Живот и ежедневие в арабските страни/продьлжение/

  • 59 958
  • 424
  •   1
Отговори
# 15
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
аз затуй по рамадана ставам двойна сега има да се боря с килцата ох но докато не свърших и последната сладка не мога да по4на диета. ох жалко 4е сега пуснахте а не по рамадана за сладките неща да ги снемам разли4ните модели интересното 4е малко са с тесто или брашно а най ве4е натурални продукти ядки и грис и мед и фурми, сусам и сушено грозде .отделно са башкуту  и сладките които са изестни и у нас слепени с комфитЮр или топ4ици пълни с карамелов крем .моиат свекур е цар на готвенето  и просто другите не са същите макар 4е им даваме рецептата по грамаж .май си е и до кулинара и сладкаря хахаха ако искате традиционни рецепти за региона може да ви напиша само да ги имате продуктите.
айде казвайте къде какво е традиция по арабско свързано с яденето тука са кускуса ;брик4етата ;тажина ;леблеб;салата мешуия;шорба;

# 16
  • Мнения: 1 854
айде казвайте къде какво е традиция по арабско свързано с яденето тука са кускуса ;брик4етата ;тажина ;леблеб;салата мешуия;шорба;

marsy, ще ми обясниш ли в кратце какьв вкус се крие зад тези имена Grinning
Знам само кускус.Леблеб=леблебия ли? Embarassed,

# 17
  • Мнения: 1 269
Аз от скоро нося Абая,но не си покривам косата.Хубавото и е 4е така си прикривам 20-те кила от горе след втората бременост.
Ми кво да ви кажа топли4ко си е с нея,дори да е мнго тънка,като не сме свикнали  Simple Smile
Ина4е за белиото прави ми впе4атление 4е наред с луксозното белио по много магазини продаватр и от тези дългите гащи дето са до коленете,бабишки едни такива,но те сигурно са им удобни 4е с поли и с прашка няма ли да се протрият.Така си мисля.Поправете ме
Ина4е мнго от арабките са с дънки под абята,а и шеилата им не покрива цялата им коса,но да се каже 4е са покрити
А за сладките аз затова съм на това положение.Мажът ми за Аид ми донесе сигурно 5 кила,които свършиха благодарение на моя нилост.Тези ми ти баклави4ки са ливански сладки.Тука имат много магазини за тях но наи хъбаво си ги правът тези които се занимават само с тях.Има и едни сладки кадаиф и вътре шам фъстък.Лиубимо ми е.
А до храната им аз я харесвам,особено подправките макар4е не всеки ги харесва 4е са доста силни4ки.Масово използват карамфил,кардамом и ванилия(това в комбинация) за ориз например.Ох спирам 4е пак за хапката мисля, а вие питате за белиото Laughing

# 18
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
кускус не е нашиа кускус ами е малко като пшени4ниа грис  прави се на пара върху соса който е по4ти готов  за да станат навреме. кускуса е бял като му се прибавя зехтин и сол и така на пара соса е от месо или риба  и по4ти цели зелен4уци зеле моркови картофи цели лук ; ряпа, тиква или тикви4ки  .стафидии  леблебия се правят отделно и като се сложи в голям съд кускуса се залива с соса само а като се обърка  соса е задължително за тунис 4ервен както и вси4ко което е готвено с сос се разсипжа  иотгоре се разпределят зелен4уците аз го правя в бг и вси4ко се изяждя  мяй сме яЩни , тука все остава но е много вкусно като се прибави и смен бито и преварено масло(арабско масло прясно).
леблеба аз ли4но не го ям .прави се лещена рядка супа  пове4е вода и се прибавя сварена леблебия ,хляб се дроби ,хариса се прибавя (това е страшно лЮто сециално дом пЮре прави се в къщи) 4укват се пресни яйца  и подправки .
тажина е неЩо като мусаката ни без заливка-8 яйца
 малки  пържени катофени  куп4ет, магданоз много който се попарва с лука ситно нарязан , каперси ;стърган кашкавал млян 4ерен пипер и кълцано месо пиле агнешко или телешко може и дреболййки, мозък   и това се разбърква и пе4е  
бриковете са картофено пЮре или пърженки от картофи с яйце  и риба тон от консерва ,магданозс  лук както е описано горе ,каперси и кашкавал стърган подправки може,  и това се разпределя върху спец листи мансука като сърми се правят в единия вариант и се пържат или пекат с масло

# 19
  • Мнения: 457
Мами, а как стои въпроса с детегледачките? Прието ли е друг да гледа децата, ако майката е решила да отиде я на пазар, я на басейн, или в СПА център и пр.?

