Упорит мухъл в спалнята

  • 33 121
  • 87
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 714
Купихме апартамента преди две години с ПВЦ дограми на две от стаите и със старата дървена на третата - панел на последен етаж. Сменихме входната врата с плътна, блиндирана, сменихме и третия прозорец - с 5 камерна дограма с К-стъкло, направихме и външна и ътрешна изолация - и резултат се появи невероятен мухъл. Старите прозорци текат като водопад, а от входната врата като се влезе мирише на гробница. В стаята с К-стъкло не се поти прозореца, но започна да избива мухъл в ъглите на стаята.

Искам само да отбележа, че това не е само ефект от липсата на проветрение, а и от това, че след като сте направили изолацията, точката на конденз е попаднала вътре в стаите. И това все още си е така. Защото поставянето на изолация не е проста работа, както всички си мислят. Правят се ноебходимите изчисления, колко да е дебела, от какъв материал и т.н., точно за да не попадне точката на конденз вътре в помещенията. Едно жреме, когато само БСФ предлагаха изолация, ти правеха необходимата калкулация. А сега всички се изолират за спорта. Освен това зависи от изложението. Логично е на северна стена да сложиш по дебела изолация...
Същото е при свекърва ми и преди и след изолацията пак в едната стая имат мухал и конденз. Сложиха от вътре изолация и пак. Накрая мъжа ми се сети да сметне и видя, че точката на конденз е вътре. Трябва нова изолация и т.н. Но никой не се сети да сметне предварително.
Освен това помня, че в жилища в които се живее целогодишно не се препоръчва изолация от вътре, за да може да "диша" помещението. Да отдава влага на вън. А Вие сте направили точно обратното.
Изолация от вътре се слага на вилата, за да може като включиш отоплението веднага да се затопли, а не след три дни.
Но клапите са много добри, аз ги харесвам. Ние имаме подобна на хола заедно с дограмата си е вградена. Но те не ти решават проблема. Те са просто необходимост.
Незнам дали сте чували, но във Франция проветрението на помещенията е задължително. Такива, подобни или по други начини, но трябва да има проветрение. Тук нито един строител не мисли за това, камо ли проектантите.
Най-добре си изчислете точките на конденз в помешенията и съобразете изолацията, изложенията и т.н. и проблема ще изчезне. Е ще остане, новия ремонт. Успех!

# 61
  • Мнения: 1 167
Ще ме извините, но  newsm78 #Crazy #Crazyкак се изчислва тази точка на конденз? Grinning

# 62
  • Мнения: 0
Ние си сложихме външна изолация на стената към балкона и всякаква влага и мухъл изчезнаха

# 63
  • София
  • Мнения: 714
Ще ме извините, но  newsm78 #Crazy #Crazyкак се изчислва тази точка на конденз? Grinning
Инженер топлотехника ще ти  я изчисли. Има и такива програми.

# 64
  • Мнения: 1 563
При нас проблема е вече трагичен.
Прозореца на кухнята е външен, улицата е много ветровита и когато навън е студено, по прозорците е страино, стената мокра под него и съответно мухъл върху тапета.
В кухнята има абсорбатор, външна изолация, но едва ли някой е смятал въпросната точка на конденз, за което ме е много яд, но несме го знаели..
В хола прозореца е вътрешен, отпред има отворена тераса, вътрешна, но теча е същия с тази разлика, че при него сложихме парапет и водата не отива на стената директно, но слагам кърпи, бърша всяка сутрин, абе писна ми. Стената под прозореца и тапета е почнала да мухлясва, тапета е мокър.
Влагоуволители не ползвам, купувах тоз ис таблетките, за цяла зима едва успя да улови 1л.Така си стои кутията.
В кухнята през ноща оставяме отворен прозорец, на терасата нон стоп е отворено, за да не се появява мухъл и наистина няма така. Но какъв е ефекта от изолации и дограми, когато трябва да стоиш на отворено!?! Много се ядоствам на новите технологии, красиви, но създаващи повече проблеми.
Решили сме да сложим под стената на кухнята някакви облицоващи плочки, като се надявам на тях да не избима мухъл, а водата да се стича на пода...Отделно ще потърсим тези клапи. Ще купим и специалния латекс , и ще видим...Незнам дали подобен облицоващ материал ще помогне, някой има ли идея???
Отделно се чудя дали ако сложим външни щори в кухнята разликата в темп няма да е толкова голяма и оттам конденза по- малък newsm78 Забелязах, че когато е спуснат комарника конденза е по-малък... Отделно щорите вечер се събират отстрани, така също забелязах по- малко влага...
Ще следя и аз темичката, дано помогне и на нас.

