Купуване на ЧИСТА ХРАНА

  • 750 794
  • 6 461
  •   1
Отговори
# 3 240
  • София
  • Мнения: 23 165
Къде точно се намира тази фурна?

# 3 241
  • Мнения: 3 791
Пекарна Живец-бул. Драган Цанков 59-63 вх.В -малко под метростанцията е.На мен хляба ми е прекалено твърд и препечен и като изстине става като камък.

# 3 242
  • Мнения: 21
Откъде си купувате сурови ядки (в черупка) и сушени плодове?
Кой ви е любимият тахан?
Досега съм пробвал на Тръндеви, но искам да сменя.
Ето цитат от един друг форум за таханите:

Eдно леко наблюдение на една много хубава храна - сусамовият тахан. Съдържа най- много микроелементи в сравнение с всички други храни, много витамини. Не става да се яде на семена - както влизат, така си и излизат Smile Млян е решението. Най-добър е пълнозърнестият. Суров смлян тахан - такова нещо не съществува. Тахана развива много бързо микроорганизми, ако се смели и не се темперира. Минимално стерилизиране при 90 С е необходимо, за да не развие първо салмонела, после други неща. Това от разговор в производството на реномирани производители, които изрично го подчертаха. Сравняват се три вида тахан , разпространени в България:
1. Балчо
2. Тръндев
3. Македоникос
Години наред дегустации и проби, изложения и посещения в производства, та горе - долу мога различавам истината от ментето.
1. Балчо - твърдението че таханът е суров, е чиста измама. В буркана - това не е тахан ....има някаква мазнина / най-вероятно соева, не гранясва / , някакво брашно за пълнител и много люспи. Сусам ако има, е не повече от 20 % . Има вкус на неопределена каша. Сусамът оставя тръпчив, характерен вкус накрая, който няма как да се обърка. Заключение - по-добре не купувай.
2. Тръндев Учудващо добър, почти като гръцкият. Но не гръцкият в Лидл, оттам не, а този на Хайтоглу Брос. Разликите са само 2 , има и една шмекерия: 70 % от сусамовото олио е извлечено отделно и го няма в буркана на Тръндев. Ако в буркана има 1-2 пръста олио, това е много добре. Това олио, съдържащо специфични вещества, и е най-скъпото в сусама, над 40 лв е литъра. Второто е, че не е смлян съвсем фино. Но е добър. Тези които са свикнали с Балчо и го пробват, ще установят, че е нещо съвсем различно. Леко стипчив, както тръбва да бъде истинският сусамов тахан.
3. Македоникос на производител Хайтоглу, има го в Метро. Но само бял тахан, не пълнозърнест. Трябва да се избягват фабрични тахани с портокал, мед и др, щото им слагат и палмово олио, и консерванти / виж етикетите / . Този буркан е от Гърция - много фино смлян, на прах, много сусамово олио. Един от най-реномираните производители в света е , все пак.
Но за 7 лв буркан от 900 гр, предпочитам Тръндев. Македоникос е 2 пъти по-скъп, а го няма и в България. По-добре е пълнозърнест и с по-малко сусамово олио, отколкото бял тахан на Македоникос.
Турски и арабски тахан не бих взел, опитвал съм ги доста, има добавено много нещо в тях, някаква странна мазнина, и са много редки - не трябва да е така. В Македоникос има мазнина, но разбъркаш ли го, става точната консистенция. При неподвижно стоене на буркана , след 1-2 седмици все повече мазнина излиза отгоре. Това е признак, че таханът е от сусам, а не олио и брашно в буркан.
Смесен с мед 1/1, тази смес в хладилника, става като дъвка. С бадеми или орехи - ето как може да заместим всички химически Милки, Марсове , Сникърси и др джънк фудс. Меда в Лидл на мен ми харесва.
И да развенчаем един мит - халвата . Като продал камиони от нея, мога да кажа, че е толкова традиционно българска, колкото са китайските мартеници. Изваденият напред като хвалба от производителите бял фондан от състава й - 45 %, е нищо друго освен разбит фруктозо - гликозен сироп, най-евтиният подсладител, от който правят и Кока кола. Най-вероятно е направен от ГМО царевица в Бразилия или САЩ, той се купува на борсата от производителите, даже и българските. Въобще химията в бидони и чували, е отдавна и при най-малкият селски производител - къде ще правиш сироп да кажем от круши, даже да са ти и в двора. Къде ще го вариш, държиш после.... не можеш да достигнеш с естествени суровини и еднаквост на продукцията си, еднаквъв вкус и хомогенност, трайност и т.н. Вместо това налей 100 гр. химически аромат от тубата, която е 5 год. трайност , и пей сърце. Другата съставка е палмово олио - най-добри показатели има за сгъстяване на брашна и трайност, та затова.
Та халвата, даже и селска , народна и т.н.., е отдавна един пълен джънк фуд. Четете етикета.
Много лесно халва става вкъщи с горната смес от тахан и мед, като се размеси с овесени ядки / да попият и създадат твърдост / размесва се с ядки - лешник, бадем, орех , по избор и се оставя във форма за 3-4 часа в хладилника - готова е.

