Мудрите

  • 27 618
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Преди години имах книката на Гертруд Хирши "Йога с пръстите на ръцете". Но не бях постоянна в практикуването на мудрите, макар че много ми харесваше идеята.
Сега случайно попаднах на този сайт http://www.zashto-kak.hit.bg/spisak.htm#puh.

Практикували ли сте мудри? Какви са вашите резултати, наблюдения, усещания?

  bouquet

# 1
  • Мнения: 730
Има моменти, в които много активно ги ползвам, а има и моменти на покой  Wink. ПОлзвах мудра, която регулираше кръвното налягане, даваше много неочаквани резултати.
Аз ползвам"Даоистки лечебни жестове" на Емма Гоникман - прекрасна книга.

# 2
  • София
  • Мнения: 285
по принцип мудрите са неразделна част от медитацията!
Не знам защо трябва да отделите цяла тема за това!

Мудрите се практикуват по усещане!

# 3
  • Мнения: X
shivani , те могат да се практикуват и отделно, с лечебна цел. Аз не съм много наясно с тях все още, заради това искам да прочета повече впечатления и споделен опит. Аз не правя класическа медитация, но бих искала да ги използвам. Макар че самото изпълнение на мудрата е вид медитация, пък било и за 5 минути.

А как е по-правилно да се постъпва - да се избере някоя мудра и известно време да се прави тя, или може и няколко?

Аз правя Гиан мудрата отскоро. И имам усещане кога да спра. Зная, че вътрешният усет е най-верния пътеводител, но просто искам да започна отнякъде и да знам как се прави. Харесват ми много мудри, и не мога да си избера една -две. От друга страна ще ми е трудно да отделям по много време за много мудри. Защото искам да ги правя в покой.
Спомням си, че преди години ги правех вървейки. Имаше описан начин как точно се прави в книгата на Хирши. Също и преди сън и заспивах.

Искам да ги използвам както за физически проблеми, така и за психически. Много е хубаво това, че всяка от тях има и материално, и духовно действие.

Дани, благодаря за споделеното.   bouquet

Последна редакция: ср, 02 фев 2011, 21:40 от Анонимен

# 4
  • Мнения: 90
Записче. Мудрите наистина могат да се използват отделно от медитация. При мен не дават кой знае какво резултати. Може би не съм достатъчно последователна и търпелива.

# 5
  • Мнения: 78
Леле, облаче, много ти благодаря за този сайт. Аз от колко време се каня да си взема книжката и все се разсейвам нещо, но вече трябва да започна да ги практикувам. Всичко зависи от нагласата ни. Ако сме убедени, че помагат, няма как да не стане Simple Smile

# 6
  • Мнения: 72
Облаче, благодаря за сайта. Много ме заинтригува. Ще пробвам мудрите

# 7
  • Мнения: 730
Ползвала съм ги по време на медитация и самостоятелно и аз. Те са си цяла наука, която е неизчерпаема и много полезна.

# 8
  • София
  • Мнения: 285
облаче,

избираш си мудра, която ти "пасва" и я правиш! Да, самото изпълнение на мудрите си е вид медитация!

Мудрите се правят и за защита, освен гореизброените причини!

Записче. Мудрите наистина могат да се използват отделно от медитация. При мен не дават кой знае какво резултати. Може би не съм достатъчно последователна и търпелива.

sv_harmony ,
Интересно ми е как така се изказваш, че могат да се ползват отделно от медитация, а в същото време казваш, че търсиш резултати, които при теб не идват. Ама, че работа?!
Можеш да се изказваш единствено, когато си практикувала достатъчно време, за д можеш да имаш някаква увереност да напътстваш някого.
В противен случай е по-добре да запазиш мълчание!


# 9
  • Мнения: 90
Записче. Мудрите наистина могат да се използват отделно от медитация. При мен не дават кой знае какво резултати. Може би не съм достатъчно последователна и търпелива.

sv_harmony ,
Интересно ми е как така се изказваш, че могат да се ползват отделно от медитация, а в същото време казваш, че търсиш резултати, които при теб не идват. Ама, че работа?!
Можеш да се изказваш единствено, когато си практикувала достатъчно време, за д можеш да имаш някаква увереност да напътстваш някого.
В противен случай е по-добре да запазиш мълчание!

shivani, чета ти мнения вече в няколко различни теми. Доста си крайна , рязка, да не говоря че можеш и да засегнеш някой. Не си човека който да ме умълчава. Това да ти е ясно! Не съм казала колко време практукувам мудри, а и не е казано че при всеки трябва да работи всичко. Не мислиш ли? Да не говоря, че с влучая не напътствам никого, а просто споделям мнение - какво толкова е станало?. И друг път по внимателно с тона, защото и аз мога да бъда нетактична дори и груба ако се налага. Peace

По въпроса в доста книги за мудрите пише, че могат да се използват навън, по всяко време дори и в градския транспорт например, за да се възползва човек максимално от практиката и да си уплътни времето. Естествено трудно е дори за по-опитните да изпаднат в медитативно състояние на шумни и прекалено енергийно натоварени места като един препълнен автобус. Все пак това не пречи човек да си прави тихичко избраната мудра, в крайна смета важно е намерението и желанието да работи върху себе си.