# 65
  • Мнения: 1 754
А тези плоскости не маскират ли само проблема, тоест мухълът да си остава под тях? Ако е така, проблемът не е решен, а само прикрит.  Rolling Eyes
Плочите се мажат с лепило, между тях и тавана няма въздух следователно не може да се развива мухъл

Какви са плоскостите, може ли да онагледиш по някакъв начин?

# 66
  • Sofia
  • Мнения: 30
Нашата спалня е с две външни северни стени и между двете горе към тавана се образуваше зверски мухъл. Решението - проветряване! На всеки час-два отварям прозореца широко за 5 минути. Като се прибера от работа - също. В момента, в който се отвори прозореца се замъглява, като изсъхне затварям.
Сега от време на време става леко влажна стената, но като се проветри изсъхва и после няма никакъв мухъл. Иначе майка ми има влагоабсорбатор и е много доволона, но за тези, които не им се инвестират 200-300лв. проветрение му е майката Simple Smile Надявам се да помогне и при вас.

# 67
  • Мнения: 1 754
Оо, не, проветрението не е достатъчно. Първо не става все да се виси по прозорците, на работа сме, второ е само кратковременно решение, докато е отворено се обира влагата, а после пак я има...незнам вече и аз. Почвам борбата първо с тия клапи, после с боя напролет, да видим ще има ли ефект.
Цялата ни къща е в мухъл, буквално ме хвърля в отчаяние, в килера да не говорим, нищо не мога да съхранявам, в чудо съм се видяла вече, някакъв ужас е. Confused Cry 

# 68
  • Мнения: X
Има ли някаква специална боя-латекс имам предвид?
Че в спалнята ще оправям едни ъгъл.
Но мисля да изстържа до шпакловка, отгоре-хидроизолация и накрая боя.

# 69
  • Мнения: 23
При нас решихме проблема с клапите AERCO

Аз изчетох много и бях много скептично настроена към тях. Сложихме една във северната ни спалня. Беше се появил мухал в горната част над прозореца. До тогава провертявах много редовно поне 2-3 пъти на ден за по 5-10 мин. По прозорците се стичаше капки с вода и то доста. Откакто сложихме клапата няма мухъл и наистина във стаята мирише на свеж въздух. Проветряването пак си е на двенен ред. При много влажно време има конденз на прозореца в долния край на стъклото, но това е нищо в сравнение с това което беше. Даже сега има "Стройко" в НДК мисля да сложа и на другите две стаи. При тях проблема си остава, стича се само вода по прозорците /няма мухъл/ всяка сутрин бърша с кърпите и подсушавам.

# 70
  • Мнения: 134
А тези плоскости не маскират ли само проблема, тоест мухълът да си остава под тях? Ако е така, проблемът не е решен, а само прикрит.  Rolling Eyes
Плочите се мажат с лепило, между тях и тавана няма въздух следователно не може да се развива мухъл

Какви са плоскостите, може ли да онагледиш по някакъв начин?
В началото на темата съм дала линк. Има ги във всеки строителен магазин.

# 71
  • Мнения: 241
Това лято направихме ремонт - външна изолация и ремонт на покрива (апартаментът е на последен етаж, панел). След този немалък ремонт отново се появи мухъл.  

Изолирането на последен етаж е доста по-различно и по-скъпо от изолиране на външна стена.
Попитайте майсторите, какво са пропуснали (спестили) и огледайте подпокривното помещение за пропуски в изолирането. Имате ли спомен, да са "оправени" фугите между панелите ( стена-стена таван-стена)? При ремонт "на цяло" е подозрително да имате проблем само на едно място.

Саво или Антимухъл - същия ефект със същата смрад, но цената е наполовина. Оправете си изолацията, защото следващата зима, да няма отново мухъл и обгазяване.

Последна редакция: чт, 10 мар 2011, 13:39 от БориславМ

# 72
  • Мнения: 0
саво върши работа действително  Simple Smile

# 73
  • Мнения: 235
 За alexova- да , външните щори помагат. Имам  на прозорците на северните спални- вечер и през деня когато съм на работа ми са спуснати плътно. Температурната разлика намалява и конденза е по- малко.

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 30
Оо, не, проветрението не е достатъчно. Първо не става все да се виси по прозорците, на работа сме, второ е само кратковременно решение, докато е отворено се обира влагата, а после пак я има...незнам вече и аз. Почвам борбата първо с тия клапи, после с боя напролет, да видим ще има ли ефект.
Цялата ни къща е в мухъл, буквално ме хвърля в отчаяние, в килера да не говорим, нищо не мога да съхранявам, в чудо съм се видяла вече, някакъв ужас е. Confused Cry 

Да, все пак зависи и навън влажността каква е. Поне тук в София помага проветрението, а и аз вече съм развила такъв рефлекс, че усещам като почне да става влажно и разтварям прозорците Simple Smile
А и дограмата ни е двойна дървена, може би и това спомага.

Общи условия

Активация на акаунт