Царска тунршия

  • 28 101
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 632
Момичета искам да си направя царска туршия, но искам рецепта, изпробвана, да става хрупкава все едно сега си я нарязал, ако може без варене, че до сега винаги я заварявам, само за 5 мин., но после ми мерише на манджа, само аз си го усещам, но ми мерише. Laughing Благодаря.

# 1
  • Мнения: 26
Аз харесвам една рецепта,но е с 2 аспирина Rolling Eyes
5 кг камби,5 кг карфиол,2 кг моркови,кервиз.Всичко се нарязва ,обърква.В бурканите се слага по 7 с.л.оцет,1с.л.сол,3 непълни с.л.захар и 2 счукани аспирина,допълват се  със зеленчуците,долива се вода и се затварят.15 дни  стоят обърнати.Много са хрупкави,при сервиране поръсвам леко със зехтин или олио.

# 2
  • Мнения: 27 524
Е, царската винаги става леко мека. Направи си сурова, само със сол, тя е перфектна  Simple Smile Или парена, тя също хрупа, но не повече от суровата  Peace

# 3
  • Мнения: 632
Как се прави тази сурова, в смисъл като я сложиш в бурканите как се запазва?
maria.p тези 2 аспирина за един буркан ли са, че ми се виждат много.

# 4
  • Мнения: 27 524
Ами, ние си я държим на студено на балкона (като паднат Т° от 0 и надолу). Преди това в мазето за да стане и това е.

# 5
  • Мнения: 17 982
И аз имам подобна на тази на Мария, при моята обаче няма доза, зеленчиците са по избор- аз слагам преобладаващо карфиол, камби и моркови по малко, целина и чесън. Нареждам ги в бурканите /компотени/ и отгоре насипвам: 1 с.л. морска сол, 3 непълни захар, 60 мл оцет и 2 аспирина. Залива се със студена вода. Сутрин и вечер обръщаш бурканите 10-тина дни. Става невероятна, всички са я харесвали

За 3- литвор буркан се умножава по 4.

# 6
  • Мнения: 5 001
Заповядай!
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=415187.msg12586357#msg12586357

Остава хрупкава даже досега....Вчера отворихме един буркан останал от миналата зима....Не е мръднал!!!

# 7
  • Мнения: 26
raja_nikol е отговорила преди мен,да по 2 аспирина на буркан, 2 години е хубава за ядене.

# 8
  • Мнения: 503
Заповядай   ХРУПКАВА ТУРШИЯ  Peace

зеленчуци - червени и зелени, месести камби, моркови, карфиол
оцет 6%
морска сол
захар
аспирин
целина
черен пипер
чесън
бахар
изсушен копър


--------------------------------------------------------------------------------
 
   Предварително измитите камби се почистват от семките и се нарязват на парчета, морковите на колелца, карфиолът на розички. На дъното на компотен (1 л) буркан се налива до ръбчето оцет (до ръбчето в долната част на буркана), слага се 1 с.л. морска сол, 3 с.л. захар, 2 счукани аспирина. Бурканите се напълват със зеленчуците слагат се и подправките и всичко това се залива със студена вода. Запечатват се. Обръщат се с капачките надолу. И така обръщането се редува всеки ден. Това се прави общо около 1 седмица.

За 3 л буркан пропорцията е: оцет до ръба (долния), 4 с.л. морска сол, 12 с.л. захар и 6 счукани аспирина.

От години я правя по тази рецепта и няма грешка.!!!Купувам само Великотърновски оцет.

Друг вариант: ЦАРСКА ТУРШИЯ С МЕД

Карфиол
моркови,
камби,
целина,
За марината:
1 доза:
1 бутилка от 750 мл. ябълков оцет,
1 ч.ч. от 200мл. мед,
1 ч.ч. захар,
1/2 ч.ч. сол,
1 с.л. натриев бензоат,
1 л. вода.
Приготвяне:
Зеленчуците, измиваме и нарязваме на едро.
карфиолът разделяме на розички.
В голям съд слагаме разбъркани или подредени на редове моркови, камби, цветно зеле и т.н.
Заливаме с марината приготвена от гореизброените и смесени продукти.
Правим толкова дози, колкото е необходима за покриването на туршията и 4 пръста над нея.
Натистаме с камък или нещо тежко и претакаме най-малко 10 дни, всеки ден.

Готовата туршия прибираме на хладно.

      
 

Последна редакция: ср, 29 сеп 2010, 00:05 от ива

# 9
  • не там където искам
  • Мнения: 29
У нас правим една туршия,не знам дали е точно царска,но става много вкусна и най- важното без варене.Пълнят се бурканите със зеленчук-нарязани камби,морков,целина и карфиол.След това се прави саламура от 1ч.ч. морска сол,4ч.ч.захар,4ч.ч.оцет и 9ч.ч.вода.Това се бърка с лъжица докато се разтворят напълно солта и захарта.Налива се в бурканите(от тази доза се пълнят 8-9 компотени буркана) и отгоре се слагат по 2 аспирина за компотен буркан или по 6 за трилитров.Става много хрупкава и вкусна.

# 10
  • Мнения: 27 524

Тази ще я направя още тази седмица. Мастер, под хладно - мазето ок ли е? Ама тук не е много студено през зимата, в смисъл Т° не падат под 0-та, дали ще й е проблем? Аз няма да правя много, 2-3 буркана, пък като свърши - пак.  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 5 001

Тази ще я направя още тази седмица. Мастер, под хладно - мазето ок ли е? Ама тук не е много студено през зимата, в смисъл Т° не падат под 0-та, дали ще й е проблем? Аз няма да правя много, 2-3 буркана, пък като свърши - пак.  Simple Smile
бЛОНДИЧ екстра е.....Аз имам около6-7 буркана още от миналата зима и даже през лятото седяха на балкона ooooh! Embarassed....Нищо им няма.Хрупкава е и  е с непроменен вкус.

# 12
  • Мнения: 27 524
Мерси, още днес ще взема зеленчуци и ще сложа. Само аспирин да видя в аптеките, на хапчета, нали? Че само разтворим на Байер съм взимала, но не може да няма и на хапчета.

# 13
  • Мнения: 5 001
Мерси, още днес ще взема зеленчуци и ще сложа. Само аспирин да видя в аптеките, на хапчета, нали? Че само разтворим на Байер съм взимала, но не може да няма и на хапчета.
Да на хапчета.Има си по аптеките..... Hug

# 14
  • Мнения: 27 524
Мастер, с разтворим аспирин ще стане ли?  Blush И компотния буркан 1л ли се води?  Simple Smile
Купих зеленчуците, ама не минах през аптеката. Ако няма да стане, да отивам.

Общи условия

Активация на акаунт