ИМА ЛИ МАМИ ОТ СЛОВЕНИЯ

  • 98 758
  • 172
  •   2
Отговори
# 165
  • Мнения: 1
Здравейте,
нашето семейство е пред голяма дилема - да живеем ли в Словения или да останем в България! Ако нямахме деца сигурно нямаше да се замисля, но сега имам две деца - син на 6 години и дъщеря на 5. Имаме фирма в Словения от 2018г.....до сега беше лесно, таткото ходеше в Словения и бързо се прибираше при нас в България! Сега вече е по - трудно! Искам да попитам: тук има ли родители които са записали децата си в Словения на училище и какво ви е мнението за образователната система в Словения? Имаме къща в Grosuplje, много красиво и китно градче. Словения е прекрасно място, близо ми е до сърцето след толкова много години, но съм объркана.....какво да избера - Българско образование, Българска история, Български език, но мръсния въздух, лошата среда, липсата на добра училищна база или чиста и китна Словения и образователна система за която нищо не знам! Ще съм благодарна ако има кой да сподели с мен мнение или свет! Благодаря

# 166
  • Мнения: 3
Здравей!Вие определено сте успели да постигнете доста .Имате фирма и къща там,аз при това положение бих се преместила да живея в Словения,Но Вие трябва да направите този избор. И аз имам много въпроси относно образование, данъци и т.н.В групата в която съм никой не дава никаква информация. Желая Ви успех и много късмет 🙂

# 167
  • София
  • Мнения: 184
Здравейте,
Виждам, че отдавна не е писано в темата, но много се надявам все пак някой да се включи и отговори.
Та, ние сме трима - мъжът ми, сина ни и аз. Детето е още бебе на годинка, но обмисляме дали да се установим извън България. Насочили сме поглед към Словения, защото ни се вижда красива, подредена и с поне привидно приятни и спокойни хора, близо е до България. Иска ми се да разбера от хора, които живеят там така ли е наистина?
Може ли да се каже, че Словения е добро място за отглеждане на дете?
Относно наемите, обявите в сайтовете коректни ли са или като в София? Пускат обяви за хубави апартаменти на сносни цени и като звъннеш, все са вече отдадени.
Какво е отношението към чужденците, може ли да си намериш работа без бг посредник?
Добре организиран ли е общественият транспорт.
Изобщо много въпроси имам, но като за начало ще спра до тук, че става дълго Simple Smile

# 168
  • Мнения: 344
Привет. Ние сме семуйство с 3 деца, като най - малкото се роди тук в Любляна през 2019г. Живеем в Сло от 2017г. Преместихме се заради работата на съпруга ми. Словения е прекрасно място за отглеждане на малки деца - уредена, чиста страна с поддържана инфраструктура и нещо много важно - всички говорят перфектно английски. Данъците са високи, наемите и сметките са високи, НО заплатите не. Без словенски е почти невъзможно да намериш работа, освен ако не си висококвалифициран кадър, работещ за голяма фирма с международна дейност. Друг е въпросът ако желаете да работите в производството. За там нямам инфо как стоят нещата. Според мен дилема няма как да има човек между БГ и Сло. Сло е на светлинни години пред България. Хората са по - дистанцирани, но възпитани и любезни. В България е чалга и чудесия и нивото в училищата е мега зле. Моите деца са в международно училище в Сло, но в словенските училища като цяло нивото е доста добро, макар да приличат на българските по това, че учат много излишна информация, учителят пее урока и заминава, т.е. не е учене на проектна основа и т.н., но е добре in overall. Пазарът на имоти под наем е труден, защото словенците масово си имат собственост и имотите, които се отдават не са много. Читав, обзаведен апартамент в Любляна си е 1000 евро + сметки. Къща в града - 2000- 3000 евро на месец, извън града от 1200 нагоре. Без кола е трудно, да не кажа невъзможно. В Любляна може би е възможно с автобус, но придвижване, което с градски транспорт отнема 50 мин. с кола би било 15 мин. Децата започват градина на 11 месеца. Всяко семейство има право на частично съфинансиране от общината, т.е. една част от таксата за градина се поема от общината според дохода ти. Сега приеха, че за трето дете в семейството, при 2 деца в семейството в градинска възраст, таксата отпада изцяло. 2 пъти съм лежала тук в болница с децата. Все едно бяхме в 5 - звезден хотел. Лекарствата са безплатни за децата и са с рецепта. За възрастните също голяма част са безплатни.

# 169
  • София
  • Мнения: 184
Alllure, много ти благодаря, че се включи. Ние гледаме един сайт за наеми, където има апартаменти за по 650-700 евро, но вероятно не са много коректни. Иначе звучи чудесно Словения, само с работата не знам как би станало. Чак такива висококвалифицирани кадри или тесни специалисти не сме. Би ли споделила в коя сфера работи съпругът ти? Познаваш ли чужденци, които са успели да развият малък бизнес в Словения? И би ли могла да ми дадеш някой сайт за имоти под наем, за който знаеш, че е коректен?

# 170
  • Мнения: 344
nepremicnine.net , Stoja trade... са основните сайтове с обяви за имоти. Като сложиш сметките за отопление, ток, боклук (само за боклук и вода плащаме 70 евро на месец), отделно депозит, един наем напрен и т.н. Мислете и в перспектива - сега сте с едно дете, но може да се появи и второ, трето. Повечето българи са от смесени бракове или фрийлансъри.


Alllure, много ти благодаря, че се включи. Ние гледаме един сайт за наеми, където има апартаменти за по 650-700 евро, но вероятно не са много коректни. Иначе звучи чудесно Словения, само с работата не знам как би станало. Чак такива висококвалифицирани кадри или тесни специалисти не сме. Би ли споделила в коя сфера работи съпругът ти? Познаваш ли чужденци, които са успели да развият малък бизнес в Словения? И би ли могла да ми дадеш някой сайт за имоти под наем, за който знаеш, че е коректен?

# 171
  • Мнения: 119
Здравейте,
Искам да питам колко голямо са таксите за детска градина в Словения?
Имам информацията че се изчислява върху доходите на родителите.но колко % от доходите е?и само на единия или и на двата родители доходите се взимат предвид?
Престои ни важни решение и това е един от въпросите които ни вълнуват.страхувам се да не би да е както в Швейцария където процента е 40🤪хубав ден

# 172
  • Мнения: 53
Здравейте мами, с мъжът и свекървата ще работим в постойна някой знае ли къде мога да намеря жилища под наем там ?

Общи условия

Активация на акаунт