отпуск по майчинство - въпрос!

  • 23 124
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 10 309
И от мен въпросче Simple Smile ако си осигуряван на максимума колко трябва да взимаш?

# 16
Цитат на: bibi
Полина, да 90% са, но не плащаш осигуровките за твоя сметка и данък общ доход, така че може да се получи и повече като сума (на мен например като ми  го изчислиха се оказа, че когато изляза в болнични ще вземам 30 лв. повече от заплатата ми, но мен ме осигуряват на доста висока сума - на максимума)
А 200-те лева, вече се вземат от социалните, както и детските(месечно), за да се предпазят майките, чиито недобросъвестни р-датели не са им внасяли осигуровки.
А 150 -те лв., както Боболента каза са за неосигурените - т.е. които нямат необходимия трудов стаж от 6 мес, които не са работили въобще, студентки и т.н. те всъщност са еквивалента на 200-те лв. еднократна помощ за осигурените.
90% ги плаща р-дателя, но ги тегли от НОИ т.е. той е само посредник - но си ги вземаш от фирмата.
После 120- те лв. пак така - от НОИ, ама чрез него, след като си пуснеш малба за платен отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст

Мерси, Биби.  Simple Smile

# 17
А някой знае ли как се процедира ако съм в отпуска и родя извън страната? - До колкото знам минималната заплата не се губи но ме интересува дали ще изгубя парите от болничните за раждането?

# 18
  • София
  • Мнения: 1 121
Хм, 200 лв. еднократна помощ? За първи път чувам. Това е супер! Някой знае ли какъв е реда - къде се подава молба, подава ли се такава, кой изплаща помощта? Ами всъщност каквото знаете - то ако не беше този форум нищо нямаше да знам, няма откъде... Благодаря на всички предварително!

# 19
  • Мнения: 2 693
Цитат на: bibi
те всъщност са еквивалента на 200-те лв. еднократна помощ за осигурените.
90% ги плаща р-дателя, но ги тегли от НОИ т.е. той е само посредник - но си ги вземаш от фирмата.
После 120- те лв. пак така - от НОИ, ама чрез него, след като си пуснеш малба за платен отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст


Нееееееее, не е вярно това, не са ВМЕСТО, а са + тези 200 лв.! Принципно не може 150 лв. да са еквивалент на 200 лв. Bulb , иначе ще съм на далавера от Топлофикация... Точно това е идеята, бремелинките, които не работят, да получат 150 лв. за плодове, витамини и гащеризон за бременни, а 200-те лв. са вече за бебешора. Останалото е така, както си го описала, но за ОСИГУРЕНИ майки, иначе всичко минава през социалните, т.е. трябва да се посети общината!

# 20
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Ani111
Хм, 200 лв. еднократна помощ? За първи път чувам. Това е супер! Някой знае ли какъв е реда - къде се подава молба, подава ли се такава, кой изплаща помощта? Ами всъщност каквото знаете - то ако не беше този форум нищо нямаше да знам, няма откъде... Благодаря на всички предварително!


То май няколко пъти се каза, но пак ще повторя - взимат се от социалните, т.е. отиваш в общината по местоживеене, ориентират те в коя стая при коя леля да влезеш, пишеш молба, май се искаше копие от акта за раждане на бебока и така... Айде някой, който ги е взел скоро да опише как става, че аз всичко взимам от шефката си... И не съм ходила по никакви стаи и стайчета...

# 21
Много ви благодаря за адекватните отговори! Ще направя както ми препоръчахте! Целувки на всички ви и  до скоро!

# 22
  • София
  • Мнения: 6 559
Бобо - бъркаш се нещо бе - ще го проверя, ама не са + 200-те - я да се изкаже някоя наскоро родила мама ????

