Всичко за Амстердам

  • 95 209
  • 575
  •   1
Отговори
# 195
  • Nederland
  • Мнения: 856
сиси, Zaance Schans, Волендам и Маркен обикновено вървят комплект, има много организирани екскурзии за там и 1 ден е предостатъчен. Предимството на една такава организирана екскурзия е, че има гид, който ще ви разкаже интересни неща. И около Заансе Сханс има също разни ферми за холандско сирене с дегустация и работилници за кломпени (дървеното сабо). Влизат в екскурзиите.
Ако сте с кола трябва да помислите и за паркинг.
Кюкенхоф - 1 ден! За там не е ноебходимо да сте с нещо орагнизирано, просто си вземете комбиниран билет - вход + автобус до там, който тръгва от летището Схипхол.

# 196
  • Мнения: 2 957
Благодаря за отговора! Не можах да намеря организирана екскурзия за Хийтхорн newsm78 Иначе с влак и автобус е 2 часа и половина в една посока и няколко прекачванияhttp://9292.nl/en/journeyadvice/station-amsterdam-centraal/gieth … /2014-05-07T0837#
И още един въпрос - видях, че чип картите OV е 7.5Е и се зарежда отделно - възможно ли е след това да си върнеш картата и да си вземеш остатъка?/правила съм го в Лондон/.

