Защо не потръгна моят бизнес?

  • 21 009
  • 168
  •   1
Отговори
# 15
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 722
Този в България, успешния. Шперплата- беше ясно, че е временен. Просто видяхме временна ниша и се възползвахме от това.
А ако някога правя задокеански ще е пак в сферата в която имам познания и съм добра ( иначе си е живо самоубийство). За сега зад океана предпочитам да съм наемен кадър, е от време на време имам и частни консултации, но основно съм служител.

# 16
  • софия
  • Мнения: 56
Ей, чак да ме чакате Laughing
Изпозаписахте се, ама никой не отговаря на въпроса.
Аз обещах да кажа за вашия. Да помогна с въпрос - колко от вас имат квалификация и опит да започнат конкретен самостоятелен бизнес. Или да го завъртим - колко са започнали този бизнес, защото няма какво да правят, а не защото са го учили или го разбират.
Ами аз още не съм го почнала .... имам някаква квалификация, която би ми помогнала в отглеждането на растения. Завършила съм ландшафтна и паркова архитектура.  Обичам да се занимавам с растения или поне имам понятие как да ги опазя след стабилно обучение по ентомология и фитопатология ...
Със сигурност мога да отгледам растение или гъба, проблема ми е как да го продам.

# 17
  • Мнения: 803

Със сигурност мога да отгледам растение или гъба, проблема ми е как да го продам.

А, това е второто, даже и третото Laughing
Всеки човек е с определена характеристика. Може дори да има квалификацията за търговец и да не може да продаде нищо. Колко от вас са анализирали уменията си, преди да се втурнат в нещо.
Третото в отговор на цитата е по Каспар,  за еврейските тънкости: Колко от вас имат осигурена реализация /на продукт или услуга, идея / преди да се захванат с производството, продаването или изпълнението?

# 18
  • софия
  • Мнения: 56
тоест, ако не ставам за търговец, но съм добър "работник" да се хвана някъде на договор !? може и да си прав ... другия вариант е да ме открие някой велик арт мениджър Simple Smile ех, мечтииииии

# 19
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 722
Поне за себе си - преди да започна бизнеса си направих анализ на пазара, имах безброй срещи с потенциални клиенти. Първият, който ми предложи да ни бъде клиент беше собственика на фирмата, за която до тогава работех ( бях управител на фирмата му за България). Преди това имаше поглед върху работата ми и знаеше, че ще се справя.
Е за да се закрепи бизнеса ни трябваше доста време. Първите 6 години бях почти денонощно на разположение, без почивен ден, 24/7 часа на разположение. Работех в пъти повече от "наетите" ни служители. Ако трябва да започвам всичко от начало, не знам дали бих започнала. Цената е мн висока.

# 20
  • Мнения: 1 086
По принцип в Бг и аз винаги съм предпочитала да съм наемен работник. Еми съгласете се не може всеки да има фирма. Или както го беше написал някой "Искам да имам едно малко магазинче..."Работила съм в търговската сфера, но съм се занимава по-конкретно с изграждане на структура, организация и мотивация. Но наемно както казах. И тук бих работила наемно, но говорим на различни езици за сега...
Но ето. моята идея е създаване на дюнерджийница една в последствие повече. Само обаче нищо не разбирам от дюнери Simple Smile
Спомням си в ранните години когато бяха първите Дюнери в Пловдив се наемаше персонал от Турция ако не се бъркам илидруга арабски страни.
Обмислям да наема човек, който има нужните умения и му плащам заплата за да крада знания.
Другия вариант е да крада занаят от Бг, но мисля че бях споделила че там всичко е много по-лесно защото всичките съставки на дюнера се доставят полуфабрикат.
Ще се радвам ако някой тук се е занимавал или има преки наблюдения върху този вид дейност и естествено има желание да сподели трудностите с които се сблъсквал

# 21
  • Мнения: 1 086
Аз знам защо моят предишен бизнес затихна, но ми е интересно да следя за другите... може пък да науча интересни неща!

Е сподели все пак. може да бъдеш полезен на някой. Мисля, че това беше идеята?

# 22
  • LOST
  • Мнения: 12
Аз знам защо моят предишен бизнес затихна, но ми е интересно да следя за другите... може пък да науча интересни неща!

