Защо "мама" и "татко"

  • 10 224
  • 92
  •   1
Отговори
  • Мнения: 571
В една от темите засегнахме този въпрос!Много уважавана от мен съфорумка сподели,4е такива са традициите!!!
Кое ни кара да наре4ем 4ужди хора по този на4ин?Ние не ги познавахме докато не се омъжихме!Не знехме какви са,как живеят,какви традиции спазват...
Уважение,подмазване или ли4ни сърде4ни 4увства ни карат да нари4аме тях мама и татко?

# 1
  • София
  • Мнения: 38 498
За свекърва и свекър ли става въпрос?
Аз майка и баща си имам и само на тях викам мамо и татко.
На свекърва ми казвам по друг начин.
А па за свекъра, дето го виждам веднъж в месеца, даже не знам как да му казвам.

# 2
  • Мнения: 571
Говоря за свекъра и свекървата,да

# 3
  • Мнения: 4 569
По традиция на свекъра и свекървата се казва майко и татко.
На тъста и тъщата-бабо и дядо.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 6 873
На кой както му е удобно, по начина по който го чувства.
"Мамо" не съм наричала и моята си майка, винаги и само 'майко'. Така усещам нещата.
"Майко" и 'татко' нарекох и свекърва ми и свекър ми без никакви затруднения... Добри хора.

# 5
  • Мнения: 11 567
Мен моята майка ме кара да викам на свекървата / така я наричам, но нямаме брак/  майко- да се зарадвала жената. Shocked А жената е 13 год. по- голяма от мен и едва ли ще се зарадва. hahaha Викам си и по име някой път, в повечето случаи- без обръщение почвам да й говоря, гледам да й хвана погледа. Simple Smile

# 6
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Такива са традициите, да. Едно време булката е отивала да живее в къщата на мъжа, в едно с цялата му фамилия. И тъй като тогава са се омъжвали доста рано, тя си е била едно голямо дете. В тази връзка, родителите на мъжа и са приемали ролята и на нейни родители, оттам и обръщението.
Отживелица е, но някои хора много и се радват. Моят свекър, например. Оказа се, че е много горд, защото му казвам "татко". Simple Smile Не ми беше много трудно, защото истинския ми баща го наричам "тате" и така ги разграничавам. Свекърва нямам, починала е преди да се омъжа, та "мамо" съм казвала само на мама.

Последна редакция: ср, 13 окт 2010, 10:44 от Северина

# 7
  • Мнения: 2 457
Предполагам Северина е права за "произхода" на тази традиция. Много я мразя и я намирам за меко казано странна, лицемерна и нелепа.
Но едно време младите жени не са имали избор Confused. Не съществува човек или сила на света, която може да ме накара да кажа "майко" на свекървата Sick. Може би единствено ако опрат АК в главата на детето ми...

# 8
  • Мнения: 22 433
Това са пълни отживелици и глупости в днешно време.
Не бих нарекла никой друг "мамо" или "майко" за нищо на света. Имам едни родители и толкова.

# 9
  • Мнения: 1 092
Аз обичам традициите. И тази я харесвам. Само, че на всекиму според заслугите...
За мен "Мамо" не е обикновено обръщение. Това е титла! Всеки имащ желанието и претенциите да носи тази титла трябва да положи определени усилия.

# 10
  • София
  • Мнения: 12 114
Идеята е в подчинението, което по традиция обичат да наричат уважение. Т.е. както жената е слушала майка си и баща си, така ще слуша и свекър си и свекърва си. Не случайно за тези обръщения се правят такива драми, откаже ли жената да ги използва е очевидно, че се опъва и няма да се подчинява. Много от патриархалните традиции имат такъв корен и по темите във форума виждам, че все още са валидни.

# 11
  • София
  • Мнения: 23 096
Не живея със свекър и свекърва. В различни градове сме. Много добри хора са и всеотдайни към деца, а най-вече към внуци. Не ми е драма да наричам свекървата "майче" при положение, че знам, че на нея така й харесва. Свекър ми го наричам на галено име, тъй като и децата му така се обръщат към него.
И тъй като задължително ще се изтипоса някой, който с патос да заяви "аз имам само една майка", държа да отбележа, че аз също имам една-единствена майка  Grinning

# 12
  • Канада
  • Мнения: 264
Аз баща ми наричам по име или"баща ми", а на свекър  ми  викам "татко", малко  ми беше трудно в началото, но знам че той обича така.
Родната ми майка си е :"мамо", свекървата:"майко"
Свекърът и свекървата са много добри хора - щом това ги прави щастливи, не ми е проблем, да ви кажа.
А и няма за какво да се подмазвам.

Е, гледаха много големият ни син, но щяха да го гледат и без това, щото са такива хора - добри!
Който както иска, както му харесва, свободни хора сме  Simple Smile

# 13
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
навремето - преди няколко века - българкитеса ги женили по на 16г., отивали са в друга къща, където кат свои родители е трябвало да почитат родителите на момчето
сега не е така...нито аз съъм дете, нито те са ми родители.....уважаваме се, имаме си имена и ги ползваме за обръщение

към моите родители мъжът ми също се обръща по име Peace

# 14
  • Мнения: 135
Леле  и  тук  пренесохте  хаоса , горките  свекъри , свекърви  и  тъщи  и  както  искате  там  ги  наричайте  но  тъщата  си  е  баба  на  75  та  освен  че  ми  е  църна  баба , не  се  сещам  как  да  се  обръщам  към  нея ooooh! Peace Laughing.
Добре  че  не  четат  тук  иначе  тежко  ви newsm78 Mr. Green Laughing.

Общи условия

Активация на акаунт