Въпрос към юристи

  • 17 870
  • 84
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 9 519
описваш моята история... преди промените - щастлива съм, че тогава съм осиновявала, ако не ни бяха дали детето... никога, ама никога повече нямаше да се срещна с друго дете. Кого да убиеш? Всичко - от БМ, ББ, до социалните и съдийката - коя ще обжали решението й? Този, дето се крие, за да не го търсят за криминално деяние... още помня как нашата БМ въздъхна с облекчение - ааааааа, за това ли ме търсите... гадно, супер гадно - вижте за приемна грижа - права е Линдт, май друг изход няма. Гадост и досада, както моите деца казват, но са мои, не са вече там #Cussing out #Cussing out #Cussing out

# 31
  • Мнения: 12 048
Приемам го и като личен провал, защото уж го бях измислила....
след два дни ще има още един такъв цирк с друго дете, а никой не знае общо колко ще бъдат и докога

Последна редакция: сб, 29 яну 2011, 08:08 от Светкавица

# 32
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Прагът на емоционална поносимост е много висок, повярвайте ми....

Имам запазени снимките на едно дете отпреди 6 години... Сигурно това са единствените снимки от този период от живота му. Надявам се един ден да му ги подаря лично. Засега тайничко научавам какво се случва с живота му (в институция, водеща се за лукс-категория за привилегировани у нас) и ако мога изпращам по нещичко по различни поводи. Разликата при нас беше, че една жена категорично отказа да подпише декларация за даване за осиновяване, което, обаче, доколкото ми е известно, не е довело до среща с детето, т. е. не са се виждали повече от 8 години.

Светкавичке, не познавам хората, но постарайте се, сигурно още има надежда за детето!  Praynig И за тях.  Praynig Емоционална среща с дете не се забравя.  

Последна редакция: сб, 29 яну 2011, 11:25 от Gankata

# 33
  • София
  • Мнения: 787
Светкавичке, не познавам хората, но постарайте се, сигурно още има надежда за детето!  Praynig И за тях.  Praynig Емоционална среща с дете не се забравя. 

 Praynig

# 34
  • Мнения: 847
Светкавица, съчувствена прегръдка и от мен! (няма eмотикон, който да ме изразява, този с прегръдката е нахилен)

Стана ми мъчно много и за детето, и за бъдещите родители, но много мъчно ми стана и за теб, че трябва като професионалист да се чувстваш така! Абсурдно е юрист, който по правило вярва в закона и се е посветил на спазването му, да се чувства тъпо и гадно, защото не е могъл да го престъпи в името на морална кауза! Недей, не се чувствай виновна, не си за убиване! На мен ми беше писнало все юристите да са им виновни на някои, за това че не стават нещата ... пейзажът засран здраво и ти си виновен, че накрая му казваш, че не може по този точно начин ...

За убиване са всички по веригата, които позволяват това - тези високопоставени държавни служители, които позволяват в държавата да се създаде правило, което изглежда на хартия много благородно, но чието прилагане не е обезпечено – чист случай на измиване на ръцете. И прецаканите деца, чиято защита уж се цели, пак си остават прецакани.
Формално социалните не са си свършили работата, но истината е, че те често няма да си я вършат добре, докато работят в съществуващия формат.  Не може да се очаква, че социални работници, без помощта на юристи, в калабалъка на останалите си функции, ще приложат адекватно и без грешки абсолютно нова, при това сложна правна процедура. Въобще не искам да отварям  приказка за мотивацията и усърдието в работата в системата ...
Аз когато осиновявах социалната си пишеше и готвеше всичко, щото РДСПто нямаше юрист на щат, на делото се мерна някакъв адвокат, който само в съда ходеше и обели една дума по хода, не знам въобще вниква ли в случаите, които представя, детайлно ... А в същото време политиката беше да крият преписката като партизани, да не би да науча нещо – е, аз исках да науча всичко, но и да проверя наред ли са нещата от правна страна, а не да се изненадвам в съда, защото ме касае много пряко.

Знам, че това няма да помогне на това конкретно детенце (за което се надявам социалните като компенсация да положат специални усилия да поправят грешката си и да извършат процедурата максимално бързо и в съответствие със закона и детето да получи своето семейство!), но може би било от полза за някое от бъдещите деца да разясните процедурите и възможните проблеми, и по-специално случаите на вписване в регистъра без съгласие на БР (заварените по параграфа и общия ред) – ще е от пряка полза за кандидат осиновителите, които е добре да имат поне минимална грамотност и така да упражняват контрол над системата на социалните и да изискват повече, ще е практично и за самите социални – явно и те четат от време на време тук, макар и само някои по-злополучни да се изказват ... Силно се надявам, това да са единични случаи, иначе всичко е прах в очите ... има ли все пак положителна практика някаква досега?

