Аман от грамотност , или от аман от неграмо&#

  • 8 425
  • 174
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 25 899
Това е положението - за едни хора правописът е съществен, за други - странна прищявка.

Да. Май все повече правописът ще се превръща в ексцентрична прищявка. Както и добрите обноски.

# 46
  • София
  • Мнения: 62 595
честно, не разбирам как така, съвсем неусетно, грамотността девалвира, а наблюдаваме възход на неграмотността! Дотам е стигнала работата, че учителката по български започва родителската среща с думите "този, този и този много ме радват, защото пишат грамотно, останалите са зле". И на молбата й родителите да обръщат внимание на правописа (защото часовете са малко), получава отговор от вида "какво толкова, че прави грешки, нали останалото му е вярно"! УжасТ!

# 47
  • Мнения: X
Скоро попаднах на едно готино изказване на Алберто Моравия: "Съотношението между грамотни и неграмотни не се е променило, просто днес много от неграмотните могат да четат и пишат."
/Сори, ако се повтарям. Май вече го бях постнала в една друга тема/
Нищо лошо в крайна сметка. Дори е по-добре така. Общуването дори и с неграмотния може да те обогати.

# 48
  • Мнения: 4 841
честно, не разбирам как така, съвсем неусетно, грамотността девалвира, а наблюдаваме възход на неграмотността! Дотам е стигнала работата, че учителката по български започва родителската среща с думите "този, този и този много ме радват, защото пишат грамотно, останалите са зле". И на молбата й родителите да обръщат внимание на правописа (защото часовете са малко), получава отговор от вида "какво толкова, че прави грешки, нали останалото му е вярно"! УжасТ!

Девалвира, както всичко останало... Неусетно, неусетно, докато накрая едва ли не те обвиняват, че имаш наглостта да искаш всички да пишат разбираемо и по правилата  Confused
И твърдя, че НЯМА КАК неграмотна майка, за която правилното писане е някаква досадна приумица, да възпита детето си в дух на грамотност. Така че нелепите писания в тийн-форумите са просто следствие от прЪвУписТа на майките. Справка - 50 броя теми в "Клюкарника"  Confused

# 49
  • София
  • Мнения: 1 276
Това е положението - за едни хора правописът е съществен, за други - странна прищявка.

Да. Май все повече правописът ще се превръща в ексцентрична прищявка. Както и добрите обноски.
newsm10 Много точно казано! Това особено добре проличава в теми като тази.  Peace

# 50
  • Мнения: 135
Скоро попаднах на едно готино изказване на Алберто Моравия: "Съотношението между грамотни и неграмотни не се е променило, просто днес много от неграмотните могат да четат и пишат."
/Сори, ако се повтарям. Май вече го бях постнала в една друга тема/
Нищо лошо в крайна сметка. Дори е по-добре така. Общуването дори и с неграмотния може да те обогати.

Това вече ми хареса.
Учителите ни преди прехода доста държаха на правописа и не че моето поколение е нещо повече, но поне ни научиха да пишем, не подценявам усилията и на днешните учители, но и аз имам деца и знам много точно каква е ситуацията.
А сега може да продължите с критиките, може да вземе и да ми хареса Laughing.

# 51
  • Мнения: 698
За мен уменията за грамотно писане и правилно говорене са толкова базова характеристика на личността, колкото е, да речем, елементарното възпитание - да казваш "добър ден" и "довиждане".
Не отричам правото на съществуване на невъзпитаните и неграмотните, но нямам желание да си общувам с такива нито в реалното, нито в извънреалното пространство.
 Peace

# 52
  • Мнения: 1 249

Теб май не са те научили учителите.

Писмото на рибаря на мен ми харесва Peace и не ме дразни, той претенции не излага, а споделя.
А ти искаш да наложиш липсата на елементарна грамотност за норма ooooh!.
Защо  newsm78 newsm78 newsm78 имаш нужда от това ?
Какво те тревожи ? newsm78
Е, не искам децата ми да са в такова общество, в което нормите се свалят, свалят и така до дълбоко дъно.