Последна редакция: ср, 16 апр 2014, 13:31 от сиси

# 197
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
Реших да споделя пътеписа си за Холандия в тази тема и се надявам да не досадя много а да е от полза за някой.
Планирахме седмица пътуване за ваканцията по Великден по маршрут 1.Volendam - Marken - Zaanse Schans - Alkmaar ; 2.Noordoostpolder (tulip festival) - Giethoorn -; 3.Lisse (Keukenhof); 4.Amsterdam ; 5.Rotterdam ; 6.Delft - Scheveningen (Madurodam). За съжаление не го осъществихме и половината. Не бяхме взели в предвид времето. По прогноза трябваше да е слънчево 13-18С (ползваме 3 различни програми), но трябваше да се досетим че като е толкова плоско и близо до морето ще е ветровито и много променливо. Имайте го в предвид, аз бих заложила на трекинг екипировка следващият път. Резервирахме си хотели от холандската верига Van der Valk http://www.valk.com/en, http://www.hotels.nl/keten/vandervalk/?pid=googads_en_valk&g … _6xo3Vhnvp7PD_BwE. Останахме много доволни. Големи просторни стаи, кана за топла вода с нескафе,чай и какао (на нас ни беше страшно от полза най-вече заради бебето). Резервацията направихме седмица по-рано (някои чрез букинг, а други директно през сайта на хотелите) и тъй като имат възможност за безплатна анулация до 24 часа преди датата в единия имаше ласт минет и отменихме нашата резервация и направихме нова по новите цени - 79€ (наместо 89€). На останалите места беше по 85-90€. Хотелите са на добро място (ако не са в центъра то наблизо имат спирка на автобуса който води до центъра на града). Понеже ние бяхме с кола не търсихме да сме в центъра на градовете. Закуската първоначално ни се стори с доста висока цена (12-15€) но повярвайте ми на цените които видях в Холандия си струваше всеки цент. Изобилие от добра храна и много голямо разнообразие. Май това е най-добрата закуска която сме имали в хотел до сега. Навсякъде в хотелите имаше WIFI безплатно. Предвидливо си носихме кошара за бебето (2г.) за да не плащаме (плаща се дори и в 5 звездните хотели). Предварително се бяхме запознали с паркингите и цените.
Първата ни спирка беше Киндердайк по път за Ротердам https://www.kinderdijk.com/ Много ни хареса. 19 вятърни мелници, едната е музей. Беше доста ветровито, но разходката отнема 1-1,5ч. Следващит ден решихме да посетим Ротердам центъра и зоото. Но ако искате вярвайте целия ден останахме в зоото. Тръгнахме си 15 мин преди затваряне а бяхме там от отварянето  Laughing. Много ни хареса. Животните са подредени по континенти и са в условия близки до тези в природата (доста полезно за малки деца, които научават кое животно в коя част на света може да се срещне). Няколко от животните са в "клетки" със стъклена витрина и само стъклото те разделя от звяра. Много вълнуващо. Има няколко детски площадки и така децата ми не се пренаситиха от впечатленията и докато хапваха успяха и да поиграят. Времето беше слънчево и приятно и това допринесе за доброто ни настроение. На мен най-много ми хареса залата Амазония (разбирайте голямо хале под балон) където има разстителност и пеперуди и климат много близък до този там (топло и много валжно). Беше невероятно. Мога още много да пиша, но с две думи си заслужава много това посещение.  Предният ден беше почнал маратона в Ротердам който продължаваше 2 дни и центъра беше затворен за коли и това че целия ден прекарахме в зоото ни спомогна да влезнем в центъра с колата и да паркираме до кубичните къщи безплатно. За съжаление не успяхме да ги разгледаме отвътре (музеят работи от 11-17ч. срещу 3,50€ вход), а само отвън. Разгледахме центъра. Всички ми повтаряха колко скучен град е Ротердам, но на нас ни хареса. Невероятна архитектура с модерен дизайн. Имахме чувството че заради скучния релеф внасят разнообразие в архитектурата. Всякакви причудливи форми. Такива наживо досега не бяхме виждали. Най-рекламираните кубични къщи вече не са толкова интересни в сравнение с останалите. Най-новата сграда Massive Tunnel-Shaped Rotterdam Market Hall е напълно завършена и скоро ще бъде открита. Като цяло в Холандия сградите са с много и големи прозорци, което много ми допадна. Хотелът в който бяхме отседнали се намираше в почти най-ниската точка в Холандия (най-ниската според гугъл се намира на километър от хотела -6.76м. ). Хотелът се намираше в жилищен квартал и успяхме да го обиколим и разгледаме. Едни сукаци с каналчета, мостчета и спретнати къщички, много приятно. Минахме пред една детска градина където децата бяха на не повече от 3-4г.,а  градината си имаше паркинг за колела където бяха паркирани около 15 детски колела с помощни гуми. Тея холандци верно се раждат на колело  Simple Smile
Имахме малко уроци и по улично движение Laughing В няколко града лентите в кръговите кръстовища са с ограничение. Какво имам в предвид. Върху асфалта има наредени камъни и вземеш ли една лента няма как да я смениш защото ако рискуваш да минеш през тези камъни ще си изпотрошиш колата. Трябва добре да се внимава и да се заема правилната лента в зависимост на кой изход искате да излезете (напр.ако искате да излезете на 3 изход първо влизате от вътрешната лента на кръговото а на втория изход трябва да смените лентите и да минете във външната за да можете да излезете на третия изход. Не става да си стоите в най-външната лента понеже ще излезете още от първия изход). Малко сложно го обясних и незнам дали сте ме разбрали, но няма страшно, след 2-3 грешки ще се научите. Така поне няма опасност някой да дойде отгоре ти решил в последния момент че трябва да смени лентите или да излезе от кръговото. Иначе пък холандците карат доста бързо (почти на ограничението на пътя) независимо че карат малки и немощни коли. А радиостанциите са страхотни, която и да изберете все хубава музика се чува. Малко не се разбира какво коментират ама какво от това  Grinning.
