Какви са разходите по едно бебе?

  • 16 389
  • 105
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 569
Темата ми е много интересна.
Сега не ми било време за бебе,защото парите все не стигат... Sad
Значи има ли желание,има и начин.

# 76
  • Мнения: 803
Ами, общо взето според зависи...

Горе-долу така седят нещата при нас в момента(пиша за 1 месец):

4 кутии АМ (по 800гр): 22лв х 4 = 88лв
Памперси (около пакет - пакет и половина): ~ 30лв
Пюрета: ~ 90лв
Мокри кърпички, козметика: ~ 30лв

Общо: 238лв

По-големите ни разходи бяха в началото: легълце, шишета, стерилизатор, помпа за кърма, столче за кола, количка
На нас ни подариха последните две, така че само леглото купихме. А, и лятна количка взехме (зимната ни беше назаем от една приятелка).
Колкото до дрешките: В началото е свръхеуфория... Искаш да купиш всички сладурски бодита, блузчици, жилетки, полички, панталочета и т.н. Доста бързо се осъзнах, когато прибрах 2 огромни чувала с вече неставащи и до голяма степен никога обличани дрешки.
Сега купувам само каквото е нужно.
Друг е въпросът, че в общия случай роднините подаряват много неща: играчки, дрешки, одеялца и т.н.

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Зависи... Ако се поддадеш на изкушението да купиш всичко ново, хубаво и привлекателно в детските магазини, да.
Първото дете гледах от бебе само с най-необходимите неща - легло, преносима кошара, количка, шишета, стерилизатор, помпа, неща за къпане и козметика, дрехи, памперси и АМ, столче за хранене и проходилка. На 1 година имаше не повече от 5-7 играчки. Израстна усмихнато и доволно дете.
И второто така гледам (с нещата от първото, само количка взех назаем, защото ни трябват две, и набавихме още дрехи, защото като до 3-4 месеца доста повръщаше), само дето го кърмя и нямам нужда от шишета, а освен това има повече играчки, защото вече може да си играе с  част от играчките на кака си.
От опит мога да кажа, че няма нужда нито от бънджи гащи, нито от шезлонг, нито от разните му там люлки за глезория. Столчето за хранене ползваме от каката и то е съвсем семпло и върши идеална работа. Все пак детето само се храни в него и няма нужда да има музика или пък 10 позиции.
И хубавите дрехи, и скъпата количка, и всички останали глезории са за родителите, а често и за показност (една приятелка чужденка се чуди как може хората в Бг да дават толкова пари за бебетата си и така да ги контят...). Имаме финансова възможност да купуваме разни неща, но просто не виждам смисъл и нужда от тях...А и без тях бебето ми е усмихнато и спокойно.

# 78
  • Мнения: 3 066
.....
И хубавите дрехи, и скъпата количка, и всички останали глезории са за родителите, а често и за показност (една приятелка чужденка се чуди как може хората в Бг да дават толкова пари за бебетата си и така да ги контят...). Имаме финансова възможност да купуваме разни неща, но просто не виждам смисъл и нужда от тях...А и без тях бебето ми е усмихнато и спокойно.
Това просто не е вярно.Хората в чужбина дават 100 пъти повече пари от Бг семействата за децата си и бебетата,просто няма как да ги стигнем ....аз с моите 11 000 лева за годината (без храна и медикаменти) съм  за никъде  като разход пред повечето семейства в Англия,Германия и Америка например ooooh!

# 79
  • София
  • Мнения: 44 286
това последното изобщо не е вярно...дори ако направиш паралела, какви са техните заплати и колко по-евтини са там  и дрехите и количките и т.н.
Със сигурност за колички, дрехи и шезлонгчета не дават в пъти повече от нас... Wink
Пък и там никой не се изхвърля свръх стандарта си, докато тук съм чела как хората теглят заем, за ад можели да купят количка за хиляда лева и  т.н. като начало за детето.