# 35
  • Мнения: 2 172
Светкавица, spoko, с нищо смислено не  мога да те успокоя по въпроса, не съм в течение на настоящите процедури.
Само да кажа , че твои незнайни колеги ми върнаха поне малко вярата в справедливост, точност при прилагането на законите. Щото ми писна да трупам папки с откровени смехории.
....
За теб  Hug и труда , който си положила Sad по  въпросното дело.

Последна редакция: сб, 29 яну 2011, 14:24 от аистенок

# 36
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
Значи на новото законче нещо му куцааа! И изобщо има ли някакви подобрения, защото удължаването на срока след делото го изживяхме на гърба си, а аз не виждам нищо по-добро от стария, щом не важи това с шесте месеца за вписване в регистъра и отново трябва да се търсят биото Sad
Аз като го четох този закон, без да съм професионалист се запитах не се ли нарушават правата на БР като човешки същества, защото те не са с отнети родителски права newsm78, но си викам, че по-мъдри от мен са го мислили и ще е за по-добро, но явно НЕ...
Моето лично мнение е, че когато дете попадне в институция, трябва веднага да се дава за осиновяване или за приемна грижа и да се отнемат правата на БР върху това дете. Сигурно ще питате защо...ами защото съм видяла достатъчно деца подхвърляни между институция и био и най-накрая са с толкова разбита психика, че изобщо се питам какво демонстрират родителите им изпращайки ги за пореден път в дом и бълвайки нови и нови деца. Нали уж се мисли за доброто на детето  Thinking

# 37
  • Мнения: 955

Моето лично мнение е, че когато дете попадне в институция, трябва веднага да се дава за осиновяване или за приемна грижа и да се отнемат правата на БР върху това дете.

Напълно съм съгласна с това, но май скоро няма да стане... Лобито на институтциите е много, много силно.

Светкавичке, снощи изчетох всичко, но бях на път и не можах да пиша.  spoko
Други са тези, които трябва да се чувстват виновни, но това не ти помага много в момента Hug Стискам палци да се намери някакво решение!

# 38
  • Мнения: 12 048
От една страна имаме европейски ангажименти, от друга- в правен аспект може да се измисли баланс между права на родители, изоставящи децата си и права на деца.Но в житейски и практически план това е не-въз-мож-но.Няма как да стане.Да не говорим, че като тръгнем да "съхраняваме"правата на БР, огромен процент от тях го възприемат като не грижа, а поведена война.

За заварените положения се оказа най-сложно.Четейки закона не е, но БР са безкрайно изобретателни в съпротивата си срещу охраняването на правата им.

Параграф осми от СК се превърна в параграф 22 от едноименното произведение.Който не го е "проиграл" в действителност, той не знае какво чудо е.

Малко по-хард трябваше да е СК.Ако и да не е европейско, спрямо децата щеше да е по-човешко.