На следващият ден се отправихме към Мадуродам http://www.madurodam.nl. Бяхме решили да си закупуваме онлайн билети в деня на посещението и да ги отпечатваме на рецепциите на хотелите, но се оказа че не приемаше нито една от кредитните ни карти (българска и люксембурска) в нито една от атракциите в Холандия. В последствие се оказа че проблема с кредитните карти не се изчерпва само с онлайн билетите, а и в много ресторанти и магазини. Холандците не желаят да плащат комисионните на фирмите за кредитни карти и често може да се плаща само в брой или с дебитна холандска карта. Имайте го в предвид и си предвидете повече пари в брой. На паркинга на Мадуродам усетихме колко силен и студен е вятъра и след 5мин чудене и дискусия решихме да отидем до близкия Делфт. Не ми се искаше да простудя децата, а една обиколка на Мадуродам отнема около 2-3часа. Късмет, че не успяхме да си купим онлайн билетите Simple Smile. Самия Мадуродам се намира в едно поле и няма никакви дървета които да спират вятъра.
В Делфт бяхме към 11-11.30ч. За наша изненада всичко беше затворено, но поне не духаше, а печеше слънце. Решихме че може да е някакъв празник и затова да е затворено (отвориха след 14.30ч. Shocked). Разгледахме центъра, приятен град. На една от уличките в центъра намерихме работилница за ръчно приготвен шоколад и за мое щастие работеше (www.vanderburghchocolaad.nl). Хубав е. Вече беше обяд и тръгнахме да търсим ресторант. Бях набелязала няколко от трипадвайзер предварително, но за съжаление нито едно оттях не работеше. Само на градския площад работеха 2 рестаранта където сервираха солени палачинки. Много се чудехме тези холанци къде и кога обядват. Така и не успяхме да пробваме рибни специалитети в това граче, а толкова приказки има изписани за тези ресторанти. Следобед пак отскочихме до Мадуродам с надеждата вятъра да е утихнал, но не ни било писано. Беше дори по-силен и почваше да вали. Решихме да го оставим за някои от следващите дни. В Холандия всичко е много близко, все на по 30-45мин разтояние ни бяха забележителностите една от друга. Като не успяхме да посетим Мадуродам решихме да влязем в Хага и го разгледохме от колата за около час. Успяхме да стигнем и да видим и Северно море, но заради ужасния вятър само аз се престраших да изляза от колата и да се разходя до сами водата. Представях си големи и широки плажове, а то дори по-малки от тези по нашите курорти. 
На другия ден бяхме планирали Кюкенхоф http://www.keukenhof.nl/en/. Магистралата от Хага минава през гр. Лайден и се вижда музеят Корпус който четох че е интересен за деца над 6г. http://www.corpusexperience.nl, но нямахме време да го посетим. Отново много интерсна сграда. В парка Кюкенхоф нямаше разлика на цената на билетите онлайн с тези на касата на парка, но си спестявате 15-20мин чакане. И внимавайте, някои каси приемат само кеш, а други само с карти (цени няма да пиша защото ги пише в сайтовете които поствам). Още по пътя виждаш огромните полета с лалаета и естествено спряхме да ги запечатаме за спомен. Има огромна опашка от коли чакащи да стигнат до паркинга (голямо поле) но навигацията ни показа алтернативен път и се оказахме точно на входа на паркинга и така си спестихме сигурно 45мин висене. Влязохме от задния вход (парка има 2 входа ). На централният вход е паркинга за автобуси и има офис за колелета под наем. Самият парк е една приказка. Бях гледала доста филмчета, но на живо е невероятен. Неможе да се опише с думи, просто трябва да се види. А какъв аромат се носи от зюмбюлите и люляците... Може да се направи разходка с лодка по каналите около парка и така минавате покрай полетата с лалета. От северната страна на парка можеше да си наберете лалета сами срещу заплащане. Вътре в парка имаше магазинчета предлагащи поръчка на луковици и доставка до целия свят в началото на септември. На мен ми се сториха малко високи цените (40€ за Холандия за 105бр. луковици, +7€ доставка до съседни страни или + 13€ доставка до БГ). На други пазари за 10бр. цената беше около 3-4€ или 10€ за 3 пакетчета по 10бр. но пък имаше доста оплаквания тук във форума че от 50бр само 10% цъфвали. Били продавали стари луковици, докато тези от Кюкенхоф ще са съвсем пресни. Магазините ги има на сайта на парка. Има няколко ресторанта, но храната като цяло в Холандия е тип фаст-фууд с обилно количество пържени картофи с майонеза, за не малка сума пари. Следобеда спряхме на една детска площадка с малък зоокът, където похапнахме с децата поферчес (poffertjes)-малки палачинки с пудра захар. На един от площадите в парка има вятърна мелница откъдето се разкрива гледка към полетата с лалета. Тази година на центалния вход имаше огромна латерна която беше много атрактивна, свиреше всякаква музика, дори съвсем нови хитове. Целият ден времето беше слънчево и топло и си прекарахме страхотно. (Ако времето е слънчево и без вятър някак си мога по-лесно да преглътна високите цени и липсата на добра храна в Холандия  Sunglasses). Отново си тръгнахме преди затваряне 20ч. Чудихме се как ги поливат тези насаждения, но после като обиколихме околността стигнахме до извода че при това ниско ниво може и да нямат нужда от поливане. То само да гребнеш 50см. и водата сама извира  Laughing.