# 23
  • София
  • Мнения: 6 559
Вижте какво намерих:

С промените право на семейни помощи за деца вече ще имат не само както до сега семейства, а и бременните жени—български граждани, както и бременните жени—чужди граждани, и семействата на чужди граждани, които постоянно пребивават и отглеждат децата си в страната, ако получаването на такива помощи е предвидено в друг закон или в международен договор, по който Република България е страна.
От 01.07.2004г., бременните жени, чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на дохода определен за целта в закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, имат право на еднократна помощ при бременност в размер на 150 лв., когато нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване и живеят постоянно в страната. Когато бременната жена е осигурена за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж, но за не повече от 45 дни.
Еднократната помощ при бременност се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.
От 01.01.2005г. в случай че доходът на семейство е по-нисък или равен на дохода определен за целта в закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, за децата от това семейство записани в първи клас на държавно или общинско училище, се отпуска еднократна целева помощ за покриване на част от разходите в началото на учебната година.
Целевите помощи за учениците ще могат да се отпускат и в натура по преценка на дирекциите “Социално подпомагане” със съдействието на училищните ръководства.

# 24
  • София
  • Мнения: 6 559
И това :
Информация подготвена от нас, която би ви била полезна. Всякакви забележки. мнения и коментари са добре дошли.


ДВ бр. 69/06.08.2004


Промени в Закона за семейни помощи за деца ( ЗСПД ) и произтичащи от това промени в КСО.

Промени в Кодекса за социално осигуряване в сила от 01 Юли 2004 год.

1/ Обезщетение за бременност и раждане и съответно обезщетение за отглеждане на малко дете се предоставят, когато осигуреното лице се е осигурявало най-малко 6 месеца за този вид обезщетение. Работещите на трудови договори задължително се осигуряват за бременност и раждане, а самоосигуряващите се лица е трябвало да внасят осигуровки за това обезщетение ( допълнителни 3 % за фонд”Общо заболяване и майчинство”). Този 6-месечен задължителен осигурителен стаж се набира еднократно ( при започване на работа ) т.е. трябва да е направен от осигуреното лице въобще, а не в предприятието от което ще се получава обезщетението. Подобен е на 8-месечния задължителен стаж за ползване на платен отпуск.
Досега също се изискваше 6 месечен осигурителен стаж за този вид обезщетение, но трябваше 3-месеца от него да са направени през периода от 12 месеца предхождащ месеца от който започва отпускът за бременност и раждане, съответно отпускът за отглеждане на малко дете.
Запазва се срока през който се изплаща обезщетението за бременност и раждане – 135 дни, от които 45 дни преди раждане и обезщетението за отглеждане на малко дете – до навършване на 2-годишна възраст на детето.

2/ & 87 ал. 2 от Преходни и заключителни разпоредби - “ За времето от 1 януари 2000 г. до 31 декември 2004 г. за осигурителен стаж се зачитат периодите на временна неработоспособност и бременност и раждане, през които е получавано парично обезщетение, върху което са дължими или внесени осигурителни вноски, както и времето на отпуск за бременност и раждане, през което не се получава парично обезщетение.” – Дава се възможност на жените работещи по трудов договор да съберат необходимия им осигурителен стаж ( от 6 месеца ) и за периода за ползване на отпуска за отглеждане на дете до 2 години. До деня на набиране на необходимия стаж се получава обезщетение от системата на социално подпомагане, съгласно ЗСПД ( 100 лв. месечно за 2004 г.), а след това се получава обезщетението съгласно разпоредбите на КСО до навършване на 2 години на детето. Все пак е вероятно да има противоречие в тази разпоредба, защото ако една жена работи на трудов договор, забременее и няма 6 месечен осигурителен стаж, тя през времето на бременността няма да получава обезщетения съгласно КСО , а съгласно ЗСПД. За тези обезщетения не се дължат осигурителни вноски и съответно това време не й се признава за осигурителен стаж. В контекста на тези разяснения би била неприложима и ал. 2 на чл. 5а от ЗСПД за пропорционално определяне на сумите за получаване съгласно ЗСПД и КСО, а може да се приложи само чл. 8 ал. 4 и 5 – помощта се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на месеца до датата на придобиване на необходимия осигурителен стаж. Ако примерно на 10.10.2004 се придобие 6 месечния осигурителен стаж жената ще получи 33, 34 лв. от социално подпомагане ( 100/30*10) и 80 лв. от работодателя, чрез общественото осигуряване ( 120/30*20). От следващия месец тя ще получава обезщетението си от работодателя, до навършване на 2 – годишна възраст на детето.

