пуснах дъщеря си 1-ви клас,на 6 г. и 3 месеца,но не справя

  • 10 784
  • 142
  •   1
Отговори
  • Мнения: 277
сега забелязах,че съм надценила интелектуалните й възможности,но не знам как да постъпя.материалът е много,постоянно ги товарят все повече и повече.дори преговор нямат до момента/по бълг. и матем./
на всичкото му й отгоре са 30 деца в класа ,а учителката се оплаква,че дъщеря ми има нужда от индивидуален подход.
заплашвали са я,че ще я оставят да повтаря 1ви клас,дори едната г-жа  и казала,че е глупава.
естествено детето се травмира и това допълнително затруднява учебния процес.
работим и в къщи,упражняваме се ,но наистина изглежда трудно за дете на 6г.и половина.
седем годишните изпитват затруднения,та какво остава за 6 годишните.
учебниците пълни с чуждици и небивалици,който май само на мен ми правят впечатление.
например-сборник диктовки на А.Арнаудова/този просто ми е любим!
,,Филип е фен на Мърфи Браун.
Фани има фирма на име ,,Флора,,.Филип е фермер/???/
или
Фори е във филиала на фирма ,,Форум,,.
Рафаел /?/ е на фара.и т.н.....
 та въпросът ми е следният-какво мога да направя ,за да влезе детето ми наесен с набора си отново първи клас?
има ли някой с подобен случай? и ако е моля ,пишете.
директорката на училището ми обясни ,че това не възможно.забранено им е да оставят ученици да повтарят учебната година,заради циганчетата/преди е било масово,може би/.
 

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 4 731
Що за отношение е това към детето и как се очаква да настъпи подобрение в тази ситуация???
Не знам какво да те посъветвам, освен да се насочиш към друго училище, евентуално с по-малко деца и по-нормални учителки, тези само насаждат у детето омраза към училището и ученето.

# 2
  • загубено
  • Мнения: 6 580
Отношението се опитай да го промениш
като говориш с учителките.Как така ще казват
на дете че е глупаво.Ако няма промяна продължавай
нагоре по ред на длъжността.В крайна сметка,смяна на училището,но
това ще е пак стрес за детенцето.
Синът ми тръгна на 5,8 години в 1 клас,
имаше стрес в началото.Но сега нещата се
поуспокоиха.Много е важно учителят да си разбира от работата.


Какво означава,"детето се нуждае от индивидуален подход"?
Какво влага госпожата в това?

# 3
  • София
  • Мнения: 1 524
Твърдо за смяна на училището, придружена с жалби. Няма да имат последствия, но поне ще ти стане по-леко. Детето не е глупаво, а учителките за жалост не са педагози явно. Намери учителка преподаваща на първолаци да се занимава малко с принцесата ти, ще има невероятен напредък за по-малко от месец. С правилен подход ще затихне всичко много бързо. Програмата е под всякаква критика, но това да не те притеснява на момента, просто трябва добър педагог да и вдъхне увереност, да и покаже, че може, че знае, че е умна.
Не говоря празни приказки. Озовах се в първи клас в чужда държава незнаеща език - в трети клас бях постоянно с награди по английски, математика и т.н.
В пети клас се озовах пак в чужда държава, пак незнаеща грам езика. В осми клас бях в тяхната езикова гимназия - едно от най-трудните им училища.
За жалост се наложи да завърша в БГ, но и тук имах какви ли не проблеми от учители, а всъщност смея да твърдя, че определено си бях перфектна ученичка, винаги учеща допълнително и по българската програма, за да не изоставам и т.н.
Всичко това ти го разказвам, защото поне 3 пъти са ме наричали глупава, бавноразвиваща и определено тъпа - майка ми е била плътно зад гърба ми и винаги е намирала правилното решение. 
За мен смяната на училището няма да е стрес за детето, а облекчение, защото ако учителката си е позволила да я нарича глупава пред другите деца....

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 372
Явно детето не се чувства готово да ходи на училище и е рано за това.Но с много търпение и добро отношение от страна на учителите детето ще се справи.Премести я в друго училище или друг клас.Нека тя го избере.Ако ще е друго училище вземи я със себе си да разгледа и да избере заедно.Детето ще се справи,нормално е да му е трудно,не се тревожи.Моята щерка е по-голяма от твоята с повече от 1година, а и на нея и е трудно понякога.Не се притеснявай,просто се опитай да помогнеш на детето-смяна на училище,клас,разговор с учителката.А впрочем ти говори ли с нея относно отношението и към детето Thinking?

# 5
  • Мнения: 654
Твоето мъниче не е единствено Hugс проблем в училище.
Просто всичко опира до преподавателите.
Около мен има много първокласници  и мога да направя разликата.
Вече са те посъветвали за ново училище ,може би това е решение.

