Пчеларство 2

  • 123 182
  • 740
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 2 018
Аз искам да попитам и нещо друго..
Чувал съм от хора, че са имали мед, който се е развалил. Вкиснал е. Защо се получава така, нали уж мед не се разваля, от неправилно съхранение ли е това? Някои хора казват, че мед може да вкисне само ако е изваден предварително, но какво означава да бъде изваден предварително? И кога, аджеба, е точното време да се вади мед? Чета и гледам, че всеки си го вади когато реши. Има ли някви правила за това кога се вади? По какво се познава, че трябва да се извади?

Когато пчелите донесат нектар в кошера те започват да го вентилират (махат с крилца и по този начин изпаряват водата в него). Когато нектара се е превърнал в мед, пчелите запечатват килийките. Тогава меда е узрял и е готов за вадене от пчеларите.
Вкисва онзи мед, който е изваден твърде преждевременно и има по-голямо количество вода в него.

# 676
  • Мнения: 2 503
E,какво значи преждевременно-медът се вади,когато пчелите изпълнят питата /със запечатан мед/Това става според периода на цъфтеж на растенията ,от които пчелите събират мед. Всеки пчелар си знае ,а и може да провери ,кога медът е вече наличен.
За вкиснат мед не съм чувала ,захарта е консервант ,по принцип.Вкисване означава наличие на ферментация ,според мен.

# 677
  • Добрич
  • Мнения: 795
Медът се вади когато е запечатан, но редица пчелари практикуват вадене преди да е запечатан. Така зареждат нови пити които се пълнят с мед,  вместо да чакат запечатване по време на обилна паша.

# 678
  • Мнения: 574
Медът се вади когато е запечатан, но редица пчелари практикуват вадене преди да е запечатан. Така зареждат нови пити които се пълнят с мед,  вместо да чакат запечатване по време на обилна паша.


Подкрепям напълно. Това е вярното. Когато медът се извади незапечатан, той вкисва поради по голямото количество вода в него.

# 679
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Ако прочетете статията, ще видите, че водното съдържание на меда е много плаващо понятие поне за България - по БДС се допускат от 13 % до 20% и повече вода, което при над 17% вода в комбинация с около 25 вида дрожди, бързичко води до ферментация. И да, мед, който не е запечатан в по-голямата си част по питата и се разтича при навеждане на питата, т.е. има по-голямо водно съдържание + прилично количество дрожди, ще ферментира /вкисне. Състав на пчелния мед

Последна редакция: сб, 12 мар 2016, 22:17 от Lioness

# 680
  • Мнения: 2 018
E,какво значи преждевременно-медът се вади,когато пчелите изпълнят питата /със запечатан мед/...

Е, нали точно това обясних и аз.
Преждевременно означава, че е изваден преди да е запечатан. Т.е. има по-голямо количество вода в него.

# 681
  • Мнения: 237
Меда вкисва и при неправилно съхранение- когато съда в който се съхранява не е затворен добре и меда поеме влага също вкисва.

# 682
  • Мнения: 531
Запис да ви следя. Започваме и ние тази година това начинание.

# 683
  • Мнения: 574
Запис да ви следя. Започваме и ние тази година това начинание.

Успех!!!

# 684
  • Мнения: 20
Здравейте! Имам един познат, който предлага безплатно обучение и  платена работа в пчелин. Знам, че търси  работник мъж или семейство. Който проявява интерес може да ми пише, ще ви дам контакт.

# 685
  • Бургас
  • Мнения: 644
Здравейте,
ние с мъжът ми умуваме още. То дойде Юни месец... не знам има ли смисъл според вас да взимаме пчелите тази година или да го отложим за април 2017г.?

Утре заминаваме за село. Свекър ми иска да вземе 2 кошера пчели и да се учи, а ние с мъжът ми искаме направо 5-10 кошера да вземем. Имаме съсед пчелар, който може да ни помага и съветва, близки сме. Нямаме инвентар все още. Знам че си заслужава. Баща ми беше пчелар, но аз нищо не съм виждала, освен готовия мед по тенекиите и ужаса ми /като дете/ като прелети край мене нещо бръмчащо. Всички мислиха, че имам алергия, но явно или съм я израстнала, или просто естествено съм се поиздувала. Но едно време ме водиха директно за урбазон. То нямах време да разбера последиците, освен леко подпухване. Откакто порастнах са ме жилили пчели /оси избягвам засега успешно/, но без резултат. Явно съм си взела дажбата  Mr. Green

Та ние се бяхме отказали от тази година и решихме да започнем през пролетта, както си му е редът, но сега току що ми каза една приятелка, че на нейна позната роднини вчера са си купили /но те си имат и сега само за разширяване на стопанството/, та изведнъж ме жегна, че може би не сме изтървали годината.

Искам да избъзам не заради самият мед. Искам да се учим на живо /на първо място/ и освен това догодина да ги размножим и да закупим още. ова, разбира се при идеални условия, без да предвиждам недъзите, които вероятно очакват всеки млад пчелар.

