За забраната за остъкляване на тераси в новите кооперации

  • 36 183
  • 157
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 020
Не ми е широко около врата Simple Smile и аз живея в къща и сега ще строим. Купихме къща, за пари, за които другите купуват 80 кв. апартамент. Наш си избор, но не строиме като в Несебър, а като лудите наливаме пари в общината за разрешителни и такси и т.н.
Ние сме си направили сметката и бая време ще си плащаме и ще се лишаваме, но това е нашия избор и не се жалвам за това, нали?

# 106
  • Мнения: 722
За всяка реконструкция или изменение на плана трябва разрешително, но при толкова остъклени тераси едва ли ще глобят точно вас. А че сградата се загрозява, спор няма, така е. Но първо е функционалността, а после е естетиката.

# 107
  • Мнения: X
Мисля, че остъкляването на един балкон е много далеч от строителството на къща или надграждане на етажи. Да не кажа, че нямат нищо общо.
 Ако аз щях да строя къща или да надграждам над съществуваща постройка-не бих си и помислила да действам без документи.
 И мисля, че масата от хора биха предпочели да живеят в къща, вместо в апартамент-с каквато и да е квадратура. Но не всеки от тези хора може да си позволи разходите, които тя води след себе си(нямам предвид строежът й).

# 108
  • Мнения: 1 020
Защо да е далеч? То и за навес се иска разрешение. В собствения ми двор аз не мога да си скова 2 дъски и да си направя навес. Трябва ми архтектурен план и т.н., за ограда също...
Просто е... има правила, хубави лоши такива са, трябва да се спазват. Утре ако някой те блъсне на пешеходна пътека ще приемеш ли да не санкционират водача, понеже никой не спира на пътека, тъпо е да има пътека точно на това място и други такива???

правилата са си правила.

# 109
# 110
  • Мнения: 0
От един месец се мъчим да намерим компромисен вариант да затворим тераса 6м. на 2м. която е на последен етаж със скос. Двапъти се срещахме с гл. архитект с различни варианти, истината е че по законен път е почти невъзможно да стане. Терасата гледа към вътрешен двор, но въпреки това не ни дават разрешение. Лошото е  че си кукуваме едни открити тераси, към чистата жилищна площ, които зимно време се пълнят до прозорците със сняг, който неможем да изринем и изхвърлим, просто защото съседа под  нас е пред наща тераса. И на мен са ми грозни тия стъкларии, ама какво да го правим тоя сняг зимата?

# 111
  • Мнения: 3 535
От около 2 месеца живея в ново жилище и много се радвах, че ще се махна от старото, където съседката над мен /адвокат/ си тупаше пътеки през терасата, а има котка и цялата тераса ставаше в косми, пък аз се оказах алергична. Не можах да я оттуча.
В новото имам две тераси и нямам желание да ги остъклявам. Обаче дайте съвет как да убедя съседите, че моята тераса не е тяхно кошче за боклук и съответно аз не съм чистачката. А иначе за терасите данъка ми е колкото и за стаите, т.е би трябвало да са моя собственост, а не на съседите.
А по въпроса за простирането - ами то ако на някого му пречат дрехите ми по моята тераса, то със същия успех утре ще ми кажат, че му пречи колата ми, щото примерно е червена, или пък самата аз, че не ходя по прашки и къса пола, а ползвам бикини на цветчета и панталон до глезена. Ами не всички имаме пари за сушилни, имаме алергия към влага и мухъл и не простираме в стаите. То някой първо да подсигори условия за забогатяване на обществото, пък после да иска спазване на правила, касаещи външния вид.

# 112
  • София
  • Мнения: 30 142
нашият блок е ново строителство и отдолу има търговски площи. Над тях апартаментите имат огромни тераси и всичките до една са иззидани с 2 допълнителни стени отстрани и са направени стаи със завеси и т.н. Като гледам никой не се съобразява. Но специално за Варна е кошмарно ако си на централно комуникативно място и не си с остъклен балкон. Прах, шум, а за вятъра да не говорим.
Хубави са разпоредбите, но не са съобразени с БГ действителността. Както са настроени кооперациите в големите градове една до друга, не е много безопасно. На наши познати точно през балкона им влязоха в жилището.

# 113
  • Мнения: 0
Аз точно за Варна говоря, по точно кметство Простор. Много трудно се получават разрешителни там. На нас ни казаха "Вие това жилище като сте го купували, сте знаели че е с голяма открита тераса. Защо сега решихте че не ви харесва?"  Не че не ни харесва, ама като задуха от север и завали сняг става 12 кв.м. пряспа. Вярно че можем да я остъклим без да вадим разрешително, както почти всички. Ама когато си от тези които се борят с хората отказващи да спазват правилата, някак няма как да заобиколиш сам себе си.

# 114
  • София
  • Мнения: 30 142
истината е една: хубаво е да има правила и да се спазват от всичко, НО да отговарят на БГ дейтвителността. В старото жилище не сме остъклили терасите и беше кошмар.