 

# 20
  • Мнения: 1 269
ми аз имам детекледа4ка в кущи.Мога да ти я подаря ако искаш  Laughing
Маитапя се.имам предвид 4е тя си няма и понятие от деца става само за домакинската работа,но за деца тц.От индонезия е.А и не говори англииски и сме като маимуните със знаци.Ноаз децата на никои не си оставям та дори и в къщи.Ина4е арабите имат и по 2-3 детегледа4ки,но как те си гледат децата няма нищо общо с нас.Стерилизиране,преваряване,гладене на бебешки дрешки???Няма такова нещо.Те от 6 месеца ве4е си хапват оризец с подправки Shocked

# 21
  • Мнения: 3 461
Тук всички са с гледачки,голяма част от които нямат никаква квалификация за такива.Използват ги едновременно и за домашни помощнички,готвачки и какво ли не.Това са жени от Шри Ланка,Африка,Филипините.Непрекъснато има статии по вестниците как работодателите им злоупотребяват с тях и те бягат по посолства да се спасяват.Имам позната българка,която си е наела момиче от Шри Ланка да й гледа бебето,плаща й 100 долара на месец,жената живее и се храни с тях.Оплакваше ми се,че взема бебето в леглото си,държи го голо да се калява,но според мен не знам какво друго очаква.Бях писала в една тема за една "детегледачка",която дала не бебето менструална кръв в млякото и в яденето на семейството,за да я обикнели повече и да се сплоти един вид с тях.Но това са редки случаи,аз обаче не бих се престрашила.Учителката ми по арабски каза,че е взела момиче от някаква агенция,пак да живее при тях и била много доволна.Тук дори къщите се строят със стаи за домашни помощници и шофьори.

# 22
  • Мнения: 1 269
Така е Ноиа те за нищо не стават.Моита е същата маимуна в на4алото обувките на малката не можеше да разкоп4ее.Аз също не ги оби4ам но съм принудена поне домакинската работа да гледа 4е каката е много луда и не бих се справила сама,а помощ от роднини няма.Леля ми беше 2 месеца но си отиде.Аз съм и казала да не пипа или вдига бебето,да не му мие шешетата вси4ко аз правя.Аз ги храня готвя и т.н.Тя само следи каката да не ходи при бебето или се занимава с нея докато кърмя и върши домакинската работа.Аз не се притеснявам за нея изглежда свястна ние искахме да е и мусулманка и да говори арабски, работила в бахреин 2 години.Бе бива моми4ето ама ние не сме свикнали.Но доверие никакво.

# 23
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
много сте писали докато съм била на разходка!!!
абаите са тънки и са вид по-плътна коприна, но не са прозрачни. иначе за какво са.....
бельо- според манталитета и вкуса на различните жени. и понеже имат пари и всички видове модерни магазини за бельо ги има.....няма да забравя веднъж видях сутиен целия в кристали. като попитах мьжа ми за какво са той ми каза-ако не си видяла мъжа си с месеци какво ще направиш. е някои и това правят.
за нанита от тук не искам и да чуя. не живеят по моя начин и няма да научат децата ми на нищо-защо са ми? предпочитам да го пратя на градина.
яденетоооооооооооо.....
не ми се мисли за тука[noto yadene , 4e samo ot misli debeleya. no da si kava 4estno, ako im slojat na baklavi4kite malko pove4e sirop, ]е ги обичам повече.
и преди ви казах,че не готвя много по рецепти, а и си е по-лесно да слезна до долу и да си купя фалафел например, отколкото да се разправям да го правя. иначе подправките ги използвам винаги. няма голяма разлика от нашето готвене само са по-силни на подправки.
Миле, тия дълги гащи ги носят за не им се видят случайно краката, по защитени се чустват. по -консервативните ги носят.

# 24
  • Мнения: 457
Значи, момичета, вие не излизате без децата си, защото не можете да ги оставите на гледачките? Малко кофти ми се струва Rolling Eyes

# 25
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Значи, момичета, вие не излизате без децата си, защото не можете да ги оставите на гледачките? Малко кофти ми се струва Rolling Eyes

moga da go ostavq na svekarvata, no e malak o6te. i v BG da si bqh--kolko ot vas imat nanita?

# 26
  • Мнения: 457
Нанита ли им викате? Laughing Ако ми се наложи веднага мога да си взема. На този етап ме удовлетворява работата от вкъщи. Като имам излизане я свекито, я майка ми  гледат детето. Мъжът ми също понякога ме отменя, когато събота или неделя реша да ходя на фитнес, йога, на кафенце с приятелки и т.н. А, и аз май на много места го мъкна с мен- като имам да върша работа по инстанции напр. и трябва спешно да изляза, нямам време да се обаждам на никой, а изхвърчам от нас с детето. А, там с децата навсякъде ли ходите?

# 27
  • Мнения: 1 559
Радвам се че пак отворихте подобна темичка
  bouquet

# 28
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
не ме развирай ПОГРЕшНО. АЗ СъМ СИ МАЛКО чИшИТ. не мога да свикна с присъствието на чужд човек в къщи, а и все ще и намирам "мана" на чистенето......
навсякъде ходим с тях.мойто не ме остава и за 5 мин. дано да се отдели, че как ще го пратим на градина не знам.е, не ги водим на дискотека.
Днес докато се разкарвах с малкия намерих един нов традиционен магазин. там има всички видове подправки и бонбони на света. най-хубавото е , че най-после намерих любимите ми сусамени гевреци с БГ вкус. и какво да видя продават и сушена лайка на килограм и листа от рози.някой идея как да ползвам второто освен за луксозна вана?за малкия дали стават?

# 29
  • Мнения: 404
Аз много харесвам един египетски сладкиш, казва се кунафа.  Някой по-горе беше споменал кадаиф и шам фъстък, но аз го правя със всякакви ядки, даже може и със сладко сирене.  Накрая се сиропира.  Много е хубаво.  Моята приятелка Маруа ми каза че ливанците са боговете на сладкишите.

Общи условия

Активация на акаунт