# 6
  • Мнения: 24 467
....материалът е много,постоянно ги товарят все повече и повече.дори преговор нямат до момента/по бълг. и матем./
на всичкото му й отгоре са 30 деца в класа ,а учителката се оплаква,че дъщеря ми има нужда от индивидуален подход.
заплашвали са я,че ще я оставят да повтаря 1ви клас,дори едната г-жа  и казала,че е глупава.
естествено детето се травмира и това допълнително затруднява учебния процес.
работим и в къщи,упражняваме се ,но наистина изглежда трудно за дете на 6г.и половина.
седем годишните изпитват затруднения,та какво остава за 6 годишните.
учебниците пълни с чуждици и небивалици,който май само на мен ми правят впечатление.
например-сборник диктовки на А.Арнаудова/този просто ми е любим!
...

Станалото- станало.
Моят син тръгна също на 6 г. и 9 м., но никога не е имал затруднения, напротив. Бяха две "шестгодишни", до ІV клас бяха от най- добрите ученици в класа. Няколкото месеца не са от значение, освен ако детето съвсем не е готово още за ученик, обаче твоето си го пратила вече.
От описаното и подчертаното си правя извода, че трябва да намериш просто подходящо училище още ІІ срок, когато е допустимо преместване /за І вече нямате възможност/. Материалът в І клас нито е много, нито е сложен. Не е "естествено" децата масово да изпитват затруднение, напротив. Обаче се иска учител начален на място. Някои от подчертаните от мен неща са недопустими и зависят изцяло от подхода и културата на учителя. Не сте случили на такъв просто. Поправете тази грешка. Потърсете и клас с малко деца. Нашите бяха 20-22 през четирите години на началния курс и се работеше чудесно с тях.
Имахме дете с увствени проблеми, дори на него не са си позволявали да кажат, че е "глупаво".

# 7
  • Мнения: 3 506
Ново училище с по-малко деца в клас и проверена преподавателка. В клас с 30 деца и учителка, която не се притеснява да нарича свои ученици глупави и се възмущава, че дете има нужда от индивидуален подход (всяко дете има такава нужда), нищо чудно, че много деца изпитват затруднение. Станалото - станало, дори да не е било най-доброто във вашия случай, не е чак такъв проблем - много деца са тръгвали и тръгват 6 годишни, просто намерете подходящото място и то възможно най-бързо, всякакво изчакване би влошило нещата още повече.
За връщане една година назад - дори да се окаже, че има техническа възможност, не мисля, че е по-добър вариант, тъй като не се знае какъв извод ще си направи детето, още повече щом вече му е намеквано за повтаряне.

# 8
  • София
  • Мнения: 62 595
А на някого да му хрумва, ей така, случайно, че детето няма необходимата зряллост и издържливост и че просто е малко за първи клас? Учителката излиза лоша, ама не винаги е така.  Под индивидуален подход явно има предвид някой допълнително и напоително да обяснява и да се занимава  детето. Знам, че тук всички деца са просто гении и все учителите са виновни! То, неслучайно е сложена тази граница от седем години, ама пусто, всяка майка си мисли, че точно нейното дете е по-напред за възрастта си, праща го по-рано на училище, пък после се чуди какво да прави!

общо-взето, май нищо не можете да направите, освен да работите повече с детето и да се надявате с времето да  се справи. И да смените училището, пак ще са трийсет деца, пак ще са по-големи, а детето пак ще е по-малко!

Половината деца от набора тръгват на шест и нещо, ако са родени през второто полугодие! Моите са родени в края на годината и винаги са най-малките от набора. Не говоря за това, а че деца, които трябва да са подгответа, ги бутат в първи клас!

# 9
  • Мнения: 1 567
сега забелязах,че съм надценила интелектуалните й възможности,но не знам как да
.....

естествено, че не си ги надминала. Тук по закон децата започват на 6 год. В класа на дъщеря ми имаше дечица на 5,5 в първи клас. Справят се чудесно.
Но.... има огромно значение каква е учителката, какъв подход има към децата, как се отнася с тях.
Дадените примери
Цитат
например-сборник диктовки на А.Арнаудова/този просто ми е любим!
,,Филип е фен на Мърфи Браун.
Фани има фирма на име ,,Флора,,.Филип е фермер/???/
или
Фори е във филиала на фирма ,,Форум,,.
са изключително идиотски за 6 годишни хлапета. Свършиха ли се думичките с Ф?!?!?