От Кюкенхоф се отправихме към Волендам.
Във Волендам нямаше места в хотел Van der Valk и като цяло за нас имаше места само в Marinapark където резервирахме (в центъра е забранено за коли и до хотелите се стига пеша). Не го препоръчвам. На всичкото отгоре рецепцията работи до 17ч. та има и стрес. Но са го измислили - отвън на хотела има кутийки с кодове в които са сложили картата за достъп до хотела и стаята (кода ти го съобщават по интеркома на хотела).  В този парк голяма част е заета от къщички за гости и ако сте повече хора мисля че е по-добър вариант отколкото хотел в града, но за нас не беше изгодно. Града не ни се стори нищо особено. Разгледахме го на следващият ден, но вече бях се нагледала на къщи от тухлички и тук не видях нещо по-различно. Затова пък успяхме да обядваме в хубав рибен ресторант съвсем до хотела и то на обяд (бях се отчаяла че ще намерим ресторант работещ на обед в Холандия). Имат си пушалня за риба и всичката риба в менюто беше пушена . При желание могат да ти покажат и обяснят технологията на опушване, не че не можеш да го видиш и сам (ресторанта и пушалнята ги дели едно стъкло). Там опитахме и типичните за Холандия малки скариди. Не ме впечатлиха нито като вкус, а още по-малко като вид. Съседният град Edam ми хареса повече от Volendam. Отново целият ден беше ветровит, а на няколко пъти ни валя и дъжд но от престоя ми в Люксембург вече не ми прави впечатление дъждът  Laughing. Едам го обиколихме и с кола докато валеше и бебето спеше, по едни малки улички и мостчета. Имаше и няколко магазинчета за сирене. Хубаво беше.
На следващият ден се отправихме към Амстердам. Бяхме си набелязали един паркинг P&R http://www.parkerenindestad.nl/amsterdam  който струва 8€/ден и вкл.билет за автобус отиване и връщане, а ако паркирате след 10ч. ви струва само 1€ (най-накрая нещо евтино в тая държава). За наше щастие си взехме билета точно броени минути след 10ч. та хванахме далаверата. Трамвая е на всеки 15мин и трае 10-15мин. до централна гара. Там се отправихме към туристическия офис откъдето си закупихме билети за лодка и карта на града (2.50€). Тъй като времето отново беше доста ветровито (10-12С ама се чувстват като 7С) си избрахме да си вземем hop on-hop off canal cruise дневен билет (20€ за текущият ден). Има и за 24 часа (22€ от час до час) и за 48 часа (33€) www.canal.nl. Децата от 4-12г. са -50% но за нашето 5г. дете не ни искаха пари. Има 3 линии, 16 спирки и са на всеки 30мин. Не знам на колко езика има, при нас имаше на английски и немски (по високоговорители е, а не със слушалки). Двете линии са по 2 часа, а третата е 35мин. В някои от  лодките капитана вмъква допълнителна информация и е много хубаво и полезно. На единия от круизите ни се падна една много готина какичка със супер чувство за хумор и беше много приятен пътя. Шегуваше се че пивоварната Хайнекен преди е ползвала вода от каналите за направата на бирата (водата се сменя често, а не застоява като в други градове с канали като Венеция), но в днешно време само за експорт ползват оттам вода  Wink. Разгледахме центъра, но не успяхме нищо да посетим от това което си бяхме набелязали. Центърът не е голям, от централна гара до Museumplein е около 45мин спокойно ходене. Като цяло останах с впечатлението че Амстердам е град за ценители на изкуството и за такива които търсят тръпката от напушването и легалната проституция. Кулинария на практика няма, бирата освен Heineken, Amstel и Grolsch не става за пиене (правя съпоставка с немските и белгийските бири с които сме свикнали в къщи), релеф и природа които да ни смаят също липсват, архитектурата не е много по-различна от другите холандски градове. Имат няколко големи и хубави сгради и канали и мостове. За мен белгийския град Брюж е по-хубав град от Амстердам. На обед не успяхме да си харесаме ресторант и отидохме в библиотеката. На последния 7 етаж има фаст фуд ресторант La Place  който не е моя тип ресторант, но поне е евтин www.laplace.com/?setLanguage=EN.  Разгледахме и самата библиотека и останахме близо час и в детския сектор. Много приятно усещане, няма как да не ти се прииска да си вземеш книга да почетеш. Заради децата бях набелязала да посетим зоологическата градина както и Kinderkook cafe където децата готвят сами хтаната си http://www.kinderkookkafe.nl. Ако времето беше хубаво щяхме и през Вонделпарк да се разходим, но целия ден духаше силен вятър и беше студено и все гледахме да се скрием и затова повечето време прекарахме на корабчетата по каналите. Заради малкото време което прекарахме в града не мога да съм сигурна в твърденията си, но като цяло не ме грабна. Ще трябва да се посети отново но този път ще  гледам да е между май и август  Laughing.