# 10
  • София
  • Мнения: 285
От какво точно се засегна?!

Тишината е изключително ценно нещо в йога, не всеки може да достигне до нея!

Просто в горния си постинг си противоречиш, което ти показах,
а сега нещо егото ти се е засегнало?!

Ето една много подходяща мантра за Гиян мудра ( а и не само)
http://www.youtube.com/watch?v=n4e9hcqVVfY&feature=fvw, с която навлизаш в тишина, а умствените брътвежи стихват !!!

 Peace

# 11
  • Мнения: 90
Ама, че работа?!
Можеш да се изказваш единствено, когато си практикувала достатъчно време, за д можеш да имаш някаква увереност да напътстваш някого.
В противен случай е по-добре да запазиш мълчание!

Засегнах се от това, което копирах.

Едно е човек сам да реши да запази мълчание, друго е някой да му казва да мълчи. Ти май нещо хич не приемаш различни от твоето мнение.  Thinking Не си противореча, а единственото което направи ти е да ме нападнеш. Когато човек иска да покаже нещо може да го каже меко и достатъчно убедително, а не с думите които ти използва. Не разбирам само защо ти реши че мошеж да ми даваш напътствия.  Grinning Както и да е ако имаш нещо да ми казваш има лични. Няма нужда всичко да четат нападките.  Peace

От какво точно се засегна?!

Тишината е изключително ценно нещо в йога, не всеки може да достигне до нея!


Не виждам ти да си достигнала до тази тишина, поне не си личи от постовете ти.  Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 285
Когато един човек напътства без да има достатъчно опит върху това, за което се изказва, има опасност да подхлъзне този, който напътства.
А всички можем да копираме взети назаем знания от книгите, нали?!
Навсякъде е пълно с полуистини, а те са по-опасни от лъжата.

Не съм ти казвала да мълчиш, а в случай че такъв човек няма достатъчно опит в определената сфера е по-добре да запази мълчание.

Това в твоя случай е наранено его!
Споко, всички хора си го имат!

За тишината - ще запазя мъчание!  Peace

Дерзай в практиките си с постоянство и търпение!



  bouquet

# 13
  • Мнения: 90
Когато един човек напътства без да има достатъчно опит върху това, за което се изказва, има опасност да подхлъзне този, който напътства.
Посочи ми къде давам каквото и да е напътствие!

А всички можем да копираме взети назаем знания от книгите, нали?!
Навсякъде е пълно с полуистини, а те са по-опасни от лъжата.
Защо мислиш, че ти знаеш истината както и откъде знаеш каква практика имам, за да ме съдиш.

Не съм ти казвала да мълчиш, а в случай че такъв човек няма достатъчно опит в определената сфера е по-добре да запази мълчание.
Каза ми да замълча при това много ясно.  Simple Smile Мога да цитирам дори. А и защо човек да не сподели мнение. Как се дефинира дали човек има достатъчно опит в дадена сфера особено в толкова неясна и необятна като езотериката?

Това в твоя случай е наранено его!
Споко, всички хора си го имат!
Разбира се че е Его и ни най-малко не се притеснявам и не го крия.  Peace

Това е засега от мен. Ако има нещо друго пак подканям да пренимен на лични, за да не се запълва темата с поредния спор между две Егота.  Simple Smile

# 14
  • София
  • Мнения: 369
Пробвала съм и смятам, че са чудесно средство за хармонизиране.
Ползвам няколко и от време на време си ги препрочитам, за да видя дали някоя ще ми привлече вниманието.
много силна ми е тази за отпушване на нос, а също и за предпазване от проблеми с гърлото и т.н.

а силно ме привлякоха, когато едногодишния ми син беше нещо настинал и правеше определени положения с пръстите си - бях впечатлена и се разрових - разбрах, че милия ми си прави мудри точно за оправяне от настинка и изчистване на секрети  Peace

Общи условия

Активация на акаунт