Приучване към гърне

  • 100 862
  • 2 131
  •   1
Отговори
# 1 335
  • България/Германия
  • Мнения: 515
Записвам се и аз тук. Малката от около година ака в гърнето, за този период няколко пъти да е имало авария в памперса. Ако е много на зор, си казва, но обикновено аз я питам и тя ми казва ака ли й се или не, също така си има определено време през деня ( след следобедния сън или вечер преди лягане), когато върши тази важна дейност  Wink
С пишкането нещата обаче определено не вървят. Когато я слагам на гърнето, винаги пишка, но не си казва и имам чувството, че не може да стиска. Пробвах на няколко пъти да я оставя по гащички, след като каза, че не иска памперс, питах постоянно има ли пиш, тя казваше, че няма, докато накрая се напишка в гащите. Възкликна много удивено: А, вода в гащите. Преобух я, мислейки, че следващия път ще си каже, но не - нова локвичка. Колкото и да питам, тя ми казва, че няма пиш, но после пишка в гащите.
Иначе когато си върши работата в гърнето, казва, че е направила пиш или ако и явно различава двете неща. Не знам къде точно бъркам, оставила съм я тя да определя темпото с малко насочване от моя страна, но определено от половин година нямаме особен прогрес.

# 1 336
  • Мнения: 9 470
Пробвах на няколко пъти да я оставя по гащички, след като каза, че не иска памперс, питах постоянно има ли пиш, тя казваше, че няма, докато накрая се напишка в гащите. Възкликна много удивено: А, вода в гащите. Преобух я, мислейки, че следващия път ще си каже, но не - нова локвичка. Колкото и да питам, тя ми казва, че няма пиш, но после пишка в гащите.

Колко време е стояла с гащички? Ден-два? Имам опит от 2 си деца, сега съм с второто. Синът ми просто през деня му свалих памперса и се приготвих. Нощно време си спи с памперс. Първите 3 дни само перях гащи и общо взето, когато успея да го хвана се изпишкваше в гърнето. Сега вече от време на време си казва: "ако" (означава и пишкане и акане). Но аз не разчитам само на него и продължавам да си питам, горе-долу през половин час. Като сме навън го водя с другите деца да види, че пишкат и така свикна да пишка и навън. В момента обаче не разичатм само на казването от негова страна, а и на питането от моя. сестра му горе-долу започна да кзава кога и се пишка и ака без проблем на 2 г. и 2 м., но преди това имахме 3 месеца, през които ходеше без памперс и съответно аз я питах, или тя си казваше, а понякога се и напишкаваше.
Лично аз смятам, че памперса просто трябва да се махне и така да се учи детето да пишка и ака. но затова е необходимо, майката поне 1 месец да си е вкъщи с детето или ако детето ходи на ясла, персонала да съдейства. С памперса им е много лесно, знаят си ,че там може и си пишкат.

# 1 337
  • Кърджали
  • Мнения: 10 383
След почти едногодишна борба с памперсите и ние сме на път да успеем. Казвам едногодишна, защото за първи път миналата година лятото реших, че ще направим опит, но след повече от едномесечен тормоз и истерии се отказах.От тогава периодично от време на време правих пак опити, но все един и същи отпор срещах.
За чишкането в гърнето стана изведнъж... Реши и започна да си сяда на гърнето, вече даже не ми и казва, когато и се чишка.Отива, сяда си, и чак след това съобщава какво е свършила.
Обаче, за акането все още се дърпа. Чета, че това е доста често срещано, но се чудя какво да правя. Уж я подлъгвам, че ако ака в кукуто ще и купя сладолед, че често ме врънка за него... Но ака в памперса веднега след като се събуди от сън. Вчера я бях оставила наобяд да спи без памперс, защото в яслата ми казват, че все без памперс спи. Хубаво , наспа се, събуди се. АОпитах се да я вдигна и да я сложа на гърнето, но не би...Обича си детето в къщи да се излежава... Изведнъж се чу рев, ама все едно някой я е пребил ще каже човек. Погледнах, начишкала се е и малко се е наакала... Едва когато я преоблякох се успокои, обясняваме че следващия път ще ака където трябва и тя повтаря "Кати ака в кукуто". Да, ама не... Опитвам се да не я притискам, защото видях че с натиск от моя страна нищо не се получава, трябва на нея да и прищрака лазмпичката в главата...

# 1 338
  • Мнения: 11 607
Изобщо не е срамно, но е ужасно, заради стискането и последствията върху уринарния тракт.
И той все още стиска безобразно дълго, ако се е заиграл, но не подпиква. Но много ме е яд, защото знам колко е вредно.


За съжаление при нас този проблем продължава до ден днешен......Големият ми син се стиска ужасно много....и да....вече опира и до психиката.........Рядко ходи до училищната тоалетна, като се прибере едно,че от вратата влиза в тоалетната, но и ходи по 2-3 пъти. Отрича,че стиска, но аз го виждам. Голям е, говорили сме много за вредите, но не иска да чуе.....Когато пътуваме на дълго разстояние - въобще не ходи до тоалетна - говорим за пътуване от 10 часа с кола.....Спираме редовно(аз съм голяма пикла), тоалетните са чисти, но........не мога и не мога да го накарам.....И това е редовно, всеки път е така..........

Малко е встрани от темата, но ще се радвам ако някой ми даде съвет........

