20-то основно училище или 73-то!?

  • 8 106
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 2 474
Alegra,  на сайта на 73 е обявена следната информация:" На  23.03.и 24.03.2011г. от  18.30часа – Дни на отворени врати за родители на бъдещи първокласници в 73 соу. Срещите ще се проведат в учителската стая." Успех, какъвто и да е Ваият избор!

 



Благодаря   bouquet

# 16
  • Мнения: 4
Здравейте. Имам регистрация отдавна, но едва сега реших да се включа активно в разговорите. Имам същия личен казус по отношение на дъщеря ми - 20-то с немски или близкото ми "квартално" училище, та макар и най-доброто в района 143-то с 1 час английски седмично в първи клас и повече математика. Вече зациклих от четене, питане и двоумене! Вчера влязох в 20-то и го разгледах - уютно, светло и приветливо място, с удоволствие бих изкарала деня си там. Информация за прием за първи клас ще има на 15.04. в самото училище. Тревожа се от това, че не живеем близо и ще трябва в следващите години да се посветим на закарване-прибиране на детето от там, което е проблем предвид невъзможността за спиране наоколо. Потърсих и транспорт от транспортна фирма - обещаха, че могат да поемат детето, но винаги стои риска при правене на маршрута да го вземат първо и оставят последно в къщи, а те заспиват от умора - виждала съм ги! Относно натоварването през деня също ми е притеснено, защото изведнъж  хвърляме малките човечета "в дълбокото" и - да се оправят, край с детството. Дано не съм крайна, но всички деца са затиснати от уроци и домашни и не знаем дали това напрежение няма да им се отрази негативно в бъдеще. От друга страна - всичко зависи от детето, от начина на поднасяне на информацията и от "зоната на комфорт", която училището създава около него. Пък ако не става - има и други училища, нали?(това последното е за мое успокоение отново). Цялата тази тирада важи естествено ако приемат дъщеря ми и имаме възможност да избираме.

# 17
  • Мнения: 3 379
nadel, разбирам притесненията ти, моите са подобни и затова се спряхме на най-близкото училище (имаме късмет и да е с добра слава, но си остава проблема с натоварването). Ще ти кажа моят личен опит. Миналото лято големият ми син ходи няколко седмици на едно лятно английски училище в Дружба. Бях изключително доволна, много добре работеха с децата. Ние обаче живеем в Гоце Делчев, което е на другия край на София. Сутрин го карах аз д отам, а следобед към 15.30 го прибираха с транспорт на училището. Ами, детето се връщаше скапано от пътя. Буквално като пребит. Знам, че е от пътя, понеже съм го взимала и аз от училище и съвсем не изглежда така. Но като се кандилка из София с десетина спирания час и половина по път, който иначе взимаме за половин час... Това е моят опит, просто споделям. Ти ще си решиш, познавайки най-добре своето дете.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 861
Уау, nadel! Доколкото ми е известно "кварталното" ви училище е в Сухата река, или бъркам? Виж, 20-то, доколкото знам, е едно много добро училище, ама... наистина прецени сериозно + и - на ситуацията и дали си заслужава това разстояние на тази възраст. Ти си знаеш естествено приоритетите и на какво си готова, но при равни други условия, близкото училище винаги е по-добър вариант!

# 19
  • Мнения: 4
Ако знаете колко много инфо изрових и с колко хора говорих!Ето две крайно противоречиви мнения на хора, които познавам и в чието думи бих се вслушала. Учителят ми по немски /за мен е втори език след англ./ е твърдо против ранноезиковото обучение. Според него немският език със своята специфика доминира в програмата на обучение и ако е трудна материя за детето / не можем да знаем дали ще е така преди 1-ви клас/ отнема повече от ресурса му, вследствие на което възниква риск от непълно усвояване на някой от другите предмети. Това не може да бъде отчетено до към 4-ти клас, защото те се прибират с написани домашни, а родителския контрол едва ли ще е системен. След 5-ти клас зейват евентуалните дупки и тогава става трудно да се наваксват основни неща предвид специалната възраст, в която навлизат децата и трудната им учебна програма. Според него език се учи ефективно с постепенно натоварване без стрес при поставена база на българския, за да могат да бъдат правени аналогии и разлики и да се осъзнава материята, защото това е несвойствено познание - не като математиката или нещо на български, което научаваш и преразказваш. Според психолози ранноезиково е обучението до 5 год. възраст, до когато детето приема чуждия език като още един матерен език и намира за нормално да общува с околните и на двата езика. Следващата възраст за ефективно усвояване е след 10-тата година, когато децата са се научили да учат и просто продължават и с тази материя. Напрежението не понася на някои по-чувствителни деца и това също е фактор, на който следва да се обърне внимание. Непрекъснатото бързане и изнервяне сутрин и дългия път към дома вечер оказват влияние и е възможно детето да види в училището враг на детството и семейството си.В противовес с това моя позната учителка казва, че до 10тата година детето е гъба, празна фуния, в която можеш да изсипваш и тя си се пълни без проблем. И че подобно натоварване е желателно, за да може да се социализира детето и да свикне със степента на натоварване на учебния процес. Е, изберете си което ви харесва! Аз вече се обърках. Зная, че основната задача до 4-ти клас е детето да се научи да учи, което зависи не от училището, а от преподавателя, който да го заинтригува и да го научи да харесва познанието и да се стреми към него. С форсиране в къщи и в училище и натиск от вида "трябва да го научиш", "виж другите могат, и ти можеш", "трябва да си първи", се постига системно напрежение и натоварване на психиката и нерваната система на детето и това неминуемо ще се отрази при формиране на характера и поведението му по-нататък. Едновременно с това съм с ясното съзнание, че нищо няма да е лесно от тук насетне и единствения начин е детето да влезе в "дълбоките води" и да се научи да плува, подкрепяно от родители и учители. А проблема с транспорта е ясно осъзнан от мен - аз ги виждам горките в задръстванията с раниците на гърба как седят в бусчетата и безучастно зяпат през прозорците - това е наистина време, откраднато от детството и игрите им. И все още съм в изходна позиция относно решението си. Да  отбележа факта за 143-то в Сухата река, че  не сме в района им и че се борят по 2 деца за 1 място. Относно 20-то - невъзможно е спирането и паркирането в началото и края на учебния ден, а бусчетата ги оставят на булеварда и те влизат от вход от там самички. С качването нямам идея как е - вероятно г-жата извежда детето, но пък ако буса закъснее, тя ще стои ли навън през зимата във виелицата? Има и други даца за "издаване". Не знам как става. Минус е и липсата на извънучебни забавления за най-малките - танци, футбол, във времето на самостоятелната подготовка или непосредствено след нея, защото те много разтоварват и стимулират децата да си подготвят уроците, защото пги чака "купон"! Зная, че училището отдава салона си на външни фирми след 18ч., напр. йога.
Надявам се от висотата на своята популярност ръководството на у-щето все пак да направи "ден на отворените врати" и да информира всички, които се интересуват за обикновените неща от училищния процес, както правят всички други училища. Иначе интереса на всички ни започва да става нездравословен. Извинете за дългия пост, но май "разсъждавам на глас", тъй като нямам решение на въпроса, а това ме тревожи вече.

