Как да се справим със злоядо дете?

  • 4 067
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 475
      От бебе дъщеря ми /1г4м/  е с такъв проблем,  ако мога така да го нарека, имаше периоди, в които отказваше да яде каквото  и да е, и караше само на мляко! Да, но в момента тя вече е по-голяма и отказва всякаква манджа, аз упорито продължавам да и взимам от кухнята и да и давам да опитва, но тя опитва и плюва. Никога ни бих помислила нехраненето за проблем, ако в последните 3 м тя не се скъса да боледува, и си мисля дали тези чести нейни боледувания и отслабналия и имунитет не са свързани и с отказа и от всякаква питателна храна. Пие и витамини ,уж за апетит, никакъв ефект от тях. Почивните дни и готвя, пак не и харесва! Кара само на кисело мляко, АМ, солети, грозде/от плодовете само това яде/, домати и форнети ако и взема в седмицата веднъж, иначе може цял ден нищо да не яде, ако не и предложа, виждам я,че е гладна и предлагам манджата, упорито плюва и няма да яде, до преди 2 седмици успявах да я залъжа да хапне по половин бурканче манджа гледайки някое филмче,  или  някое парче хляб вече и този номер не минава. Нищо не и харесва, освен горе изброените. Предлагала съм и вафли,шоколадови бисквити/знам,че е вредно/ с надеждата нещо да хапне и тях ги плюва и сладко се очертава, че не обича.

   Ако имате в дома си, такова дете, моля споделете, как се справяте с храненето или как успявате да го излъжете да се храни с манджа ?

# 1
  • Мнения: 9 486
Глада е по-силен от тока! Peace
Няма начин детето да е гладно и да не яде(освен ако не е болно). Просто му давайте храните които яде-ако ще и само мляко да е-това е достатъчно; период е и ще отмине. По всяка вероятност сега никнат зъбки, именно които провокират това отказване от храна-повечето бебета реагират така-минават само на АМ..
Давайте харесваните плодове и зеленчуци Peace
Ако насилвате детето, ще постигнете обратен ефект-ще стане злоядо..а надали искате това Peace

# 2
  • Мнения: 728
На тази възраст и синът ми беше злояд,затова му предлагах нещата,които харесва/в този период любимо му беше-каша на Хумана и бисквити с кисело мляко ,и колкото и да не ми се искаше да е на бебешки каши му ги предлагах за закуска,защото знаех,че няма да ги откаже/.Също отказваше детската кухня,затова започнах да му давам да яде това което готвя за нас/готвя по-здравословно от тогава,от което мъжът ми не е много доволен,казва,че ядем все бебешки ястия,но пък детето прояде/Сядахме всички на масата,той виждаше ,че в чиниите ни яденето е същото като неговото,в този период започнах да му сервирам в нашите чинии,неговите купички бяха махнати-това също даде резултат,да бъде и яде като големите в повечето случаи надделяваше над злоядството.Стараех се храната,която приготвям да е по-цветна ,като  играехме игра/наричах грахчетата вълшебни топчета,от които се расте по-бързо,морковчетата-малки войничета и тн....

# 3
  • Мнения: 351
Ние сме много злояди, та ви разбирам напълно! Но при нас има проблем- желязодефицитна анемия, това обеснява липсата на апетит. С подходящите лекарства, имаме напредък от известно време. Хемоглобинът и преди половин месец беше 90. Сега във вторник сме отново на преглед в столицата.  Имаше периоди, в които освен АМ, отказваше храната и смъкна на тегло. Бе апатична, бледа. Почти всяко хранене е свързано с т. нар. Цирк, правим се на клоуни, за да яде. Пасираме още храната, което не е добре, знам. Не яде определени храни, любими- няма, има предпочитани само. Ако решиш да пишеш повече, на ЛС. Безкрайно ти съчувствам, защото недостатъчного хранене е огромен товар за майката, трудно е да гледаш детето си почти гладно и да не знаеш какво да предприемеш. Само майката го разбира.  ooooh! Моето дете също е на 1г и 4 м. Peace

# 4
  • Мнения: 74
Моята на 1г и 2 м е същата,само че не пие никакво мляко.Чудих се какво да правя за да я нахраня и забелязах че иска да яде само готови пюрета,моите манджи не ги харесва.иначе има 12 зъба и може да дъвче но стане ли време за ядене става кошмар.Сега се храним по 3-4 пъти на ден като сутрин яде каша,на обяд готово пюре,следобедна закуска само плодово пюре и вечер кисело мляко с бисквити.Днес проходи,тръгна изведнъж и направи над 10 крачки,а вече 6 месеца не е качила и грам.Надявам се това с яденето да е само период.Давай любимите храни,за да не гладува а може да пробвш да  и пасираш манджите макар че е голяма.пожелавам ви успех.

# 5
  • Мнения: 568
Оф, и при нас се очертава същият проблем  Sad Та ще следя темата...

И за да не е гол запис - вече сме на 1г и 1м почти. Нощем изяжда около 400мл АМ, през деня още 600мл АМ. Твърдата храна за деня е около 300 грама, понякога и по-малко - 100 каша за закуска, после 100 гр кисело мляко с плод и останалите 100 грама, ако успея да го залъжа с някое месно или зеленчувово пюре...

Много съм притеснена! Успокоява ме единствено фактът, че все пак наддава на тегло нормално... даже сме малко над нормата.