Следващият ден се отправихме към Заансе Сханс www.dezaanseschans.nl. Паркинга е 8€ на ден но може да спрете безплатно в селото преди моста отиващ до Заансе Сханс. Пътят до това село също беше много интересен, тъй като минаваше през област със страшно много канали. Тук можете да видите както мелниците в действие (за производство на подправки, олио, бои, дъскорезница и др.) така и много от занаятите в Холандия и региона подпомогнали много за развитието на региона (нещо подобно като Етъра ама далеч по-добре направено). Има музей с работилница за производство на дървените им обувки кломпени, където има безплатна демонстрация на няколко езика, пекарна за холандски сладкиши, производство на шоколад (срещу 5€ и 30мин можете сами да си направите шоколад от изпичането на какото до крайния му вид), производство на сирене и още много интерсни места. Много е хубаво и интересно и го препоръчвам горещо. В музеят не сме влизали. Целият обект заансе Сханс е безплатен, плаща се входа на няколко мелници (3.50-5.00€), и няколко музея (на холандските часовници (10€), Заансе Сханс музеят(9€)). Там успях да видя и да опитам току  що приготвена стропвафла срещу 2€ и много ми хареса. Половин ден си отива в обиколката на това етно селце. Тъй като ресторанта в селото не ни допадна (беше с доста лоши ревюта и скъп)  решихме да отидем да хапнем в близкият град Заандам и си бяхме харесали в трипадвайзер няколко ресторантчета в центъра. Отново греда. Ресторантите отново бяха затворени, нищо не бачкаше  #2gunfire и се наложи да обядваме на магистралата в Бъргър кинг  Sick
За следващият ден бях планирала да отидем до Алкмар за пазара за сирене http://www.kaasmarkt.nl/content/content.asp?lang=0&menu=1&submenu=7. Колата паркирахме на безплатен P+R паркинг и с билетчето от паркинга ползвахме безплатен автобус до центъра. Автобусът е на всеки 30мин (линия 6 е и на '58 и '28 мин). работното време на пазара изобщо не е същото показаано в сайта им а да не говорим за количеството сирене изнесено на площада. Според сайта самото представяне е 50мин, но в действителност е по-малко (отново духаше и може заради това да са съкратили програмата) и има изнесени 2 тира със сирене което на фона на целия площад изобщо не е много. Цялата програма представлява една кака да обеснява за историята на сиренето в Холандия и различни факти, а през това време по 2 момъка облечени в носии пренасят на носилки няколко пити сирене (накрая на програмата взимат няколко деца от публиката и носят тях наместо сиренето) до едни малки каручки които пък носиха сиренето отново в хладилните камиони. Бяха напълнили 2 каруци с 2 вида сирене (нарязано и опаковано по 1кг) и момичета облечени в носии го предлагаха на публиката срещу 10€/кг. опаковано в малки ранички. В 10.45 по-голямата част от сиренето на площада беше прибрано, но следваше втори тур на програмата затова ако сте решили да посетите тази атракция по-добре отидете за представянето в 10ч. Като цяло останах разочарована. Представях си го доста по-мащабно, и по-интересно. Не бих го препоръчала. Тук ресторантите работеха на обед (трябва да са луди ако не работят, нали все някъде трябва да яде тоя насъбрал се народ) и влязохме в един гръцки ресторант на самия площад. Следобеда започна да вали и се прибрахме в хотела.
Следващият ден го бяхме планирали да отидем до фестивала на лалетата в Noordoostpolder http://www.step-emmeloord.nl/tulpenfestival, http://www.holland.com/global/tourism/article/tulip-festival.htm Има доста възможности (обиколка пеша,с кола, с колелета, много активности). Следобедът го бяхме предвидили до градините с орхидеи http://www.orchideeenhoeve.com/ и до Хиитхорн http://www.giethoorntourism.com/. За съжаление времето беше отново доста студено и ветровито и по някое време почна и да препръсква дъжд (наместо планираните макс 16С сутринта в 10ч. беше 8С  Cry), а и детето се оплакваше че го боли гърлото и решихме да се прибираме за да не се разболеем. Добре че от хотела се съгасиха да отменят резервацията ни за вечерта без да плащаме. Едва след Айндховен времето утихна и печеше слънце. За да не сме капо на връщане спряхме в един аутлет в Белгия http://www.maasmechelenvillage.com/  Laughing. Така безславно завърши нашето пътешествие из Холандия. Много съжалявам че случихме лошо време и доста от атракциите не успяхме да ги видим и най-много заради фестивала на лалетата. Но се утешавам че Астердам ни е само на 4,5 часа път и може отново да се решим да отскочим до там когато е по-топло.
Сърдечно благодаря на Fifi Brindacier и andyZ които ми помогнаха с много допълнителна и полезна информация. Поствам инфото на Fifi Brindacier за гастрономията в Холандия което може да е интерсно за някои от вас "За хапване - типичните холандски специалитети са предимно зимни ястия и не са нищо особено. Нещо типично, предимно нездравословен снак са пържените картофки(тук ги ядат с майонеза ), крокети, фрикандел, битерболен. Не са никакъв кулинарен връх. Това, което аз препоръчвам да опитате са стропвафелс, те са с пълнеж от вид меласа, казва се строп, има вкус на карамел. Най-хубави са пресни, продават се по улиците. И поферчес (poffertjes).Това са едни малки, кръгли палачинки, които се сервират с масло и пудра захар. Във Волендам може да опитате и Холандсе нюуе ( сурова херинга) ако се престрашите или едни малки скариди от Северно море."
А това ми го прати andyZ  за транспорта в Холандия "Транспорта в НЛ е чист,точен и ....скъп,но огромна част от населението го използва ежедневно.Децата над 4 години имат нужда от билет,има електронна система на билети-чип карти,които може да си купите от гарите или инфо центровете,от автомати или от гишета,ако случайно има.Билет от шофьора на автобуса или ватмана струва точно 2 пъти по-скъпо.Последния път купувах дневна карта за 7,50 за всички видове транспорт ,но може да има нови цени от 01.04.14,не съм сигурна.".