Промени в Закона за семейни помощи за деца

Този Закон урежда получаването на определен вид помощи за лица, необхванати от системата на задължителното социално осигуряване и неполучаващи обезщетения съгласно КСО – т.е. предимно безработни лица. Малка е вероятността той да засяга хора работещи на трудов договор и то предимно бременни и майки, несъбрали необходимия им осигурителен стаж.

1/ Въвежда се нов вид помощ – еднократна помощ при бременност в размер на 150 лв. Право на такава помощ имат бременни жени , които не получават обезщетение за бременност и раждане съгласно Кодекса за социално осигуряване, защото нямат необходимия осигурителен стаж или не са осигурявани. Получаването на тази еднократна помощ е обвързано със средномесечния доход на член от семейството за предходните 6 месеца.

2/ Месечните помощи за деца ( детските надбавки ) се предоставят до завършване на средно образование, но не повече от 20 – годишна възраст. Досега се предоставяха до навършване на 18 години. Тази промяна е съобразена с удължените срокове за завършване на средно образование и невъзможността да се получават тези помощи от лица навършили 18 години, но все още неприключили средното си образование.

3/ От 01 Януари 2005 год. се въвежда еднократна целева помощ за покриване на част от разходите в началото на учебната година. Тази помощ се отпуска на семейства чийто деца са записани в първи клас на държавно или общинско училище. Помощта е обвързана със средномесечния доход на член от семейството за предходните 6 месеца. Конкретния размер ще се определя ежегодно от Министерски съвет.


Таблица на видовете помощи съгласно ЗСПД и друга информация:


Вид на помощта / Срок на помощта / Обвързана ли е с доходите ? / Размер на помощта за 2004 г. / Начин на определяне на размера на помощта / Срок за погасяване на вземанията

Еднократна помощ при бременност / еднократна / да /150 лв. /фиксирана в ЗСПД /три месеца, считано от определения термин за раждане.

Еднократна помощ при раждане на дете / еднократна /не /по 200 лв. за първо, второ и трето дете по 100 лв. за четвърто и всяко следващо. /фиксирана в ЗСПД / три години, считано от края на месеца, през който е родено детето.

Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20 годишна възраст / месечна / да / 18 лв./ Определя се ежегодно със Закона за държавния бюджет на РБ. / три месеца, считано от края на месеца за който се отнасят.

Месечна помощ за отглеждане на дете до навършване на 1 година./ месечна, до навършване на 1 година на детето / да / 100 лв./ фиксирана в ЗСПД / три месеца, считано от края на месеца за който се отнасят.

Целеви помощи за ученици / еднократна, / целева ( възможно е отпускането й в натура)/ да/ не е определена. Влиза в сила от 01.01.2005 г. с акт на МС / три месеца, считано от датата н а записването.

Забележка : Средномесечния доход на член от семейството за получаване на обезщетенията съгласно ЗСПД за 2004 г. е 200 лв. Определя се ежегодно със Закона за държавния бюджет на РБ.

# 25
  • Мнения: 2 693
Цитат на: bibi
Еднократна помощ при бременност / еднократна / да /150 лв. /фиксирана в ЗСПД /три месеца, считано от определения термин за раждане.

Еднократна помощ при раждане на дете / еднократна /не /по 200 лв. за първо, второ и трето дете по 100 лв. за четвърто и всяко следващо. /фиксирана в ЗСПД / три години, считано от края на месеца, през който е родено детето.


Ето, това е точно същото, за което говоря! Rolling Eyes

ЕДНОКРАТНА ПОМОЩ ПРИ БРЕМЕННОСТ и ЕДНОКРАТНА ПОМОЩ ПРИ РАЖДАНЕ НА ДЕТЕ са две различни неща!!! Моля не ги бъркайте!

Значи:
ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ЗА БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ = МАЙЧИНСТВО = 120 лв. на месец в срок от една или две години.

ЕДНОКРАТНА ПОМОЩ ЗА БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ = 200 лв. /или 100 лв. в зависимост от броя на децата/ - нали ако я отменят нея, или я намалят на 150 лв., ФакултетО, Татарли, Филиповци и всички останали бледолики братя ще налягат да мрат по улиците и да си палят децата!