Е сподели все пак. може да бъдеш полезен на някой. Мисля, че това беше идеята?
Права е lolilita идеята е на да крием и да си го пазим за нас , а да разберат повечето пишещи тук с какви грешки е възможно да се сблъскат и какви да не допускат следователно. Ако се "свените" да пишете за фалиралият си бизнес или за започващият да става такъв няма смисъл само да загатвате....по - добре не пишете Peaceв тази тема. Надявам се да не се обиди някой някъде отново /защото тук все някои се засяга или не е  разбрал написаното правилно  Rolling Eyes/

# 23
  • LOST
  • Мнения: 12
Поне за себе си - преди да започна бизнеса си направих анализ на пазара, имах безброй срещи с потенциални клиенти. Първият, който ми предложи да ни бъде клиент беше собственика на фирмата, за която до тогава работех ( бях управител на фирмата му за България). Преди това имаше поглед върху работата ми и знаеше, че ще се справя.
Е за да се закрепи бизнеса ни трябваше доста време. Първите 6 години бях почти денонощно на разположение, без почивен ден, 24/7 часа на разположение. Работех в пъти повече от "наетите" ни служители. Ако трябва да започвам всичко от начало, не знам дали бих започнала. Цената е мн висока.
Явно става въпрос за крупен бизнес, а не за магазинче или кафене? Искаш ли да ни кажеш какъв точно е?

# 24
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 722
Чак крупен, едва ли? Според моите разбирания крупен е ако говорим в световни мащаби, но да кажем достатъчен за в момента. Става дума за митническа агенция, в началото започнахме само с митнически услуги, след това се добавиха съпътстващи такива. Просто неща, с който да обогатим предлаганата услуга.

# 25
  • Мнения: 803
Поне за себе си - преди да започна бизнеса си направих анализ на пазара, имах безброй срещи с потенциални клиенти. Първият, който ми предложи да ни бъде клиент беше собственика на фирмата, за която до тогава работех ( бях управител на фирмата му за България). Преди това имаше поглед върху работата ми и знаеше, че ще се справя.
Е за да се закрепи бизнеса ни трябваше доста време. Първите 6 години бях почти денонощно на разположение, без почивен ден, 24/7 часа на разположение. Работех в пъти повече от "наетите" ни служители. Ако трябва да започвам всичко от начало, не знам дали бих започнала. Цената е мн висока.
Явно става въпрос за крупен бизнес, а не за магазинче или кафене? Искаш ли да ни кажеш какъв точно е?

това е поредна причина за непотръгване, florisima. Описаното от Titina трябва да се прилага и при започване на кафене или магазинче, и дори при една шевна машина на партера

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 344
Аз ще разкажа как заляза бизнесът на баба ми и дядо ми. Сигурно ще си кажете какъв бизнес може да имат баба и дядо, ами ще ви кажа - много добре развит, подреден и изключително печеливш БЕШЕ.  Tired наблягам на последната дума от изречението, тъй като тя е съществена в тази нова тема. И така с лека предистория става въпрос за къща за гости в град Сандански (за мен това е най - чистият и най - красив град в БГ). Като казвам къща за гости вобще нямам предвид някоя малка бабешка къщурка като тези с по 5 лева леглото по морето, а къща на 5 етажа (от които 4 се дават на почиващи) обзаведена с ръчно изработена италианска мебел, с PVC дограма, гаражи, с кабелна, WC и всичко необходимо както в големите хотели. Не, че си е наша, но много готина си е направиха. Абе, много се отплеснах в разясненията. Цялата тази база работеше та се пръскаше по шевовете, беше пълно с почиващи целогодишно, обаждаха се с месеци по - рано, за да са сигурни, че ще има места и за тях. Говоря за почиващи не само от БГ, но и от която страна съседка се сетите. Абе луда работа беше ви говоря, ако се случи да имаме свободна стая се ходеше до авто и жп гари и от там се водиха хората току що слезли с куфарите. И така преди около 10 години (може и по - малко не съм сигурна) изведнъж всичко замря и то не малко по малко, а от раз за един сезон направо. Тъй като баба ми имаше контакти на повечето от редовните почиващи започна да ги презванява и се оказа, че хората вече не се интересуват толкова от чистия въздух и красивите паркове, а търсят море, spa, навалица, гранд хотели и прочие и прочие. Стана модерно да се прави резервация online, а не по тел. и да те вземат от гарата. Стана модерно и всяка година да се търсят нови и нови местенца, които предлагат различни екстри. Хората взеха да печелят повече и да търсят не евтиното, а все по - скъпото, което би трябвало да значи и по - добро (и в повечето случаи е). И така с годините бизнесът бавно, но славно си заляза и сега си е нещо с което те се занимават и вадят почти никакви пари от него. Има много начини да се развие тази база аз много съм го мислила и някога ще го направя, но засега сме решили, че не му е момента да се бъркаме в едничката занимавка на хората, която са градили с труд и лишения вече 30 години. И какъв е изводът от цялата тази история - не само времената се менят, но и нравите на хората също и ако не се научим да вървим в крак с тях просто си отиваме от бизнеса и отстъпваме мястото си на по - дейни хамелеони. А тези последните, за които споменах са точно тези, които могат на ескимос хладилник да продадат дето се вика. Просто за да се задържим на на пазара трябва да бъдем иновативни, дейни и винаги да сме една крачка пред конкуренцията с нови и нови идеи. Уф, много писах   bouquet  Хайде хубав уикенд на всички.