# 3 243
  • София
  • Мнения: 39 773
Някой купувал ли е продукти на пчелна ферма Дарис? Имали щанд в сградата на Вертиго и моя мъж ме пита дали да вземе мед. Но докато се накани да отиде и си били тръгнали.
Намерих им сайта и се чудя дали да поръчам.

# 3 244
  • Мнения: 345
Благодаря за рецептата! А изчакваш ли да се "отвърнат", да станат жилави, за да се навиват, а не крехки? Може би от вечерта ги правиш?
За хигиената споменах, защото когато ги направиха на място, пред мен, арабинът опипа и парите и други по-гадни неща. Платих и ги изхвърлих.
Не се усъмнявам в хигиената на цех с работник, който само това прави.



http://livanskafurna.com/index-2.html
Тези са ми любимите Ливанска фурна. Продават ги в арабските магазини на Женския пазар и в някои обекти на Фантастико. С малък срок на годност са - 3 дни.

# 3 245
  • София
  • Мнения: 5 191
Благодаря за рецептата! А изчакваш ли да се "отвърнат", да станат жилави, за да се навиват, а не крехки? Може би от вечерта ги правиш?
За хигиената споменах, защото когато ги направиха на място, пред мен, арабинът опипа и парите и други по-гадни неща. Платих и ги изхвърлих.
Не се усъмнявам в хигиената на цех с работник, който само това прави.
http://livanskafurna.com/index-2.html
Тези са ми любимите Ливанска фурна. Продават ги в арабските магазини на Женския пазар и в някои обекти на Фантастико. С малък срок на годност са - 3 дни.
Да! Натъкнах се на тези хлебчета точно на Женския пазар, препълнено е във всички арабски магазини и магазинчета Simple Smile Доставени в същия ден, с огромен оборот. Хлебчетата са перфектни за дюнер за училище Simple Smile
Пусто, защо са с мая... Реших аз да правя, по 10 бр. и да съхранявам в хладилника.

# 3 246
  • Мнения: 20 172
http://livanskafurna.com/index-2.html
Тези са ми любимите Ливанска фурна. Продават ги в арабските магазини на Женския пазар и в някои обекти на Фантастико. С малък срок на годност са - 3 дни.
Къде точно стоят във Фантастико, при хляба или на друго място?

# 3 247
  • Мнения: 9 193
http://livanskafurna.com/index-2.html
Тези са ми любимите Ливанска фурна. Продават ги в арабските магазини на Женския пазар и в някои обекти на Фантастико. С малък срок на годност са - 3 дни.
Къде точно стоят във Фантастико, при хляба или на друго място?

има ги и в Кауфланд седят при хляба и кифлите на рафтовете 1,99лв. за 10бр
Аз ги държа в хладилника в нас и само вадя и затоплям или във фурната за малко или в тостера
те са ми резервния хляб Laughing

# 3 248
  • Мнения: 2 285
Арабските питки наистина са идеални като резервен хляб. Аз направо ги замразявам във фризера. Вадя оттам колкото ми трябват и затоплям.

# 3 249
  • Мнения: 10 620
Днес ходихме в Метро за масло. Купувахме френско или швейцарско за 13-16 лв. килограм. Днес бяха  26-29 лв.

# 3 250
  • София
  • Мнения: 371
Здравейте,
и аз наблюдавам че има драстичен скок в цените на маслото, не знам на какво се дължи  newsm78

# 3 251
  • Мнения: 345
Не само на маслото, на всички млечни продукти ми се струва.

А относно питките, и във Фантастико стоят до хляба. Тези в Кауфланд мисля, че бяха производство на Аладин. По-различни са на вкус.

# 3 252
  • Мнения: 9 193
В  Кауфланд са на ЛИВАНСКАТА фурна /която е в кв Х.Димитър/ Peace

# 3 253
  • Мнения: 19 307
Маслото е поскъпнало много и в Европа. Току що четох статия, че във Франция направо липсвало по регалите в супермаркетите.

# 3 254
  • София
  • Мнения: 5 191
Цена био краставици на борса Слатина 2.80 килото
Като отидеш там и питаш, аз не знам къде е техния склад, но било много лесно...
Трудно ни е да направим прехода към зимните зеленчуци, ще организирам ходене до борсата. При търсене в интернет тази тема намерих Simple Smile
Някой да е ходил скоро? Съществува ли още складът им? Цени?

Общи условия

Активация на акаунт