# 686
  • Мнения: 306
Здравейте,
ние с мъжът ми умуваме още. То дойде Юни месец... не знам има ли смисъл според вас да взимаме пчелите тази година или да го отложим за април 2017г.?

Утре заминаваме за село. Свекър ми иска да вземе 2 кошера пчели и да се учи, а ние с мъжът ми искаме направо 5-10 кошера да вземем. Имаме съсед пчелар, който може да ни помага и съветва, близки сме. Нямаме инвентар все още. Знам че си заслужава. Баща ми беше пчелар, но аз нищо не съм виждала, освен готовия мед по тенекиите и ужаса ми /като дете/ като прелети край мене нещо бръмчащо. Всички мислиха, че имам алергия, но явно или съм я израстнала, или просто естествено съм се поиздувала. Но едно време ме водиха директно за урбазон. То нямах време да разбера последиците, освен леко подпухване. Откакто порастнах са ме жилили пчели /оси избягвам засега успешно/, но без резултат. Явно съм си взела дажбата  Mr. Green

Когато от даден кошер се прави отводка, юни месец не е късно. Дори е най-подходящия месец. Ако купувате направо цял кошер, то може и още през март или април. Сами си преценете.

# 687
  • Мнения: 531
Здравейте,
ние с мъжът ми умуваме още. То дойде Юни месец... не знам има ли смисъл според вас да взимаме пчелите тази година или да го отложим за април 2017г.?

Утре заминаваме за село. Свекър ми иска да вземе 2 кошера пчели и да се учи, а ние с мъжът ми искаме направо 5-10 кошера да вземем. Имаме съсед пчелар, който може да ни помага и съветва, близки сме. Нямаме инвентар все още. Знам че си заслужава. Баща ми беше пчелар, но аз нищо не съм виждала, освен готовия мед по тенекиите и ужаса ми /като дете/ като прелети край мене нещо бръмчащо. Всички мислиха, че имам алергия, но явно или съм я израстнала, или просто естествено съм се поиздувала. Но едно време ме водиха директно за урбазон. То нямах време да разбера последиците, освен леко подпухване. Откакто порастнах са ме жилили пчели /оси избягвам засега успешно/, но без резултат. Явно съм си взела дажбата  Mr. Green

Та ние се бяхме отказали от тази година и решихме да започнем през пролетта, както си му е редът, но сега току що ми каза една приятелка, че на нейна позната роднини вчера са си купили /но те си имат и сега само за разширяване на стопанството/, та изведнъж ме жегна, че може би не сме изтървали годината.

Искам да избъзам не заради самият мед. Искам да се учим на живо /на първо място/ и освен това догодина да ги размножим и да закупим още. ова, разбира се при идеални условия, без да предвиждам недъзите, които вероятно очакват всеки млад пчелар.
не мисля, че е късно. И ние сега започнахме преди 10тина дни с 13 кошера.

# 688
  • софия
  • Мнения: 508
Да се запиша и аз в темата.От доста години исках да взема кошери и да се науча просто защото в къщи се яде много мед,но все нещо ставаше и не купувах и тази пролет седнах ,разрових се в обявите и купих 3 кошера от село близо до София за да ми е удобен превоза им.Имах уговорка с едно момче познат на мъжа ми да ме учи ,но работата му е свързана с пътуване и не е толкова често колкото ми се иска.Не знам какво стана ,но като се започна едно роене дали на моите или чужди факта е ,че в момента съм вече с 8 кошера.Градината ни е голяма около 3 декара и имаме много дървета,изглежда им харесва там и все на тях ги хващам  Grinning.Чак тикове хванах като тръгна вечер да дохранвам новите кошери все оглеждам дърветата.Последните два ги прибрах през ден ,даже нямах резервен кошер и ги прибрах в сандъчето за пренос на рамки и на сутринта се наложи по спешност да купувам кошер от магазин тук в София,а иначе си ги поръчвам от Троян.Всичко което имам е от тази година и нямам стари рамки  и понякога ги въртя вадя от малко по рано хванатите и които в момента имат майка взимам незапечатано пило и го слагам на новият без майка за да си направят маточници.Единият обаче не знам какво става с него ,уж имаше маточник  след време като го отворих беше отворен .изчаках 10на дни и пак го отворих да видя какво става ,но майка нямаше и пило също.Има обаче много търтеи.Предполагам ,че някъде греша ,но всеки така е почнал важното е че имам желание.Имам една книга на Бижо Бижев -Отглеждане на пчели ,но ми се иска да прочета още нещо допълнително.Какво бихте ми препоръчали ?

# 689
  • Мнения: 237
magi mei, не мисля, че грешката е твоя при последния кошер. Според мен майката се е излюпила, излязла е на полет да се оплоди - тъй като те не се оплождат в кошера- и нещо, например пчелояд я е изяло. Незнам дали по това време на годината може да се спаси подобно семейство. Ако това се беше случило по време на роевия период може да се сложи маточник пред излюпване, взет от друго семейство.

Общи условия

Активация на акаунт