Кърмене, хипотироидизъм и лецитин

  • 3 311
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 108
Здравейте!
Кърмя щастливо ве4е 7 месеца и пия редовно лецитин от 3 месеца заради 4ести запушвания на гърдите.
От много години имам тироидит на хашимото (автоимунно заболяване на щитовидната жлеза) и пия левотирокс, за да наваксвам хормоните, които не ми достигат. Слу4айно попаднах на информацията, 4е лецитинът (и вси4ки соеви продукти) са противопоказни при хипофункция на жлезата и най-ве4е при заместителна терапия с хормони.
Знае ли някоя от вас нещо пове4е за това? Да вярвам ли на тази информация и да спирам ли лецитина?

Последна редакция: сб, 30 окт 2010, 22:31 от 100iana

# 1
  • Мнения: 11 088
Здравей, 100яна,
и браво за постижението, въпреки хипофункцията.
Да избегнеш консумацията на соев лецитин, ако живееш на тази планета, е на практика невъзможно - евентуално ако си суровоядец, може би  Wink ползва се в огромен брой фабрични храни като мастен емулгатор.

Идеята за несъвместимостта с тиродните хормони идва от това, че в соята се съдържат фитоестрогени. Поради технологията на извличане на лецитина, обаче, в него остават минимални количества (ако изобщо) фитоестроген.
Източниците са много и повечето медицински, но ето ти няколко реда в по-популярен стил - http://www.mayoclinic.com/health/hyperthyroidism/AN00454

Технически погледнато, лецитин се извлича и от други неща (слънчоглед например), но честно казано на нашия пазар не съм виждала.

Ти в какви дози го пиеш и колко често те тормозят запушванията?
Би могла да попиташ и ендокринолога си какво мисли по въпроса с лецитина...

# 2
  • Мнения: 108
Благодаря ти за отговора! 4естно казано, не бях осъзнала, 4е хипо-функцията може да попре4и на кърменето. За сега не съм имала проблеми с това.
За това пък имам много 4ести запушвания. Преди лецитина бях стигнала до едно през ден  smile3518 С лецитина - по едно седми4но. Пия по три хап4ета по 1200. Мисля си, 4е ако има някакъв проблем, до сега все щях да усетя нещо. Все пак ги намалих до едно на ден, ще видим как ще е.

# 3
  • Мнения: 11 088
Дозата лецитин е хубаво да намалява плавно - не от 3 директно да скочиш на нула, а първо намаляваш на две, ако нещата вървят добре, задържаш около седмица, и тогава взимаш по 1.

Запушванията се повлияват от доста неща - умора, стрес, диетата също има значение (храните с маргарин и хидрогенирани мазнини като вафлички и пр. доста влошават нещата), дали приемаш достатъчно вода. При теб са прекалено чести, за да са причини като притискане на гърдата, спане на една страна и т.н.
Иначе на чуденката ти - понякога хипофункцията се свързва с намалена производителност на мляко, затова е чудесно, че се кърмите успешно.

Днес питах по твоя случай и нашия клиничен фармацевт в НАПК, ще ти пиша пак, ако има някакво развитие.

# 4
  • Мнения: 108
Много ти благодаря, 4акам отговора, ако има такъв.
Да, слава богу, за сега имам доста мляко, на периоди дори прекалено много. Малкият му е голям фен и единствено с него заспива, така 4е се надявам да мога да го кърмя дълго.
Да си призная, ве4е намалих лецитина преди няколко дена, и то доста рязко. За сега нямам оплаквания, ще видим. Колкото до при4ините за запушванията - няколко пъти ходих на консултация по кърмене, не можаха да ми помогнат да ги открия. Храненето ми е доста здравословно, така 4е и това не е. Режимът на бебо е непостоянен, с много сукане нощем и по-малко през деня, може би това обърква нещата.

# 5
  • Мнения: 11 088
Eто коментара на фармацевтката:

Лецитинът, особено пък 3 гр. дневно, със сигурност няма да навреди, дори може да помогне, защото регулира и липидния профил, който също е увреден при Хашимотото, така че да си го пие преспокойно. Ако толкова я притеснява соята да си взима слънчогледов лецитин. Но така или иначе в лецитина няма друго освен лецитин (т.е. няма фитоестрогени).

Кърмете се на воля Simple Smile

# 6
  • Мнения: 108
Супер, много благодаря! Пак го по4вам зна4и  newsm10

# 7
  • Благоевград
  • Мнения: 61
Привет, а някой има ли идея каде се продава лецетин слънчогледов не на капсули?

Общи условия

Активация на акаунт