1) неможах да се преборя с комшиите, да не тупат през балоните губери, покривки и т.н. Всичките трохи и мръсотии съответно бяха в балкона ми и за мен той на практика беше неизползваем (освен за склад)
2) миеха си терасите (добре, че при новото строителство сега няма този проблем) и на молбите ми да си сложат, по-дълги тръби на чучурите, за да пада водата в обрадената от нас градинка с трева (т.е. да не пречи на никой), те отговаряха, че ако ми пречи да отида аз да им сложа  Shocked Е, аз да не съм поддръжка на целия вход  ooooh! Съответно мръсната вода правеше балкона и прозорците на нищо. Омръзна ми да чистя
3) климатиците им бяха със същия проблем. Течаха и при най-малкият повей на вятъра капеха в балкона. Така им ги монтирали, те нямали вина  ooooh!

В БГ е страшно, з-то простотията се шири на длъж и на шир и българинът е свикнал да му е добре у тях, а от вратата навън какво е, не го интересува  ooooh!

# 115
  • Мнения: 722
1) неможах да се преборя с комшиите, да не тупат през балоните губери, покривки и т.н. Всичките трохи и мръсотии съответно бяха в балкона ми и за мен той на практика беше неизползваем (освен за склад)
2) миеха си терасите
Когато остъклиш проблема остава , но всичко е по стъклата. А тях как ще ги чистиш?
 Майка ми си остъкли терасата и сега наема фирма за почистването им, защото в семейството ни няма алпинисти  Simple Smile

# 116
  • София
  • Мнения: 30 142
1) неможах да се преборя с комшиите, да не тупат през балоните губери, покривки и т.н. Всичките трохи и мръсотии съответно бяха в балкона ми и за мен той на практика беше неизползваем (освен за склад)
2) миеха си терасите
Когато остъклиш проблема остава , но всичко е по стъклата. А тях как ще ги чистиш?
 Майка ми си остъкли терасата и сега наема фирма за почистването им, защото в семейството ни няма алпинисти  Simple Smile

да, но поне си използвам балкона, а иначе за мен това е неизползваема част от апартамента. Нищо немога да оставя навън, нито мога да си сложа масичка със столчета през лятото (голям е), з-то постоянно ти падат по главите фасове, трохи и т.н. В крайна сметка съм си го платила балкона и каквато и квадратура да е, това е част от жилището ми и аз имам право да го ползвам пълноценно, а в действителност немога. Докато не ни интересува какво става извън нашето жилище, положението ще е такова. Излизат тупат си, мият си и не им дреме ама никак  ooooh! Е, аз няма пък да се лишавам от балкон, за да може г-н Х. да си пуши, да си хвърля фаса, без да помисли, че има потенциална опасност да не съм си у нас и да запали нещо в балкона ми.

# 117
  • София
  • Мнения: 30 142
1) неможах да се преборя с комшиите, да не тупат през балоните губери, покривки и т.н. Всичките трохи и мръсотии съответно бяха в балкона ми и за мен той на практика беше неизползваем (освен за склад)
2) миеха си терасите
Когато остъклиш проблема остава , но всичко е по стъклата. А тях как ще ги чистиш?
 Майка ми си остъкли терасата и сега наема фирма за почистването им, защото в семейството ни няма алпинисти  Simple Smile

да, но поне си използвам балкона, а иначе за мен това е неизползваема част от апартамента. Нищо немога да оставя навън, нито мога да си сложа масичка със столчета през лятото (голям е балконът), з-то постоянно ти падат по главите фасове, трохи и т.н. В крайна сметка съм си го платила балкона и каквато и квадратура да е, това е част от жилището ми и аз имам право да го ползвам пълноценно, а в действителност немога. Докато не ни интересува какво става извън нашето жилище, положението ще е такова. Излизат тупат си, мият си и не им дреме ама никак  ooooh! Е, аз няма пък да се лишавам от балкон, за да може г-н Х. да си пуши, да си хвърля фаса, без да помисли, че има потенциална опасност да не съм си у нас и да запали нещо в балкона ми.

# 118
  • Мнения: 1 312
Просто е непосилна задача да накарам хората да се съберат на събрание-50 апартамента сме, хич да не е..... единствения вариант е да тръгна да ги търся по къщите-а това няма да направя. Ще го мислим, най-много да мина по етажите да видя кой-какво, но се опасявам, че по-голямата част от живущите са възрастни хора и никой няма да се съгласи-много са "тежки"....
Извинявай, но съм пропуснала от кой град си Blush
Защото ми се виждат доста документите, които са ти поискали.

Аз вчера ходих в кметството/Варна/ и ми дадоха списък с необходимите документи.
Само дето се заприказвахме на тази тема със служителките в информационния център и съвсем забравих сред многото въпроси да питам до колко време след подаване им ще получа отговор.
Искат ми:
1.Протокол от общо събрание на собствениците във входа със съгласие на съседите.
2.Технически паспорт на входа/това от строителната фирма ми обещаха да ми го дадат/.
3.План за безопастност и здраве/също ще ми го дадат от фирмата/.
4.Становище на инженер-конструктор/техн.ръководител ми обеща да ме свърже с проектиралият сградата и да ни го изготви, за цена не съм питала/.

Днес ще мина по апартаментите да попитам за принципното им съгласие/дано/, но е мъка да намеря всички, тъй като има купени, но необитаеми апартаменти, хора от други градове, та ми се вижда сложна задача да събера въпросните подписи.
Стискайте палци.

# 119

Общи условия

Активация на акаунт