Е, няма как да приема за сериозно подобно нещо:

"Може да напишете писмо да въпросната медия и да поискате обяснение или ако се 4увствате обиден да си потърсите правата и по друг път
Това ,4е имате репрудоктивен проблем ,/аз ве4е го сръвнявам като имотен едва ли не/  не е повод за срам .
Говоря открито и споделям .Знаете ли колко хора ме гледат  ей така
 Сега си давам равносметка как само за 3-4 години нещата се промениха толкова много и то в полужителна посока."

Жена, отгледана и завършила началното училище в мирно време, която така пише, май няма какво смислено да ми каже по темата, в която претендира да се изказва.
Друг е въпросът, че може да е душа човек, но докато се ограмоти ще извърви определен път и тогава мнението и би ми било интересно, каквото и да е то.

И стига сте се правили на неразбрали - грешките от бързане са едни, а от неграмотност -  съвсем други.
 

# 53
  • Мнения: 698
Жена, отгледана и завършила началното училище в мирно време, която така пише, май няма какво смислено да ми каже по темата, в която претендира да се изказва.

 Peace

# 54
  • Мнения: 135
Не отричам правото на съществуване на невъзпитаните и неграмотните, но нямам желание да си общувам с такива нито в реалното, нито в извънреалното пространство.
 Peace
Да ама аз не съм съгласен че не желаете да общувате с неграмотни.
Напротив постоянно общуваме с неграмотни по един или друг начин и колкото и да не ви се иска го правите и дори се оставяте постоянно неграмотните да ви мамят, излиза че са по хитри от всички ни.
Пример, отиваш на пазара и бай мангал ти продава домати и те гледа и те лъже , или майстора дето го викаш да ти лепи плочките и пращи от грамотност ти прави такава оценка че все едно е залепил баните на целия вход а може би не общувате и с грамотните лелки по детските градини, да не изброявам примери но ги има в изобилие а това че не сте ги срещали и не искате да общувате с тях е друга тема, ама без тях не може.
Общувам с много хора и ви казвам че се комуникира много по добре с не дотам образовани хора, имам колеги и колежки с по две висши които не знаят на кой свят са и постоянно разчитат на нискообразованите да им свършат работата Wink.

# 55
  • Мнения: 698
Въпрос на личен избор. Всеки си решава сам. Перспективата да ме излъже плочкаджията или продавачката на зеленчуци няма да ме уплаши дотам, че да ми станат първи дружки. Simple Smile Просто не са ми достатъчно интересни. Simple Smile

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
Общувам с много хора и ви казвам че се комуникира много по добре с не дотам образовани хора, имам колеги и колежки с по две висши които не знаят на кой свят са и постоянно разчитат на нискообразованите да им свършат работата Wink.


Това се казва правене на кариера! Утре ще станат твои началници.

# 57
  • Мнения: 135


Цитат
Това се казва правене на кариера! Утре ще станат твои началници.
Joy Да ти кажа честно като ни пратят за началник някой новоизлюпен перко, докато влезе в час разчита точно на можещите хора а това че си много учен не те прави и можещ Peace.
От кариеристи ми е писнало а от началници ми се повдига, но съм им намерил цаката паднат ли ми  Laughing.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 6 377
Какъв точно смисъл влагаш в думата грамотен?Ако аз не мога да разглобя и да сглобя автомобил,това значи ли ,че съм неграмотна?Ако ти не можеш да преведеш текст от японски на български,това значи ли ,че си неграмотен?В този ред на мисли-всеки си е грамотен в някаква област-дърводелеца прави мебели,шивачът шие,писателят пише.И ако всяка жаба си знае гьола,конфликтите са по-малко вероятни.
Специално за моменти,когато общуването е писмено-е няма как да не направи лошо впечатление ниската правописна грамотност.Понеже в заглавието на твоята тема пише....или...,аз избирам "аман от неграмотност".

# 59
  • София
  • Мнения: 62 595
Тук говорим за езикова грамотност на книжовния роден език! Професионалната компетентност (а не грамотност) е друго нещо!

Общи условия

Активация на акаунт