# 1 339
  • Пловдив
  • Мнения: 3 591
Сърцето ми се свива като чета.
Може би среща и разговор с психолог. Щом е голям може под чуждо въздействие да разбере, че това наистина е проблем застрашаващ здравето му.
Друг съвет не мога да дам, дано скоро има промяна към добро.

# 1 340
  • Мнения: 3 241
Аз познавам няколко възрастни хора с такова поведение.
Не им е удобно да ходят на чуждо място и се стискат с дни дори.
Наистина е затормозяващо.

Дано намерите разрешение  Praynig

# 1 341
  • Мнения: 43
Мама Цоцоланка, имате ли представа какво е отключило подобно поведение у сина ви?
За съжаление не вярвам на психолози, но може би вие бихте могли да изкорените тези негови страхове?
Стига да сте убедени, че са страхове.
При мен се наблюдава подобно явление относно голямата нужда, но определено не се стискам съзнателно, а просто като съм на чуждо място не ми се ходи първите 2-3 дена. После явно свиквам с обстановката и всичко си идва на мястото.
Имам познат, който пък отказва да се храни извън дома, от страх да не му се наложи да ползва тоалетна. При него това е проявление на изключително психическо претоварване.
Дано намерите изход. Успех!  Hug

# 1 342
  • Мнения: 11 607
Мама Цоцоланка, имате ли представа какво е отключило подобно поведение у сина ви?

Предполагам грешката ни да му повтаряме много да стиска в периода, когато го учихме на гърне. Явно сме прекалили в повтарянията си, били сме като развалена грамофонна плоча Embarassed Embarassed Embarassed, сбъркали и пр. Те първите деца често стават опитни зайчета. И тогава се радвахме,че стиска....Сега - не........

Не искам да бъда разбрана погрешно. Да, детето трябва да се научи да стиска, да се владее, но пък да не се преекспонира прекалено много това........Може би и затова споделих.....Че по-добре понякога да се свърши работата в градинка, на открито, в някое заведение, а не да се кара детето да стиска докато се прибере у дома на всяка цена. (само моля пък това да не прерастне в това дали детето да ходи по нужда в градинките, образен е примера ми)

Благодаря на всички!

# 1 343
  • България/Германия
  • Мнения: 515
Мамо Цоцоланке, а дали не е някакво неприятно изживяване, свързано с мръсна тоалетна? Или нещо в училище? Аз например в гимназията не ходех до тоалетна, защотото в тоалетната основно се пушеше  Sick  и ако някой влезеше да я използва по предназначение, всички го гледаха като извънземно. И досега мога да стискам ужасно дълго, но съм наясно с рисковете за здравето и не го правя...

# 1 344
  • Мнения: 806
Преди няколко дни писах за проблемите на синът ми с акането в тоалетната.
Точно на същата вечер той сам отиде и се изака.  Сам си пусна водата, избърсал се, обул се и идва да ми се похвали!
От тази вечер, всеки ден си ходи сам без даже да ме пита.  Не знам какво точно се е случило в съзнанието му, но мисля, че се дължи на факта, че в градината го преместиха в клас с по големи деца.  Учителките казаха, че е напреднал и са на мнение, че това е правилната насока.  Това ме прави много щастлива и горда.

# 1 345
  • Мнения: 15 379
Албена, браво на детето!
Решението е взел сам, страхотно!

# 1 346
  • София
  • Мнения: 3 249
Laurel, аз пък мога да заявя, че благодарение на психолог преодоляхме нощното напикаване при Големия ми син. Wink
Малкия все още категорично отказва да седне на каквото и да било - гърне, адаптор,прав ooooh! Как ще го махнем до есента този памперс не знам Sad

# 1 347
  • Мнения: 12
синът ми е на 2г. и 5 м. от почти 1г. и половина е без памперс през деня и на следобедното спане. до този момент само 2/3 пъти е казал "аки" когато му се ака, а за пиш нито веднъж. даже се кефи, че е мокър. и с и без натиск не става. приеха ни в ЦДГ и директно ни заявиха, че ако не махне ме памперсите ше е до тук с градината. и сега голям! проблем. някаква идея как да го накарам да си казва?! като се има в предвид, че още не говори, т.е. дали има и 10 думички казва като света.
помощ!

# 1 348
  • Мнения: 9 470
синът ми е на 2г. и 5 м. от почти 1г. и половина е без памперс през деня и на следобедното спане. до този момент само 2/3 пъти е казал "аки" когато му се ака, а за пиш нито веднъж. даже се кефи, че е мокър. и с и без натиск не става. приеха ни в ЦДГ и директно ни заявиха, че ако не махне ме памперсите ше е до тук с градината. и сега голям! проблем. някаква идея как да го накарам да си казва?! като се има в предвид, че още не говори, т.е. дали има и 10 думички казва като света.
помощ!
Предложение: Попитай в градината какъв  е режимът и кога ги пращат да пишкат: опитай се да направите такъв режим, щом не може да си казва сам. Обикновено това го изграждат в яслата, но при вас може да подейства.

# 1 349
  • Мнения: 43
Laurel, аз пък мога да заявя, че благодарение на психолог преодоляхме нощното напикаване при Големия ми син. Wink

Браво, много се радвам за вашия успех!
И все пак сигурни ли сте, че се дължи на работата с психолога, или просто го е израстнал тоя период?

(Не се заяждам, а събирам опит - синът ми е на 3 и още му слагам памперс през нощта - макар почти винаги да остава сух.  bouquet)

Общи условия

Активация на акаунт