Финансовото възпитание на децата

  • 5 136
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 5 828
Как да я науча да спестява, като и аз самата съм с широки пръсти  Confused  Thinking
Иначе някои от точките ги прилагам или поне се опитвам.

# 16
  • Мнения: 1 533
Хубавка статия, но децата са различни и на теория е едно, иначе е друго. Моите големите се питам понякога наистина ли една майка ги е родила - общ гардероб, сутринта го отварям, едни кецове на Марта ми паднаха на главата #Cussing outПри дрехите й са складирани учебници, епилатор, сешоар, пластмасови чаши за кафе, чисти-мръсни дрехи - всичко е на топки и купчини. Крещя викам - ако било подредено, не можела да си намери нищо Thinking.
Същия гардероб, Калояновата половина, той никога не сяда да подрежда, защото винаги е подредено - сини дънки на отделна купчинка, къси ръкави отделно, ризи - на закачалки, тънки и по-дебели блузи, на отделни купчинки, всичко е опънато по конец, никого от двамата не съм сядала да уча как да си подрежда Thinking
Пари - гледам да им давам по 10тина лв седмично, но понякога не мога, случва се да са 5 или 7, зависи. Тя още вторник-сряда е на червено, той винаги има спестявания, влачи ги от Коледа, ЧРД, държи ги в отделни прегради на портмонето си, колекция от един лев на монети, отделно други монети по-дребни. Дребните банкноти, 2-5 лв в отделна преграда, по-едри отделно ooooh! Тя винаги има да му връща, той все си има.
Е, питам аз, кого от двамата ми смениха с чуждо дете в родилното newsm78

# 17
  • София
  • Мнения: 4 867
а винаги ли са били такива? по-скоро, марта винаги ли е била такава или се промени с възрастта?

# 18
  • Мнения: 2 700
Прочетох отново темата и от изказванията ми се наби думата спестовност. За мен финансовото възпитание не трябва да е насочено толкова към самото спестяване, колкото към разбирането на стойността на парите и тяхната рационална употреба. До миналата година, без да съм злоупотребявала, не бях отказвала почти нищо на дъщеря ми. Да, но тя започна да приема "имането" за даденост. Трябваше да сложа точка, за да не я превърна в леке. Оказа се, че като дадеш на едно дете определен бюджет и му обясниш, че след това няма нищо друго, то бързо-бързо започва да уважава и "малките" радости и се научава да степенува по важност желанията си. Иначе спестовността сама по себе си не е лошо нещо, но и при нея трябва да има някакви разумни рамки. В никакъв случай не трябва, обаче, да се превръща в самоцел.

# 19
  • usa
  • Мнения: 2 113
Хубавка статия, но децата са различни и на теория е едно, иначе е друго. Моите големите се питам понякога наистина ли една майка ги е родила - общ гардероб, сутринта го отварям, едни кецове на Марта ми паднаха на главата #Cussing outПри дрехите й са складирани учебници, епилатор, сешоар, пластмасови чаши за кафе, чисти-мръсни дрехи - всичко е на топки и купчини. Крещя викам - ако било подредено, не можела да си намери нищо Thinking.
Същия гардероб, Калояновата половина, той никога не сяда да подрежда, защото винаги е подредено - сини дънки на отделна купчинка, къси ръкави отделно, ризи - на закачалки, тънки и по-дебели блузи, на отделни купчинки, всичко е опънато по конец, никого от двамата не съм сядала да уча как да си подрежда Thinking
Пари - гледам да им давам по 10тина лв седмично, но понякога не мога, случва се да са 5 или 7, зависи. Тя още вторник-сряда е на червено, той винаги има спестявания, влачи ги от Коледа, ЧРД, държи ги в отделни прегради на портмонето си, колекция от един лев на монети, отделно други монети по-дребни. Дребните банкноти, 2-5 лв в отделна преграда, по-едри отделно ooooh! Тя винаги има да му връща, той все си има.
Е, питам аз, кого от двамата ми смениха с чуждо дете в родилното newsm78

а аз по точката "разхвърляност" за моите хич и не се съмнявам, че са си и тримата са от една майка Sad. само дето баба им подозира, че тази майка не съм аз и твърди, че аз от невръстна детска възраст съм си подреждала и дрехи, и играчки, и книги, и всичко. а на моите всичко им е на купчини по пода, ако сутрин до като са на училище им подредя стаята, до половин час след като се приберат вече не и личи #Cussing out... веднъж албена след хиляди разправии три-четири часа реди и подрежда стаята си. тъкмо свърши и нейна приятелка дойде на гости и мойта щерка и се оплака как съм я измъчила да подрежда. а другото девойче се огледа и заяви "ами то все още не е добре подредено"... почвам да си мисля, че просто генът даващ представа и подтикващ към подреденост им липсва...
по отношение на парите обаче щерките се различават - едната веднага си намества седмичните пари, другата си ги пести и купува само след сериозно обмисляне, наскоро дори си даде спестяванията на баща си да и ги пази, че даниел току и изравя портомонето и и разпилява парите из къщи и тя ако не може да ги събере, реализира загуби...
а верно си е, че децата са различни и колкото и да им наливаме теория в главата докато не излязат от къщи и не се наложи сами да се справят с пари и сметки, ако не им е вродено няма да се научат на финансова мъдрост  Wink. а може и тогава да не се научат... да са живи и здрави!

# 20
  • Мнения: 1 533
"... почвам да си мисля, че просто генът даващ представа и подтикващ към подреденост им липсва...


Освен, ако може, на мен да ми ампутират гена, който мира не ми дава като видя бомби паднали в детската. Обаче, миз, аз спрях да им подреждам стаята като заминат на училище, гледам да не влизам вътре по възможност, да не се ядосвам. Веднъж седмично хващам мегафона  ruporuu - прахосмукачка, чаршафи, забърсват пода, прах чат-пат и това е. не'ам нерви да ходя да чистя след тях всеки божи ден Tired

да добавя - сори, че леко изметнах темата в друга посока Embarassed

Последна редакция: сб, 19 ное 2005, 00:36 от Калин@

Общи условия

Активация на акаунт