# 39
  • Мнения: 1 249
МОМИЧЕТА ЗДРАВЕЙТЕ, ОТ СКОРО СЪМ ОСИНОВИТЕЛ НА ЕДНО ХУБАВО МОМЧЕНЦЕ, ЗА КОЕТО СЪМ МНОГО ЩАСТЛИВА, НО ИМАМ ЕДИН ПРОБЛЕМ, ВЕРОЯТНО И ДРУГИ ПРЕДИ МЕН СА ИМАЛИ СЪЩИЯ - КОГАТО ОТИДОХ В ОБЩИНАТА СЛЕЖБА "ЕСГРАО" ДА МИ ИЗДАДЕ НОВ АКТ ЗА РАЖДАНЕ НА ДЕТЕТО, КАКТО Е ВПИСАНО В СЪДЕБНОТО РЕШЕНИЕ, ТО НОВИЯ АКТ Е С ГРИФ - ДУБЛИКАТ, ВМЕСТО ДА Е С ГРИФ ОРИГИНАЛ. МИСЛЯ, ЧЕ ОБЩИНАРИТЕ НЕ СА ПРАВИ ЗА ТОВА, ЗАЩОТО НИЕ ОСИНОВЯВАМЕ ДЕТЕТО ПЪЛНО, ВСЕ ЕДНО, ЧЕ Е РОДЕНО ОТ НАС, И НЕ БИВА ДА СЕ ИЗДАВА ДУБЛИКАТ, В КОЙТО Е ВПИСАН И НОМЕРА НА ПЪРВИЯ АКТ ЗА РАЖДАНЕ,В КОЙТО СА ВПИСАНИ БР. ТАКА МНОГО ЛЕСНО МОЖЕ ДА СЕ ПРОСЛЕДИ КОИ СА ТЕ И ОТ КЪДЕ Е ДЕТЕТО. НАЛИ ВСЕ ПАК ИМА НЯКАКВА ЗАСЕКРЕТЕНОСТ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ОСИНОВЯВАНЕТО. МОИ ПРИЯТЕЛКИ ОСИНОВИХА ПРЕДИ МЕН, НО НА ТЯХНИТЕ АКТОВЕ ЗА РАЖДАНЕ СА С ГРИФ - ОРИГИНАЛ КАКТО ТРЯБВА ДА БЪДЕ СПОРЕД МЕН. ЖИВЕЕМ В ЕДИН ГРАД, А РАЗЛИЧНИТЕ СЛУЖБИ  ПО РАЙОНИ В ОБЩИНАТА ТЪЛКУВАТ ЗАКОНИТЕ РАЗЛИЧНО .- КОЕ Е ВЕРНО?
МОЛЯ, АКО ИМАТЕ ИНФОРМАЦИЯ ОТНОСНО ВЪПРОСА, СПОДЕЛЕТЕ Я И АКО ЗНАЕТЕ НА КАКВО ОСНОВАНИЕ - ЧЛ, АЛ. И Т.Н. ОТ ЗАКОНА БИ ТРЯБВАЛО ДА СЕ ИЗДАДЕ ОРИГИНАЛ, А НЕ ДУБЛИКАТ.
БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО
[/size]

Първо – честито  на теб и семейството ти !

Второ (като юрист отговарям на въпросите ти):
откривам два въпроса:
 1) защо пише дубликат?
2) защо във вашия „акт” бил цитиран номерът на стария „акт” ?


Моля не ми се обиждай, разбирам състоянието ти на вълнение, всеки на твое място би се вълнувал, но погледни отново и на спокойна глава какво наистина пише.
За мен е много по-важен втория ти въпрос, а след него ще отговоря на първия.
Погледни наистина ли на издадения ти (и даден ти в ръка на хартиен носител) документ отгоре централно пише „АКТ за р-е”. Според мен пише „Удостоверение за р-е”.
След това погледни в края на документа, където пише, че това удостоверение се издава въз основа на акт за раждане номер .... от ... дата.
Сто пъти писах тука и то подробно какви са атрибутите на акт за раждане и на удостоверението за р-е и какви са разликите, ама сигурно не ти се търси.

Погледни внимателно и кажи какво пише, моля, за да имаш полза от обясненията ни тука.

Кое те кара да мислиш, че посочения долу, със своя номер и дата, акт, е стария, а не номера именно на вашия акт, именно този, който е издаден въз основа на влязлото в сила съдебно решение по вашето осиновяване.

 В зависимост от отговора ти, ще ти напиша какво мисля.

А защо не са ти дали бланка с надпис „ оригинал” мога да гадая по сления начин – имали са такива бланки или толкова им е било мисленето (ако е написано отгоре, а не е на фабричната бланка. Това е некоректно от тяхна страна. Първото удостоверение, което се издава въз основа на новия акт, който пък е издаден въз основа на влязлото в сила съдебно решение, е оригинал, а всеки следващ е дубликат.Ако например сте загубили оригинала, или искате повече бройки ( за посолство, за учебно заведение  и пр. и пр.) можете да си вадите колкото си искате  дубликати. Но първото удостоверение е оригинал и не е и не може да бъде дубликат на старото, което е било доказателство по делото за осиновяване.

Но кахъра с дубликата е бял кахър в сравнение с това, което пишеш за посочването на стария акт. Затова предполагам, че от вълнение си прочела грешно или си направила неточни изводи.
Първо прочети отново. После сравни с документа от делото и пак напиши тук.

# 40
  • Мнения: 1 249

Параграф осми от СК се превърна в параграф 22 от едноименното произведение.Който не го е "проиграл" в действителност, той не знае какво чудо е.


 А от капацитета на гастролиращата ВесситУ ( бакалавър по незнам- си- К"во си социално, с ник с смалки и големи букви) тук не стана ли ясно колко им е капацитета на тези хора ...

Светкавичке, другите ми съображения лично, че тук не им е място... тук само  Hug

А при нас по Софийско обратното става - не са коректни съдиите и на нечитави ИАА дават зелена светлина и бомби със закъснител дават на хората в ръцете... не знам от кое да се страхувам повече.

