
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 607
Здравейте,
не зная дали темата ми е за този форум, но бих искала да споделите своя опит.
Въпросът ми е относно това дали след бременност и раждане след инвитро, имате хормонален дисбаланс в организма и дали? Наясно съм, че след раждане има огромни промени в организма на жената, но това което усещем при мен е меко казано неприятно. Ходих няколко пъти по профилактични прегледи и докторите ми казаха, че след инвитро в организма цери пълен хормонален хаос, който не може да се оправи. Например, по време на овълация коремът ми направо ще експлоадира, и е супер болезнен - с остри режещи болки, включително и при ходене по малка нужда. Обяснението на лекарите беше, че яйчниците продължават да произвеждат голямо количество фоликули. Усещането е такова, каквото имах при стимулирането с Пурегон.

# 1
  • Мнения: 531
Настоящия ти лекар плещи щуротии..., ефекта от онзи Пурегон отдавна е преминал и сигурно вече говори като латерна. Laughing
Моите смущения са: обилен мензис, продълително процапване (до 10-15 дни), веднъж-дваж ми беше къс цикъла..., това са все неща свързани с хормоналния дисбаланс следствие на бременността, не на стимулацията (също с Пурегон), болки и аз имам чат-пат (но пък си имам и ендометриоза). Най-обезпокоителното обаче беше съмнението за фиброаденом в едната гърда 2 месеца след раждането, при все че кърмех. Извадихме го, слава на Бога беше аденоза-мастопатия. Та за такива неща бива да се оглеждаш, другото е бял кахър.

# 2
  • Мнения: 2 382
При мен имаше последици от стимулациите и все още ги има , но не ми се влиза в глупави порове с всезнаещите тук Wink.
Погледни детето си и ще осъзнаеш, че всички болки си заслужават да бъдат изтърпени Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 3 860
Например, по време на овълация коремът ми направо ще експлоадира, и е супер болезнен - с остри режещи болки, включително и при ходене по малка нужда. Обяснението на лекарите беше, че яйчниците продължават да произвеждат голямо количество фоликули. Усещането е такова, каквото имах при стимулирането с Пурегон.

При мен този проблем с овулацията се появи след мисед от естествено забременяване, сега след първото ин витро, неуспешно, дните около ову-то бяха още по неприятни като че ли, ще видим занапред как ще е  Confused но аз съм с ЛУФ и на това го отдавам   Rolling Eyes на мен обяснение за болките досега не са ми дали  Rolling Eyes

# 4
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 607
Въпросът ми е продиктуван по-скоро от това дали при всички останали се среща нещо подобно и дали наистина има такъв хормонален дисбаланс или е само при мен. И ако е така да сменям доктора. Тъй като вече минаха 3 години от раждането и си мисля, че би трябвало за толкова време да се понаместят в някакви рамки хормоните ми, ама...

# 5
  • София
  • Мнения: 23 165
При мен стимулациите не оказаха никакво влияние нито на хормоните ми, нито като усещания.
Но пък до бременност и раждане не съм стигнала все още.
Различни хора сме и няма как категорично да се каже как действат тия стимулации точно, за всеки последиците са различни.
Струва ми се че доктора ти е поставил диагноза само с преглед. Изследвали ли сте хормоните? Може пък и от нещо друго да са ти проблемите.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 423
zaek,  защо ти правиха ин витро? Може просто да си имала тези симптоми в начален стадий и да са се засилили след раждането. Въпросът ми е какъв е бил гинекологичния проблем,ако е имало такъв за ин витрото.
Иначе тези симптоми ги имам, като теб  без още да съм минала ин витро. Някакси започнаха дните около овулацията за мен да стават ад, но аз задържам фоликули и не ги пукам до цикъла.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 780
Не знам дали се дължи на стимулацията или на бременността,но при мен мензисът дойде на 5 месец след като родих ,идваше ми след това 3 месеца ,но мнооооооооого слаб ,направо да не кажа никакъв,след това 9 месеца пълна суша  ooooh! Правих 3 гинекологични прегледа-имах кисти.Пих Оргаметрил -никакъв ефект.След това ми изписаха Милигест -пак нулев ефект .Направих хормонално изследване -оказа ,че Естрадиолът ми е ужасно нисък.Изписаха ми Фемостон и най-накрая ми дойде нормален мензис .Надявам се да нямам повече проблеми  Peace Между другото и моята стимулация беше с Пурегон  Peace

# 8
  • Мнения: 1 862
Единствените последици са, че надебелях и се окосмих  Crossing Arms при това без да има бременност  Crossing Arms

# 9
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 607
zaek,  защо ти правиха ин витро? Може просто да си имала тези симптоми в начален стадий и да са се засилили след раждането. Въпросът ми е какъв е бил гинекологичния проблем,ако е имало такъв за ин витрото.
Иначе тези симптоми ги имам, като теб  без още да съм минала ин витро. Някакси започнаха дните около овулацията за мен да стават ад, но аз задържам фоликули и не ги пукам до цикъла.