# 20
  • Мнения: 4
Уау, nadel! Доколкото ми е известно "кварталното" ви училище е в Сухата река, или бъркам? Виж, 20-то, доколкото знам, е едно много добро училище, ама... наистина прецени сериозно + и - на ситуацията и дали си заслужава това разстояние на тази възраст. Ти си знаеш естествено приоритетите и на какво си готова, но при равни други условия, близкото училище винаги е по-добър вариант!

Да, така е, в Суха река срещу била е, веднага след моста "Чавдар".

# 21
  • Мнения: 4
nadel, разбирам притесненията ти, моите са подобни и затова се спряхме на най-близкото училище (имаме късмет и да е с добра слава, но си остава проблема с натоварването). Ще ти кажа моят личен опит. Миналото лято големият ми син ходи няколко седмици на едно лятно английски училище в Дружба. Бях изключително доволна, много добре работеха с децата. Ние обаче живеем в Гоце Делчев, което е на другия край на София. Сутрин го карах аз д отам, а следобед към 15.30 го прибираха с транспорт на училището. Ами, детето се връщаше скапано от пътя. Буквално като пребит. Знам, че е от пътя, понеже съм го взимала и аз от училище и съвсем не изглежда така. Но като се кандилка из София с десетина спирания час и половина по път, който иначе взимаме за половин час... Това е моят опит, просто споделям. Ти ще си решиш, познавайки най-добре своето дете.
Родителите на съпруга ми живеят в твоя район,аз пък работя в близост до 73-то, съпругът ми го е завършил преди години. Но се налага да изключа като възможност 73-то защото: 1)всеки ден пътувам в двете посоки през трафика в центъра и не искам да го причинявам и на детето; 2)ако все пак подам документи и някак си ни приемат ще трябва да поверя дъщеря ми частично на грижите на свекър ми и свекърва ми, а аз да се ангажирам в следващите години да бъда шофьор. Което хич не ми се иска; 3)никак не е ясно докога ще работя в този район на София, както вървят нещата май няма да е още дълго. За жалост.

# 22
  • Мнения: 299
и аз се включвам тук за 73 -то

# 23
  • София
  • Мнения: 7 673
и аз се включвам тук за 73 -то
73-то си има отделна тема, доста дълга.  Peace
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=370764.0

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 2 474
Благодаря!

Сега установих, че на 15 април 20-то училище ще обяви реда за кандидастване каквото и да значи това и ще имаме време да решим къде да подаваме заявления  Wink

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 2 474
Ще съм признателна ако някой е запознат и сподели повече за обучението по немски в 20то!  bouquet

# 26
  • София
  • Мнения: 140
И тук да напиша, че пред 20то училище има създаден списък-ТЕТРАДКА, в която се записват родители, които не отговарят на критериите или поне не напълно, обявени от Училищното ръководство.
Всяка сутрин от 8:30 до 9:00ч. всеки записал се в нея, трябва да се разпише срещу номера под който е вписал името на детето си.

# 27
# 28
  • Мнения: 23
Големия ми син е в 73то от първи клас насам.
Въпреки че ни е далече - от кв. Хаджи Димитър, той до 12 клас бе доволен от преподавателите. И начални, и прогимназиални и гимназиални най-вече!
Ако на детето му се учи, всичко ще му спори!  Wink

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 2 474
Ние се местим от 73 то именно защото на детето му се учи...но училището не е подходящо за целта!

Общи условия

Активация на акаунт