Събирам позитивни приказки

  • 1 236
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 161
Здравейте!
Захванал съм се да събирам приказки със изцяло положително звучене. Ето какво включва това:
  • * Липсва концепцията за добро и зло или поне не е водеща линия в сюжета.
  • * Няма елементи на насилие - отсечени глави на змейове, изгорени вещици, застгреляни "лоши" герои, набити и прокудени "лоши" герои  и т.н. В сюжета липсва омразата, завистта, жестокостта и други негативни качества, които действат пагубно на детската душа.
  • * Няма битката между доброто и злото, въобще, липсва идеята, че доброто тържествува  побеждавайки злото със сила
  • * Ако има лоши герои, накрая се разкайват и стават добри (спомнете си Японски приказки или класиката Гъбарко)

Моля всеки, който има такава да ми я изпрати.

Последна редакция: нд, 23 яну 2011, 17:30 от Людмил

# 1
  • Мнения: 11 926
На момента се сещам за "Каквото стори дядо все е хубаво" от Андерсен.Весела, оптимистична история,макар и не много поучителна.
"Принцесата върху грахово зърно"
"Новите дрехи на царя"
"Овчарката и коминочистачът"/Там само една лоша играчка се счупва, но после се поправя вкл. и в морален смисъл/
"Свинарят"

Андерсен ми е любим автор, но пишейки, правя преценка, че най-стойностните му приказки са тъжни и извън категорията, която търсиш.Но посочените са такива, които имат търсените характеристики.

Иначе приказки в стихове-поучителни ,но весели и лишени от насилие истории с прекрасни илюстрации са приказките на Мая Дългъчева-съвременен детски писател.Наскоро я открих и е любим автор за детето ми.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 219
Хм, интересен казус.

Приказката по принцип е съчетание между всичките тези неща, които ти НЕ желаеш да има в тях...  newsm78

# 3
  • Мнения: 4
Здравейте, с децата от училище за деца с нарушено зрение "Луи Брайл" записахме тази приказка за слушане.
Тя се осъществи благодарение на Национален фонд "Култура".
Ще се радваме ако се хареса на повече деца!

Listen to Как се раждат пеперуди финален.wav by Как се раждат пеперуди on #SoundCloud
https://soundcloud.app.goo.gl/66NGB

Страничката ни във Facebook се казва "Как се раждат пеперуди". Там ще намерите и видео от представлението.

Поздрав! И приятно слушане!

Общи условия

Активация на акаунт