Какъв сок за бебе над 1 година?

  • 6 952
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 678
Когато щерката беше малка,положението беше същото.На 1г и 2-3 м. отказа млякото,пиеше само сок и ядеше нормална храна.Вечер заспиваше със сок.За да я откажа,махнах шишетата с биберон и й предлагах нормална чашка.Започна да пие от нея без проблем.И наистина отказа шишето  със сок за заспиване.Но това стана за около 2-3 мес..Но тогава тя тръгна на ясла и там не предлагаха  много сокове,а плодове.И така в къщи не остана време много за сок.Давах и само събота и неделя за закуска.Вече е голяма и сокове почти не пие,предпочита вода и плодове.

# 16
  • Мнения: 136
Можеш да разреждаш сока с вода. И постепенно увеличавай водата за сметка на сока. Ако толкова не може без сок по-добре давай пресен. Казваш, че едвам изпива 240 мл АМ, а кисело мляко обича ли? Яде ли сирене и кашкавал? Млечното хранене не е само това с АМ. Ако приема достатъчно млечни продукти не е проблем, че не иска АМ. Някои деца се отказват от него по-рано от други.
Не, кисело мляко въобще не е опитвала. Когато стана на година питах педиатъра да започна ли с киселото мляко, но той ми каза, че трябва да е екологично и по-добре да си пие АМ. Сирене й давам по малко, кашкавал не съм. Там е работата, че не съм сигурна какъв боклук ще й дам. Тя се храни на детска кухня, десертите са млечни, има често и млечна супа, виждам и че в ястията слагат сирене. Не съм сигурна дали приема достатъчно млечни продукти, може би трябва да вкарам и кисело мляко, но незнам какво

# 17
  • Мнения: 4 615
Колкото и да е изкуствено киселото мляко по магазините в пъти е по-добре да пие него пред купешкия сок. 400-450  мл мляко и млечни трябва да има в менюто на дете на тази възраст. Върти ми се в главата, че сирене, колкото кибритена кутийка замества около 150 мл АМ. Може и да бъркам. Предлагай АМ, ако отказва добавяй където можеш. Ако и това не е вариант предложи кисело мляко, но с лъжичка. Марката сама ще прецениш. Има и теми пуснати за това кой какво мляко предлага. Аз съм се спяла на Сердика  и Мегле. Имай предвид, че млякото трябва да е пълномаслено.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 426
Аз още не съм давала никакво сокче,само плодове.Момичета,от цитрусите не ви ли се изриват децата?Аз сега по празниците дадох на моята дъщеря малко мандарина и веднага зачерви дупето.

# 19
  • Мнения: 33
linko , аз давам абсолютно всеки ден изцеден сок от портокал или мандарина. Нямаме такъв проблем. Готови сокове не купувам.

# 20
  • Мнения: 1 001
На моят син му дадох сок някъде лятото беше... голям е бил година и 4-5 месеца сигурно. Давам само бебешки - Гербер, Бебивита, ДМ (био са им соковете на ДМ и са на добра цена). По едно време искаше от моя сок като седнем някъде, но ако пиеше повече от 2-3 глътки го скъсваше корем после и по този случай аз вече не пия сок. Laughing Така или иначе не е голям фен на соковете. Една бутилка я такъркаме по 3 дни и даже в повечето случаи хвърлям, но той си е водолюбив и друго не признава. Все си мисля, че е хубаво да продължиш още известно време на бебешки сокове, особено като знам моето как го боли корем от "соковете за възрастни". Ако ти идва нанагорно с цените, защо не пробваш да даваш и чай - има гледам доста детски чайчета по магазините. Пак ще има вкус, пък и чая е полезен също. Peace

# 21
  • Мнения: 253
Колкото и да е изкуствено киселото мляко по магазините в пъти е по-добре да пие него пред купешкия сок.

Много зависи какъв е сока  Wink

# 22
  • София
  • Мнения: 614
Попадала съм на няколко теми за прословутите "сокове", но никъде не видях докрай аргументирано мнение "за" или "против". Както и не видях да се споменава най-голямата вреда от тях - а именно голямото натоварване на черния дроб и панкреаса на децата. На фона на това "киселинността" и  коликите са най-малкия проблем от даването им.
Пиша "сокове" в кавички, защото става дума за чиста проба фреш, който е опасен за всеки човешки организъм, камо ли за детския... Когато изяждаме един плод, той навлиза бавно в организма ни и се усвоява всичко от него. Като разкъсваме фибрите и махаме целулозата от плода,  веществата навлизат агресивно и директно в кръвния поток, все едно сме включени на  система. За да бъде използвана като гориво, фруктозата трябва да се преработи първо от черния дроб. А преработката на големи количества фруктоза натоварва черния дроб така, както го натоварва метаболизирането на големи количества алкохол. Вдигат се триглицеридите, от там инсулиновата резистентност, а това е една прекрасна среда за поява на диабет. Но тъй като думата „фруктоза” звучи плодово и натурално, повечето хора не предполагат за опасностите, които крие голямата й консумация.
gphilipova, даваш ли си сметка от колко кг плодове се добива 1л сок и в състояние ли е голям човек да поеме такова количество, камо ли дете? Следващия път, когато детето ти плаче за сок, първо си задай този въпрос  Peace

Купешките сокове, които пък са пълни с глюкозо-фруктозен сироп, причиняват същото натоварване, но в това число и на панкреаса. От глюкозата рязко се вдига кръвната захар, което е шок за панкреаса и той започва да помпа големи количества инсулин, за да я свали. А най-голямата грешка е тети сокове да се дават на гладно! Тогава липсва всякаква спирачка за навлизането на тези вещества в кръвта по най-бързия начин! Все по често се среща детския диабет, при който панкреасът не смогва да отделя достатъчно инсулин за обработката на приетите в излишък захар и глюкоза. Разбира се, тук не става дума само за сокове, а и за всякакви сладкиши.

За съжаление тези неща се дискутират само от диетолози или ендокринолози, направо не ми го побира умът как един педиатър може да препоръча захранване на малко бебе със сок  ooooh! Има толкова други начини детето да получи витамини. А за дете над годинка най-доброто решение е да яде истински плод, по-добре му дайте да ръфа една ябълка или му направете сокче от морков, но не и от плод с високо съдържание на фруктоза.

На тези, които казват, че едно време било така или онака и ни нямало нищо, ще им препоръчам да прегледат първо статистиката за броя на диабетиците и как е нараствал през последните десетилетия.

Сега да не си помислите, че детето ми никога не е опитвало сок?  Laughing  За първи път й дадох малко преди 2-те годинки, по едно време й правех фрешчета веднъж на 2-3 дни, но откакто се разрових и попрочетох повече по темата, сокоизтисквачката събира прах на шкафа  Laughing За сметка на това винаги има на разположение богат избор от плодове. Естествено, не й отказвам, когато поиска да й купя сокче, важното е всичко да е с мярка.


# 23
  • Leeds, UK
  • Мнения: 2 138
А сок от компот, в който има много малко захар или никаква може ли да се дава? На моето дете не са му давала сокове досега, че имаме газове и досега или колики, не знам вече какво са,  пие само вода, просто вчера му дадох няколко лъжички от компот от вишни без захар, че свекъра е с диабет, много му се хареса.

# 24
  • София
  • Мнения: 15 254
Ето една отдавнашна тема за компотите, в която се разви интересна дискусия: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=305004.0
Плодовете съдържат не само витамини, но и ценни минерални вещества, които не се разрушават при топлинна обработка. В компотите се запазва и някой-друг витамин.  Simple Smile Така че, с уговорката, че компотът трябва да е направен без захар, не виждам защо да не може да се дава водата му.

Общи условия

Активация на акаунт