Непослушно, инатливо дете

  • 9 119
  • 70
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 931
Права си happy_mama, че децата се пробват къде ще им мине номера. Моята след като видя, че удари ли се аз веднага спирам да й се карам и започна да прилага този номер за всичко - например вчера поиска да прави сапунени мехури вкъщи аз не й разреших и тя започна да се удря по главата. Питам я защо го правиш, защото мама не ти дава да правиш балончета ли?  и тя ми казва: Да!.
Направо се видях в чудо. Гушнах я и за пореден път й обясних, че не хубаво да удряш никого дори и себе си, но въпреки всичко не й позволих да прави мехурчета в стаята и бурята отмина. И така до следващата забележка или отказ за нещо.
 Crazy

# 61
  • Мнения: 55 005
Автоагресия при нас не е имало , но за инатите е върха .

Дано премине бързо този неприятен период !  Hug

# 62
  • Мнения: 1 340
И така до следващата забележка или отказ за нещо.
 Crazy
Обясняваш ли и всеки път Защо? При сина ми съм забелязала, че се ядосва, когато получи отговор "Не", без веднага да обясня защо е не. Когато клекна до него и му обясня подробно защо няма да яде шоколад преди закуска и че след това ще му дам... сравнително бързо се примирява. При случая с балоните, ако й кажеш че вкъщи не може, но ако се облече и застанете заедно на балкона ще й разрешиш... може би би го приела.
А за самонараняването, ако вместо да се впрегнеш, че го прави просто я попиташ не те ли боли като се удряш... без да показваш тревога, дали няма да има ефект? Може да пробваш ..  newsm78

# 63
  • Мнения: 931
Цитат
Трябва да запазите изключително спокойствие. Да обясните спокойно и тихо съответната ситуация на детето (раздяла, неизпълнение на каприз и т.н.) и след това да не се намесвате. Със сигурност, ако се оттеглите от стаята и не я наблюдавате, тя ще се откаже от „изнудването“, защото няма кой да я види. Грубостта и физическото насилие нямат място в подобно поведение. Избягвайте спорове и скандали пред децата си. Изяснявайте се насаме в спалнята или навън.
Давайте й повече обич, нежност и внимание! Когато е спокойна, показвайте как не трябва да се постъпва. Когато детето е афектирано, не му противодействайте с неговите действия, т.е. на демонстрирайте колко боли като се скубе или дере. Опитайте да я изкъпете след като започнете една игра на къпане на любими играчки, на братчето – нека да участва и тя. Тези капризи и изблици на автоагресия ще отшумят след няколко месеца, ако не насилвате и обърквате детето. Търпение, търпение и търпение+разбиране!
Ако нямате резултат, може да прибегнете до консултация с психолог или детски психиатър, но смятам, че засега не е необходимо.
Това, което съм цитирала е отговор на психолог по повод на автоагресия при дете на около 3 годинки.

# 64
  • Мнения: 931
Мисля, че  е удачен подход, надявам се.

# 65
  • Мнения: 55 005
Ще се справите , вярвам в теб ! Peace

# 66
  • Мнения: 503
Питам я защо го правиш, защото мама не ти дава да правиш балончета ли?  и тя ми казва: Да!.
Направо се видях в чудо.
Попитай я "Защо го правиш, защото искаш да пиеш сок?" и пак ще ти каже да или ще се замисли и ще спре "без да иска". Дала си й готов отговор, тя може и да не знае защо го прави.

# 67
  • София
  • Мнения: 9 519
Питам я защо го правиш, защото мама не ти дава да правиш балончета ли?  и тя ми казва: Да!.
Направо се видях в чудо.
Попитай я "Защо го правиш, защото искаш да пиеш сок?" и пак ще ти каже да или ще се замисли и ще спре "без да иска". Дала си й готов отговор, тя може и да не знае защо го прави.
признавам си, за първи път ще се съглася с Виктори  Peace

# 68
  • Мнения: 503
признавам си, за първи път ще се съглася с Виктори  Peace
Вече 10 души за първи път се съгласявате с мен, поласкана съм Laughing

# 69
  • София
  • Мнения: 9 519
не се ласкай - съгласих се единствено с мнението, че когато дадеш готов отговор на толкова малко дете, то е склонно да го приеме за негово мнение Peace

# 70
  • Мнения: 503
не се ласкай - съгласих се единствено с мнението, че когато дадеш готов отговор на толкова малко дете, то е склонно да го приеме за негово мнение Peace
А, поправи си в поста тогава, че си се съгласила с мнението, не с мен, иначе не се брои Wink

Общи условия

Активация на акаунт