Не, не съм имала подобни симптоми преди това, даже не усещах кога е овулацията. Единствено преди да ми дойде понякога имах болки в корема, но не винаги. А  правих инвитро тъй като годините ми бяха 35, а така и не намериха причина защо не става при опити от около 2 години - имаха леки съмнения за запушване на едната тръба, но мненията им бяха различни. Просто ми казаха, че по-добре да направя инвитро, отколкото да чакам от самосебе си да стане.
Както и да е. Виждам, че при всеки е различно и най-правилното е наистина да се изследват хормоните. От това, което са ми казвали доктори - не само гинеколози, а и ендокринолози (тъй като се получиха проблеми с щитовидната жлеза след раждането), хормоналният дисбаланс би следвало да приключи около 8-9 месец след раждането. До тогава би трябвало всичко да се намести в организма.

# 10
  • Мнения: 531
Какво е Пурегона (или друг препарат за стимулиране) - това е ФСХ (фоликулостимулиращ хормон отделян от хипофизата ВСЕКИ месец).
Какво е хипофиза - жлеза скрита в черепа, още я наричат жлеза диригент. Отговаря за повечето хормони в организма ни.
Какво се случва през стимулацията - доставяйки отвън ФСХ (с Пурегона или който и да е) казваме на яйчниците да работят повечко, ако ще се стимулираме по-сериозно като за ин витро им доставяме повече ФСХ и им казваме да работят още по-усилено. После се бие Прегнил (това също е хормон), вадят се яйцеклетките (овулация) и т.н. Тоест искам да опростя нещата до там, че това не е нищо кой знае по-различно то нормална овулация, но яйчниците са форсирани. С настъпването на мензиса - и помен няма от пердишните нива на хормоните при спонтанен цикъл, а за стимулиран са необходими 2-3 месеца до пълното им изчистване от огранизма, ако няма настъпила бременност. Да не говорим за 2-3 години след подобна стимулация. Настъпването на хормоналния ти дисбаланс, според мен изобщо няма нищо общо с протеклата стимулация преди 3 години.

Сега виждам че си отбелязала щитовидната - там е отговора според мен.

# 11
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 607
Хормоните на щитовидната жлеза ми бяха многократно завишени около 9-тия месеца след раждането. затова и спрях кърменето и започнах лечение, което продължава и до днес - вече 2 години и нещо. Смея да твърдя, че вече са в норма и след месец спирам лекарствата.  Ендокриноложката каза, че в моя случай овулацията няма касателство и не се влияе.

Както и да е. Не е болка за умирачка    Simple Smile.

Благодаря Ви за отговорите.

# 12
  • София
  • Мнения: 6 363
Хормоните на щитовидната жлеза ми бяха многократно завишени около 9-тия месеца след раждането. затова и спрях кърменето и започнах лечение, което продължава и до днес - вече 2 години и нещо. Смея да твърдя, че вече са в норма и след месец спирам лекарствата.  Ендокриноложката каза, че в моя случай овулацията няма касателство и не се влияе.

от това си направи извод за професионалното ниво и квалификацията на оня лекар от първия ти постинг и не ходи повече при него, а също така кажи на всичките си познати да не ходят при него!

# 13
  • Мнения: 547
Аз имам проблем с гърдите. Вчера бях на ехограф и лекарката каза че образуванието което имам слава богу не е злокачествено, а е на хормонална основа, а секрета който изтича е от многобройни кисти, които се изливали в млечните каналчета. Попитах я дали хормоналния дисбаланс има нещо общо с това че съм с един яйчник - отрече. Мимоходом попита дали съм правила хормонални стимулации и когато подтвърдих, че съм с проблемно забременяване и съм правила стимулации за АРТ и след това съм ползвала дуфастон и утрогестан за подпомагане на лигавицата тя каза, че това е причината. Не знам доколко е вярно такова тълкование. Иначе пролактина ми е идеален, а когато забременях е бил малко над горната граница. Преди бременността имах фиброаденом и сега го няма, но на негово място има фиброзна тъкан. Лекарката, която уж е най-добрия ехографист в града твърди че фиброаденомите изчезват при бременност и макар че имат свойството да рецидивират на възраст над 35г. фиброаденоми не се появяват. След раждането си усещам овулацията с 1-2 дневни болки в единствения яйчник и за мое учудване и на мястото където би трябвало да има още един, но няма, но се съмнявам това да е свързано по какъвто и да е начин с инвитрото или хормоналните стимулации.

# 14
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995
Аз засега нямам проблеми, но пък и още нямам цикъл, защото кърмя. След първата ми бременност, също след ин витро, си спомням, че първият ми МЦ беше адски обилен, после се нормализира като продължителност и обилност. И спря да ме боли като преди.

Общи условия

Активация на акаунт