FT4?

  • 33 238
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Враца
  • Мнения: 5 204
Разбира се, че има надежда, но трябва да  посетиш ендокринолог и ще чакаме да ни кажеш какво ти е казал

# 16
  • Varna
  • Мнения: 1 094
Обещавам да отида, но ще е другата седмица-първо ще проуча малко лекарите и така.Пък и в събота съм на свадба, не искам да си развалям настроението Wink.Още веднъж ви благодаря.

# 17
  • Мнения: 553
Ако не ползваш английски, ще ти преведа. Само кажи.
Да ако може с удоволствие ще се възползвам, че все още не съм много на ти с английският.

Вчера си тръгнах, но ето превода на основната информация:

Тялото има система за “обратна връзка”, която “включва” или “изключва” производствто на тироидния хормон. Когато нивото на Т4 в кръвта намлее, хипоталамусът (орган в мозъка) отделя хормонът тиреотропин, който стимулира хипофизата (орган под хипоталамуса), за да отдели тироид-стимулиращия хормон (TSH), който на свой ред стимулира щитовидната жлеза да произведе повече Т4. С увеличаването на концентрацията на Т4 в кръвта количеството на отделяния TSH намалява.
Т4 съставлява почти изцяло това, кото наричаме тироиден хормон (хормон на щитовидната жлеза), докато Т3 съставлява не повече от 10% от него. Вътре в щитовидната жлеза Т4 се произвежда и съхранява заедно с белтък наречен тиреоглобулин. Когато тялото се нуждае от тироидния хормон, щитовидната жлеза произвежда известно количество Т4 или Т3 и/или освобождава запсите си от Т4 в кръвта. Там Т4 присъства в свободна (несвързана) форма и в свързана с белтък форма (главно със свързващия тироксина глобулин). Концентрацията на свободен Т4 е само около 0.1% от общия Т4, но свободния Т4 е част от тироксина, който е активен. Т4 става активен тироиден хормон когато се превърне в Т3 в черния дроб или други тъкани.
Ако щитовидната жлеза не произвежда достатъчно Т4 (поради нарушение във функцията й или недостатъчен TSH), засегнатият пациент има симптоми на хипотириодизъм такива като повишаване на теглото, суха кожа, непоносимост към студ, нередовна менструация и умора. Ако щитовидната жлеза произвежда твърде много Т4, скоростта на функциите на тялото се увеличава и причинява симптоми свързани с хипертироидизма такива като ускорен пулс, безпокойство, загуба на тегло, проблеми със съня, треперене на ръцете, изпъкнали, сухи и възпалени очи.


Дано ти е от полза. Както виждаш, от стойностите само на FT4 (или Т4, както го пишат в английските сайтове), не може да се прави заключение.
Да допълня, че и моята майка от дете е имала проблеми с щитовидната жлеза (леко е увеличена и до днес, въпреки, че не й е правена операция, давали са й йод, до колкото знам), но е родила мен и сестра ми без никакви проблеми - аз съм родена през първата година от брака й, а сестра ми само година и 4 месеца след мене  Wink). Значи нямаш повод за тревога. Иди на лекар и го питай подробно за всичко.

# 18
  • Varna
  • Мнения: 1 094
Благодаря ти много за превода.Да на лекар със сигурност ще отида, но все още не съм решила при кого.Тук във Варна ходих вече два пъти при една и съща ендокриноложка, която за моя изненада беше ми  написала, като диагноза гуша без да ми е правила никакви изследвания и последният път когато бях при нея и я попитах защо ми изписва едно лекарство-отговорът беше: "Който много пита бързо остарява", което на мен въобще не ми прозвуча професионално, така че не мисля че мога да и имам някакво доверие.Добре че ходих при доц.Конова в Плевен и тя също се усъмни, но с тази разлика че ми пусна изследвания за това-ТАТ,МАТ, FT4, TSH и ме посъветва да отида да си направя ехография.Ами това е , просто вече нямам думи за нашето здравеопазване.А вие?

# 19
  • Мнения: 553
просто вече нямам думи за нашето здравеопазване.А вие?

Ами на същото мнение съм. За съжаление, ако човек не чете много и не се интересува, рискува да го объркат тотално. Това го казвам от личен опит.  Twisted Evil
Важното е да си намерила правилния лекар. А до колкото чета тук и в Зачатие, доц. Конова е най-добрата по тези проблеми.
Стискам палци и скоро да се похвалиш с най-чаканата новина!  Simple Smile

# 20
  • София
  • Мнения: 7 242
Пета, моя приятелка изобщо няма щитовидно железа /отстранена е оперативно/, а си роди две деца.

# 21
  • Varna
  • Мнения: 1 094
Пета, моя приятелка изобщо няма щитовидно железа /отстранена е оперативно/, а си роди две деца.

Това може само да ме радва, още повече че аз ще правя ин витро януари-февруари, така че наистина се надявам да не пречи.Тук обаче идва другият проблем-високия ми тестостерон, за който досега имам много протеворечива информация.Едни лекари ми казват че не пречи толкова след като ще правя ин витро процедура, а пък други твърдят точно обратното, но истината надявам се ще я разбера на 06.12, когато имам час при лекарката която ще ми прави ин витро процедурата-тя би трябвало най-добре да знае.Днес нещо много ми се пише, за което моля да ме извините. Embarassed

# 22
  • Мнения: 836
Здравей Пета, повишени нива на ФТ4 и понижени на ТСХ говори за повишена функция на щитовидната жлеза. Аз имах тези проблеми, тази година ме оперираха. Задължително трябва консултация с ДОБЪР ендокринолог! Обърни сериозно внимание на този проблем, още докато е рано, защото, ако се задълбочат нещата е по-лошо! Не се притеснявай, лекува се и то много успешно! На мен ми бяха казали, че не мога да забремненея, докато съм с хиперфункция. След като се овладеят хормоните, вече е възможно.
Желая ти успех!

# 23
  • Мнения: 1 029
peta,сигурно не си спомняш,че преди седмица ти писах,че и при мен FT4 е завишен.
пкопринкова,Тироксин/Т4/  и FT4 не са ли различни хормони?Ти в Зачатие ми каза и аз доколкото разбрах и от лекарката FT4 е същият като СВОБОДЕН Т4 .Или всичките са един и същ? newsm78Смятам да попитам следващата ендокриноложка,защото аз доста се обърках с тези хормони.Ако някой може да ми обясни Hug
Конова ме посъветва,откриха ме гуша първа степен.Другите щитов.хормони са ми в норма.Ехографията също.Изписаха ми Л-тироксин за 6месеца.Казаха ми,че се вкарват в норми,но трябва да се следят.Смятам да отида и при втори ендокринолог,за мнение.
Успех,peta! Peace

Последна редакция: пн, 19 дек 2005, 16:07 от danidan

# 24
  • Varna
  • Мнения: 1 094
peta,сигурно не си спомняш,че преди седмица ти писах,че и при мен FT4 е завишен.
Конова ме посъветва,откриха ме гуша първа степен.Другите щитов.хормони са ми в норма.Ехографията също.Изписаха ми Л-тироксин за 6месеца.Казаха ми,че се вкарват в норми,но трябва да се следят.Смятам да отида и при втори ендокринолог,за мнение.
Успех,peta! Peace



Помня, помня ама как ти откриха гушата?На мен ми направиха ехография и ми казаха че всичко е наред, че нямам донозни образувания и кисти и аз реших да приключа дотам.Гушата не се ли открива с ехография? Embarassed

# 25
  • Мнения: 553
пкопринкова,мисля,че Тироксин/Т4/  и FT4 са различни хормони,защото Конова ми ги е изследвала и двата и са със различни стойности.Ти в Зачатие ми каза и аз доколкото разбрах и от лекарката FT4 е същият като СВОБОДЕН Т4 .Колко е истина незнам,смятам да питам следващата ендокриноложка,защото аз доста се обърках с тези хормони.Ако някой може да ми обясни Hug
Дани, грешката е моя - наистина едното е всичкият тироксин в свързаната му форма, а другото - свободния тироксин, както пише и в материала, който съм превела по-горе:

Вътре в щитовидната жлеза Т4 се произвежда и съхранява заедно с белтък наречен тиреоглобулин. Когато тялото се нуждае от тироидния хормон, щитовидната жлеза произвежда известно количество Т4 или Т3 и/или освобождава запсите си от Т4 в кръвта. Там Т4 присъства в свободна (несвързана) форма и в свързана с белтък форма (главно със свързващия тироксина глобулин). Концентрацията на свободен Т4 е само около 0.1% от общия Т4, но свободния Т4 е част от тироксина, който е активен.

Но питай ендокринолога най-добре. Аз чета много работи, но нямам претенции да знам и да разбирам всичко  Embarassed

# 26
  • Мнения: 1 029
Благодаря ти,миличка!Всъщност ти първа ми каза,че свободен Т4 и ФТ4 са един и същ,но наистина ще попитам тази лекарка,че и аз нещо май не съм наясно какво точно,кое точно е...всъщност вижте точно какво ми е изследвала Конова,от тези.Че май и аз се обърках наистина.
 

     Хормонални изследвания      
Трийодтиронин (T3)        (0.8 – 2.0 ng/ml)
Тироксин (T4)           (4.2 – 12 mkg%)
Тиреотропен хормон (TSH)   2.6(0.25 – 5.0 IU/ml)
FT3                           (1.4 – 4.2 pg/ml)
FT4   2.38                        (0.8 – 2.0 ng/dl)
Анти-тиреоглобулин  Ab         0.50 (-)          (гран. 0.9-1.1, полож.>1.1)
Анти-TPO                    0.48 (-)           (гран. 0.9-1.1, полож.>1.1)

# 27
  • Мнения: 553
Дани,
Не си писала колко са Т3, Т4 и FT3 (има им само референтните стойности).
А TSH според мен ти е малко висок, въпреки, че е в референтните граници. Според последните изследвания някои лекари смятат, че границите трябва да са между 0.3 и 3, а според други TSH трябва да е дори под 2. Моето е 2.52 и гинеколога ми смята, че е високо. Но пък ендокринолога е на друго мнение. Но при мен има и много високо Анти-ТРО, така че може би моят случй е по-различен. Иначе ендокринолога ми каза, че имам изменеия на жлезата и трябва да се следя, а когато забременя, тогава ще ми предписва лекарства за понижаване  Rolling Eyes. Обче как да стане това последното не каза, нали именно там е причината  Rolling Eyes.

# 28
  • Мнения: 1 029
Ами да,извинявам се,чак сега видях,че всъщност те не са ми изследвани или наистина са едни и същи.Доста се обърках. Embarassed
Май си права,че Т4 и FT4 са едни и същи. newsm78
А и за TSH най-добре да кажа като говоря с лекарката.
А за теб,не трябва ли да слушаш ендокринолога за хормоните?Аз така мисля.Всеки в областта си.Според мен първо трябва да ти ги вкарат в норми и тогава ще можеш да забременееш.Не е ли така,вместо първо да забременяваш? newsm78

# 29
  • Мнения: 553
Дани, като гледам референтните стойности за Т4 и FT4, не ще да са съвсем едно и също, а и до колкото аз разбирам, това са две форми на един и същи хормон, сигурно затова са ти изследвали само едната (и на мен ми изследваха само FT4).
И аз си мисля същото за антителата, но май ендокринолозите са на друго мнение  newsm78. Гинекологът ми обаче обеща да говори с ендокринолога (обаче чак след празниците  Sad), та дано да се разберат.
Иначе до колкото разбрах от всичко прочетено, все още се води спор между самите лекари колко трябва да е TSH  ooooh!. Та внимавай, може да ядосаш ендокринолога  Wink.

Общи условия

Активация на акаунт