Подова настилка и стени - КОРК ???

  • 15 163
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 2 219
В нашата къща имаме от всички настилки, стаите  на децата са с ламинат, всекидневната и спалнята са ни с дъбов паркет, кухнята е с теракот, а коридора  с корк,  не съм доволна от него, за три години ползване, на местата, които се минава най-често горния слой се излющи и се наложи да го запечатваме отново с лак  Tired иначе държи много топло и е приятно да се стъпва по него  Peace

# 16
  • Мнения: 72
Относно влагата и корка:
Коркът не поема вода. В стените на кухите клетки на корка се съдържа смолисто вещество, което “бетонира” клетките от към проникване в кухия им обем на вода. Затова рибарите от векове правят плувките за риболов от корк, защото той не “подгизва”, а затова и не потъва. Затова от векове съдовете с течности и напитки, а в нашето съвремие бутилките с вина и с много други течности се затварят с коркови тапи. Много хора се заблуждават, че не е вярно това, че корка не поема вода, като казват, че извадената от бутилката тапа е мокра. Мокра е, но само от вън. Ако се разреже или счупи тапата, вътре тя е суха. Във винарските изби, съхраняващите се многогодишни специални реколти вина става в легнали бутилки. Ако корковите тапи поемат течноста от опиращото се в тях вино, то тя ще се просмуче до външната й повърхност (на върха на бутилката) и ще се изпари. Тогава след няколко месеца в бутилката няма да остане нищо. А това не става, нали?

# 17
  • Мнения: 212
Имате ли впечатления от коркова настилка? Кой точно вид - ламинат, с лаково покритие, натурални?
Влагоустойчив ли е?
Хигроскопичен ли е?
Надрасква ли се лесно?
Има ли миризма? Излъчва ли такава, поема ли миризми?
Лесно ли се почиства? С какво се почиства?
Държелив ли е на детски набези ( разбирайте оливане с вода, мляко, боички, и тн).м
Звуко/шумо-изолиращ ?
Термоизолация?

От години имам ламиниран на пода и натурален на стените. Доколкото зная, последният не е предназначен за подове, но някои хора го ползват и затова и оттам идва впечатлението, че е ронлив. Разбира се, че е влагоустойчив. Хигроскопичността зависи от монтажа - ако отделните плоскости са поставени правилно и няма луфтове м/у тях няма опасност да абсорбира вода. За тази цел е по-добре да се купят плоскости, които се редят като паркета, т.е. имат "мъжко" и "женско" скрепяване. Те бяха малко по-скъпи от обикновените плоскости, които нямат нищо отстрани и се лепят директно. Дори и да се драска, ламинираният корк има естесвен релеф, който не позволява на драскотините да се набиват на очи, за разлика от тези върху дървения ламиниран паркет. У нас почти не  е мръднал, камо ли да се излющи, но пак зависи какво качество плоскости ще се купят. Миризма на корк, главно от неламинираният по стените имаше около седмица след монтажа, после изчезна. Не поема миризми. Аз почиствам с препарати за паркет, защото до сега не открих специален препарат за корк. Що се отнася до изолацията - под самите плоскости имам изолационен корк. Той е черен на цвят и е дебел около 2 см. Не се чува абсолютно нищо и е една от най-добрите вътрешни термоизолации. Без него обаче няма как да се изолира само с ламинираният корк и декорационния за стени.

# 18
  • Мнения: 844
Вече 4-та година откакто сложихме корк по стените в коридора на майка ми. Причината да го сложим бяха прекалено кривите стени, които не позволиха да сложим тапети, а стени с латекс не понасям. Ами какво да кажа - с две думи страшно сме доволни - не се замърсява, не мереше, лесно се поддържа, дава страхотно чувство за топлина и уют. Пак бих сложила корк и на друго място, ако интериорът ми го позволява. По измежду другото цената беше доста висока на кв.м. (става въпрос за плочи от корк, не за тапети от корк), но определено резултатът си заслужава.

Общи условия

Активация на акаунт