Веганството - да споделим опит 3

  • 48 224
  • 750
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 2 132


И какво представлява според вас тази "растителна" сметана, от типа на течните сметани - Мегле, Хопла и др.?
Имат предвид, че мазнините са от растителен произход, а не, че цялата е такава.

# 91
  • Мнения: 1 708
M_Nik, знам, че тези препарати са обсъждани в Зелената /Еко/ тема. Аз се бях навила да ги пробвам, но някой там публикува състава на пастата и се разубедих. Проблема е, че не помня какъв беше  Rolling Eyes - питай там, дано се сети някой.

Майка ми прави всяка година домашен ябълков оцет, но ми идва кисел на мен. Като заговорихме за оцет - ползва ли някой балсамов оцет, какъв е на вкус и къде се ползва.
Четох, че бил много скъп "Традиционният балсамов оцет представлява тъмна, сладка, леко гъста отлежала течност. Грам такъв оцет струва почти колкото грам злато." Дали има по-евтин вариант ...

# 92
  • Мнения: 2 640
Благодаря за отговорите за кълновете и инхалаторите. Сега отивам да чета. Все пак някой от вас ползва ли инхалатор да сподели плс?

# 93
  • Мнения: 3 869
Растителната сметана - чела съм подробно етикета на Хопла - хидрогенирано масло - белият цвят се получава от смесването на мазнини и вода, добавени всякакви стабилизатори и пр. Наистина беше растителна, т.е. нямаше животинщини (може би само някакво количество желатин), но никак не ме зарадва състава като цяло и я изхвърлих (покупка беше на мъжа ми...)

# 94
  • Мнения: 5 713
За много години!

Кантарини спомена рецепти за баници, които съм и дала. Минавам само да ги споделя и тук, може на някого да са от полза:

Няколко предложения за веге баници.

1. пълнежът е със задушени в мазнина и вода лук- 2глави, гъби- 1 малка кутийка, спанак- 1 връзка, къдраво- 5-6 листа и савойско зеле-1/4 глава, 1ч.ч. бланширана елда; подправки: сол, черен пипер, индийско орехче. Подправките са на вкус.

Баницата я правя като завивам лист по лист на пурички/руло.

2. За рождения си ден правих друга веге баница с кисело зеле около 3/4 глава, 6 стръка праз само бялата част. 3-4 стръка зелен лук и 1ч.ч слънчолгед. Всичко това се наряза на ситно в кухненския робот. Сложихме малко куркума, черен пипер, мазнина (не съм задушавала предварително). И пак навивам на пурички.

3. Друга: 1/4 глава кисело зеле, 2-3 моркова, които бяха остатък от маринованата туршия и бяха на кръгчета, задушени само във вода 1 глава карфиол и 3-4 глави лук. Всичко омешах, сложих мазнина малко, сол, черен пипер.

И последни предложения Simple Smile

Баница с кисело зеле и праз
800гр-1кг кисело зеле
2-3 стръка праз
Нарязвам и задушавам в малко мазнина (гроздово олио) и вода или зелевия сок. Преди да почне навиването, слагам сол, черен и червен пипер и евентуално малко люто.
Този вариант съм го правила и само с кисело зеле.

Само с праз
6 стръка праз
връзка магданоз
Пак задушавам и пак преди навиването слагам горните подправки + чубрица.

С праз и орехи
Същото като горния вариант, само че се добавят и 250гр счукани орехи малко като изстине плънката.
Някои слагат и ориз тук.

С праз и маслини
6 стръка праз
200гр маслини без костилка (може да се сложат гъби 200-250гр и тогава се намаляват маслините)
Задушавам в мазнина и вода и преди навиването слагам сол, черен и червен пипер, риган

С праз и ориз
4-5 стръка праз
1ч.ч. ориз
Задушавам в малко мазнина и 2ч.ч вода. Преди навиване слагам сол, черен и червен пипер, чубрица.

Вместо ориз може да се сложи елда.

Корите при всички варианти са 450-500гр (едно пакетче).
След като завия корите, стоплям малко мазнина, заливам ги и тогава слагам да пека баницата.



Кантарини, да се оправяш. И естествено, че бактериална инфекция може да се лекува без АБ. Няма да се впускам в подробности. Пиша го от опит. Стодал не бих пила и дала. Приемът му винаги ни е обърквал допълнително, вместо да ни помогне.

Менюто на Нова Година беше напълно веганско и сурово. Дори и гостите това донесоха. Бъдни вечер и Коледа си ни бяха постни, но пак се намираха сурови ястия.