И да, и ние пасираме всичко. Интересува се от нашата храна, като седнем да ядем, но ако му дам, го дъвче поне час   Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 1 475
Дъщеря ми от 10месечна си стои на 9.600кг, дори беше отслабнала покрай честите си боледувания до 9кг,сега пак е толкова, но на 85см вече. Правихме два пъти кръвни изследвания и хемоглобина и и е нормален 135, всичко си и е в норма, доста е жизнена и щура, но не иска да яде и това си е. Затова ни изписаха да пие витамини, но няма ефект от тях. Пробвали сме да яде от нашите чинии, с нашите лъжици, но манджа ли е не иска. Забравих да напиша, че много обича луканка и салами, може да яде от това без да спира, но избягвам да  и давам. 
   

# 7
  • Мнения: 568
Много ми е интересно дали това неядене на твърда храна има нещо общо с нощното хранене. Има ли сред вас такива, които продължават да дават АМ през нощта?

Все си мисля, че синът ми доста се засища през нощта и това е причината през деня да не иска друго... Дори да е гладен, знае, че нощем ще си навакса...  Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 118
При моя син положението е същото от лятото.Има дни когато не хапва нищо освен коричка хляб и 200мл.АМ преди лягане.Яде по малко от кашите на "Хумана" и "Ганчев".Манджи не иска и да опита.Давам сварена елда с плодово пюре- тя е богата на желязо.Филия с пастет или с масло и някакво сладко.По време на ядене се гоним с паничката из цялата къща. #Crazy

# 9
  • Мнения: 1 567
Аз пък си мисля, че трябва да се смени тактиката.
Престани непрекъснато да й завираш някаква храна в лицето.
Предложи й, когато тя поиска.

Ако не поиска, не се притеснявай, и гладна да си легне, нищо няма да й стане.
Стимулирайте повече двигателна дейност.
Повече да тича и да ходи.

# 10
  • Мнения: 15 379
Много съм притеснена! Успокоява ме единствено фактът, че все пак наддава на тегло нормално... даже сме малко над нормата.

Притеснена от какво? Че детето си хапва повече от доволно Wink. А щом и наддава идеално - какви притеснения?

Моят Тео на 1 година пиеше почти само АМ. 100 грама твърда храна ако изядеше на едно хранене се учудвах.
А растеше и се развиваше повече от идеално.

# 11
  • Мнения: 27 524
Аз пък си мисля, че трябва да се смени тактиката.
Престани непрекъснато да й завираш някаква храна в лицето.
Предложи й, когато тя поиска.
Ако не поиска, не се притеснявай, и гладна да си легне, нищо няма да й стане.
Стимулирайте повече двигателна дейност.
Повече да тича и да ходи.

Точно! Злояди деца няма, а родителите им предизвикват отвращение към храната с погрешните си представи как, кога и по колко трябва да яде едно дете  Peace

# 12
  • Мнения: 15 379
Към горния пост бих добавила - стимулирайте децата си да се хранят сами!
С лъжица, с вилица, с пръсти.
И колкото изядат, толкова. Ако пожелаят - дохранвайте вие.

# 13
  • Мнения: 1 473
Аз пък си мисля, че трябва да се смени тактиката.
Престани непрекъснато да й завираш някаква храна в лицето.
Предложи й, когато тя поиска.
Ако не поиска, не се притеснявай, и гладна да си легне, нищо няма да й стане.
Стимулирайте повече двигателна дейност.
Повече да тича и да ходи.

Точно! Злояди деца няма, а родителите им предизвикват отвращение към храната с погрешните си представи как, кога и по колко трябва да яде едно дете  Peace

Присъединявам се и към двата поста.

Да ходиш по детето и само да му предлагаш храна естествено, че ще доведе до проблем с храненето.
При нас се яде само когато е дошло времето за ядене и всички сядаме на масата и се храним - кой колкото иска или може.
Имало е периоди - не иска да яде - ок, не насилвам и не предлагам 100 неща.
Давам каквото обича да яде, а детето си преценява колко да изяде. Все пак всеки човек е различен и има различна необходимост от храна.
Синът ми започна да се храни сам след 1г.3 месеца - разбира се в началото повече се цапаше, но той сам настояваше да яде сам, а не аз да му слагам в устата. Оставих го да се храни сам и определено мисля, че това оказа влияние върху желанието му да яде.

# 14
  • Мнения: 1 475
Аз също не бях от хората, които се притесняваха, че детето им не яде и е слабичко.....но има едно голямо Но, тя се скъса да боледува последните месеци, пие лекарства/в момента е на антибиотик отново/, а без храна как, още повече и се изтощава организма и при който  и лекар да отидем, всеки започва с думите, слаба е, малко са и килата. Тя никога не се е хранила под режим, когато евентуално огладнее и то пак със залъгване, сама да яде манджа няма интерес, освен както по-горе съм писала солети и форнети. В нашето семейство нямаме режим на хранене, всеки яде, когато огладнее и то винаги е по различно време, в момента така се получи и с детето. Казвате,че детето трябва да се движи  повече, дъщеря ми не се спира, тя дори почти вече е махнала обедния сън, спи по 20-30 мин скача и с нови сили до късна вечер лудува, без умора!И пак няма апетит!

Общи условия

Активация на акаунт