# 27
  • Мнения: 1 254
Писах, писах и си спомних, че въпросът на Дедо се отнася конкретно за тази тема, та изтрих.
За мен лично мотивът за започване на бизнес "Да нямам шефове на главата" много издиша. В пъти по-леко, ненатоварено и спокойно ми беше като наемен кадър. С напускането на офиса оставях и служебните ангажименти там, никога не ми се е налагало да работя в малките часове на нощта, да нося финансова отговорност за действията си.

А сега по темата, като се абстрахираме от перфектния вариант да имаме образование, опит и знания в бъдещата сфера на бизнес (защото нашата ниша е добре запълнена): доколко можем да си позволим да се учим на нови неща за новия бизнес? Какво не знаехте за сферата в която започнахте?

# 28
  • Мнения: 30
Хоп и аз тук Laughing
  kleo_bulgaria ,толкова добре си го написала последното като заключение, че настръхнах като го прочетох...защото и подтвърждава това което аз мисля и съм решила за себе си...Тук пишех, пишех и звучех дезориентирано, но истината е, че трябва да се борим и да търсим нови хоризонти. Затова и на  zombau   казах да се преориентира, ако продажбите с картините й не вървят.
Ще дам малко инфо за мен, а после ще задам въпрос и много бих ислака някой да ми отговори:
Аз съм завършила Master of Arts in Museum Studies преди 7г. в The George Washington University. Бях супер щастлива и веднага си намерих работа в музея на Салвадор Дали, St. Petersburg, Florida; малко след това страхотна работа в престижна галерия с насоченост към търгове на картини (самата аз излагах там моите работи даже). Това към компанията Westgate Resorts, която пръщеше по шевовете от пари, пари, пари...Всичко беше толкова хубаво, но в 2007 започна да се усеща че нещо става, в 2008 дойде рецесията и явно вече се усети, особено в изкуството...За 2009 да не говорим - няма продажби, няма заплати, а сметките вървят (и те са огромни там)....Затвориха галерията, нямаше работа никъде (кой къде се хванал непуска)...Флорида е беден щат - те разчитат само на туристи, а хората бедни и стресирани навсякъде вече - къдети ще мислят за почивки и за изкуство...Дойде ли криза първо удря в изкуството - така беше и в 2001 - 09/11/2001......Чувставах, че ще се побъркам, какво ли не почнах да измислям само и само да пооцелеем ....И в тази огромна борба реших, че се махам от изкуството....Направо да се махам и от щатите....и да си отивам там където са ми корените.
В България съм повече от половин година, но да ви кажа, че ми е супер трудно, защото много неща не ги знам, а и няма къде да питам (в Америка поне всичко е написано от ясно по ясно, никой нищо не крие..) - сега ги уча нещата тук (все пак 13г в Америка не са никак малко - почти съм израстнала там). Всеки ми се чуди, че съм си дошла, но да ви кажа право тук си е в пъти повече stress free живота, и има доста незапълнени ниши, малко са но ги има. В Америка е супер трудно да започнеш нещо, там си постоянно на педал, трудно е да вкараш нещо на пазара - натам целия свят се цели и конкуренцията е страшна.....Е, стига с толкова разсъждения от мен, че ви омръзнах сигурно... Grinning
Сега въпроса - Please, отговорете ми - за тези които знаят и са минали по този път:
Ако имаш продукт и искаш да видиш дали ще се продава (т.е. да пробваш пазара) как да го предложиш без да си направил цялата документация (като фирми, касови апарати, ДДС-та и прочие). С по-лесни думи - имам продукт (който го няма на пазара) и искам да го раздам по магазините (като мостра) и да видя дали ще има интерес. Но собствениците на магазините ми казват - трябва да сте регистрирани по ДДС, да ми дадете фактура и т.н. (знам, че те са отговорни, ако дойде проверка и нямат необходимите неща)...Да, ама аз искам да видя дали хората ще го харесат и купуват този продукт и тогава естествено, че ще направя всички документации. Защо да ги правя и после да видя, че продукта не се продава? Има ли начин да изпробваш пазара само с мостри?

# 29
  • Мнения: 5 462
.

Последна редакция: нд, 24 окт 2010, 14:58 от Markrit

Общи условия

Активация на акаунт