# 95
  • Мнения: 1 732
днес проверих по-подробно опаковките с маргарини в био- магазина. Имаше поне 5 вида. Натурални, необработени термично.
Основни съставки бяха палмово масло, масло от палмови костилки, кокосово масло,
като добавъчни съставки имаше или зехтин , или орехово масло - беше специално посочено, че този маргарин е богат на омега 3, или слънчогледово олио.
Във всиките опаковки имаше морковен концентрат и концентрат от лимон.
Пишеше, че стават както за мазане на сандвич, така и някои - за готвене.
може и да купя, да пробваме за разнообразие към сандвичите, детето ги обича понякога, също и препечените филийки. Simple Smile

Вери,
а пробвала ли си без да задушаваш предварително зеленчуците?
аз не виждам смиъл в задушаването, освен ако вкусово така го предпочитаме. Simple Smile
 

Последна редакция: пн, 03 яну 2011, 17:31 от realist

# 96
  • Мнения: 2 132
Сега и някой, ако е виждал такъв маргарин в БГ... Simple Smile
Реалист, сподели после как е  Wink
В Англия също помня, че имаше без хидрогенезирани мазнини.

# 97
  • Мнения: 5 713
Вери,
а пробвала ли си без да задушаваш предварително зеленчуците?
Пробвала съм. Напоследък така правя. Даже рецепта номер 2, която съм копи/пейстнала тук и съм писала, че съм я правила за рождения си ден , съм я приготвила без предварително задушаване. Вметнала съм го това.

Баниците за Коледа, за които също писах тук, също са без предварително задушаване.

Останалите рецепти, които дадох току-що, може да се каже, че са по-старички. Но ако някога сложа пак в плънката ориз, сигурно ще задуша.
Аз общо взето не правя често баници. Най-вече като има гости и на Бъдни вечер.

# 98
  • Мнения: 189
Майчета, освен масажче на коремче какво друго за колики....капки... newsm78

Търся свестен педиатър във Варна...и хомеопат. Свиркайте ако знаете Hug

# 99
  • Мнения: 1 849
Фотина, давала съм чай от копър - семена или от джоджен - листа.
Има и бебешки чай против колики - билков, май с копър и анасон беше, но не и този на Хип.

Страхотни идеи за баници!   bouquet

# 100
  • Мнения: 5 713
Фотина, когато Ясен беше бебе, пиех аз следния чай:

По една чаена лъжица Копър (семе), Анасон, Мащерка, Кориандър, Резене се поставят в 1 литър вряща вода и се оставят да поврат 3-4 мин. Прецежда се и се пие в рамките на 24 часа. Да не се пие отвара престояла повече от 24 часа!

Това е при положение, че майката е кърмачка.

Също така се консултирах с хомеопата ни, но според мен коликите са нещо, което самО отминава.

Иначе във Варна знам, че има няколко добри класически хомеопата.

# 101
  • Мнения: 2 640
Nie sme pri prekrasen homeopat vav varna :)shte ti pisha kato sedna na kompa

# 102
  • Мнения: 379
Фотина, аз пиех същото като Вери. Пиех по литър на ден от него.
Може и да е облекчавало, не знам, бебето само си знае, обаче със сигурност не ги спира.
Аз съм твърдо зад това мнение -

според мен коликите са нещо, което самО отминава.


За коликите най-много са ни помагали техниките на д-р Карп, дори не мисля, че съм ги прилагала както трябва, дори не всичките, а само някои, но това много успокояваше моя син. Peace Не съм давала никакви други неща - нито чайчета, нито капки против колики...

# 103
  • София
  • Мнения: 452
  Моля за малко съвети. Повечето от вас са против добавките, но наистина ми се налага да си набавя някакви витамини и минерали. От много време не се чувствам добре, не само от спирането на месните продукти, а предполагам и от честите бременности Laughing. Пуснах си кръвна картина и желязото ми е 3,9 при 8,8 референтните стойности.Хематокритът и хемоглобина също са под тях. Имам недостиг и на витамини. Можете ли да ме насочите към комплексни, качествени продукти? Някой от вас беше пуснал тези добавкиhttp://salusbgcmp.com/images/Floradix%28R%29Kindervital%28R%29.pdf. Тази комбинация достатъчна ли е за организма и мога ли да давам от нея на децата? Съдържа извлеци от растения и малтодекстрин, който е безобиден, или ?

Последна редакция: вт, 04 яну 2011, 15:46 от cmilena

# 104
  • Мнения: 189
Майчета, благодаря за съветите за колики!  bouquet
Чай за майката кърмачка приемам, но за бебето не. Много буквално съм приела, че бебето до 6м. е само на кърма. Мисля си, че това само натоварва коремчето....
За техниките на д-р Карп не бях чувала, благодаря! Ще се поразровя!



cmilena , аз не мога да кажа, че съм против добавките. Когато има нанесена щета на организма тя трябва да бъде поправена. И бих пристъпила именно към добавки от естествен произход, а не към синтетика. А когато организмът се възстанови тези добавки просто стават част от разнообразното балансирано хранене. За да няма лекарски привкус и да не се чувства човек като болен, просто тези добавки или супер храни да бъдат не на капсули, а насипно към храната. Вече за дози и какво точно трябва се порови....

Общи условия

Активация на акаунт