След като въпросната "педагожка" е нарекла детето ти глупава... просто се чудя как още не си й свалила скалпа косъм по косъм... Mr. Green

Можеш да й помогнеш, като превърнеш всичко на игра. Разтърси се в интернет, намери буквички, направете думички, оцветете ги. Правете си гатанки с думичките...
играйте на бесеница (ние това правим редовно).

за математиката - аз й правя упражнения. Рисувам 3 цветенца + ..... = 7 цветенца. Тя трябва да постави правилната цифра. Смятаме с нарисувани звездички, сърчица, облачета, цветенца...
(за жалост художническата ми дарма е много хилава  Mr. Green Mr. Green Mr. Green)

правете си междучасия, както в училище.

# 10
  • Мнения: 3 506
Andariel, никой не обвинява учителката за това, че детето не се справя, а защото го е наричала глупаво, заплашвала го е, че ще повтаря, и е изтъквала, че има нужда от индивидуален подход, като че е нещо кой знае какво, а реално всяко дете има нужда от такъв.
Иначе е ясно, че в клас от 30 деца няма как учителката да работи с всички...

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
Седай, ако тук започнат да си оцветяват думички и да си рисуват звезвички за всяка задача, ще имаа да се влачат до Второ пришествие! ако детето просто още не може да вдене какъв абстрактен символ и операция стоят зад звездичките, все тая! То пак не е готово! Това оцветяване е за предучилищната. Ти твърдиш, че "при вас" започват на 6, но не казваш какво правят като задължителен материалл за един срок.

Всъщност, детето на авторката ходило ли е на предучилищна? там се въвеждат числата, елементарните аритметични операции, буквите просто като графични символи за разпознаване. Никой не ги кара да пишат и да четат.

# 12
  • Мнения: 1 567
Седай, ако тук започнат да си оцветяват думички и да си рисуват звезвички за всяка задача, ще имаа да се влачат до Второ пришествие! ако детето просто още не може да вдене какъв абстрактен символ и операция стоят зад звездичките, все тая! То пак не е готово! Това оцветяване е за предучилищната. Ти твърдиш, че "при вас" започват на 6, но не казваш какво правят като задължителен материалл за един срок.

Всъщност, детето на авторката ходило ли е на предучилищна? там се въвеждат числата, елементарните аритметични операции, буквите просто като графични символи за разпознаване. Никой не ги кара да пишат и да четат.

не, не ме разбра. Това с оцветяването и рисуването - за занимавките в къщи. Иначе в училище си учат както си му е редът.

по граматика - в момента все още не са приключили с дифтонгите. правопис и четене. диктовки.
по метематика - събиране и изваждане до 20.
по естествознание - в момента са на вълна здравословно хранене. онзи ден й разпечатвах хранителната прирамида.

# 13
  • Мнения: 654
А на някого да му хрумва, ей така, случайно, че детето няма необходимата зрялост и издръжливост и че просто е малко за първи клас? Учителката излиза лоша, ама не винаги е така.  Под индивидуален подход явно има предвид някой допълнително и напоително да обяснява и да се занимава  детето. Знам, че тук всички деца са просто гении и все учителите са виновни! То, неслучайно е сложена тази граница от седем години, ама пусто, всяка майка си мисли, че точно нейното дете е по-напред за възрастта си, праща го по-рано на училище, пък после се чуди какво да прави!

общо-взето, май нищо не можете да направите, освен да работите повече с детето и да се надявате с времето да  се справи. И да смените училището, пак ще са трийсет деца, пак ще са по-големи, а детето пак ще е по-малко!

Половината деца от набора тръгват на шест и нещо, ако са родени през второто полугодие! Моите са родени в края на годината и винаги са най-малките от набора. Не говоря за това, а че деца, които трябва да са подгответа, ги бутат в първи клас!
Преди да пишеш защо не потърси малко информация.
Не родителите решават кога е готово детето за първи клас.
Колежката има двама племенника,родени в различни години,но сега и двете деца са първи клас.
Познай на кого му е по лесно Grinning
И да, обвинявам учителите защото те са хората които получават заплата да я вършат тази работа.И не на последно място,те са хората учили за това.
Какво означава детето да бъде предварително подготвено newsm78
Ами то тогава ще го запишем направо втори клас.

# 14
  • Мнения: 984
Аз съм съгласна напълно с Джуди - не би трябвало материалът в първи клас да предполага толкова много извънкласно учене. Освен това никой няма право да заплашва и обижда детето Ви. Според мен /как аз бих постъпила/, най-важното е да намерите свестен начален учител и малък клас и веднага да подадете молба за преместване още за втория срок. Ако Ви създават проблеми можете да се обърнете към Регионалния инспекторат по образованието и да подадете оплакване. Дано се променят нещата! Hug

Общи условия

Активация на акаунт