# 26
  • Мнения: 3 379
Цитат на: nis
Здравейте!
Имам един въпрос във връзка с отпуска по майчинство. Родих на 15 август, от болницата ми издадоха болничен лист до 26 септември. Питах в службата и оттам ми казаха, че след като изтече болничния се опдава молба за отпуск по майчинство и започва да ми се плаща минималната работна заплата. Така ли е, защото аз зная, че поне 6 м. ти се плаща процент от заплатата и тогава се минава на тези 120 лв.
Моля ви да ме "осветлите" по въпроса, тъй като не съм изобщо наясно, а трябва да си правим сметка по семейните харчове:-)
Благодаря ви предварително!
Поздрави от мен и малкото човече Марти! thumbsup


Болничният за бременност е 45 дни, които се взимат преди раждането. Него ти го издава Джи-Пи-то. След това от болницата ти дават болничен за раждане още 45 дни. След тяхното изтичане педиатърът на детето ти издава последния болничен - за още 45 дни, като ти уравнява в зависимост от това дали си родила преди, на или след термина. Целият болничен е 135 дни общо, в които ти се заплаща 90% от заплатата, която получаваш. Чак след това излизаш по майчинство и започваш да получаваш тези 120 лв. В твоя случай трябва на 26 септември педиатърът на детето да ти издаде 3-тия болничен лист за още 45 дни и чак след това минаваш на 120-те лева.

# 27
  • София
  • Мнения: 6 559
Е добре де - нека някоя мама дето е раждала след 01.07.2004 да внесе яснота по въпроса - дали са и дали 150 лв. за бременност  + още 200 лв. за раждане.
Аз го разбирам така :
1. ако имаш необходимия стаж получаваш си обезщетението равно на 90% от заплатата (за период от 135 дни), ако нямаш получаваш 150 лв. еднократно

2. всички имат право на 200 лв. помощ за раждане (или 100 ако детето е 4-то например)

3. не можеш да вземеш и обезщетение и помощ за бременност от 150 лв.

4. 120 лв "майчинство" е обезщетението за отглеждане на дете до 2 годишна възраст и не е равно на обезщетението за бременност и раждане, което е 90% от заплатата

# 28
  • Мнения: 2 693
Цитат на: bibi
Е добре де - нека някоя мама дето е раждала след 01.07.2004 да внесе яснота по въпроса - дали са и дали 150 лв. за бременност  + още 200 лв. за раждане.
Аз го разбирам така :
1. ако имаш необходимия стаж получаваш си обезщетението равно на 90% от заплатата (за период от 135 дни), ако нямаш получаваш 150 лв. еднократно

2. всички имат право на 200 лв. помощ за раждане (или 100 ако детето е 4-то например)

3. не можеш да вземеш и обезщетение и помощ за бременност от 150 лв.

4. 120 лв "майчинство" е обезщетението за отглеждане на дете до 2 годишна възраст и не е равно на обезщетението за бременност и раждане, което е 90% от заплатата


Точно така е - това, което си написала в т.2 само по себе си изключва т.3. Разбираш ли - едните пари са за майката, другите - за бебето. Ако майката работи, се предполага, че може да си позволи това-онова, та парите за нея отиват във Факултета. А 200 лв. еднократна помощ са за ДЕТЕТО, държавата ги дава на ВСИЧКИ - така стимулира раждаемостта... Cry  Cry  Cry

Дано все пак се включи някое скоро-маме, което е взело и двете бали с пари, да внесе яснота...

# 29
  • София
  • Мнения: 6 559
Може да е взела и двете суми - само, ако не е имала стаж 6 месеца (придобит, когато и да е, а не само през последната година) и не са й плащали болничните (т.е. не е имала право на болничен) за бременност и раждане.
Ама, май е много раничко, някоя да се включи - минали са само две месеца, откакто промените са влезли в сила и явноскоро мамите още не са се заели с административните подробности около събитието    ylinfant .
Биляна 333, е права, че повечето хора не си знаят правата - дали да не пуснеш една "юридическа" тема , дето да стои все отгоре, с молба към мамите юристки да се включват там
 Bulb

Общи условия

Активация на акаунт