# 80
  • Мнения: 3 066
това последното изобщо не е вярно...дори ако направиш паралела, какви са техните заплати и колко по-евтини са там  и дрехите и количките и т.н.
Със сигурност за колички, дрехи и шезлонгчета не дават в пъти повече от нас... Wink
Пък и там никой не се изхвърля свръх стандарта си, докато тук съм чела как хората теглят заем, за ад можели да купят количка за хиляда лева и  т.н. като начало за детето.
Emi,kakvo da vi кажа,освен че всичко ми е от Германия и Англия закупено на техните цени,и тука не обсъждаме заплатите на хората,а твърдението,че не се купуват т.н. за българските майки с под средните доходи "глезотийки".За мен люлката,шезлонга,столчето,дървеното легло,и куп други неща не са глезотии а необходими неща,но като работила 10 години в семейства с деца като детегледачка мога да ви кажа,че нещата които те със  средните и под средните доходи семейства купуват за бебетата си надхвърлят и най-екстравагантните ни покупки тук.Факт,говоря от опит,а не само да се намирам на спорове. Просто хората наистина искат новости,удобства по много от дрешки,предмети з бебето,а да не отварям дума за играчките .....Сравнението не е точно въобще,а за такива вземали заем за количка над възможностите им #Crazy #Crazy..но ин такива не познавам тук.

# 81
  • София
  • Мнения: 44 286
Напротив, съотношението заплата/цена има доста голямо отношение, заплатите са им в пъти по-големи, много неща в пъти по-евтини. Естествено, че спокойно ще могат да си изпонакупят каквото си щат...така че никакво сравнение не може да се прави...
Обаче с нашенските заплати(средните имам предвид, за страната) и нашите цени...11 хил. лв изглеждат по друг начин....

За мен люлката,шезлонга,столчето,дървеното легло,и куп други неща не са глезотии а необходими неща....
за мен също, обаче както ти си дала 11 хил за това, така спокойно може да се купят и за 2 хил, а сигурно и за 1000 примерно...според стандарта на семейството...

Според мен чужденците всъщност повече на това ни се чудят, че хем сме бедна страна, хем ръсим големи суми, за ненужно скъпи неща.

# 82
  • Мнения: 3 066
Ангел Дъст-на това отговорих ,не става въпрос за заплатите им.
И хубавите дрехи, и скъпата количка, и всички останали глезории са за родителите, а често и за показност (една приятелка чужденка се чуди как може хората в Бг да дават толкова пари за бебетата си и така да ги контят...).
Просто не можем да се сравняваме ,и го казвам с хубави чувства,защото нашите бебета имат повечето неща 2ра ръка,спят с мама до 4 годишна възраст и нямат самостоятелни стаи,а да не говорим за игрални стаи само с играчки ...Тук чух,че да имаш над  20 бодита било екстравагантно,да имаш шезлонг,легло( а  не само сгъваемо такова за пътуване),стая за бебето, повивалник, шзлонг,бебфон и много други (не ми се изброяват просто)били ненужни глезотии. newsm78
И пак казвам,че тези неща купени са на техните цени,така че не са по евтини там,търсила съм месеци д купя най-новите и харесвани от мен неща по Е-бей и над половината са на половин цена от оригиналните по магазините в Англия,така че опровергаван изказването кактоо ти си дала 11 хил за това, така спокойно може да се купят и за 2 хил, а сигурно и за 1000 примерно...според стандарта на семейството...
 ,че могат да се купят по евтино Peace

# 83
  • София
  • Мнения: 44 286
tanyatais - могат, е няма да са най-новите и харесвани от теб, но нали не отричаш, че легло може да се купи за 100 и за 1000, както и количка и вс останало Wink просто марките са други... имах предвид като артикули, че могат, не точно тези маркки и модели.

За нужно и ненужно, вс е субективно, а и за едни незаменимото, за други може изобщо да не е влязло в употреба(да са го имали, но да не са го ползвали имам предвид).