Последна редакция: чт, 01 май 2014, 00:40 от ronicat

# 198
  • Мнения: 2 883
Много интересно и полезно, благодаря  Hug

# 199
  • Мнения: 462
Реших да споделя пътеписа си за Холандия в тази тема

Много полезен пътепис!
Благодаря!  bouquet

# 200
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
днес вече е и довършен  Laughing. Все по нощите ми остава време да пиша и не успях да го довърша вчера. 

# 201
  • Мнения: 462
днес вече е и довършен  Laughing. Все по нощите ми остава време да пиша и не успях да го довърша вчера. 

Ще ползвам информацията от твоя подробен разказ за нашето пътуване!
Благодаря!  bouquet

# 202
  • Nederland
  • Мнения: 856
ronicat, и на мен ми беше интересен разказът ти! Wink Толкова е подробен и ще е полезен на всички кандидат-туристи, които са се запътили насам!
 Много жалко наистина,че не случихте на време, но то си е непредвидимо тук. Но пък някои от набелязаните обекти можете да ги посетите пак, в друг сезон. Само за Кюкенхоф трябваше да е сега. Но тази година парка беше прекрасен, много по-хубав от други години. Казват,че е заради липсата на зима. Аз също ходих с гости от БГ.
Радвам се,че ви е харесал Ротердам и най-вече зоо-то.

