Автоимунен тиреоидит на Хашимото (16)

  • 63 573
  • 787
  •   1
Отговори
# 780
  • София
  • Мнения: 2 326
Здравейте момичета,
да ви кажа как се развиха нещата при мен след първия преглед при д-р Кънев от ендокринологията (има славата на един от най-добрите хирурзи и диагностици на ехограф). Първо да споделя, че съм с прекрасни впечатления от него - изключително внимателен и ведър човек. Даже ми каза, че докато не вникна в това, което ми обяснява, няма да ме пусне да си тръгна, за да не продължа да се притеснявам и да се ровичкам в проблема.
Огледа много внимателно жлезата на ехограф и каза, че това, което вижда може да се опише с две дума: "Нищо и няма", никакви възли, увеличения и изменения. ФТ3 и ФТ4, са в перфектни стойности, а TSH (5.3) според него просто трябва да се проследи след като отмине зимния сезон и може да е "мръднал" в следствие на силния стрес (паническо разстройство) в който съм в момента.
За МАТ 63 (при горна граница 50) каза, че това е никакво отклонение. Каза: Че ако имах антитела 2-3 пъти над хормата - тогава може да се постави диагноза. Успокои ме, че за Хашимото и дума не може да става в момента нито за клиничен, нито за субклиничен стадии и, че започна ли да пия тироксин ще си вкарам жлезата във изкуствена хиперфункция, което също не е добър вариант, защото ще я претоваря. За момента оставам без лечение като по негово мнение ТСХ би могло и само да се нормализира във времето.
Стана ми интересно, че сравни Хашимотото с "лисица" - демек хитра болест, която се развива без изявена кл. картина. Каза, че ако до 1/2 година TSH влезе в норма да си хвърля изследванията и да не я мисля повече ЩЖ. Simple Smile Поотдъхнах си и няма да ходя утре за второ мнение при Ковачева. Започнах да пия селен от 2 дни.
За сравнение при ендокринолога, който ни преглежда в работата при рутинните прегледи на 20.01. получих като диагноза Хашимото и предписание елтироксин по 0.25. Видя леко увеличен десен лоб и "май" лека промяна в структурата. Сигурно и в поликлиниките се срещат добри лекари, но по-добре в такива случай винаги да се търси мнение от специалист.

# 781
  • София
  • Мнения: 2 326
Здравейте на всички !
Преди няколко години при преглед с ендокринолог ми поставиха диагноза Хашимото, но горе долу изследванията ми са в нормата и не ми се налага на пия лекарства. Единственото, което правя е веднъж годишно да ходя на преглед, като предварително си пусна кръвни изследвания. Е, мина една година и ми е време, но някъде съм си забутала предните изследвания и забравих какво да си пусна. Мисля че беше МАТ/ТАТ, но се чудя дали не трябваше и TSH? Може ли да ме ориентирате горе-долу? В краен случай ще звънна на лекаря, разбира се, но трябва да му обяснявам отначало по телефон, а той е доста зает. Мерси предварително !

Здравей,
нека се включат и по-вещите, но ако искаш да си провериш основните хормони, трябва да пуснеш TSH, FT3, FT4, TAT и МАТ-антитела. Някои казват, че при наличие на много завишени антитела, т.е. доказано Хашимото, те няма как да спаднат и няма нужда се следят, а се проследяват само другите 3.

# 782
  • Мнения: 1 080
Здравейте момичета, бях ви изгубила и днес се зачудих нова тема ли има или никой не пише, а то ...
Мога само да ви се хваля, че при нас нещото са добре и всичко е спокойно.

Привет,
аз имам едно въпросче свързано с кафето и по - точно с неговото влияние, ако някой от вас е наясно..., а именно имате ли наблюдениия дали по някакъв начин се отразява на усвояването на Еутирокса когато кафенцето се пие до половин час или в рамките на час след приема на медикамента?
Мерси предварително,
Аз не пия и не ям нищо след Еутирокса половин час после може  Simple Smile
пп А дали няма да ни заключат темата?

# 783
# 784
  • Мнения: 13 768
Няма да ни я заключат, в Здравния темите май могат да надхвърлят 50 с. Peace

Хайде на НОВАТА: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=560979.new#new

въпроси:
 -  телефонът на Ендокринологията 02/895 60 20 ли е последно?
 -  някой свърза ли се проф. Лозанов и проф. Борисова? Актуални координати?
 -  информация за Little Evil ?
 -  нови бременни да се обявят?

Опс, Бърди, едновременно сме ги пуснали ooooh! Сега ще помоля модератор да изтрие моята Peace

# 785
  • Мнения: 4
Здравейте мами,

аз съм нова в темата, тъй като съвсем отскоро ми откриха заболяване на щитовидната жлеза. Иначе се подвизавам в отчетната тема на Априлки2010 Simple Smile
Виждам, че от постовете ви, може да се научи много и възнамерявам поне да ги следа, ако не успявам да пиша редовно.
АЗ открих заболяването си покрай едни опити за отслабване. Ходих при ендокринолог, който прави индивидуални изследвания и съответно диети, която ми назначи изследвания на ТСХ, ТАТ и МАТ. Това беше през септември и ТСХ беше 2.2, а ТАТ и МАТ с високи стойности. Тогава ми казаха, че чоже би се касае за Хашимото, но да съм си изследвала ТАТ и МАТ през зимата. Направих го и се учудих, че за 3 месеца - ТСХ беще спаднал до 0.0006  Shocked Shocked Shocked
Предписаха ми Метизол - 3 пъти по 2, но за една седмица прием- левкоцитите ми спаднаха до 3, което не трябвало да се случва във никакъв случай. Сега съм на Пропизол, като пак трябва да следя левкоцитите /с някакъв метод за диференциално броене?!?!?/ и чернодробните стоъности, защото влияело отрицателно на черния дроб.
И така - накратко съм малко в паника.
Р.S. Прегледът при Ковачева е 90 лв. /видях горе, че някой искаше да ходи в частния й кабинет/ и дори не спомена за левкоцитите?!?!?

# 786
  • София
  • Мнения: 17 282
Адашче, аз уж да те отменя  Laughing
Ще пиша на модератор да заключи моята   Peace

Ред. Не мога да информирам модератор за собствена тема, може ли някой да го направи - да я изтрият, за да не се дублираме, моля.

# 787
  • Мнения: 13 768
Хайде сега пък да се скараме коя да остане Joy
Или да останем без тема Joy

Моята, моята, аз откога прача да проявите инициатива Wink
Само дето не знам кой ни е модераторът в Здравния.

Общи условия

Активация на акаунт