20 бодита и за мен са много...просто ненужно, но ако някой го кефи за идеята да купува - лошо няма...

И да, за съжаление, имат част от българите такъв манталитет за показност да правят разни неща....но всъщност тяхна си работа.
И да марковите дрехи и скъпата количка и марковият шезлонг и не знам кое си какво си са си глезотии за мама, щото на детето му е все тая дали бодито му е да 3, 10 или 60 лв и количката дали е от 200 или от 2000 Wink

# 84
  • Мнения: 3 066
Ангел Дъст-за това си права,манталитет е и не се променя,но не е задължително да е най-скъпото ,а това което му харесва на съответният човек,моята количка-травел система е  с кош,седалка и количка  не е 2000 лева( а 700),та не знам . Иначе не съм виждала в Пловдив повече от 3 колички от над 1000 лева,но такива като Чико и Чиполино за 100-200 са масово,така че не знам кой се изхвърля за марково като масово са 2ра ръка или най-евтиното..но по София-та може да е друго! Peace
П.П.А за бодитата ,просто не исках да пера всеки ден дрешки,а като се напълни пералнята и никога не закъсвах за дрехи. И пак не са като Модъркеър Пловдив тука 7 боди-та=69 лева,а Модъркеър Лондон 7 боди-та =10 паунда=33 лева тогава,сега 23 лева заради спада в курса на паунда.
А относно парите ,може би 1/3 бяха за тези големите покупки в началото а другите над 5 000 лева за памперси,Аптамил ,Колиеф капки ,козметика и нещица всеки месец от тази 1ва година ,така че не е всичко за шезлонгите и леглото,по надолу съм ги описала по подробно.

Последна редакция: ср, 08 дек 2010, 22:46 от tanyatais

# 85
  • Мнения: 2 376
Първо, броят на децата и това как са обгрижени и там си е начин да покажеш социален статус. За хубавата количка не съм съгласна, особено по нашите улици, хич не му е все тая на бебето. Е, заем не бих взела за количка, но бих гледала да е прилична, доколкото мога да си позволя.

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Angel_Dust много добре е разбрала какво точно искам да кажа...Не искам да се започва спор.  Peace
Цитат на:  "Angel dust"
Според мен чужденците всъщност повече на това ни се чудят, че хем сме бедна страна, хем ръсим големи суми, за ненужно скъпи неща.
Факт е, че тук хората се фукат с количките си и че се изхвърлят да купуват супер скъпи, и то не само защото са супер удобни и т.н. Както и че има такива, които се присмиват на другите, защото имали по-евтина количка. И че за Коледа децата получават поне 20 подаръка и безумно скъпи играчки...
Дискусията може да продължи дълго. Всеки преценява как да си гледа детето. Няма смисъл да спорим.
Аз просто исках да споделя своята гледна точка.

# 87
  • Мнения: 722
Както повечето теми, и тази се изроди в мерене на .... приказките.
За съжаление, знам какво е да не можеш да имаш дете, тогава последния ти проблем е колко можеш да дадеш за количка. И тогава се питаш, в чакане на подходящия момент, не изпускаш ли възможността завинаги... Не, не съм на 100 г., на 30 съм, но по причини неизвестни бях тръгнала към критическата, според докторите. Пък някои нека си пишат, как може да родиш първото на 40, щото тогава всичко с парите ще ти е наред.

Последна редакция: чт, 09 дек 2010, 10:51 от Мама Звярка

# 88
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Мда... Затова  Peace

# 89
  • по света
  • Мнения: 1 587
Разходите са доста наистина.Първоначално количка,легло,столче за кола/ако имате /,корито,всичко е въпрос на възможности.После АМ,памперси,дрехи...там пак цените варират.Най-лесно ще си направиш сметката,ако погледнеш в някой Интернет магазин.Месечно може би между 300-500 лв,като винаги трябва да имаш поне още 100 в резерва, за лекарства прегледи.

Общи условия

Активация на акаунт