# 203
  • Мнения: 31
http://www.ns.nl/en/travellers/home сайта на холандските железници Simple Smile

Чувствам се засрамена,че за 6г. в Холандия не съм ходила и на половината места. Дори като минавам около Хайникен....даже и не го поглеждам,а какво остава за музеи и тем подобни....Но стрийт маркета не го пропускам.Алкмаар е малък и симпатичен град и там съм живяла известно време,но като,че ли вече нищо не ме впечетлява в тази държава Simple Smile Свикнах.
Единствено имам желание за Мадуродам,но като намеря време ще отскоча до там Simple Smile
Радвам се,че се вълнувате толкова много,чак ви завиждам Simple Smile

# 204
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
Покрай търсенето ми за нашата екскурзия намерих 2 теми които са с интересни истории и снимки. Дано са полезни и на вас
http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/2271886/page/0/fpart/all/vc/1
http://www.okolosveta.com/index.php?p=patepis&do=1&c=nl& … amp;k=eur&w=2
След като се прибрахме изгледах доста филмчета в ютюб за лалетата (нещото което най-много ме интересуваше в Холандия и най-много ни хареса). Има от засаждането, брането, изрязването на цвета, събирането на луковиците, измиването, сушенето и съхраненнието им. Мислих си че тези големи цветни полета с лалета които видяхме ще бъдат обрани и продадени, но се оказа че се откъсва само цвета им и остава дръжката и листата, така силата отива за луковицата. Отглеждат ги заради луковицата а не заради цвета. Нещо което незнаех. Ето едно от многото филмчета http://youtu.be/zhwpRlLhqhg. Ако сте с кола и сте решили от Амстердам да ходите до Кюкенхоф има различни маршрути по които да минете за да се насладите на красотите на лалетата. Ето един от няколкото http://www.route.nl/fietsroutes/137555/. Ако ходите до Хиитхорн в нета също има примерни маршрути минаващи покрай насаждения с лалета.

Последна редакция: вт, 13 май 2014, 12:46 от ronicat

# 205
  • Мнения: 413
Здравейте!

Предстои ми служебно пътуване до Холандия за изложение в Утрехт. Ще спим в Амстердам. Интересува ме как е най-изгодно да се пътува за тези 5 дни от Амстердам до Утрехт и обратно всеки ден - карта, билети, на каква цена. Ако е карта, тя ще важи ли и за транспорт в самия Амстердам?
Прегледах няколко сайта, но е хубаво да те посъветва врял и кипял  Grinning

# 206
  • Мнения: 65
Здравейте, рових се доста в темите, искам да попитам някой от Васд пътувал ли е с полет на wizzair в неделя сутрин. Намерих това http://www.oveindhoven.nl/EhvNS401.htm разписание на автобуси Айндховен центъ-Айндховен летище и се оказва , че в неделя първият автобус до летището е в 8:11, а полетът ми е в 9:00. Има ли друг вариант на транспорт или друг автобус до летището. Благодаря предварително!

# 207
  • Мнения: 0
До Амстердам и назад - https://-spam207-/posts/246080872267166 - - Преди няколко дни се върнах от Холандия и смело мога да заявя, че това вече е любимият ми град в Европа. Хората, архитектурата, зеленината, отношението към чужденците, освободеното отношение към живота, просто няма друго такова място. Само се надявам някой ден да се върна обратно, този път за повече от 4 дни, защото се скапах от ходене и пак не ми стигна. Обичам този град, обичам го!!!  Simple Smile

П.П: Айндховен няма много общо с Амстердам, дори и като архитектура, но пак е приятен. А определено, ако имате възможност, не пропускате Кюкенхоф - направо е друг свят...

# 208
  • В страната на бурите
  • Мнения: 959
До Амстердам и назад - https://-spam207-/posts/246080872267166 - - Преди няколко дни се върнах от Холандия и смело мога да заявя, че това вече е любимият ми град в Европа. Хората, архитектурата, зеленината, отношението към чужденците, освободеното отношение към живота, просто няма друго такова място. Само се надявам някой ден да се върна обратно, този път за повече от 4 дни, защото се скапах от ходене и пак не ми стигна. Обичам този град, обичам го!!!  Simple Smile

П.П: Айндховен няма много общо с Амстердам, дори и като архитектура, но пак е приятен. А определено, ако имате възможност, не пропускате Кюкенхоф - направо е друг свят...

Много интересен и полезен разказ. Благодаря, че го сподели! 

# 209
  • Мнения: 0
Приходи ми се и на мен Simple Smile Толкова приказно звучи!

Общи условия

Активация на акаунт