Най-тъпото е, че и на мои близки, когато осиновяват, не съм в състояние да помогна с най-важното - дали по отношение на детето е проведена свястно процедурата и дали то е в кръга на лицата именно за тази процедура.
Като искам да видя документи и да си направя извод за административния процес социалните се правят на ощипани, неразбрали, а родителите се страхуват с питането си да не  ядосам социалните и кръгът се затваря.

Последна редакция: нд, 30 яну 2011, 10:15 от Miraetta

# 41
  • Мнения: 847
Светкавица, извинявай, че ти разводнявам темата, но донякъде реших, че има връзка, че и професионално би бил интересен на адресатите на твойта тема, а и някак ме няма по пускането на нови теми ...

исках само да споделя един документален филм, който ми попадна. http://www.youtube.com/watch?v=cf2_N0-Hdss - пет части са, на немски е, тук е с английски субтитри. може би на някой му е известен вече, но за мен беше новост ...
акцентът е Румъния, времето е до присъединяването 2007.

нещата, слава богу, не са съвсем идентични, но от видяното сега горе долу ми се намества логиката за някои решения в сферата - затварянето и отварянето на международните осиновявания, може би новата не дотам съвържена процедура по спешно кампанийно вписване в регистрите на децата, начина на осиновяване от българи, постоянно живеещи в чужбина и т.н.

една загубена битка на г-н Ферхойген, част от развитието после - http://www.offalyexpress.ie/eurolink/MEPs-demand-easing-of-adoption.6702662.jp

Последна редакция: вт, 08 фев 2011, 06:47 от Vella M.

# 42
  • Мнения: 52
Благодаря много, Вела. Ако погледнеш данните за международните осиновявания в България, ще видиш, че те са основно от Италия и САЩ. Българи, живеещи в чужбина, подали документи по международен ред, чакат на опашката повече от година след влизане на СК в сила, без никой да им обърне никакво внимание, защото не минават през акредитирана организация. Според Зам.Министър Машева, не може да се промени критерия за поредност : http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=737539  

Но да не спамя, вижда се, че наистина осиновяването без изрично съгласие на родителите, може да доведе до проблеми. Би трябвало на европейско ниво да са си взели поука от румънскя казус, но кой знае?
Наистина има лоби за създаване на общо европейско осиновяване. Откъде ще идват децата за него е ясно.

Българските власти така и не поискаха да разберат, че има разлика между изпращаща страна (държава, която предоставя деца за осиновяване) и приемаща. И че би следвало да защитават интересите си като изпращаща страна. Но те се крият зад Хагската конвенция и толкоз.Няма да се спирам на лобито на акредитираните организации...
Да не забравяме и че в ЕС България прави експеримент за (бързото) затваряне на домовете и че явно са получени доста европейски фондове за това :
„България има шанса пилотно в Европа да реализира модел за извеждане на децата от институциите, тъй като много малко европейски държави са затворили домовете си за деца без родители и деца с увреждания. Това каза в предаването „Кой говори" на Дарик председателят на Държавната агенция за закрила на детето Надя Шабани”.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=611896

# 43
  • Мнения: 2 242
Здравейте, имаме нужда от мнението на юрист. Надявам се тук да има такива, запознати с тънкостите на приемните семейства.

От доста време се борим и децата с увреждания както всички останали хора с увреждания да имат правото на безплатен годишен винетен стикер. Е, след много писма и какво ли не, от транспортната комисия предлагат текста описан тук, но не сме сигурни дали в този вариант приемните семейства също ще имат такова право, каквато всъщност е целта ни. Или би трябвали след семейства изрично да се добави "включително приемните"?
Моля за помощ!
Тук е информацията от сайта на МТСП, а цялата сага може да се види тук. Благодаря предварително.

# 44
  • Мнения: 303
Момичета, здравейте ! Не знам дали тук трябва да питам, но не видях друго по - подходящо място ! Ние вчера бяхме на информационна среща, четоха ни доклада на детето и казаха, че се води с неизвестни родители, майката е избягала от родилния дом без да даде някакъв документ за самоличност. Казала е обаче някакво име , за което никой не е сигурен , че се казва точно така ! Искам да ми каже ако знае някой от вас - възможно ли е да имаме отказ за осиновяване на делото поради това , че няма даден отказ от БМ ,но няма и вписани нейни данни в доклада на детенцето, освен това предполагаемо име,за което много пъти ни беше казано,че не се знае дали е наистина нейното ? Благодаря ви предварително   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт